آشنایی با شغل نوازندگی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل نوازندگی

امروزه شغل های مختلفی در دنیا موجود می باشند که بسیاری از افراد با توجه به استعداد و هنری که دارند، آن را انجام می دهند. یکی از شغل های بسیار کاربردی که امروز مورد توجه بسیاری از هنرمندان قرار دارد، شغل نوازندگی می باشد این شغل به عنوان یکی از شغل های هنری محسوب می ‌شود که بسیاری از افراد با استفاده از آن می ‌توانند علاوه بر ارضای روحیه هنری خود، درآمدزایی خوبی داشته باشند. نکات مختلفی در مورد این شغل وجود دارد که افراد باید با توجه به آن نسبت به انجام این شغل اقدام نمایند. لذا ما در این مطلب قصد داریم تا با بررسی شغل نوازندگی افرادی را که قصد استفاده از این شغل را دارند، راهنمایی نماییم و نکات مرتبط با آن را برایشان مورد بررسی قرار دهیم. افرادی که به انجام این شغل علاقمند می باشند ما را تا پایان این متن همراهی نمایند.

شغل نوازندگی      

همانطور که در متن مقدمه به آن اشاره شد، شغل نوازندگی به عنوان یکی از شغل های هنری همواره مورد توجه بسیاری از هنرمندان که علاقه به درآمدزایی از هنرشان دارند، بوده و هست. اگر بخواهیم تاریخچه این هنر را مورد بررسی قرار دهیم، می ‌توان گفت هنر نوازندگی سالیان دراز است که مورد توجه بسیاری از افراد می باشد. از اولین سازهایی که به صورت کوبه ای در جای جای دنیا مورد استفاده قرار گرفت، سال ‌های سال است که می ‌گذرد. رفته رفته این هنر با استفاده از ابزار و وسایل مختلف تکامل یافت و بسیاری از افراد به عنوان یک شغل به آن نگاه کرند. اما اینکه چگونه نوازندگی به عنوان یک منبع درآمدزایی برای افراد قرار گرفت، همواره مورد توجه افراد می باشد. گفتنی است این شغل علاوه بر اینکه برای درآمدزایی و ارضای روحی هنری افراد تاثیرگذار می ‌باشد، در روحیه دیگر افراد نیز تأثیر بسیار زیادی دارد. در کل می توان گفت امروزه این شغل عنوان یکی از شغل های هنری محسوب می‌ گردد.

استخدام نوازنده

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام نوازنده

آموزش های لازم با این هنر

افرادی که قصد انجام شغل نوازندگی را دارند، همواره به دنبال این هستند که بدانند آموزش هایی که مربوط به انجام این هنر می باشد، چگونه به دست می آید. گفتنی است راه های مختلفی برای یادگیری این شغل وجود دارد و بسیاری از افراد بدون آنکه به هیچ کلاس و یا مکتب آموزشی بروند با توجه به سازی که مورد علاقه شان بوده است، به صورت خودکار آن را یاد گرفته اند. اما اگر بخواهیم مکان هایی که آموزش این هنر را به افراد ارائه می ‌دهند را بررسی نماییم، این مکان های آموزشی، تعداد بسیار زیادی دارند. لذا افراد می ‌توانند آموزش موسیقی آن را در دانشگاه های مختلف ایران و جهان یاد بگیرند و سپس نسبت به انجام این کار اقدام نمایند. اما آموزشگاه ‌های مختلف آزادی در سراسر کشور موجود می باشند که افراد می توانند با مراجعه به این آموزشگاه ها، نسبت به یادگیری تمامی بخش‌ های مختلف این سازها اقدام نمایند. لذا تمامی این بسترهای لازم برای آموزش موسیقی، می‌ تواند به افرادی که قصد دارند این شغل را برای خود انتخاب نمایند، کمک کند. توصیه ما به افراد این است که حتما با توجه به نوع این شغل هنری، اقدامات لازم برای یادگیری آن را انجام دهند. هرچند بسیاری از افراد هستند که سعی می ‌کنند خود به صورت خودجوش نوازندگی را یاد بگیرند. اما استفاده از محل های آموزشی می تواند در شکوفایی و رشد آن ها تأثیرگذار باشد.

حیطه های فعالیت در این شغل

افرادی که قصد فعالیت در این شغل را دارند، همواره به دنبال این هستند که در چه بخش هایی می توان نوازندگی را انجام دهند. در این مورد می توان گفت سطوح مختلفی از نوازندگی برای افراد موجود می باشد که افراد می ‌توانند با استفاده از آن ها نسبت به نوازندگی اقدام کنند. در این مورد می توان گفت که این سطوح از پایین ‌ترین سطح که نوازندگی در مراسم‌ های مختلف عروسی و یا جشن های متفاوت می باشد، تا نوازندگی در کنسرت های بزرگ می تواند متغیر باشد. گفتنی است که سطح که افراد در آن فعالیت می کنند، با توجه به آموزش هایی که در این باره دیده اند و سطح استعدادی که دارند، می ‌تواند متفاوت باشد. به طور مثال بعضی از افراد تنها آموزش نت های ارگ را دیده اند که در مراسم ها به این کار اقدام می نماید. اما بعضی از افراد هستند که با یادگیری سازهای بسیار سخت مانند ویولون، پیانو و دیگر سازهای این ‌چنینی نسبت به نوازندگی در کنسرت ها و استودیوهای که به آهنگسازی اقدام می ‌نمایند، فعالیت می کنند. امروزه در ایران نوازندگان مشهوری موجود می باشند که توانسته اند با استفاده از این شغل درآمد زایی خوبی داشته باشند.

چه افرادی به این کار جذب می شوند

از دیگر موضوعاتی که مورد توجه می باشد این است که چه افرادی به شغل نوازندگی جذب می شوند. در این مورد می توان گفت افراد با استعدادی که روحیه هنری دارند و به نواختن انواع سازهای مختلف علاقه مند می باشند، نسبت به این فعالیت جذب می شوند. گفتنی است پارامتر علاقه و خلاقیت در این نوع شغل می ‌تواند به رشد و شکوفایی افراد کمک نماید. در کل می‌ توان گفت افرادی به این شغل جذب می ‌شوند که علاقه هنری داشته باشند. بعضی از افراد تنها به دلیل استفاده از مزایای مختلف و درآمدزایی هایی که این کار دارد، نسبت به آن جذب می شوند و با توجه به اینکه علاقه و خلاقیت لازم در این کار را ندارند، پس از گذشت یک بازه زمانی از این شغل محو می ‌شوند. توصیه ما به افرادی که قصد استفاده از این شغل را دارند این است که حتماً با استفاده از علاقه خود نسبت به آن اقدام نمایند. پس توصیه ما به افرادی که قصد انجام این کار را دارند این است که حتما با انجام روش های مختلف انگیزشی، انگیزه این کار را در خود به وجود آورند و یا اینکه از قبل با توجه به علاقه ای که دارند نسبت به انجام آن اقدام نمایند. پس می توان نتیجه گرفت پارامتر علاقه در انتخاب افرادی که برای این شغل مناسب می باشند، می‌تواند تاثیر گذار باشد.

جنسیت در انجام شغل نوازندگی

سوالی که همواره برای افراد پیش می آید این است که آیا پارامتر جنسیت در انجام این کار تاثیرگذار می ‌باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که جنسیت در هیچ کجای ایران به جز انتخاب این شغل اثر گذار نیست. در ایران اغلب آقایان به انجام این شغل اقدام می نمایند. لذا شما در هیچ مراسم عروسی زنان را نمی بینید که به نوازندگی مشغول باشند. اما در بعضی از موارد خاص بعضی از زنان به نواختن بعضی از سازهای مختلف برای کنسرت های متفاوت اقدام می نمایند. در ایران این شغل بیشتر مردانه می باشد و آقایان از آن برای درآمدزایی استفاده می کنند. اغلب بانوانی که به نوازندگی اقدام می نمایند، از روی ذوق و سلیقه ای که دارند آن را انجام می دهند. کمتر می بینید که بانوان از این راه در آمدزایی آن چنانی نداشته باشند. البته این موضوع تنها برای ایران صدق می ‌کند و در بسیاری از کشورهای دیگر این شغل به عنوان یک شغل عمومی مورد توجه آقایان و بانوان مشترکن قرار گرفته است.

نوازندگی در ایران

نوازندگی در جای جای دنیا از اهمیت و ارزش بسیار بالایی برخوردار می باشد. اما چیزی که وجود دارد این است که آیا این اهمیت و ارزش در ایران برای نوازندگان مورد توجه می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت عموماً شغل نوازندگی در ایران به عنوان یک شغل آنچنان درآمدزا محسوب نمی شود. مگر آن که شما با ساختن آهنگ های مختلف و آهنگساز نامی را برای خود دست و پا کرده و افرادی را که قصد خواندن قطعه های مختلف را دارند، به سمت خود جذب نمایند. اگر بخواهیم شرایط این شغل را در ایران مورد بررسی قرار دهیم، می‌ توان گفت افرادی که به نوازندگی مشغول هستند تعداد زیادی نمی باشند و حقوق بالایی را نیز دریافت نمی کنند. در کل می‌ توان گفت این شغل در ایران آنچنان درآمدزا نمی باشد مگر آنکه آن را به صورت حرفه ای و جدی دنبال نمایید. پس می توان نتیجه گرفت برای انجام شغل نوازندگی در ایران افراد باید ممارست و پشت کار خوبی را برای این شغل انجام دهند.

حقوق و مزایای این شغل

بسیاری از افراد دوست دارند که بدانند آیا این شغل دارای مزایا و حقوق آن چنانی می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که حقوقی که به نوازندگان داده می ‌شود با توجه به سطح کاری که آن ها انجام می دهند، می تواند متفاوت باشد. به طور مثال افرادی که در مجالس مختلف عروسی و جشن های متفاوت نسبت به نوازندگی اقدام می کنند، حقوق و مزایای آن چنانی نخواهند داشت. زیرا این کار به صورت فصلی می باشد و در بعضی از فصل ها تعطیل است. اما افرادی که به صورت حرفه ای و برای آهنگ سازی اقدام می نمایند، می توانند روی حقوق این شغل به طور نسبی حساب باز کنند. گفتنی است نوع  سازی که شما مورد استفاده قرار می دهید و استعداد شما در این کار، می ‌تواند بر روی افزایش حقوق و کارهایی که در این شغل دارید، تاثیرگذار باشد. به طور مثال و بعضی از نوازندگان مهم حقوق های میلیونی را برای کارهایی که انجام می ‌دهند دریافت می نمایند. مطمئنا این افراد سال ها برای رسیدن به چنین جایگاهی تلاش کرده اند و امروز قصد دارند که حقوق و مزایای آن را دریافت نمایند. در کل اگر بخواهیم یک بررسی در مورد حقوق افراد داشته باشیم، می ‌توان گفت این حقوق با توجه به فضای ایران آنچنان امیدوار کننده نمی باشد. اما می توان با استفاده از راه های مختلف به بالاترین سطح از این حقوق رسید.

قانون کار در مورد این شغل چه می گوید

بسیاری از افراد همواره این سوال را دارند که قانون کار در مورد این نوع از فعالیت چه می گوید. در این مورد می توان گفت که قانون کار در مورد این شغل در کشورهای متفاوت، متغیر می باشد. به طور مثال افرادی که در این شغل در کشور ایران فعالیت می کنند، باید بدانند، که قانون کار در مورد آن، آنچنان وسیع نمی باشد. اما کشورهای مختلف دیگر در مورد این شغل، یک قانون بسیار خوب وجود دارد که با استفاده از آن به پرداخت حقوق و مزایای این افراد می پردازند. در کل می توان گفت این شغل در ایران بیش از آنکه به عنوان یک شغل درامد زا شناخته شود، به یک شغل سرگرم کننده محسوب می گردد. همین موضوع باعث شده است که قانون کار آنچنانی درمورد آن وجود نداشته باشد.

نوازندگی شغل است یا هنر

بسیاری از افراد همواره به دنبال این هستند که بدانند نوازندگی شغل است یا هنر؟ در این مورد تفسیرهای مختلفی وجود دارد بسیاری از افراد که به این شغل روی آورده اند، آن را به عنوان یک منبع درآمد زایی می‌شناسند و بسیاری دیگر از افراد هستند که تنها آن را به دلیل ارضای روحیه هنری خود مورد استفاده قرار می ‌دهند. گفتنی است اگر بخواهیم یک توصیف کلی در مورد این کار داشته باشیم، باید گفت که نوازندگی هم می تواند یک هنر باشد و هم می‌تواند یک شغل باشد و بسته به نگاه افراد این موضوع متفاوت می باشد. در کل می توان گفت که اگر درآمد آنچنانی برای این شغل در نظر گرفته شود، می توان آن را به عنوان یک شغل درامد زا محسوب کرد.

بحث پایانی

در پایان می توان گفت که شغل نوازندگی به عنوان یکی از شغل های بسیار خاص مورد توجه بسیاری از افراد بوده و هست. ما در این متن نکات مختلفی که در مورد این شغل وجود دارد را برای افراد آشکار ساختیم. لذا بسیاری از افراد از کودکی نسبت به انجام نوازندگی های مختلف اقدام می نمایند. نوازندگی هم می‌ تواند منبعی برای درآمدزایی باشد و هم می تواند نیاز روحی افراد را ارضا کند. امیدواریم که توانسته باشیم نکات مهم در مورد این شغل را برای افراد مورد بررسی قرار داده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی