بررسی شغل پزشک طب سنتی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل پزشک طب سنتی

طب سنتی از قدیمی ترین شغل در بسیاری از نقاط جهان می باشد و از جمله مهم ترین شغل پزشک طب سنتی می توان به طب سنتی چین، گیاه درمانی و طب اخلاطی، پزشکی جایگزین و شمن باوری و آیورودا اشاره نمود. طب سنتی در اصل مجموعه ای است از دانسته ها و هم چنین مهارت ها و در ضمن یک سری فعالیت هایی می باشد که بر پایه نظریه ها، باورها و هم چنین تجربه های بومی فرهنگ های مختلف می باشد. بسیاری از این تجربه های متخصصین طب سنتی می تواند قابل شرح باشد و یا اینکه نباشد ولی به هر حال در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص و بهبود و مداوای بیماری های جسمی و ذهنی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شغل پزشک طب سنتی تا انتهای مقاله ما را همراهی نمایید.

آشنایی با شغل پزشک طب سنتی:

طب سنتی از جمله مشاغل پر طرفداری است که در بسیاری از نقاط جهان مورد توجه قرار گرفته است. بر مبنای تعریف سازمان بهداشت جهانی طب سنتی در واقع مجموعه ای است از دانسته ها و مهارت هایی است که بر مبنای نظریه ها و هم چنین باورهای بومی فرهنگ های متفاوتی می باشد. شغل پزشک طب سنتی در واقع یک علمی می باشد که دارای قدمت هزار ساله است و دارای ارزش علمی بسیاری نیز می باشد و حاصل کار علمی هزاران دانشمند و پزشک بزرگ نیز می باشد که می توان به ابوعلی سینا، رازی، عقیله خراسانی و .. اشاره نمود که در طول قرن ها در مجموعه هایی کوچک و بزرگ جمع آوری شده است. در کل طب سنتی به نوعی از پزشکی گفته می شود که بر مبنای اخلاط چهارگانه می باشد. در این علم با استفاده از روش های تشخیص به پیشگیری از بیماری ها با استفاده از سیستم های مبتنی بر توانایی طبیعی افراد می باشد و بیشتر از روش های فیزیولوژی، مکانیکی برای درمان بیماری افراد استفاده می گردد، در ضمن ممکن است از داروهای طبیعی و یک سری ادویه جات افسانه ای برای درمان بیماری استفاده نمایند.

استخدام پزشک طب سنتی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پزشک طب سنتی

 مبنای داروشناسی طب سنتی:

در شغل پزشک طب سنتی، از تمامی عناصر موجود در طبیعت که شامل گیاهی و معدنی و حیوانی می باشد برای برقراری اعتدال مزاج استفاده می گردد. برای تجویز دارو مهم ترین نکته ای که باید مد نظر قرار داد، تجویز دارو می باشد. هر بیماری با غلبه بر یک یا چند خلط در بدن احتمال دارد به وجود بیاید، با استفاده از تخلیه این خلط ها در بدن برطرف خواهد شد. اخلاط موجود در بدن بیمار دارای علت های مختلفی هستند و ممکن است بر اثر تغذیه و هوای محیط تشکیل گردد و در ضمن آماده دفع نیز باشد و یا اینکه احتمال دارد به صورت خام باشد.

  • داروهای منضج: هر خلطی برای درمان می تواند از یک داروی منضج استفاده نماید و برای خلط دم که دارای مزاج گرم وتر است، منضجی نیاز ندارد و در ضمن در صورتی که حجامت مورد نیاز باشد، برای فرد انجام می گردد. معمولا برای صفرا سه روز، برای بلغم نه روز، برای سودای خالص پانزده روز باید داروی منضج استفاده گردد و هر یک بسته به اقلیم، فصول سال و هم چنین گرمی و سردی هوا نیز قابل تغییر می باشد.
  • داروهای مرکب: داروهای مرکب دارای عناوین بسیار متفاوتی هستند که می توان به نام های معجون، گوارشی، شراب و رب، مرهم، غرغره، مسکن، روغن، شیاف مقعدی، شیاف مهلبی و ... نیز اشاراتی نمود. در مورد مزاج داروهای مرکب می توان گفت که هر بیماری با تجویز داروی تکی قابل درمان می باشد و هر گز از چند دارو برای درمان نباید استفاده نمود و اگر چند دارو می تواند درمان را تحت تاثیر خود قرار دهد، هر گز نباید از داروهای دیگر استفاده نمود. در ضمن در داروهای مرکب محاسبه مزاج مرکب از کارهای بسیار مشکل به حساب می آید.

معیار مزاج شناسی در طب سنتی:

در شغل پزشک طب سنتی معیار اصلی برای تشخیص بیماری و هم چنین کمک به درمان بیماری، تشخیص مزاج بیمار می باشد. از عواملی که در تعیین مزاج بیمار تاثیرگذار است، رنگ چهره بیمار می باشد. فردی که پوست بدن سفیدی دارد نشان دهنده سردی مزاج و رنگ پوست فردی که سرخ و گندم گون می باشد نشان دهنده گرمی مزاج می باشد. زردی نیز نیز نشان دهنده گرمی، رنگ بادمجان نشان دهنده سردی و خشکی، رنگ گچی و سربی نیز نشانه سردی مزاج می باشد. از دیگر معیارهایی که برای شناخت مزاج فرد به کار گرفته می شود، نبض بیمار است که با گرفتن نبض بیمار به سردی و گرمی مزاج آن پی می برند. عامل دیگری که تعیین کننده  مزاج هر فردی می باشد پوست فرد می باشد که اگر پوست فرد نرم باشد نشان دهنده رطوبت مزاج و زبری و سختی پوست نشاندهنده خشکی مزاج است. ویژگی دیگری که در تعیین مزاج تاثیر گذار است تراکم موهای بدن فرد می باشد، زیادی مو و هم چنین رشد سریع مو و رنگ سیاه آن شاهدی بر گرم بودن مزاج فرد می باشد، در صورتی که کمی مو و رنگ روشن نیز دلیلی بر سردی، مجعد بودن نشانه خشکی و موی صاف نیز نشان دهنده رطوبت است.

معرفی گروه های آموزشی طب سنتی:

رشته پزشکی طب سنتی در چهار گروه آموزشی تدریس داده می شود که شامل:

  • رشته طب سنتی ایرانی است که در این رشته مبنا آموزش اصول کهن و قدیمی درمان بیماران نمی باشد و فقط در راستای اصول پزشکی کلاسیک، یک سری از روش های نوین برای جلوگیری بیماری های به دست آمده استفاده می گردد. درمواردی نیز برای درمان بیماری به صلاح دید پزشک از این روش ها برای درمان استفاده می گردد. از دیگر ویژگی های مثبت این دوره درمان، کاهش عوارض داروهای شیمیایی بر روی بدن بیماران می باشد ولی به اعتقاد بسیاری از متخصصان، طب سنتی توانایی درمان بسیاری از بیماری ها را ندارد و در اصل به عنوان یک مکمل عمل می نماید.
  • رشته طب چینی و مکمل: تنها دانشکده ای این رشته تحصیلی را تدریس می نماید، دانشکده طب ایرانی علوم پزشکی مشهد می باشد. افرادی که وارد این رشته تحصیلی می شوند یک سری اصول مانند ماساژدرمانی و طب فشاری و مامایی را می گذرانند و قادر به درمان بیماری هایی از جمله شب ادرای، چاقی، افسردگی و کمر درد هستند.
  • رشته دارو سازی سنتی: افرادی که وارد این رشته تحصیلی می شوند با گیاهان دارویی آشنا می شوند و فارغ التحصیلان این رشته نیز می توانند با توجه به پژوهش های جدید به تصحیح متون سنتی پزشکی نیز بپردازند. افرادی می توانند وارد این رشته تحصیلی شوند که در ابتدا دکترای حرفه ای داروسازی را گرفته باشند و بعد از آن برای گرفتن مدرک دکترای داروسازی سنتی شرکت نمایند.
  • رشته تاریخ علوم پزشکی: این رشته تحصیلی نیز ترکیبی از رشته های طب ایرانی، داروسازی سنتی، اخلاق پزشکی می باشد و این رشته در مقطع کارشناسی ارشد تدریس می گردد و دانشجویان در این رشته تحصیلی با تاریخ علوم پزشکی در دوره اسلامی و هم چنین منابع کهن پزشکی آشنا می شوند. برای ورود به این رشته تحصیلی باید در هر یک از رشته های کارشناسی مدرک گرفت و سپس باید در آزمون ارشد وزارت بهداشت شرکت نمود.

اهمیت بعد اقتصادی در طب سنتی:

افرادی که وارد شغل پزشک طب سنتی می شوند، با کشب تخصص و دانشی که بدست می آورند می تواندد در درمان بیماران به لحاظ اقتصادی تاثیر بسزایی داشته باشند. از آن جایی که دارو های گیاهی در مقابل داروهای شیمیایی هیچ گونه عوارضی ندارند در نتیجه پول افراد برای درمان از بین نمی رود. چنانچه دانش و علم ما وابسته به دیگران باشد باعث خروج ارز از کشور نیز می گردد و در ضمن هزینه های درمان با هزینه سبد اقتصادی که خانواده دارند نیز هیچ گونه هم خوانی ای ندارد و به صورت کلی اگر خانواده دارای وضعیت اقتصادی مناسبی نیز نباشند بسیار به ضرر خانواده خواهد بود.  پزشک طب سنتی برای درمان بیماران از یک روش بسیار آسان استفاده می نماید و در ضمن پزشک نیز باید خیلی سریع بیماری را تشخیص دهد و به درمان بیماری بپردازد. ولی برخی از سودجویان در طب سنتی اسلامی بیشتر هدفشان کسب درآمد می باشد و به خاطر همین است که بیمار را دچار سردرگمی می کنند، در صورتی که با این کار این سودجویان افراد نسبت به شغل پزشک طب سنتی و روش های درمان آن دلزده می شوند، در صورتی که هدف اصلی طب سنتی اسلامی درمان آسان و هم چنین داروی ارزان می باشد. نکته بسیار مهمی که در طب سنتی باید به آن اشاره نمود، بحث تولید شغل است که می توان به راحتی بیان کرد که بیش از پنج میلیون نفر در رشته های طب سنتی می توانند درآمد کسب نمایند و از طریق کشت داروهای گیاهی، پرستاری، ساختن و ایجاد فضای مناسب مطابق با فرهنگ اسلامی می توانند به درمان بیماری های روحی و روانی بپردازند.

مطالب تکمیلی در مورد  طب سنتی:

این روزها تمایل مردم به استفاده از داروهای گیاهی برای درمان بیماری ها افزایش یافته است و به همین علت اطمینان مردم هر روز نسبت به پزشک طب سنتی افزایش می یابد و به همین علت است که افراد در استفاده از داروهای گیاهی علاقه بسیاری نشان می دهند. پس بر اساس افزایش سطح تقاضا داروهای گیاهی، بازار کار شغل پزشک طب سنتی نیز دارای رونق می باشد. پس با اطلاعاتی که  در این مقاله در مورد شغل پزشک طب سنتی ارائه شد، امیدواریم توانسته باشیم در انتخاب شغل آینده شما تاثیرگذار باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی