بررسی شغل پزشک اطفال

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل پزشک اطفال

پزشکی از جمله رشته های تحصیلی در شاخه علوم تجربی است که سالیانه متقاضیان بسیاری دارد و دارای گرایش های مختلفی نیز بعد از گذراندن پزشکی عمومی است. شغل پزشک اطفال نیز یکی از تخصص های پرطرفداری است که می تواند یک شغل ایده آل برای افراد در زمینه پزشکی باشد. در یک تعریف کلی پزشک اطفال در واقع فردی است که سلامت کودک را بررسی می نماید و این بررسی شامل موارد فیزیکی، رفتاری و سلامت روانی کودک می باشد. در اصل این پزشکان آموزش دیده اند تا بیماری های دوران کودکی را تشخیص دهند و یک درمان مناسب را ارائه نمایند. در ادامه این مقاله می خواهیم به بررسی مواردی از جمله آشنایی با شغل، وظایف شغلی یک متخصص اطفال، ضرورت مراجعه به پزشک اطفال و اینکه چرا کودکان باید تحت مراقبت و نظر پزشک اطفال باشند را مورد بررسی قرار می دهیم. برای آشنایی بیشتر با این شغل، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

آشنایی با شغل پزشک اطفال:

یکی از مهم ترین تصمیماتی که اغلب پدر و مادر ها قبل از به دنیا آمدن کودکشان می گیرند، انتخاب یک پزشک اطفال برای فرزند خود می باشد. برای انتخاب یک پزشک متخصص، باید تحقیقاتی را انجام دهند تا بتوانند انتخاب بسیار مناسبی را در این زمینه داشته باشند. در اصل یک متخصص اطفال سلامت کودک را بررسی می نماید و برای این بررسی نیز مواردی از جمله ویژگی های رفتاری و فیزیکی و هم چنین سلامت روانی بیمار را نیز مورد بررسی قرار می دهند. بر همین مبنا پزشک اطفال آموزش دیده است تا بیماری های روانی کودک را نیز مورد بررسی قرار دهد و بعد از تشخیص بیماری کودک راه درمانی مناسبی را برای آن انتخاب نماید. از دیگر نکاتی که یک پزشک اطفال باید به آن مسلط باشد این است که یک سری تحصیلاتی را دارد که به فرد توانایی هایی می بخشد تا بتواند از سلامت کودکان محافظت نماید. این افراد از دانشگاه علوم پزشکی فارغ التحصیل می شوند و برنامه رزیدنتی سه ساله را برای گرفتن تخصص در زمینه اطفال سپری می نمایند، در عین حال این پزشکان امتحانات بسیار سختی را می گذرانند تا بتوانند به این سطح از تخصص برسند.

استخدام پزشک اطفال

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پزشک اطفال

وظایف شغل پزشک اطفال:

از آن جایی که یک فرد وارد شغل پزشک اطفال می شود، دارای آموزش های لازم در زمینه سلامت و هم چنین رشد کودک می باشد. در زمینه سلامت و بهبود سلامتی کودکان تخصص دارد و در ضمن در تشخیص و هم چنین درمان بیماری های کودکان از بدو تولد دارای تخصص و تجربه می باشد. چنانچه کودکی به صورت نارس به دنیا آمده باشد، نیازمند مراقبت های ویژه نیز می باشند که برای کودک مراقبت های مختلفی در سنین متفاوت مورد نیاز می باشد، که از سن 3 روزه کودک شروع می شود و تا سن 21 سالگی کودک نیز مورد نیاز است. در ضمن یک سری برنامه هایی وجود دارد که برای پیشگیری کودک از یک سری بیماری ها طراحی شده است. برنامه هایی که برای سلامتی کودک مد نظر قرار می گیرد شامل: پیگیری رشد کودک است و اینکه باید کودک را از لحاظ رشد مورد توجه قرار داد و در ضمن در مورد رشد کودک با پزشک اطفال مشورت نمود و با این کار می توان تمام نقاط عطف رفتارهای اجتماعی و هم چنین یادگیری کودک را مورد بررسی قرار داد. در ضمن والدین می توانند یک سری از نگرانی هایی که برای کودک خود دارند را با پزشک کودک شان در میان بگذارند و به نتیجه خوبی برسند. در ضمن از جمله فعالیت هایی که والدین باید در راستای سلامتی کودک خود انجام دهند ارتباط منظم و مشاوره با پزشک کودک خود می باشد که این موجب ارتباط بسیار قوی و هم چنین ایجاد حس اعتماد بین والدین و کودک می شود. انجمن پزشکی آمریکا از کودکان به عنوان یک ابزاری برای ارتباط بین متخصصین اطفال و هم چنین والدین یاد می نمایند تا نیاز های فرزندان خود را برآورده نمایند. این چنین فعالیت هایی منجر می گردد که یک رابطه سالمی برای ایجاد سلامت فیزیکی و ذهنی و اجتماعی کودک به وجود بیاید. پزشک کودک با کنترل نمودن قد و وزن کودک رشد وی را مورد بررسی قرار می دهد و در عین حال دید و شنوایی کودک را نیز تست خواهد نمود و در ضمن واکسیناسیون را برای کودک به موقع انجام می دهد و از سلامت قلب و ریه های کودک نیز مطمئن می گردد. پزشک اطفال با چک نمودن همه این عوامل در رشد و سلامت کودک کمک بسیار زیادی می نماید.

ضرورت مراجعه به پزشک اطفال چیست؟

این شاخه از علم پزشکی به صورت کاملا اختصاصی به مسائل رشد و هم چنین بیماری های کودکان می پردازد و موجب برطرف شدن نیازهای کودکان در سنین رشد می شوند. پزشک با دادن مشاوره های لازم به رشد کودک کمک می نماید، در اصل متخصص اطفال با دادن مشاوره های لازم به والدین به بهبود بیماری کودک و هم چنین ارتقای سلامتی کودک کمک شایانی می نماید و همه کودکانی که بیمار می گردند و در زمان بیماری نیز نیاز دارند که به متخصص مربوط به بیماری خود نیز مراجعه نمایند تا بتوانند درمان بهتری را نیز کسب نمایند. تخصص و هم چنین دانش کودک از زمان نوزادی تا بزرگ سالی را در بردارد و به طور اساسی با تمام جنبه های رشد و هم چنین پرورش کودک تا بزرگسالی سرو کار دارد. در ضمن زمانی که کودک بیمار می شد به پزشک بزرگسالان مراجعه می نمودند ولی بعد از قرن نوزده و هم چنین ابتدای قرن بیستم تخصص کودکان به عنوان یک رشته ای در پزشکی در نظر گرفته می شود زیرا این آگاهی در افراد ایجاد می گردد که بیماری های کودکان با بزرگسالان بسیار اختلاف دارد و پزشکان دریافتند واکنش های کودک به بیماری، دارو و محیط ها به سن او نیز وابسته می باشد. از دلایل اصلی مراجعه به متخصص اطفال، رشد کودک می باشد. یکی از وظایف والدین در قبال فرزندانشان این است که روند رشد او را بررسی نمایند تا کودک مسائلی وجود دارد که تجزیه تحلیل آن از توان والدین خارج است و به یک مشاور و راهنما در خصوص در زمان ایجاد بیماری کودک دارد، از جمله مهم ترین کارهایی که والدین بر عهده دارد، انتخاب یک متخصص اطفال می باشد از زمان تولد کودک می باشد. در ضمن بعد از تولد نوزاد، بعضی از موارد مهم که در روند رشد کودک تاثیر گذار می باشد و برای بررسی و هم چنین ثبت در پرونده کودک ثبت می شود، پس اگر والدین بخواهند از فراز و فرود و هم چنین رشد و سلامت کودک خود به خوبی مطلع شوند بهتر است یک پرونده نزد یکی از متخصصین اطفال داشته باشند تا به مرور زمان رشد و سلامتی کودک خود را بررسی نمایند.

چرا کودکان باید تحت نظر پزشک اطفال باشند؟

بعد از اینکه نوزاد متولد می شود برخی از موارد در روند رشد کودکان تاثیرگذار می باشد و برای بررسی و هم چنین بررسی این عوامل باید در پرونده کودک ثبت شود. در ضمن اگر والدین کودک بخواهند از فراز و فرود و هم چنین رشد و سلامت کودک خود به خوبی مطلع شوند بهتر می باشد که یک پرونده نزد پزشک متخصص داشته باشند تا بتوانند وضعیت سلامتی کودک خود را پیگیری نمایند. به عنوان مثال بهتر است یک متخصص نوزاد را از زمان تولد تحت نظر داشته باشد تا هم از لحاظ سلامتی و هم از نظر واکسیناسیونف کودک را مورد بررسی قرار دهد و بعد از آن نیز والدین باید از تمام جوانب کودک خود را مورد بررسی قرار دهند و از لحاظ تغذیه که چه زمان هایی باید به کودک خود غذای جامد بدهند و اینکه کودک برای رشد بهتر به چه مکمل های غذایی نیازمند است. همه این عوامل تا کنون به ژنتیک و هم چنین سلامت جسمی کودک وابسته است، پس وجود یک متخصص اطفال برای رشد بهتر کودک الزامی می باشد. در ضمن کودکان گاها دچار بیماری هایی می شوند که بهتر است والدین با نشانه های این بیماری ها آشنایی داشته باشند و بعد از متوجه شدن به پزشک مراجعه نمایند و اغلب مشکلاتی که کودکان با ان مواجه هستند، عفونت گوش ها و یا ورم لوزه های کودک می باشد. در ضمن والدین کودکان باید به روش های پیشگیری از بیماری ها نیز آشنایی داشته باشند و از بهترین راه های پیشگیری از بیماری ها می توان به واکسیناسیون اشاره نمود که سبب پیشگیری از ایجاد بیماری های عفونی می گردد که وجود یک متخصص در این مواقع بسیار ضروری است. در ضمن بعضی از کودکان از همان زمان تولد با یک سری مشکلات مادرزادی روبرو هستند که می توان به این گونه از موارد اشاره نمود: ناهنجاری های قلبی یا کلیوی، شکاف کام و لب که برخی از این مشکلات به صورت پنهان هستند و از زمان تولد نمی توان تشخیص داد. اگر کودک به این نوع از بیماری های مادرزادی دچار باشد باید از همان دوران زیر نظر پزشک متخصص باشد تا از لحاظ مشکلات سلامتی بررسی های لازم برای کمک به کودک صورت بگیرد.

مطلب پایانی در مورد شغل پزشک اطفال:

با توجه به مطالبی که در این مقاله ارائه شد، شغل پزشک اطفال از جمله مهم ترین مشاغلی است که در کشور مورد توجه قرار گرفته است و با توجه به نیازی که مردم به این شغل دارند از محبوبیت بالایی نیز در بین مردم برخوردار است. امیدوارم با توجه به نکاتی که در مورد این شغل در این مقاله ارائه شد، توانسته باشیم شما را در انتخاب شغل آینده راهنمایی کرده باشیم. موفق و پیروز باشید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی