آشنایی با شغل برشکار و معرفی کار برشکاری

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل برشکار و معرفی کار برشکاری

برشکاری از جمله مشاغل فنی محسوب می شود که برای افرادی که علاقه‌مند به کارهای فنی هستند و توانایی لازم جهت انجام کارهای فنی را دارند مناسب می باشد. یکی از مهم ترین فاکتورهای لازم جهت ورود به این حرفه داشتن توانایی بدنی بالا جهت انجام کار می باشد. آیا شما نیز به شغل برشکاری علاقه‌مند هستید؟ آیا نمی دانید لازمه ورود به این شغل چیست؟ آيا به دنبال کسب اطلاعات کامل جهت آشنایی با شغل برشکار می باشید؟ هدف از نوشتن این مقاله معرفی کار برشکار، وظایف برشکار و اطلاعات مفید در مورد این شغل می باشد. پس جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه ادامه مطلب را دنبال نمایید.

برشکار چه کسی است؟

در ابتدا جهت آشنایی با شغل برشکار و معرفی کار برشکار بهتر است تعریف ساده و مختصری در مورد این شغل به شما ارائه نماییم؛ برشکار به شخصی گفته می شود که دارای تجربه و مهارت لازم در مورد وسایل و ابزار های مختلف و نحوه کار با آن ها می باشد و می تواند فلزها را با استفاده از روش های مختلف برش دهد و با استفاده از آن ها محصولات فلزی تولید نماید. برشکاری از جمله مشاغل صنعتی محسوب می شود که به توان بدنی بالایی نیازمند است و از جمله شغل هایی به شمار می رود که برای مردان مناسب می باشد

استخدام برشکار در سراسر کشور

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام برشکار در سراسر کشور

 

وظایف برشکار چیست؟

قبل از معرفی شغل برشکار باید بدانید که برشکار می تواند در یکی از محیط های صنعتی مشغول به کار شود و یا اینکه به صورت مستقل برای خود کسب و کاری راه اندازی کند. به طور کلی می توان گفت وظایف برشکار عبارتند از:

 • توانایی کار کردن با مشعل و روشن و خاموش نمودن آن در صورت برشکاری با مشعل
 • شناختن دستگاه های مختلف برشکاری دستی و صنعتی و توانایی کار کردن با آن ها
 • شناختن دستگاه های مختلف برشکاری ماشینی و توانایی کار کردن با آن ها
 • شناسایی سریع عیب های موجود در محصولات فلزی
 • توانایی برطرف کردن عیب های موجود در محصولات فلزی
 • آشنایی با اصول و فنون مورد نیاز برای جلوگیری از به وجود آمدن حادثه در محل کار
 • رعایت اصولی بهداشتی و ایمنی در محل کار
 • شناسایی با  فلزات مختلف
 • آشنایی با عوامل زیان بار موجود در محیط کار

وظایف برشکار طوری است که جهت انجام آن باید نکات ایمنی مختلفی را رعایت کند و از لباس مخصوصی در حین کار استفاده نماید. کلاه، دستکش، کفش، عینک، ماسک و ... از جمله وسایلی هستند که یک برشکار در حین کار خود لازم است از آن ها استفاده نماید چون عدم استفاده از این وسایل در حین کار ممکن است خسارت های جانی زیادی را برای فرد ایجاد کند؛ برای مثال عدم استفاده از عینک در حین کار ممکن است چشم فرد را دچار مشکل کنداکنون که با وظایف برشکار آشنا شده اید به احتمال زیاد توجه کرده اید که این شغل بسیار مهم و حساس است و به دقت بالایی در حین کار نیازمند می باشد که مهم ترین عامل موفقیت در این حرفه نیز محسوب می شود.

تحصیلات مورد نیاز برای ورود به شغل برشکاری

افرادی که قصد آشنایی با شغل برشکاری را دارد ممکن است اولین سوالی که در ذهن آن ها ایجاد می شود این است که آیا برای ورود به این شغل تحصیلات خاصی مورد نیاز است و یا اینکه تمام افراد در هر رشته ای می توانند این کار را انجام دهند؟ پاسخ به این سوال این است که وظایف برشکار طوری است بدون داشتن تحصیلات و از طریق تجربه نیز فرد می تواند مهارت لازم را کسب نماید به همین دلیل برشکاری نیز از جمله مشاغلی می باشد که تخصص و کسب تجربه در آن بیش از تحصیلات دارای اهمیت می باشد و شما در هر رشته ای که تحصیل کرده اید و با هر مدرکی که دارید می توانید با کسب تجربه در کنار افراد ماهر و بدست آوردن اطلاعات کافی در این زمینه این حرفه را انجام دهید و به صورت مستقل نیز کار کنید.

لازم به ذکر است بدانید برای افرادی که علاقه‌مند به ورود به این حرفه هستند اما از وظایف برشکار و نکات لازم برای ورود به این شغل مطلع نیستند سی دی های مختلف آموزشی وجود دارد که در این سی دی ها معرفی کار برشکار ارائه شده است و با استفاده از آن می توانند تجربه و اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آوردند.

مهارت های مورد نیاز برای ورود به شغل برشکاری

یکی از مهم ترین عواملی که جهت معرفی کار برشکار و آشنایی با شغل برشکاری باید ارائه شود ذکر مهارت های مورد نیاز جهت ورود به این شغل است؛ چون هر شغلی مهارت های خاصی را نیاز دارد که  نداشتن آن مهارت ها ممکن است فرد را دچار مشکلاتی کند و از انتخاب آن شغل پشیمان نماید. از جمله مهارت های ضروری و مورد نیاز برای شغل برشکاری عبارتند از:

 • داشتن اطلاعات و دانش کافی در زمینه برشکاری؛ درست است که برشکاری از جمله مشاغل فنی به شمار می رود اما برای درست انجام دادن وظایف خود باید اطلاعات کافی در مورد این شغل و محاسبات مختلف آن داشته باشد و این یکی از مهم ترین ملزومات برای موفقیت در این حرفه محسوب می شود.
 • برقراری ارتباط موثر با مشتری؛ یکی از مهم ترین عوامل برای جلب مشتری و افزایش درآمد از این شغل برقراری ارتباط خوب و موثر با مشتری است . لازم است به تمام حرف های مشتری گوش دهید و برخورد مناسبی با او داشته باشید .
 • توانایی انجام کار به صورت گروهی؛ ممکن است در برخی از پروژه ها برای رونق گرفتن کسب و کارتان مجبور شوید به صورت گروهی کار کنید. پس داشتن روحیه برای انجام کار گروهی یکی از مهارت های مهم برای موفقیت در این حرفه محسوب می شود .
 • پذیرفتن انتقاد؛ داشتن روحیه انتقادپذیری نیز یکی از مهارت های مورد نیاز برای این حرفه است . شما باید در صورت بروز اشتباه در کارتان و نارضایتی مشتری، مشکلات به وجود آمده را حل کنید و از این مسئله ناراحت نشوید .

توانمندی‌های لازم جهت ورود به شغل برشکاری

ضمن معرفی شغل برشکار باید بدانید این شغل به توانایی بدنی خاصی نیازمند است که برخی از این توانایی‌ها در زیر عنوان شده اند

 • توانایی‌ ایستادن به مدت طولانی و کار کردن در این حالت
 • توانایی‌ ثابت نگه‌داشتن دست برای مدت طولانی
 • ضعیف نبودن چشم‌ها
 • داشتن دقت و تمرکز بالا
 • نداشتن استرس در هنگام انجام کار
 • داشتن توانایی برای استفاده از چندین اندام بدن در یک‌زمان

ساعات کاری برشکار

در کنار معرفی کار برشکار ذکر ساعات کاری این افراد نیز ضروری و لازم است. ساعات کاری یک برشکار با توجه به محل خدمت آن متفاوت است . به‌طورکلی می‌توان گفت اگر یک برشکار دریکی از محیط‌های صنعتی استخدام باشد باید متناسب به ساعات کاری آن محیط در محل کارش حضور یابد. همچنین اگر برشکار در هیچ‌یک از محیط‌های صنعتی استخدام نباشد و به‌صورت مستقل کار کند ساعت کاریش دست خودش است البته بهتر است برای جلب مشتری و افزایش درآمد  خود از این کار صنعتی ، ساعات کاری بیشتری را در محل کارش بگذراند تا بتواند کار مشتری را در زمان مناسب و مورد توافق و بدون هیچ تأخیری به او تحویل نماید.

میزان درآمد برشکار

جهت آشنایی با شغل برشکار و دانستن میزان درآمد این شغل باید بدانید که میزان درآمد یک برشکار متفاوت است و بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود. اگر برشکار دریکی از مکان‌های دولتی-صنعتی یا زیر نظر یک ارگان دولتی در حال استخدام باشد درآمد او میزان مشخص و ثابتی را شامل می­شود و بر اساس دریافتی آن مکان مشخص می­گردد. همچنین اگر برشکار در هیچ‌یک از مکان‌های دولتی استخدام نباشد درآمد مشخص و ثابتی نداشته و درآمد او بر اساس عوامل مختلفی مانند موقعیت مغازه، میزان اعتبار، تعداد مشتریان و... مقادیر مختلفی را شامل می‌شود.

بهتر است بدانید برشکاری که در یکی از مکان‌های دولتی یا صنعتی وابسته به دولت مشغول به کار است برای کسب درآمد بیشتر می­بایست بعد از کسب تجربه و مهارت کافی، اوقاتی که در محل کار حضور ندارد، به‌صورت مستقل کار کند و درآمدش را به این شکل افزایش دهد.

فرصت‌های شغلی برشکار

یکی از مهم‌ترین مطالب جهت آشنایی با شغل برشکاری فرصت‌های شغلی مناسب برای این شغل است. برای آشنایی با فرصت‌های شغلی این رشته باید بدانید که برشکاری ازجمله مشاغلی است که علاوه بر وجود داشتن شرایط استخدام در محیط‌های صنعتی، با داشتن تجربه و مهارت لازم در این زمینه نیز فرد برشکار می‌تواند به‌راحتی به‌صورت مستقل کار کند و با کسب اعتبار و برقراری ارتباط مؤثر با مشتری، تحویل کار در زمان مشخص‌شده و... درآمد خود را به میزان فوق‌العاده‌ای افزایش دهد. به همین دلیل این‌گونه می‌توان نتیجه گرفت که بازار کار و فرصت‌های شغلی پیش رو برای رشته برشکاری نسبتاً خوب است و با داشتن روحیه مناسب برای کار، افرادی که این حرفه را آموزش‌دیده‌اند بیکار نمی‌مانند.

دلیل نیاز جامعه به برشکار

شاید برای افرادی که قصد آشنایی با شغل برشکاری را دارند سؤالی پیش آید که اصلاً چرا جامعه به برشکار نیاز دارد؟ در پاسخ به این سؤال باید بدانید که همان‌طور که در بالا نیز به آن اشاره شد برشکاری باعث تولید محصولات مختلفی مانند محصولات فلزی می‌شود. محصولات فلزی در جامعه کاربردهای مختلفی دارند و در موارد مختلفی قابل‌استفاده می‌باشند به همین دلیل برشکاری که باعث تولید این محصولات می‌شود نقش مهمی در جامعه دارد. پس ناگفته پیداست که یکی از مشاغلی که جامعه به آن نیازمند است شغل برشکار می‌باشد.

حساسیت‌های شغل برشکاری

در کنار معرفی کار برشکار باید بدانید که برشکاری ازجمله مشاغل حساس و خطرناک به شمار می‌رود که عدم رعایت برخی از نکات ایمنی در حین کار باعث بروز مشکلات فراوانی برای برشکار می‌شود به همین دلیل وظایف برشکار از حساسیت بالایی برخوردار است و لازم است کار خود را دقت بالایی انجام دهدبرای آشنایی با شغل برشکار بهتر ست برخی از حساسیت‌های موجود در این شغل را به شما معرفی کنیم. ازجمله حساسیت‌های شغل برشکاری می‌توان به عدم رعایت نکات ایمنی در حین کار که باعث بروز خسارت‌های مختلفی برای برشکار می‌شود اشاره کرد. به همین دلیل لازم است برشکار در هنگام انجام کار لباس کار مناسب را بپوشید و تمام نکات ایمنی را در حین کار رعایت نماید.

به دلیل سروکار داشتن شغل برشکاری با حساب‌کتاب مالی، لازم است برشکار در زمینه ریاضیات و علم محاسبات اطلاعات کافی داشته تا بتواند میزان کار و دستمزد خود را به شیوه­ای معقول و علمی محاسبه کند و مشتری را بابت پولی که می‌گیرد مجاب نماید. شغل برشکار چون وابسته به محاسباتی همچون محاسبه حجم ، طول ، عرض، قطر ، انحنا، محیط، مساحت و ... است آشنایی کافی با محاسبات ریاضی و هندسی برای او لازم است.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی