آشنایی با شغل نظافتچی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل نظافتچی

شغل ها در ایران و جهان دارای سطوح مختلف با درآمدهای متفاوتی می باشند. اگر بخواهیم یکی از شغل های بسیار مهم و کاربردی که ممکن است کمی در نظر افراد خوش نیاید را بررسی کنیم، باید شغل نظافتچی را مورد بررسی قرار دهیم. همانطور که گفته شد این شغل به عنوان یکی از شغل های بسیار مهم در دنیا محسوب می شود. لذا بسیاری از افراد هستند که با استفاده از این شغل نسبت به درآمدزایی و امرار معاش خود می پردازند. ما در این متن قصد داریم تا نکاتی که در مورد این شغل به چشم می‌خورد را مورد بررسی قرار دهیم و افرادی را که قصد انجام آن را دارند راهنمایی نماییم. چنانچه شما نیز به عنوان یکی از افراد که دارید این شغل را انجام دهید، مطالب ما را تا پایان همراهی نمایید.

شغل نظافتچی

همانطور که گفته شد شهرهای مختلفی در دنیا وجود دارند که افراد می ‌توانند با استفاده از آن ها نسبت به درآمدزایی و پیشبرد اهداف خود اقدام نمایند. یکی از شغل هایی که همواره مورد توجه افراد بوده و هست، شغل نظافتچی می باشد. این شغل به عنوان یکی از شغل هایی است که بسیاری از افراد با انجام آن نسبت به از بین بردن آلاینده ‌ها و آلودگی هایی که در سطوح مختلف موجود می باشد اقدام نمایند. بعضی از افراد به صورت روز مزد این کار را انجام می دهند و بعضی دیگر نیز با استخدام در محیط های متفاوت این کار را انجام می‌ دهند. به طور مثال بعضی از نظافتچی ها همان کارگران شهرداری می باشند که از صبح علی الطلوع تا غروب آفتاب به تمیز کردن معابر و خیابان‌ها اقدام می نمایند. اگر بخواهیم در مورد یک شغل نظافتی معرفی داشته باشیم، می ‌توان گفت که اگر این نظافتچیان در محیط پیرامون ما نباشند، مطمئناً آشغال ها محیط دور و بر ما را از نجاسات و آلودگی ‌ها خواهند برداشت. بسیاری از افراد هستند که از روی ناچاری به این شغل روی می ‌آورند و بسیاری دیگر نیز این کار را با علاقه انجام می ‌دهند. در کل می‌ توان گفت این شغل به عنوان یکی از شغل های عامیانه امروز مورد توجه افرادی که از سواد کافی برخوردار نمی باشند مورد استفاده می باشد. بعضی از افراد تصور می کنند که این شغل و افرادی که این کار را انجام می دهند، آنچنان مورد احترام نمی باشند. اما ما به آن دسته از افراد می گوییم، که هر انسانی با هر جایگاهی از شخصیت و احترام خاص خود بهره مند می باشد.

استخدام نظافتچی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام نظافتچی

چه کسانی به این شغل روی می آورند

سوالی که همواره برای افراد به وجود می ‌آید این است که چه افرادی نسبت به شغل نظافتچی روی می‌ آورند. در این مورد می توان گفت معمولاً افرادی که از سواد کافی برخوردار نیستند سعی می کنند تا با انجام کارهای فیزیکی نسبت به درآمدزایی اقدام نمایند. اما در بعضی از اوقات افرادی هستند که با توجه به مدارک بالای علمی نسبت به انجام این شغل اقدام می‌ کنند. در بین نظافتچیان عمومی که در پارک ها و معابر کار می ‌کنند، شما ممکن است افرادی که دارای لیسانس و یا حتی فوق لیسانس باشد را ببینید. همین موضوع نشان می ‌دهد که مدرک آن ها آنچنان تاثیری در انتخاب این شغل ندارد. در کل می توان گفت تمامی افرادی که به این شغل اقدام می نمایند، باید از احترام کافی برخوردار باشند و شما باید در هر زمان و جایگاهی به آنها احترام بگذارید. لازم به ذکر است افرادی که به این مشاغل روی می ‌آورند، باید قدرت بدنی لازم را داشته باشند. ممکن است جوانان آنچنان نسبت به انجام این شغل اقدام نکنند. اما شرایط سنی آن ها نمابید آنچنان بالا باشد، لذا کارایی افراد در این شغل را پایین می آورد.

حقوق نظافتچیان

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که حقوق نظافتچیان چقدر می باشد. گفتنی است نوع حقوقی که افراد برای نظافت محیط های مختلف را دریافت می کنند، می تواند با توجه به سطح کاری که انجام می دهند متفاوت باشد. به طور مثال بعضی از افراد که در شهرداری کار می کنند، یک حقوق ثابت را دریافت می ‌کنند و برای امرار و معاش آن ها تقریبا کافی می باشد. بعضی از افراد که به صورت روزمزد کار می کنند نیز حقوق و مزایای خاص خود را دارند. اما اگر بخواهیم یک بررسی کلی در مورد حقوق این شغل داشته باشیم، می ‌توان گفت که حقوق افراد به قدری می باشد که همه می توانند نیاز روزانه افراد را تامین نمایند.

محیط هایی که نظافتچیان می توانند در آن کار کنند

محل های مختلفی برای کار نظافتچی ها موجود است و همانطور که در بالا اشاره شد بعضی از نظافتچیان به استخدام شهرداری در آمده و در معابر و خیابان ‌های مختلف نسبت به خدمت رسانی اقدام می نمایند. اما بعضی از افراد در محیط های شخصی به شغل نظافتچی مشغول هستند. موضوعی است که برای بسیاری از افراد سخت به نظر می رسد، از آن جهت است که قرار است در یک محیط کاری و یا مسکونی با دستور از کسی نسبت به تمیز کردن آن محیط اقدام نمود. پس لازم است که افراد قبل از آنکه در هر محیط کاری مشغول شوند به این نتیجه برسند که کاری که آن ها انجام می دهند یک شغل با شرافت می باشد و نباید به هیچ وجه از این موضوع ناراحت باشند. از محیط هایی که افراد در آن فعالیت های نظافت را انجام می ‌دهند، می ‌توان به نظافت محیط های منازل، محیط های کاری، نظافت معابر و خیابان ها توسط پاکبان های شهرداری، نظافت مدارس توسط مستخدمان و بسیاری دیگر از محیط ها که نیاز به نظافتچی دارند اشاره کرد.

آیا شغل نظافتچی موجب سرشکستگی می شوند

سوالی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد به خصوص فرزندان کسانی که به این شغل مشغول هستند می باشد این است که آیا کاری که والدینشان انجام می دهند کاری سخیف و بی ارزش است که موجب سرافکندگی آن ها شود. در این مورد می توان گفت هیچ کاری بی ارزش و سخیف نمی باشد. لذا نظافتچی بودن می تواند از بسیاری شغل های دیگر شرافتمندانه تر باشد. پس می توان گفت که این کار به هیچ وجه مایع سر افکندگی نمی باشد و افرادی که به این فعالیت اقدام می کنند، باید خوشحال باشند که با استفاده از این شغل، یک نان حلال برای فرزندان و اهالی خانواده خود در می آورند. درست است که شاید این شغل نام آنچنان خوبی نداشته باشد. اما به هیچ وجه مایه سرافکندگی نخواهد بود. توصیه ما این است که اگر والدین و یا عزیزانتان به این شغل مشغول هستند هیچگاه آن ها را سرزنش نکنید و به خاطر درآوردن یک لقمه نان حلال آن ها را همواره تشویق نمایید.

جنسیت در این شغل

از دیگر سوال هایی که برای بسیاری از افراد پیش می ‌آید این است که شغل نظافتچی دارای جنسیت خاصی می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که به هیچ وجه جنسیت در این شغل مطرح نمی باشد. تنها بعضی از سطوح مختلف این کار می باشد که اغلب مردان آن را انجام می‌ دهند. به طور مثال پاکبانان شهرداری معمولاً همگی از مردان هستند. اما در بعضی از مواقع کسانی که در محیط منازل تمیز کاری برای افراد می ‌پردازند، جنسیتشان زن است و آن ها نیز می ‌توانند این شغل را انجام دهند. اما در کل بعضی از نظافت ها می باشد که به قدرت بدنی بالایی نیازمند است، که در این مواقع از آقایان بیشتر استفاده می شود. جنسیت در این شغل آنچنان مطرح نمی باشد و شما می توانید به راحتی با هر جنسیتی که دارید این کار را برای دیگران انجام دهید. اگر بخواهیم یک تعریف نسبی از نظافتچی داشته باشیم، می ‌توان گفت تعداد مردان برای انجام این شغل بیشتر از زنان می باشد.

 قانون کار در مورد نظافتچی

قانون کار در مورد شغل نظافتچی با توجه به نوع سطحی که افراد از آن استفاده می کنند، می تواند متفاوت باشد. به طور مثال بعضی از افراد به صورت رسمی در محیط های مختلفی مانند شهرداری‌ ها یا مدارس فعالیت می کنند که قانون کار در مورد این افراد به مانند تمامی کسانی که کارمند دولت می باشند صدق می کند. اما افرادی که به صورت آزاد در محیط های مسکونی و یا تجاری به فعالیت ‌های تمیز کاری و نظافت می‌ پردازند با توجه به صاحب کار و چیزهایی که او از افراد می خواهد این قانون متغیر می باشد. قانون کار در مورد نظافتچیان می‌گوید که این افراد باید با توجه به کار فیزیکی که انجام می ‌دهند، جزو مشاغل سخت باشد و به صورت ۲۰ ساله بازنشسته شوند. سوالی که پیش می آید این است که آیا این قانون در برابر کسانی که به صورت آزاد کار می ‌کنند وجود دارد یا ندارد. این بحث موضوعی است که همواره مورد توجه بوده است. لذا بعضی از افراد در قبال این کار هیچ بیمه ای ندارند و مجبور هستند تنها به این شغل به صورت یک کار روز مزد و پاره وقت توجه کنند. قانون کار در مورد این افراد آنچنان تفسیری ندارد. در کل می‌ توان گفت قانون کار در مورد این افراد در کشورهای مختلف از تفاسیر متفاوتی بهره مند می باشد. در ایران نیز قانون کار برای کسانی که بیمه دارند و یا در محیط های عمومی مشغول می باشند به مانند تمامی کارمندان می باشد. اگر بخواهیم بر اساس عدالت، قانون کار را برای این افراد مورد بررسی قرار دهیم، می ‌توان گفت که این شغل با توجه به اینکه جزو شغل های سنگین می باشد، باید حقوق خوبی داشته باشد و مزایای مختلفی به این افراد داده شود.

این شغل در ایران

در ایران بسیاری از افراد ممکن است از انجام این کار کمی شرمنده باشند. ما به ایرانیانی که این کار را انجام می دهند می گوییم که این کار به هیچ وجه مایع سرشکستگی و ناراحتی آنها نمی ‌باشد. تنها موضوعی که در اینجا وجود دارد این است که حقوقی که در ایران به نظافتچیان داده می ‌شود کمی پایین می باشد. در صورتی که طبق قانون کار، این کار به عنوان مشاغل سخت شناخته می شوند و باید حقوق بیشتری به افراد داده شود. لازم به ذکر است که این حقوق با توجه به نظر خود به نظافت چی ممکن است تعیین گردد و هیچ گونه مشکلی با آن نداشته باشد. اما باید گفت که به هیچ وجه کار سنگینی که این نظافتچیان انجام می ‌دهند در مقابل حقوقی که آن ها افراد دریافت می‌ کنند جبران پذیر نمی باشد. لذا این حقوق با توجه به کارهای دیگر کمی پایین می باشد. توصیه ما به صاحبان کار این است که انصاف را رعایت را رعایت کرده و به کسانی که این شغل را به انجام می دهند، بهترین حقوق ها را بدهند تا بتوانند بهترین کارایی را در این بخش داشته باشند.

نکات مهم در مورد این شغل

نکاتی که در مورد این شغل دارد این است که سعی کنید که به هیچ وجه کودکان درگیر این شغل نشوند. لذا اگر کودکان از بچگی عادت کنند که شغلشان این است، هیچگاه به دنبال پیشرفت و ترقی نخواهند رفت. لازم به ذکر است که محیط های مختلفی از این کار وجود دارد. توصیه ما به افرادی که قصد انتخاب این محیط ها را دارند این است که با انتخاب بهترین محیط برای انجام این کار بهترین حقوق و مزایا را دریافت نمایند. بعضی از شرکت ‌های مختلف می باشند که خدمات نظافت را به افراد ارائه می ‌دهند. این شرکت ‌ها با استخدام بعضی از نیروهای مختلف می تواند سودرسانی خوبی هم برای متقاضیان نظافت داشته باشند و هم برای افرادی که دوست دارند در این حیطه فعالیت کنند. در پایان می توان گفت شغل نظافتچی به عنوان یکی از شغل های با شرافت می‌ تواند مورد توجه افرادی که آنچنان دارای استعداد و خلاقیت نمی باشند، قرار بگیرد. ما در این متن سعی کردیم نکات مهمی که در مورد این شغل وجود دارد را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. امیدواریم که توانسته باشیم شما را در راستای انجام این کار راهنمایی کرده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی