بررسی شغل پیک موتوری

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل پیک موتوری

شغل پیک موتوری از آن جمله شغل هایی است که در کلان شهرها بسیار رواج داشته و از جمله مشاغلی است که نیاز به سرمایه ندارد و می توان با کمترین هزینه و در هر رده سنی مشغول به این شغل شد. با وجود اینکه برای بدست آوردن این شغل نیازی به سرمایه چندانی نیست و هم چنین افراد متفاوتی می توانند در این شغل فعالیت داشته باشند اما دارای یک سری خطرات نیز می باشد. در این مقاله سعی شده است برای آشنایی بیشتر با وظایف و هم چنین موقعیت شغل پیک موتوری توضیحات کاملی را ارائه نماییم. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با شغل پیک موتوری

پیک موتوری از زمان های بسیار قدیم رواج داشته است و شاید باورنکنید که تاریخچه پیدایش این شغل به زمان دوران پاین جنگ جهانی اول در کشور انگلستان برمی گردد. این نوع از شغل از زمان آغازین برای جابه جایی سربازان و هم چنین مهمات جنگی مورد استفاده قرار می گرفت و بعد از آن در کل جهان برای انتقال و جابه جایی بسته های پستی و هم چنین یک سری از محموله ها مورد استفاده قرار گرفت. در همان زمان نیز وظیفه شخص در پیک موتوری دریافت و تحویل بسته بین ادارات و هم چنین مراکز و موسسات و.. بوده است. پیک موتوری با کمترین هزینه قابل انجام است و هم چنین افراد متفاوتی از همه سنین در این شغل می توانند فعالیت نمایند. این نوع شغل از جمله مشاغلی است که دارای شرایط راحت تری برای استخدام می باشد و به همین علت می باشد برای کسانی که فرصت کافی برای پیدا نمودن شغل را ندارند می تواند بهترین گزینه باشد و البته برای بسیاری از افراد این گزینه می تواند بسیار جذاب باشد و در ضمن این شغل از جمله مشاغل پر خطری است که بنا به گفته خود این افراد اغلب تحت پوشش بیمه نمی باشند.

استخدام پیک موتوری

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پیک موتوری

وضعیت استخدام پیک موتوری

افرادی که قرار است در شغل پیک موتوری مشغول به کار شوند باید در درجه اول دارای مدرک گواهینامه موتور سیکلت باشند و برای استخدامی در هر مرکزی باید در حدود 2 الی 30 میلیون مبلغ سفته برای ضمانت تهیه نمایند و این از دو مورد مدارک اصلی است که فرد برای استخدام در شغل پیک موتوری داشته باشد. البته برخی از مراکز یک سری پیش نیازهای دیگر برای استخدام مد نظر قرار می گیرند که بنا به نوع محلی که قرار است مشغول به کار شد این شرایط می تواند متفاوت باشد. مکان هایی که یک فرد می تواند به عنوان پیک موتوری مشغول به فعالیت شود می تواند در یکی از مراکز تهیه غذا و یا در مراکز ارسال محموله باشد. در ضمن یک سری شرکت ها و هم چنین سازمان های مختلف نیز برای پیک موتوری استخدامی دارند. در ضمن ساعت های کاری شغل پیک موتوری متفاوت می باشد و مکان هایی که برای ارسال محموله ها از پیک موتوری استفاده می نمایند ساعت کاری شان از حدود 9 صبح آغاز می گردد ولی در رستوران ها ساعات کاری پیک موتوری در دو شیفت می باشد و بین 12 تا 4 عصر و از 8 شب تا 12 شب می باشد. این روزها به علت مشغله بسیار زیادی که افراد دارند و هم چنین برای پرهیز از تردد در شهر خریدهای اینترنتی زیاد شده است و به همین علت است که کار پیک موتوری ها رو به افزایش می باشد.

وظایف شغلی پیک موتوری

این شغل در ظاهر بسیار آسان است و دارای شرایط استخدام راحت تری نسبت به مشاغل دیگر می باشد ولی این شغل نیز دارای یک سری شرح وظایفی می باشد که می توان به این موارد اشاره نمود: دریافت بسته از مکان مبدا، مراقبت و حفظ بسته در زمان سفر، تحویل بسته به مقصد، گرفتن تائیدیه از فرد تحویل گیرنده بسته در صورت نیاز. این موارد از جمله وظایفی است که یک فرد به عنوان پیک موتوری می بایست انجام دهد. هر فردی که در این شغل مشغول به فعالیت می گردد باید تحمل شرایط کاری در شرایط سخت را نیز داشته باشد به عنان مثال در شرایط آب و هوایی سرد و هم چنین توانایی برخورد با افرادی که عصبانی می شوند را نیز باید داشته باشد. از دیگر توضیحاتی که می توان برای این نوع از شغل بیان نمود این است که باید فردی که در این شغل مشغول می گردد باید در نگهداری از مدارک یا بسته هایی که از ادارات تحویل می گیرد بسیار کوشا باشد و باید در به موقع رساندن بسته یا مدرک نیز مسئولیت پذیر باشد.

درآمد پیک موتوری:

بر مبنای تحقیقاتی که از مدیرهای رستوران در مناطق مختلف شده است چنین برآیند شده است در یک رستوران در منطقه شش تهران برای فردی که مسئولیت پیک رستوران را بر عهده دارد در حدود 650 هزار تومان حقوق ماهانه در نظر گرفته شده است، چنانچه ساعات کاری برای این شغل در حدود 11 صبح تا 16 بعدازظهر می باشد. در صورتی که مدیر رستوران در تجریش می گوید که ساعت کاری این رستوران از حدود 11 صبح تا 12 شب می باشد و حقوق ثابتی که برای پیک موتوری در نظر گرفته شده است در حدود یک میلیون و دویست هزار تومان می باشد و علاوه بر این امکان دارد کرایه راه های مختلفی نیز به وی تعلق بگیرد که دریافتی ماهانه پیک موتوری برای وی در حدود یک میلیون و هشتصد هزار تومان در ماه برسد، در عین حال برای این نوع شغل صبحانه، ناهار و شام و حتی جای خواب نیز در نظر می گیرند. در مقابل یک شرکت تولیدی بیان می نماید که ساعات کاری برای این شغل از 9 صبح تا 17 عصر می باشد و برای یک پیک موتوری در حدود 800 هزار تومان درآمد در نظر گرفته می شود که در عین حال دارای بیمه نیز می باشد. برای استخدام در این نوع از شرکت های تولیدی در حدود 30 میلیون مبلغ سفته دریافت می کنند که به عنوان ضمانت می باشد و باید فرد در زمان استخدام به شرکت این مبلغ سفته را ارائه نماید. از دیگر شرایطی که برای استخدام در نظر گرفته می شود، نوع مدرک تحصیلی است که حداقل مدرک تحصیلی دیپلم می باشد. در یک موسسه خیریه نیز شرایط درآمدی پیک موتوری بررسی شده است که فرد برای خالی نمودن صندوق های موسسه استخدام شده است و ماهانه به صورت ثابت یک میلیون و 200 هزار تومان حقوق دریافت می نمایند و در عین حال نیز از مزایای بیمه تامین اجتماعی، بیمه تکمیلی، حق سوخت و هم چنین کارانه نیز برخوردار می باشند و باید برای استخدام در این مراکز نیز یک ضامن معتبر داشته باشند و در حدود دو میلیون سفته نیز پرداخت نمایند. خالی نمودن روزانه 40 صندوق در این موسسات خیریه الزامی می باشد.

مهارت ها و دوره های آموزشی مورد نیاز شغل پیک موتوری:

بر مبنای تحقیقاتی که انجام شده است فردی که قرار است در شغل پیک موتوری مشغول به فعالیت گردد باید دارای یک سری مهارت ها باشد که اولین و مهم ترین مهارتی که فرد باید داشته باشدف داشتن گواهینامه می باشد و افرادی که می خواهند در این شغل مشغول به فعالیت شوند باید بر این مهارت ها مسلط باشند: رانندگی و آگاهی از تمام قوانین رانندگی، توانایی خوب ارتباط برقرار کردن با مشتری و در ضمن دارای درک اجتماعی نیز باید باشند، در ضمن باید دارای درک اجتماعی بالایی نیز باشند تا بتوانند با مشتریان خود ارتباط بسیار خوبی برقرار کنند. در ضمن باید دارای توانایی تعمیر موتور سیکلت باشند و با تمام قوانین ایمنی نیز آشنایی داشته باشند. باید به خوبی بتوانند به خوبی و به صورت فعالانه به حرف های طرف مقابل گوش دهند تا بتوانند منظور فرد مقابل را به خوبی درک نمایند. در ضمن باید دارای مدیریت زمان نیز باشند و بتوانند به موقع بسته یا محموله را تحویل دهند.

شخصیت شناسی پیک موتوری:

ممکن است تصور کنید هر فردی می تواند در شغل پیک موتوری مشغول به فعالیت شود و از آن جایی که به عنوان یک شغل کاملا عمومی به حساب می آید و تقریبا هر شخصی می تواند با داشتن یک موتور سیکلت در این شغل مشغول به فعالیت شود. اما بهتر است بدانید که بسیاری از کسب و کارهای جدیدی که در دنیا شکل می گیرند و حتی در کشور ایران بر مبنای خدمات پیک افتتاح شده اند برای استخدام به دنبال افرادی می باشند که در عین حال دارای سرعت و دقت بالایی نیز باشند و در ضمن دارای روابط عمومی بالایی نیز باشند. اغلب افرادی وارد این شغل می شوند که دارای صبر و حوصله بسیار فراوان و در ضمن امانت دار خوبی نیز باشند. در عین حال افرادی که در این شغل مشغول به فعالیت می شوند باید کاملا با اصول رفتاری جذب مشتریان آشنایی کامل داشته باشند و در عین حال نیز بتوانند بازدهی نسبتا خوبی نیز داشته باشند. در ضمن فرد باید توانایی مقابله با چالش هایی که ممکن است در زمان کار کردن با آن روبرو شود را نیز داشته باشد، باید توانایی رانندگی در ساعت های طولانی را داشته باشد و در مقابل شرایط جغرافیایی متفاوت مانند بارندگی های مختلف نیز بتواند تحمل داشته باشد. در ضمن فرد با خطرات متفاوتی از جمله تصادف و هم چنین عدم ایمنی جان خود به خاطر نوع وسیله ای که برای جابه جایی از آن استفاده می نمایند را نیز دارد.

مطالب پایانی در مورد شغل:

با توجه به توضیحاتی که در این مقاله ارائه شد، پیک موتوری از جمله مشاغلی است که نیاز به سرمایه ندارد و به دلیل پاره وقت بودن این شغل بسیاری از افراد از این شغل به عنوان منبع درآمد استفاده می نمایند. ولی در مقابل این شغل از لحاظ امنیت شغلی و در ضمن آینده شغلی بسیار ضعیف است و در اغلب موارد فرد دارای بیمه نمی باشد و اگر در زمان انجام فعالیت دچار حادثه ای شوند کسی مسئول سلامت و خانواده این افراد نمی باشد. امیدوارم با ارائه این مقاله توانسته باشیم تمام جوانب مربوط به انتخاب شغل پیک موتوری را بیان کرده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی