بررسی شغل جراحی عمومی

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل جراحی عمومی

اگر شما به کارهای چالش برانگیز در حوزه درمان علاقه مند هستید، بهتر است در زمینه جراحی فعالیت نمایید. شغل جراحی عمومی، یکی از شیوه های درمانی در حوزه پزشکی می باشد که در این رشته تحصیلی به طور معمول از روش برداشتن قسمتی از بدن و یا اینکه با کار گذاشتن قطعه ای در بدن به درمان می پردازد. برای آشنایی بیشتر با این رشته تحصیلی، به بررسی این شغل می پردازیم. برای اطلاعات بیشتر تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

 آشنایی با شغل جراحی عمومی:

 جراحی عمومی از شیوه های درمانی در حوزه پزشکی می باشد و پیدایش این رشته تحصیلی مربوط به زمان پیدایش رشته پزشکی می باشد. در جراحی عمومی برای درمان به طور معمولی با برداشتن قسمتی از بدن مانند کیسه صفرا، لوزه و یا آپاندیس و حتی بافت عفونی و یا سرطانی استفاده می گردد. در کل به شخصی که مهارت جراحی دارد در اصل جراح گفته می شود. وی در اتاق جراحی مشغول به فعالیت جراحی می گردد و در ضمن جراحی دارای انواع متفاوتی است که هر یک از جراحان بر مبنای تخصصی که دارند در اتاق های جراحی مشغول به فعالیت می شوند. شغل جراحی عمومی در زمینه جراحی اندام های شکمی متمرکز می شود که شامل بخش مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، لوزالمعده، کیسه صفرا مربوط می گردد. جراحان عمومی با بیماری های دربرگیرنده پوست، پستان، فتق نیز سروکار دارند و بیشترین تمرکزی که این جراحان دارند عمدتا در قسمت تنه فرد می باشد.

استخدام جراح عمومی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام جراح عمومی

مهارت و دانش مورد نیاز یک جراح:

فردی که جراحی عمومی را به عنوان آینده شغلی خود انتخاب می نماید، باید دارای یک سری مهارت هایی باشد که شامل این موارد می باشد: باید در زمینه کمک به دیگران دارای علاقه باشد و در ارائه این کمک به دیگران باید توانایی و دانش کافی در حوزه پزشکی، آناتومی و فیزیولوژی را داشته باشد. در ضمن دارای مهارت کافی در اراتباط برقرار کردن با دیگران را نیز داشته باشد. در ضمن توانایی آرامش بخشیدن به بیماران برای جلب اعتماد و اطمینان شان را نیز داشته باشد.  فردی که در شغل جراحی عمومی مشغول به فعالیت می گردد، باید دارای مهارت های مدیریت و هم چنین رهبری در خصوص افرادی که در اتاق عمل فعالیت می کنند را نیز داشته باشد. در ضمن فرد باید توانایی تحمل فشار کاری و در ضمن قدرت تصمیم گیری صحیح و سریعی را نیز داشته باشد و در عین حال از هماهنگی خوبی بین دست و چشمان خود برخوردار باشد. در ضمن باید توانایی آموزش پرسنل و نظارت بر کار همه افراد را نیز داشته باشد.

تحصیلات لازم برای ورود به شغل جراحی:

جراحی عمومی در اصل یک دوره از علم پزشکی می باشد که فارغ التحصیلان رشته پزشکی بر مبنای علاقه و توانایی ای که دارند وارد این زمینه از علم پزشکی می شوند. جراحی عمومی نیز شاخه ای از علم پزشکی است که به درمان و تشخیص بیماری های مربوط به قسمت های مختلف بدن می پردازد. تمرکز رشته جراحی عمومی بیشتر بر روی تروماها، بیماری های دستگاه گوارش، شکم و گردن و هم چنین غدد درون ریز، عروق محیطی می باشد. جراحی عمومی در اصل مادر تمام رشته های جراحی به صورت اکادمیک می باشد که اولین فردی که این رشته را راه اندازی نموده است پرفسور عدل می باشد. طول دوره جراحی عمومی چهار سال می باشد که فرد باید این دوره را بگذراند. فارغ التحصیلان رشته پزشکی بر حسب علاقه و هم چنین توانایی خود می توانند برای گرفتن تخصص و فوق تخصص انواع رشته های جراحی اقدام نمایند.

بازار کار و فرصت های شغلی جراح عمومی:

شغل جراحی عمومی بیشتر در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و هم چنین خصوصی می باشد، البته اکثر جراحان عمومی دارای مطب می باشند و در روزهایی از هفته را در بیمارستان و کلینیک می باشند و به عمل های جراحی مشغول هستند. در ارتباط با وضعیت استخدام جراحان اطلاعات دقیقی در دسترس نمی باشد ولی بر مبنای گفته های غیر رسمی به نظر می آید که تعداد جراحان در شهرهای بزرگ به نسبت بیماران موجود در حد استاندارد می باشد و در اکثر شهرهای کوچک یک سری از جراحان متبحر و هم چنین متخصص وجود ندارند و یا اینکه بسیار کم می باشد. پس در کنار سختی های زندگی در این گونه از شهرها، فرصت های شغلی زیادی در این مناطق برای جراحان موجود است و البته مانند هر شغل دیگری، افرادی که در جراحی عمومی مشغول به فعالیت هستند اگر دارای تبحر لازم در این زمینه باشند می توانند درآمد خوبی را کسب نمایند. البته باید این نکته را نیز مدنظر قرار داد که شغل جراحی در بیشتر کشورهای جهان دارای فرصت های شغلی بسیار خوبی می باشد.

وضعیت استخدام جراحان عمومی در برخی از کشورهای جهان:

بر اساس بررسی های بدست آمده از شغل جراحی عمومی، در کشورهای مختلف می توان به این نتیجه رسید که در کشور آمریکا میزان استخدام جراحان در سال های 2010 تا 2020، دارای رشد بسیار زیادی بوده و این میزان در حدود 24 درصد می باشد. در صورتی که در مقابل برای سایر مشاغل این رشد در حدود 14 درصد می باشد. میزان استخدام در کشور استرالیا در حدود یک بازه زمانی 5 ساله گذشته دارای رشد 56.9 درصدی است و در ضمن رشد بسیار زیاد در آینده برای این نوع شغل در کشور استرالیا پیش بینی می گردد. در کشور انگلستان متوسط درآمدی که یک جراح عمومی دارد و دارای سابقه کار چندانی نیز نمی باشد در حدود 51000تا 63000 دلار است ولی جراحان با سابقه بالاتر در حدود 106000 دلار درآمد دارند و جراحانی که بیشتر در پست مشاور مشغول به فعالیت می باشند نیز دارای درآمدی مابین 113500 تا 274500 دلار می باشند.

بررسی درآمد  شغل جراحی در ایران و سایر کشورهای جهان:

میزان درآمد جراحان عمومی نسبت به پزشکان عمومی به مراتب بالاتر است و در ضمن هر چقدر یک جراح عمومی دارای تخصص و تجربه بالایی باشد به مراتب راحت تر می تواند دارای درآمد باشد. در ایران یک سری از جراحان به خصوص جراحان مغز و اعصاب، قلب و زیبایی در مقابل سایر جراحان دارای درآمد بالاتری هستند و در سایر کشورهای جهان نیز جراحی از جمله مشاغل پردرآمد محسوب می گردد. بر مبنای گفته رئیس جامعه جراحان، شغل جراحی عمومی از جمله مشاغلی است که کرارانه ای ندارند و درآمد اکثر جراحان به صورت ماهیانه 2.5 میلیون تومان می باشد و احتمال اینکه یک جراح تا سقف 400 میلیون تومان نیز دریافتی داشته باشد نیز وجود دارد و حتی افرادی نیز هستند که بدون انجام هیچ گونه عمل جراحی توانسته اند تا 3 هزار میلیارد دلار درآمد داشته باشند. پس عواملی که در میزان درآمد شغلی یک جراح تاثیرگذار است میزان مهارت فرد و هم چنین تخصص وی می باشد که تاثیر بسیار خوبی در میزان درآمد وی خواهد داشت. شغل جراحی عمومی در سایر کشورهای جهان دارای درآمد بسیار خوبی می باشد به گونه ای که برمبنای تحقیقات انجام شده در کشور آمریکا متوسط درآمد سالیانه ای که برای این شغل در نظر گرفته می شود بیش از 166400 دلار است و این رقم مربوط به سال 2010 میلادی است و در سال 2013 میلادی این مبلغ به حدود 311000 دلار رسیده است. در کشور استرالیا میزان در آمد یک جراح در حدود 84000 دلار می باشد و در کشور انگلستان میزان درآمد سالیانه برای یک جراح تازه کار بین 51000 تا 63000 دلار می باشد، در صورتی که این میزان درآمد برای جراحانی که دارای تجربه و مهارت بالاتری می باشند در حدود 106000 دلار است.

شخصیت های مناسب برای شغل جراحی عمومی:

برای انتخاب شغل جراحی عمومی مانند سایر شغل ها، نیاز به یک سری مهارت هایی است که در اینجا به آن اشاره خواهیم کرد. عواملی که در انتخاب شغل فرد تاثیر گذار است: ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و یک سری از عومال دیگر در تعیین شغل فرد تاثیر گذار می باشد. از مهم ترین عواملی که در تعیین شغل فرد تاثیر گذار می باشد، ویژگی های شخصیتی فرد می باشد. شناخت کامل و درست شخصیت هر فردی نیاز به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشد و حتی افرادی که دارای ویژگی های شخصیتی مشابهی می باشند، در برخی از موارد با یکدیگر دارای یک سری تفاوت هایی هستند. به طور کلی همه افراد موفق از تیپ های شخصیتی مختلفی در تمام مشاغل می باشند و به طور قطع نمی توان اعلام نمود که فقط تیپ شخصیتی خاصی است که در این نوع شغل موفق می گردد. بر اساس تحقیقاتی که انجام شده است این گونه از تیپ های شخصیتی هستند که مناسب شغل جراحی عمومی می باشند. این تحقیقات بر مبنای شخصیت شناسی MBTI صورت گرفته است و گفته می شود شخصیت هایی که دارای تیپ شخصیتی INTJ, ISTJ,ISFP هستند کاملا برای شغل جراحی مناسب هستند.

مطالب پایانی در ارتباط با شغل:

با توجه به مطالبی که تاکنون بیان شد متوجه شدید که دامنه کاری یک جراح عمومی بسیار بالا می باشد و می تواند در تمام زمینه های جراحی فعالیت داشته باشد و تنها رشته از تخصص های جراحی می باشد که اصول مربوط به جراحی را مانند آب و الکترولیت، هموستاز و .. را می شناسد. این رشته در کشور ایران و سایر کشورهای جهان از جایگاه اجتماعی خوبی برخوردار است و افراد می تواند بر حسب مهارت های فردی که دارند این شغل را انتخاب نمایند و در این شغل تبحر لازم را برای کسب درآمد کسب نمایند. امیدوارم مطالب این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی