آشنایی با شغل نگهبانی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل نگهبانی

شغل ها در بخش های مختلف و نمونه های متفاوتی موجود می باشند. لذا بعضی از افراد با توجه به سطح سواد و جایگاه خود، می توانند یکی از این شغل ها را انتخاب کرده و نسبت به انجام آن اقدام کنند. یکی از شغل هایی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد با سطح سواد پایین قرار گرفته است، شغل نگهبانی می باشد. این شغل دارای ویژگی ها و خصوصیات های منحصر به فرد خود می باشد و افراد باید با توجه به این نکات نسبت به انجام آن اقدام نمایند. ما در این مطلب قصد داریم نکاتی که در مورد شغل نگهبانی و انجام آن وجود دارد را برای افراد مورد بررسی قرار داده و افراد را در این مورد راهنمایی نماییم. چنانچه شما نیز قصد دارید در پاره ‌ای از اوقات به این شغل روی آورید، ما را تا پایان همراهی نمایید.

شغل نگهبانی

همانطور که در متون بالا به آن اشاره شد، امروزه شغل های مختلف با سطوح متفاوت در دنیا رواج دارند و افراد با توجه به استعداد خود نسبت به یکی از این شغل ها روی آورده و آن را انجام می دهند. یکی از انواع شغل هایی که در این زمینه همواره مورد توجه افراد می باشد، شغل نگهبانی است. این شغل دارای سطوح مختلفی می باشد که افراد با توجه به یک سری از پارامترهای مختلف می‌ توانند در این سطوح به انجام وظیفه بپردازند لذا ممکن است این شغل برای بعضی از افراد آن چنان جذاب نباشد و دوست نداشته باشند که این نوع از فعالیت را انجام می ‌دهند اما برای بعضی از افراد که شغلشان آنچنان مهم می‌باشد و می‌تواند بسیار مناسب باشد اگر بخواهیم ماهیت شغل نگهبانی را مورد بررسی قرار دهیم می‌توان گفت نگهبانی حراست از مکان ها کالاها و بسیاری دیگر از چیزها میباشد که افراد باید با توجه به این نکات بهترین کارایی را در این زمینه ها داشته باشند .

استخدام نگهبان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام نگهبان

محیط هایی که افراد می توانند در آن فعالیت نمایند

یکی از سوالاتی که همواره برای افراد پیش می آید این است که در چه محیط هایی می توان نگهبانی را انجام داد. این موضوع بستگی به همان نوع سطح نگهبانی و محیط هایی می باشد که افراد باید از آن حراست و نگهداری نمایند. گفتنی است نگهبانی زمینه‌ های مختلفی را دارد. پایین ترین سطح از نگهبانی، نگهداری از وسایل ساختمانی و ساختمان ‌های نیمه کاره می باشد. بعضی از نگهبانان در ساختمان های ساخته شده که دارای اتاق ‌های نگهبانی می باشند، همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته و در آن ها در این محیط ها انجام وظیفه می نمایند. لذا این شغل را می‌ توان در ورودی محیط های تجاری و اداری صورت داد. به طور مثال ساختمان نگهبانی که در ابتدای ورودی دانشگاه ‌ها وجود دارد، یکی از نمونه‌ هایی می باشد که افراد می ‌توانند در آن جا به انجام وظیفه بپردازد. گفتنی است که این فضاها هر کدام دارای پارامترهای مختلفی هستند و اشخاص متفاوت را می‌طلبد. در کل می ‌توان گفت که استفاده از این شغل در هر محیطی که نیاز به مسایل امنیتی و حفاظت از یک سری از محیط ها داشته باشد، همواره مورد استفاده قرار می‌ گیرد. لذا این شغل در مکان های اداری و تجاری توسط حراست آن محیط به افراد داده می شود و آن ها باید با توجه به این نکات به انجام شغل خود اقدام نمایند.

در آمد از شغل نگهبانی

از دیگر نکاتی که در مورد نگهبانی وجود دارد این است که درآمد افراد از این شغل به چه صورت تعیین می گردد. لذا درآمد این شغل همواره متفاوت می باشد. سطح درآمد افراد در این زمینه ‌ها به میزان فعالیت کاری و سطحی که از کار انجام می ‌دهند برمی ‌گردد. به طور مثال حقوق یک نگهبانی که برای حراست از ساختمان های نیمه کاره استخدام شده اند، با حقوق افرادی که در حراست از محیط های اداری و تجاری فعالیت می کنند، بسیار متفاوت می باشد. لازم به ذکر است نوع حقوقی که به افراد پرداخت می شود. از لحاظ کارایی که آن ها دارند، می ‌تواند متفاوت باشد. لذا حقوق افرادی که از شغل نگهبانی استفاده می نمایند، به صورت روزانه می باشد و بعضی‌ ها به صورت ماهیانه حقوق دریافت می ‌کنند. اگر بخواهیم میانگین حقوقی که نگهبانان می‌ گیرند را مورد بررسی قرار دهیم، می ‌توان گفت که حقوق این کار آن چنان بالا نمی باشد. اما برای گذراندن روزمره و یک خانواده دو الی سه نفر می تواند در شرایط فعلی مناسب باشد. لذا این حقوق به ساعت کاری افراد نیز بر می ‌گردد. به طور مثال بعضی از افراد به صورت ۲۴ ساعته نگهبانی را انجام می ‌دهند و بعضی از افراد به صورت ساعتی این شغل را انجام می دهند. البته نوع کارایی و حراستی که افراد انجام می ‌دهند، می ‌تواند تاثیرگذار باشد. به طور مثال بعضی از افراد ۲۴ ساعت به شغل نگهبانی مشغول هستند اما  یک سری دیگر از نگهبانان که فقط ۵ الی ۱۰ ساعت کاری را انجام می دهند، کمتر حقوق می گیرند.

جنسیت در شغل نگهبانی

بعضی از افراد تصور می‌ کنند که نگهبانی تنها برای آقایان مورد استفاده می باشد و آن ها فقط می ‌توانند این شغل را انجام دهند. در این مورد می توان گفت که خیر؛ شغل گفته شده تنها برای آقایان نمی باشد. بعضی از بانوان نیز می ‌توانند به صورت خاص و کار در محیط های منحصر به فرد این شغل را انجام دهند. به طور مثال پارک هایی که مختص بانوان می باشد، برای حفاظت و حراست از بخش‌ های مختلف آن از نگهبانان زن استفاده می نمایند. در بعضی از اوقات بانوان برای حراست و چک کردن بسیاری از بخش ها مورد استفاده قرار می گیرند. پس می‌ توان گفت این شغل تنها یک شغل مردانه نمی ‌باشد و بانوان نیز می ‌توانند از این شغل استفاده نمایند.

سن و سال در انجام این شغل

یک از سوال هایی که همواره در ذهن افراد وجود دارد این است که آیا سن و سال در انجام این شغل مهم می باشد یا خیر؛ در این مورد می توان گفت که در بعضی از اوقات با توجه به نوع نگهبانی و کارایی که افراد در آن زمینه دارند، می تواند مهم باشد. به طور مثال برای انجام نگهبانی در محیط‌ هایی که بسیار حساس هستند، افراد باید در آن محیط ها به نحو احسنت این کار را انجام دهند. سن و سال افراد بسیار مهم می باشد. لذا در این محیط ‌ها افراد باید جوانان کارآزموده باشند تا بتوانند در صورت وجود خطرات احتمالی، محیط را از مشکلات حفظ نمایند. به طور مثال در حفاظت و نگهبانی از ساختمان های نیمه کاره، افراد نه سن بالایی باید داشته باشند، نه اینکه سن پایینی را داشته باشند. لازم به ذکر است که بازه سنی انجام این شغل ها به صورت های مختلفی برای افراد مشخص می گردد. پارامترهای مختلفی مانند سطح کاری، سطح حفاظتی که باید از وسایل و یا محیط ها انجام بگیرد و یا نظر افراد متقاضی انجام نگهبانی در محیط ها خود، می تواند متفاوت باشد. لازم به ذکر است بسیاری از افراد همواره سعی می ‌کنند تا از افراد میانسال برای انجام شغل های نگهبانی استفاده نمایند.

ایا علاقه ای در انجام این شغل وجود دارد؟

از موضوعات مهمی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد می باشد، این است که آیا علاقه در انجام این شغل وجود دارد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که این شغل به مانند شغل های تخصصی و مختلفی که در دنیا وجود دارند، آنچنان علاقه ای را برای افراد ایجاد نمی کند. لذا افرادی که قصد انجام این کارها را دارند، تنها به دلیل درآمدزایی که ممکن است برای آن ها داشته باشد، به آن کار علاقه مند می شوند. اما بعضی از افراد هستند که به دلایل مختلفی ممکن است به شغل های حفاظتی و نگهبانی علاقه ‌مند باشند. در کل می ‌توان گفت این کار در مقایسه با سایر کارها، علاقه خاصی در افراد برای انجام این شغل ایجاد نمی کند و تنها به دلیل مسائل مالی است که افراد به انجام این شغل ‌ها اقدام می ‌نمایند.

سطح افرادی که این شغل را انجام می دهند

سطح افرادی که این شغل را انجام می دهند، می تواند متفاوت باشد. اغلب افرادی شغل نگهبانی را انجام می دهند که دارای سطح سواد پایین و آگاهی کمی از جامعه می باشند. مشخصه اصلی در انجام این شغل، بیشتر قدرت بدنی و فیزیک مناسب می باشد که افراد را برای انجام آن کار سوق می‌ دهد. معمولا سطح افرادی که می ‌توانند به این شغل روی آورند پایین می باشد اما در بعضی از اوقات افرادی می باشند که دارای مدارک بالای علمی هستند که از سر ناچاری و بی پولی به انجام این شغل روی آورده اند. چیزی که وجود دارد این است که همواره افرادی که در این شغل فعالیت می ‌کنند با هر سطحی قابل احترام می باشند. لذا افراد باید به تمامی نگهبانان با توجه به سطحی که دارند، احترام بگذارند و آن ها را مورد تکریم قرار دهند. در کل می‌ توان گفت که سطوح افراد در این کار می ‌تواند تعیین کننده این موضوع باشد که آن ها را در چه بخش هایی مورد استفاده قرار دهیم.

فصل های کاری این شغل

از دیگر نکات مهم در انجام این شغل این می باشد که چه فصولی برای انجام این شغل مورد استفاده می باشد. گفتنی است در بعضی از موارد فصل های مختلفی برای انجام شغل های نگهبانی با توجه به نوع محیطی که افراد باید در آن نگهبانی و حراست بپردازند وجود دارد. به طور مثال بعضی از مشاغل ساختمانی که به انجام کارهای ساختمانی می ‌پردازند و نیاز به استفاده از نگهبانان دارند، به صورت فصلی و در فصول تابستان بیشتر از کارگران استفاده می ‌کنند. بعضی از محیط های کاری هستند که در تمامی مقاطع سال از نگهبانان استفاده می کنند. پس می‌ توان گفت این شغل آنچنان نیز به فصول ربط ندارد و در تمامی مقاطع سال وجود دارد. لذا بعضی از افراد هستند که خود به صورت مقطعی این فعالیت را انجام می ‌دهند. این افراد با توجه به کارهای مختلفی که خود انجام می‌ دهند، به این شغل روی می آورند.

نکات مهم در انجام نگهبانی

قبل از اینکه به انجام این شغل روی بیاورید، سعی کنید اول محیط کاری که قرار است در آن به نگهبانی بپردازید را مورد توجه قرار دهید. اگر از پس آن کار بر می آیید، برای انجام این کار اقدام نمایید. لذا بعضی از محیط ها به دلایل مسایل امنیتی، نگهبانی های سخت و پیچیده ‌ای را دارند که افراد نمی‌ توانند تمامی کارایی خود را در این محیط ها به اجرا بگذارند. از دیگر نکاتی که باید در انجام این شغل توجه داشته باشید، این است که افراد با توجه به حقوقی که صاحبان این کار انجام می دهند، این کار را انجام دهند. لذا در بعضی از اوقات بعضی از افرادی که این شغل را انجام می ‌دهند، با توجه به حجم کاری که برایشان تعیین گشته، حقوق مناسبی را نمی‌ گیرند. لذا افراد باید به این نوع حقوق ها توجه داشته باشند تا بتوانند با توجه به نوع کارایی خود بهترین حقوق را دریافت کنند. در کل می‌ توان گفت استفاده از این شغل باید به گونه ای باشد که افراد شرایط امنیت خود را در نظر بگیرند. به طور مثال بعضی از افراد برای بعضی از نگهبانی ها ساخته نشده‌اند که در این صورت نباید به انجام این شغل اقدام نمایند.

بحث پایانی

تمام نکاتی که در مورد انجام این شغل به آن اشاره شد، باید مورد توجه نگهبانان قرار بگیرد تا در انجام این کار بتوانند بهترین کارایی را داشته باشند. لذا این شغل به عنوان یکی از شغل های جهانی در تمامی سطوح و بخش‌ های مختلف از دنیا صورت می گیرد. تنها حقوق و مزایا به همراه محیط ‌هایی کاری که افراد به انجام کار در آن می ‌پردازند می تواند متفاوت باشد. امیدواریم که توانسته باشیم نکاتی که در مورد انجام این شغل وجود را به خوبی برای افراد مورد بررسی قرار داده باشیم. لذا بسیاری از افراد هستند که با توجه به شرایط کاری خود نسبت به انجام این فعالیت ها اقدام می نمایند. آنها باید توجه داشته باشند که نکات گفته شده در متن بالا بسیار کاربردی و مهم می باشد که همواره باید مورد توجه نگهبان و افرادی که صاحبان این مشاغل می باشند مورد توجه قرار بگیرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی