برررسی شغل پارکبان

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

برررسی شغل پارکبان

اخیرا با توجه به میزان بالای ترافیک در سطح کلان شهرها با مشاغلی روبرو می شویم که در جهت کنترل ترافیک و نظم خیابان ها به وجود آمده است. در این مقاله می خواهیم در مورد شغل پارکبان که در ارتباط با ترافیک و کنترل خودروها در سطح کلان شهرها به وجود آمده است صحبت کنیم.

در یک تعریف کلی، پارکبان به فردی گفته می شود که در مورد چگونگی پارک نمودن ماشین ها در محدوده خیابان باید نظارت داشته باشد. در ضمن از دیگر وظایفی که برای شغل پارکبان می توان نام برد، نظارت و هم چنین اجرای قوانین پارک خودروها می باشد. در کشور ایران به شخصی گفته می شود که مسئولیت نگهبانی از خودروهای پارک شده را دارد و در ضمن به ازای این کار با ارائه یک قبض، مبلغی پول نیز دریافت می نماید. در ادامه این مقاله به معرفی شغل پارکبان، وظایف شغلی پارکبانان، شرایط سخت این شغل، قانونی بودن فعالیت پارکبانان و چگونگی نحوه برخورد مردم با پارکبانان را مورد بررسی قرار  می دهیم. اگر تمایل دارید در آینده از این شغل برای کسب درآمد استفاده نمایید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

استخدام پارکبان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پارکبان

معرفی شغل پارکبان:

فردی که در این شغل قرار دارد با گشت زنی در منطقه هایی که به وی سپرده می شود، شروع به بررسی پارکینگ های عمومی و یا حتی بخشی از یک شهر می کند و با صدور قبض های جریمه برای مالکین خودروهایی که در آن محدوده بیشتر از حد مجاز خودروی خود را پارک نموده اند و یا اینکه خودورهایی که به شکل غیر مجاز پارک شده اند، نظارت می نماید. از دیگر وظایفی که یک پارکبان بر عهده دارد اجرای قوانین پارک خودرو می باشد که این گونه از افراد لباس های مخصوصی بر تن دارند و هر یک محدوده ای از شهر را تحت بررسی و کنترل خود قرار می دهند. در ایران نظارت و بررسی وضعیت پارک ماشین ها بر عهده نیروی انتظامی می باشد و در اص شغل پارکبان در ایران بدان معنا است که از خودروهای پارک شده نگهبانی و مراقبت می نماید و در ازای انجام دادن این کار نیز با صدور یک قبض مبلغی را نیز دریافت می نمایند. این افراد تحت نظارت شهرداری ها فعالیت می کنند و موظف می باشند که فضای پارک حاشیه معابر را کنترل نمایند و بر مبنای آیین نامه اجرایی ماده 15 رسیدگی به تخلفات رانندگی مبنای کار و فعالیت پارکبانان می باشد.

وظایف پارکبانان چیست؟

این افراد زیر نظر شهرداری مشغول به فعالیت هستند و بر مبنای قانون وظیفه اصلی این افراد در پارکینگ های حاشیه ای، ثبت و هم چنین شارژ پلاک خودوری شهروندان می باشد. بر همین مبنا پارکبانان پلاکی را که در محدوده ماموریتی خود مشاهده نمایند، ثبت می کنند. بر اساس برنامه ریزی هایی که شده است هر پارکبان در یک بازه زمانی بین 15 الی 30 دقیقه اقدام به ثبت پلاک خودرو می نماید که به صورت یک زنجیره با یکدیگر متصل می شوند. اولین و آخرین پلاکی که توسط پارکبانان ثبت می شود به منزله مدت زمان توقف خودرو در نظر گرفته می شود و توسط یک سرور مرکزی از مبلغ شارژ کم می شود. بر اساس ابلاغیه شهرداری، مردم باید به این نکته توجه داشته باشند که پارکبانان فقط مسئول ثبت و شارژ پلاک خودرو هستند و در ارتباط با کسر شارژ پلاک خودرو مسئولیتی ندارند. رئیس شهرداری برای کنترل بهتر برای پارکبانان اعلام نموده است که در صورت بروز هر گونه تخلف نسبت به عملکرد پارکبانان به شهرداری اطلاع دهند تا در اولین زمان ممکن به شکایات رسیدگی گردد.

شرایط سخت شغل پارکبان:

شغل پارکبان از جمله مشاغلی است که در کشور ایران به رسمیت شناخته نشده است و اغلب به مدیریت پیمانکار ها اداره می شود. یک پارکبان در طور روز تنها می تواند بین 20 تا 30 هزار تومان درآمد کسب نماید و کل پولی را که به دست می آورد باید به پیمانکارش تحویل دهد. در سال 1394 قراردادی که مابین شرکت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با شرکت شهربان در مورد پارکبانی به اتمام رسید و بر همین مبنا بسیاری از راننده ها پولی بابت پارک نمودن به این افراد پرداخت نمی کنند. این افراد با شرایط سخت در فضای بیرون از ساعت 7 صبح تا 9 شب مشغول به این کار هستند و ممکن است در طول روز با رانندگان سر مساله پول گرفتن دچار مشکل شوند و یا حتی با یکدیگر بحث و دعوا داشته باشند. در ضمن بسیاری از این افراد بیان می کنند که مردم به هیچ وجه تحت عنوان حق پارک ماشین به ما پول نمی دهند، بلکه فقط از سر دلسوزی پول را می دهند و از طرف دیگر پیمانکارها اعلام می نمایند که شهرداری و راهنمایی و رانندگی با یکدیگر هیچ اختلافی در ارتباط با این موضوع ندارند و می تواند به صورت قانونی پول را دریافت نمایید. ولی از طرف دیگر پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام می کند که هیچ پولی را به پارکبانان پرداخت ننمایید. در مقابل این همه اظهاراتی که پلیس نموده است باز در کنار خیابان ها تابلو پارک نصب هنوز موجود است و هنوز اجاره بها را از پارکبانان دریافت می نمایند.

آیا فعالیت پارکبانان قانونی است؟

از آن جایی که افراد از راه های مختلفی کسب درآمد می نمایند، یکی کارمند و دیگری کارگر است. برخی نیز پشت میز می نشینند و در این میان نیز افرادی هستند که با ایستادن کنار خیابان سعی در کسب درآمد دارند. مسئولین فعالیت این افراد را غیر قانونی می دانند ولی باز یکسری از این افراد هستند که با همین روند به کسب درآمد می پردازند. بر مبنای توافقی که ما بین پلیس راهنمایی و رانندگی و شهرداری تهران انجام شد، قرار شد برای نظم بخشیدن به حاشیه معابر و هم چنین پارک نمودن منظم ماشین ها از پارکبان ها برای این نوع توزیع عادلانه استفاده گردد. ولی از آن جایی که نرخ پارک کردن ماشین ها برای برخی از شرکت های پیمانکاری خوب بود، به همین خاطر رقابت بین این شرکت ها افزایش یافت. در راستای همین افزایش نرخ پارک ماشین، مسئولان واکنش نشان دادند و اظهار کردند که: دریافت پول به صورت نقدی از مردم به هیج وجه قانونی نمی باشد و باید به صورت الکترونیکی دریافت گردد. در این راستا نیز مردم باید بدانند که پلیس هیچ گونه قانونی را در ارتباط با حضور اماکنی که مجهز به دستگاه های مکانیزه و پارکومتر نیستند، را اعمال نخواهد کرد. در این راستا نیز عضو شورای اسلامی شهر تهران بیان داشته است که قرارداد پارکبانان در حدود دو سال است که تمام شده و فعالیت این افراد غیر قانونی است و نباید مبلغی را پرداخت نمایند.

نحوه برخورد مردم با پارکبانان چگونه باشد؟

برمبنای توضیحاتی که نیروی انتظامی پلیس ارائه نموده است در حدود 2 سال است که فعالیت پارکبانان در سطح شهر غیر قانونی اعلام شده است و با گذشت این زمان نیروی پلیس هنوز توانایی جمع نمودن پارکبانان را از سطح شهر ندارد. استفاده از شغل پارکبان برای کنترل نمودن پارک حاشیه ای بر مبنای قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی از سوی شهرداری های سراسر کشور انجام شد که الان بعد از گذشت 6 سال از تصویب این قانون حضور پارکبانان در سطح شهر کاملا غیر قانونی اعلام شده است. اگر پارکبانی هم دارای قبض از سمت سازمان حمل و نقل و یا اینکه ترافیک باشد، اصلا شکل قانونی ندارد و با این افراد برخورد حقوقی خواهد شد. ولی با این وجود هم چنان بسیاری از افراد تحت عنوان شغل پارکبان در سطح شهر حضور دارند و هنوز مشغول به فعالیت می باشند و توصیه اکید نیروی های انتظامی به شهروندان این است که از پرداخت پول به پارکبانان خودداری نمایند و در حدود دو سال است که از موعد قرارداد پارکبانان گذشته است ولی پلیس راهور و معاونت حمل و نقل شهرداری توان جمع نمودن این گونه از افراد را از سطح شهر ندارد. البته بر مبنای قانون قراردادی که بر مبنای آن شهرداری ها می توانند برای مدیریت پارک های مجاز حاشیه ای ابزارها و وسایلی از قبیل کارت پارک نصب را در فاصله زمانی 7 صبح تا 9 شب استفاده نمایند و یک حق توقف مناسبی را که پیشنهاد شوراهای اسلامی شهرها و مصوب وزارت کشور است دریافت نمایند و توقف بدون مجوز به منظور ارتکاب تخلف توقف ممنوع می باشد. در همین راستا و برمبنای قانون تخلفات رانندگی تصویب شده است که باید تراکنش های مالی که توسط رانندگان و هم چنین متصدیان پارکبان انجام می گیرد باید با استفاده از سامانه های پرداخت الکترونیک آفلاین و با رعایت قوانین و مقررات نظام بانکداری الکترونیکی در حال انجام است.

بحث تکمیلی در ارتباط با شغل پارکبان:

در انتها با توجه به شرایطی که از شغل پارکبان بیان شد متوجه شدیم که لازمه انجام دادن این شغل تحمل شرایط کاری در فضای آب و هوایی باز، سر و کار با افراد عصبانی و مذاکرات رو در رو برای گرفتن حق پارک و .... می باشد که همین عوامل چالش های این شغل است که اگر فرد قرار باشد این شغل را به عنوان منبع درآمد خود انتخاب نماید با آن روبرو است و باید قدرت تحمل این سطح از شرایط نامناسب را داشته باشد. همه شرایطی که مربوط به این شغل می شد را تا اینجا مورد بررسی قرار دادیم، امیدوارم مطالب در مورد شرایط شغلی پارکبان برای شما مفید واقع شده باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی