شغل بازاریابی چیست؟

نوشته شده توسط

باجاب

شغل بازاریابی چیست؟

امروزه بازاریابی به عنوان یکی از مهمترین شغل های دنیا به حساب می آید. لذا شغل بازاریابی با توجه به اهمیتی که امر بازاریابی در صنایع و بازار دارد، همواره مورد توجه بسیاری از افراد قرار گرفته است. لذا در دانشگاه‌ های مختلف دنیا دروسی در مورد بازاریابی آموزش داده می شود تا افراد بتوانند با علم بالا نسبت به انجام بازاریابی اقدام نمایند. لذا ما در این مطلب قصد داریم نکات مهم در مورد این شغل را بررسی کرده و افرادی که قصد استفاده از این شغل را دارند، راهنمایی نماییم. پس با ما تا پایان همراه باشید، تا با نکات ویژه ای که در مورد این شغل وجود دارد آشنا شده و با استفاده از این نکات نسبت به انجام بازاریابی اقدام نمایید.

آیا بازاریابی را می توان به عنوان یک شغل نگاه کرد؟

شاید برای بسیاری از افراد این سوال به وجود آید که آیا بازاریابی را می ‌توان به عنوان یک شغل نگاه کرد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله، بازاریابی به عنوان یکی از مهم ترین شغل ها در دنیا محسوب می شوند. اما اینکه آیا بازاریابی در ایران دارای چه اهمیت و چه دیدگاهی می باشد، خود سوال جداگانه ‌ای است. در این مورد می توان گفت که بله در ایران نیز می ‌توان به بازاریابی به عنوان یک شغل نگاه کرد. لذا شما می توانید با انجام حرفه ای این شغل، درآمد خوبی را از آن کسب کرده و به عنوان یک شغل اول نسبت به آن توجه داشته باشید. همین موضوع می ‌تواند مورد توجه بسیاری از افراد باشد. بسیاری از افراد سوال دارند که آیا بازاریابی به عنوان یک شغل اول محسوب می ‌شود و یا شغل دوم؟ در این مورد می توان گفت با توجه به فعالیت هایی که شما انجام می دهید و با تعداد ساعتی که برای آن کنار می گذارید، اول و یا دوم بودن این شغل را برای شما مشخص می کند. بسیاری از افراد می توانند با استفاده از این شغل، امورات زندگی خود را بگذرانند و بسیاری از افراد نیز می ‌تواند به عنوان یک شغل پاره وقت و دوم به کسب درآمد برای خود اقدام نمایند.

استخدام بازاریاب در کرج

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام بازاریاب در کرج

بازاریابی چیست و به چه منظور صورت می گیرد؟

امروزه بازاریابی به منظورهای مختلفی صورت می ‌گیرد. از همین جهت است که شغل بازاریاب به عنوان یکی از مهمترین مشاغل محسوب می شوند. بازاریابی به عنوان پیدا کردن راه فروش یک محصول و یا ارائه یک خدمت محسوب می شود. لذا افرادی که قصد بازاریابی را دارند، به عنوان فعالین در این شغل، با استفاده از روش‌های مختلف نسبت به ارائه محصولات و خدمات خود به دیگران اقدام می نمایند. لذا شرکت ‌های مختلف با هر نوع زمینه کاری نسبت به استخدام بسیاری از بازاریابان برای فروش کالا و یا ارائه خدمت خود نسبت به سودآوری برای شرکت و کسب و کار خود اقدام می نمایند.

تاثیر شغل بازاریابی در بخش های مختلف بازار و صنایع

بسیاری از افرادی که به شغل بازاریابی مشغول هستند، به دنبال این هستند، که بدانند شغل آن ها در بخش های مختلف بازار و صنایع متفاوت چه تاثیری دارد. ما این موضوع را با یک مثال شروع می کنیم؛ تصور کنید که یک شرکت تولید کننده مواد خوراکی نسبت به تولید اغذیه های مختلف اقدام می نماید. لذا این شرکت ها باید توجه داشته باشند که قبل و بعد از تولید خود باید نسبت به بازاریابی محصولی که تولید می ‌کنند توجه داشته باشند. لذا بازاریابان با انجام بازاریابی و پیدا کردن بازار برای فروش انواع محصولات، تاثیر بسیار شگرفی در اقتصاد و پیشرفت مالی یک شرکت و حتی یک جامعه دارند. شغل بازاریابان به عنوان یکی از مشاغل مهم محسوب می‌شود که افراد می‌تواند با استفاده از آن ها نسبت به فروش محصولات خود اقدام نمایند. پس اگر بازاریابان نباشند محصولات خوراکی شرکت تولید کننده اغذیه ها، مطمئناً با مشکل روبرو خواهد شد و نمی‌ توانند محصولات خود را به بهترین نحو ممکن به فروش برسانند. پس اگر قصد فروش کالا و یا ارائه خدمات را دارید از نقش بازاریابان به هیچ وجه غافل نشوید. اما در این مورد بازاریابان باید توجه داشته باشند که شغل آن ها بسیار شغل حساسی می باشد.

بازاریابی در چه زمینه هایی صورت می گیرد

از دیگر نکاتی که در مورد بازاریابی وجود دارد، این است که بازاریابی در چه زمینه هایی صورت می‌ گیرد. در این مورد می توان گفت شغل بازاریابی به گونه ‌ای تعریف شده که فعالان در آن در تمام زمینه ‌ها بتوانند فعالیت نمایند. گفتنی است بازاریابی یک بیس مشخص دارد که افراد با استفاده از آن، می‌ توانند نسبت به بازاریابی محصولات و خدمات مختلف اقدام نمایند. از بخش های مختلف آن می توان به بازاریابی در زمینه فروش انواع کالاهای خوراکی، تزئیناتی، پوشاک، بهداشتی، دارو و بسیاری از چیزهای دیگر اشاره کرد. پس می ‌توان گفت شغل بازاریابان به عنوان یکی از مهمترین مشاغل محسوب می ‌شود و همین موضوع باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ های مختلف نسبت به استفاده از آن ها اقدام نمایند.

شغل بازاریابی چقد در آمد دارد؟

از دیگر نکاتی که در مورد شغل بازاریابی وجود دارد، این است که آیا درآمد این شغل خوب می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت بازاریابی و درآمدی که این شغل دارد، بسته به پارامترهای مختلف می تواند متغیر باشد. لذا بعضی از افراد به صورت پاره وقت نسبت به انجام این شغل اقدام می نمایند که ممکن است درآمد آن چنان بالایی برای آن ها نداشته باشد. اما افرادی که به صورت تمام وقت نسبت به انجام بازاریابی اقدام می کنند، می توانند درآمد خوبی را از آن حاصل نمایند. چیزی که وجود دارد این است که درآمد این افراد بستگی به نوع فعالیت آن ها دارد. به طور مثال بعضی از افراد در بازاریابی کالاها و انواع خدمات فعالیت می‌کنند که فروش آن ها بسیار بالا می باشد. همین موضوع باعث می ‌شود که پورسانت و دستمزد آن ها افزایش پیدا کرده و بتوانند به بهترین نحو ممکن نسبت به درآمد زایی خود در این شغل اقدام نمایند. گفتنی است درآمد این کار با توجه به فعالیتی که شما انجام می دهید، می تواند متغیر باشد. توصیه ما این است که با انجام بهترین فعالیت بهترین درآمد را دریافت نمایید.

بازاریابان در شغل خود باید چه ریزه کاری هایی را دنبال کنند

نکته ‌ای که در مورد شغل بازاریابی وجود دارد، این است که بازاریابان برای انجام فعالیت بازاریابی چه ریزه کاری هایی را باید مورد توجه قرار ‌دهند. یکی از مهمترین ریزه کاری هایی که بازاریابان باید در این شغل نسبت به آن توجه داشته باشند، ارتباط مناسب با مشتری می باشد. لذا این اصل یکی از مهمترین اصولی می باشد که افراد در زمان بازاریابی باید نسبت به آن توجه داشته باشند. هر آنثقدر که رفتار شما با مشتریان برای جذب آن ها مهربان تر باشد می تواند تاثیر زیادی بر روی جذب آن ها داشته باشد. لذا صبوری در این شغل بسیار مهم می باشد و باید صبر و حوصله خود را بالا ببرید. شما باید به گونه ای با مشتری برخورد کنید که علاوه بر جذب او، این حس را در او ایجاد نکنید که شما قصد گول زدن او را دارید. به طور مثال بعضی از بازاریابان به گونه ‌ای عمل می‌ کنند که هر آنچه قیمت و کیفیت محصولتان مناسب باشد، مشتریان تصور می ‌کنند که این افراد در حال گول زدن آن ها هستند تا بتوانند، تنها محصولات خود را به آنها بفروشند. لذا توصیه ما این است که با استفاده از فنون روانشناسی، مخاطب خود را بشناسید و با توجه به روحیات او نسبت به انجام دادن بازاریابی اقدام نمایید. گفتنی است هر زمینه ای در بازاریابی می تواند ترفند و روش خود را داشته باشد که افراد باید با توجه به این ترفندها نسبت به جذب مشتری اقدام نمایید.

برای فراگیری این شغل چه کنیم

افرادی که قصد دارند از شغل بازاریابی استفاده نمایند، همواره به دنبال آن هستند که بدانند ریزه کاری ها و نکاتی که در مورد بازاریابی وجود دارد را از کجا می توانند یاد بگیرند. در این مورد می توان گفت که شما می توانید برای فراگیری این شغل، به دانشگاه‌ های مختلف رفته و دروس مختلف آن را مورد بررسی قرار دهید. رفتن به آموزشگاه ها و ورکشاپ های متفاوتی که در مورد انواع روش های بازاریابی و قواعد آن برگزار می شوند، می تواند بهترین گزینه برای افراد باشد و افراد می‌توانند برای یادگیری به آن ها مراجعه نمایند. اما تمامی این نکات بستگی به آن دارد که افراد در این زمینه علاقه داشته باشند. به طور مثال بعضی از افراد هستند که تنها با علاقه ای که نسبت به این کار دارند، بدون هیچ گونه آموزشی، می ‌توانند بازاریابی را صورت دهند و به بهترین نحو ممکن نسبت به انجام آن اقدام نمایند.

در پایان توصیه ما این است که با نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، این شغل را مورد بررسی قرار داده و در صورت داشتن علاقه نسبت به انجام آن، اقدام نمایید. امیدواریم که توانسته باشیم نکات مهم در مورد این شغل را بیان کرده و افراد را در این مورد راهنمایی کرده باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی