بررسی شغل پزشک زنان و زایمان

نوشته شده توسط

باجاب

بررسی شغل پزشک زنان و زایمان

تخصص زنان و زایمان، از دیگر شاخه های علم پزشکی است که مورد توجه داوطلبان کنکور است و سالانه افراد بسیاری برای وارد شدن به این رشته تحصیلی تلاش می کنند. در یک تعریف علمی می توان گفت که این رشته از جمله رشته های تخصصی بالینی است که در جهت پیشگیری و هم چنین تشخیص، درمان بیماری های زنان بحث می کند. در عین حال بیماری های دستگاه تناسلی زنان و بیماری های مربوط به سینه و تمام بیماری هایی که به این رشته تحصیلی مربوط می گردد، در این شاخه از علم پزشکی مورد بررسی قرار می گیرد. در این مقاله به معرفی شغل، وظایف و درآمد شغل و در آخر به بیان تفاوت شغلی با ماما پرداخته شده است تا شما را با ویژگی های کامل شغل پزشک زنان و زایمان آشنا کنیم.

معرفی شغل پزشک زنان و زایمان:

 شغل پزشک زنان و زایمان از جمله رشته های تخصصی بالینی می باشد که در زمینه تشخیص و هم چنین درمان بیماری های نازایی و اندام تناسلی زنان بحث  می نماید. ضمنا در شغل پزشک زنان و زایمان با استفاده از روش های درمانی و مداخله های طبی و جراحی های مناسب در زمان بارداری از ایجاد هر گونه مشکل و علائم بیماری برای فرد ممانعت می نماید. فرد با انتخاب شغل پزشک زنان و زایمان، بعد از سپری کردن دوره دستیاری و هم چنین بدست آوردن مهارت و تخصص لازم می تواند در درمان بیماری به بیماران کمک نماید.

استخدام پزشک زنان و زایمان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پزشک زنان و زایمان

در ضمن متخصصین این رشته علاوه بر اینکه به درمان بیماری به فرد کمک می نمایند، می توانند با ارائه مشاوره های لازم و هم چنین مراقبت های بالینی به بیماران کمک بسیار شایانی نمایند. نکته دیگری که در مورد دوران تحصیلی شغل پزشک زنان و زایمان عنوان می گردد، طول مدت تحیلی در دستیاری این شاخه از پزشکی می باشد که حداکثر چهار سال به طول می انجامد. آموزش دستیاران این رشته تحصیلی می تواند در حیطه دانشی و نگرشی و هم چنین مهارتی باشد از جمله گرایش های مرتبطی که با شغل پزشک زنان و زایمان لحاظ می گردد می توان به رشته مامایی اشاره نمود. از جمله گرایش هایی که مربوط به شغل پزشک زنان و زایمان می شود می توان به مشاوره و تنظیم خانواده، مشاوره قبل از بارداری و هم چنین مراقبت های دوران بارداری، زایمان های طبیعی و غیر طبیعی، عوارض طبی و هم چنین جراحی حاملگی و هم چنین حاملگی های پر خطر اشاره نمود. در کل این رشته تحصیلی شامل موارد جراحی و هم چنین غیر جراحی می گردد که به سه دوره تقسیم می شوند: قبل از بلوغ، دوره بارداری و هم چنین دوره بعد از یائسگی است. از جمله بیمارانی که می توانند به این نوع پزشک مراجعه نمایند: سرطان های دستگاه تولید مثل زنان، بی اختیاری ادرار در زنان، عفونت های دستگاه تولید مثل در زنان، آمنوره و دیسمنوره و افرادی که به سراغ جراحی های زیبایی واژن می باشند.

وظایف شغلی پزشک زنان و زایمان:

پزشک زنان و زایمان در راستای بهداشت و سلامت زنانی که دارای مشکلات و عارضه هایی در اندام تناسلی خود می باشند فعالیت می نماید. از جمله فعالیت هایی که پزشک زنان و زایمان انجام می دهد شامل: مراقبت های ویژه برای دوران قبل از بارداری، مراقبت های زمان بارداری و هم چنین پس از زایمان، انجام زایمان های طبیعی و در ضمن اپی زیوتومی از جمله فعالیت هایی است که یک متخصص زنان و زایمان انجام می دهد. در ضمن پزشک زنان تمام زایمان های واژینال بریچ و چند قلویی را می تواند انجام دهد، درمان انواع سقط و هم چنین زایمان واژینال بعد از سزارین قبلی در صورتی که تمام شرایط فراهم باشد، ترمیم انواع پارگی هایی که در زمان زایمان و هم چنین کوراژ به وجود می آید، بی حسی و در ضمن بیهوشی در هنگام انجام بی حسی های موضعی و پودندال و آموزش اصول بیهوشی و نحوه مدیریت عوارضی که احتمال دارد در زمان زایمان ایجاد شود بر عهده یک متخصص زنان و زایمان می باشد. یک متخصص باید توانایی اداره نمودن بیمارانی که در شرایط بیماری بدی هستند را نیز داشته باشد، در ضمن تمام آموزش هایی که مربوط به بیمار می باشد را باید برای بیمار شرح دهد و مشاوره های لازم را نیز انجام دهد. در ضمن باید بتواند لوله گذاری تراشه را در مواقع لازم برای بیمار انجام دهد. در عین حال توانایی لازم برای آموزش به بیماران خود را در ارتباط با تغذیه، حفظ سلامت و هم چنین رفتارهای پرخطری که ممکن است بیمار آن ها را انجام دهد را نیز داشته باشد. در عین حال کلیه اختلالاتی که ممکن است برای بیمار به وجود بیاید را باید بتواند کنترل نماید. دایره فعالیتی پزشکان زنان و زایمان بسیار گسترده است و در مواردی از جمله تشخیص و درمان حاملگی های خارج از رحم، تشخیص و درمان توده های رحمی، تشخیص تمام ناهنجاری هایی که مربوط به سیستم تولید مثل می گردد. هم چنین  انجام کلیه عمل های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی تشخیصی نیز در حیطه فعالیت این متخصصین می باشد.

وظایف پزشک زنان و زایمان

درآمد پزشک زنان و زایمان در ایران چه قدر می باشد؟

زمینه فعالیتی که یک پزشک متخصص زنان و زایمان دارد در زمینه سرطان هایی است که در ناحیه اندام تناسلی زنان، بی اختیاری ادرار که در اثر افزایش سن اتفاق می افتد، زایمان و هم چنین بررسی عوامل نازایی در زنان، عفونت های دستگاه تناسلی زنان و عفونت های آمنوره و دیسمنوره می باشد  که می تواند به این دسته از بیماران کمک شایانی نماید. به هرحال درآمدی که این گونه از پزشکان دریافت می نمایند از طریق انجام سونوگرافی و هم چنین دریافت هزینه های مشاوره و ویزیت بیماران می باشد. در ضمن در این راستا انجام سونوگرافی توسط پزشکان متخصص زنان و دریافت وجه پول بی حساب و کتاب منجر به بروز مشکلاتی در این زمینه شده است. پس اگر در مورد بیماری، پزشک به انجام سونوگرافی پیشنهاد نمود باید این کار بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای انجام گیرد و در ضمن برمبنای قانون هیچ پزشک زنان و زایمان نباید سونوگرافی را انجام دهد و تنها این پزشکان برای تشخیص بیماری می توانند از دستگاه سونوگرافی استفاده نمایند و در این زمینه نباید هیچ گونه وجهی را از بیمار دریافت نمایند. با این حال انجام سونوگرافی های متعدد توسط پزشکان زنان و زایمان منجر به ایجاد مشکلاتی در این زمینه شده است. در این راستا مدیر کل نظارت بر درمان وزارت بهداشت در یک مصاحبه ای عنوان کرده است که سونوگرافی در صلاحیت حرفه ای متخصصین زنان و زایمان نمی باشد و متخصصینی که دوره های سونوگرافی را گذرانده اند می توانند از این وسیله تشخیصی برای کمک به بیمار خود استفاده نمایند و در قبال انجام دادن این کار حق گرفتن هیچ گونه وجهی را از بیمار ندارند، به علت اینکه در حیطه تخصصی این افراد نمی باشد و در صورت هر گونه تخلفی در این زمینه باید وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی بر این مورد نظارت داشته باشد. هم چنین وزیر بهداشت در رابطه با این مشکل سونوگرافی های بی اندازه بیان نموده که برخلاف دستورات نظام پزشکی بابت سونوگرافی هزینه دریافت می گردد، پس تنها راه حل برای کنترل این مشکل این است که تعداد سونوگرافی ها را کاهش داد. با این حال این مساله ایجاد می گردد که با ممنوع کردن انجام سونوگرافی از سمت نظام پزشکی، مجددا متخصصین به این کار ادامه می دهند و هیچ گونه نظارت و برخوردی با این متخلفان صورت نگرفته است.

تفاوت ماما با پزشک زنان و زایمان:

زمینه کاری یک ماما، زنان باردار نیست و فعالیتی که یک ماما انجام می دهد در حیطه بیماری های زنان است از جمله: انجام اقدامات ابتدایی در مورد نوزادان مانند ساکشن، دادن اکسیژن،، عفونت ها، درمان های ساده و اولیه نازایی، گرفتن پاپ اسمیر از دهانه رحم، انجام دادن سونوگرافی، درمان بیماری واژینیت با داروهای مجاز را شامل می گردد. در ضمن با همه این تفاسیر یک ماما نیز می تواند در مورد زایمان طبیعی نیز فعالیت داشته باشد و تمام مراقبت هایی که از نوزاد بعد از زایمان انجام می گردد در حیطه کار ماما می باشد. پس یک سری تخصص های متفاوتی بین یک ماما و پزشک زنان و زایمان وجود دارد که باید مرز کاری بین این دو رعایت گردد ولی با این حال در کشور ما این مساله اصلا رعایت نمی گردد. فقط تحت شرایط خاص بیمار به متخصص زنان و زایمان مراجعه می نماید و آن هم در مواقعی است که بیمار نیاز به جراحی هایی از جمله لاپاراسکوپی، زایمان سزارین و در ضمن همه موارد جراحی زنان داشته باشد. با این وجود تمام تشخیص های اولیه بر عهده ماما می باشد و باید مدیریت نماید ولی هر چه بیماری فرد بیشتر گردد نیاز به دانش بیشتری می باشد که در حیطه تخصص زنان و زایمان می باشد. در حال حاضر بیشترین استفاده ای که از تخصص ماما می گردد در بیمارستان و اتاق زایمان هایی است که ماما به صورت تخصصی مراقبت هایی را که مادر تا زمان زایمان باید داشته باشد را انجام می دهد ولی با این حال ماما ها در محیط های بیمارستانی خدمات دیگری را نیز انجام می دهند. در ضمن یک ماما، موقعی که مادر برای انجام زایمان در بیمارستان بستری می گردد با معاینه ها و هم چنین کنترل های اولیه تا زمانی که به مرحله زایمان برسد و یک سری آموزش هایی که باید بعد از زایمان ببیند، می تواند به بیمار کمک نماید.

تفاوت ماما با پزشک زنان و زایمان:

بحث پایانی در ارتباط با این شغل:

در انتهای این مقاله می توان گفت که شغل پزشک زنان و زایمان از جمله مشاغل محبوبی است که در کشور دارای سطح درآمدی بسیار خوبی است و در ضمن از محبوبیت بالایی نیز برخوردار است. در این مقاله سعی شد تمام شرایط شغلی را کاملا توضیح داده تا شما بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. ممنون که با ما همراه بودید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی