آشنایی با شغل بهیار

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل بهیار

بهیار عضوی از مجموعه پزشکی می باشد که در کار مراقبت و درمان بیماران فعالیت دارد و در واقع زیر مجموعه بخش پرستاری می باشد و در کنار پرستار و پزشک به مراقبت از بیمار می پردازد. بهیار همانند پرستار باید دارای مهارت های لازم برای مراقبت از بیمار باشد.

بهیار کیست؟

 در اصل عضوی از گروه پزشکی می باشد که تحت نظر پرستار در امر مراقبت و درمان بیماران فعال است و در یک تعریف کلی تر می توان بیان داشت که این حرفه از شاخه های علم پزشکی می باشد که از دانش پرستاری، مهارت اخلاق و در ضمن عواطف انسانی برخوردار باشد و اغلب دارای وظایفی همانند پرستاران نیز می باشند و در کل خدماتی از جمله هماهنگ نمودن کار گروه های دیگر در ارتباط با تیم درمان مانند مشاوره با تیم های مختلف پزشکی از جمله تغذیه، مددکاری، آزمایشگاه، فیزیوتراپی بر عهده پرستار می باشد. در اصل فعالیت بهیاران از دورترین روستاها آغاز می گردد و تا بزرگ ترین مراکز بیمارستانی ادامه می یابد. مدرک تحصیلی وی معادل مدرک دیپلم تلقی می شود و دیپلم آموزش بهیاری زیر گروه دیپلم علوم تجربی محسوب می گردد و بالای 90 درصد دروس تجربی با دروس بهیاری یکسان می باشد، زیرا که دوره پیش دانشگاهی بعد از گرفتن دیپلم می باشد که دیپلم دوره بهیاری فاقد دوره پیش دانشگاهی می باشد.

استخدام بهیار

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام بهیار

در ضمن فارغ التحصیلان دیپلم بهیاری می توانند در رشته علوم تجربی در مقطع پیش دانشگاهی ثبت نام نمایند و برای رشته پرستاری و هم چنین سایر رشته های علوم تجربی وارد دانشگاه ها شوند. شغل بهیاری در اصل پیگیری مسائل بهداشتی بیمار می باشد و باید دارای یک سری قابلیت هایی مانند موارد ذیل باشد:

  • باید توانایی پیگیری مشکلات بهداشتی مربوط به کارکنان شرکت را داشته باشد.
  • باید با قسمت های مختلف بیمارستان و هم چنین سایر مشاغل آشنایی داشته باشد.
  •  توانایی شناخت اصول پیگیری مربوط به مسائل بهداشتی کارکنان شرکت را داشته باشد.
  • قابلیت برآورد وسایل پزشکی مورد نیاز مانند دارو و حفظ و نگهداری و هم چنین توزیع آن ها.
  • بازدید از قسمت های مختلف برای ارائه مراقبت های بیشتر از افراد بیمار.
  • دارای قابلیت پر کردن فرم های مربوط به اعزام بیمار بر مبنای دستورالعمل.

شرایط شغل بهیاری ها چیست؟

شغل بهیاری از جمله گرایش های مختلف علوم پزشکی و پرستاری می باشد و در اصل به نوعی ترکیبی از وظایف پرستاری و پزشکی می باشد و غالبا بهیار ها در مکان های متفاوتی مانند اورژانس، مراکز بهداشتی، بیمارستان ها و هم چنین مراکز بیمارستانی و درمانگاه ها انجام وظیفه می نمایند و اصلی ترین وظیفه ای که این افراد بر عهده دارند کمک نمودن به بیماران و هم چنین تسکین درد این افراد می باشد و به همین علت است که باید همیشه با تیم پزشکی همراه باشند و توانایی کار در شرایط متغیر را نیز داشته باشند. در ضمن در شغل بهیاری که تحت سرپرستی سرپرستاری های بیمارستان و یا مراکز درمانی انجام وظیفه می نمایند و البته شرایط کاملا متغیر و هم چنین شرایط ثابت نیز توسط امور پرستاری وزارت بهداشت و درمان تعیین می گردد تا هیچ گونه ابهامی در آن ها به وجود نیاید. در هر صورت شخصی که بخواهد به عنوان یک بهیار مشغول به فعالیت شود، چه در مراکز دولتی و چه مراکز غیر دولتی، باید دارای گواهینامه بهیاری باشد و در ضمن با بدست آوردن تجربه های بسیار عالی در این زمینه به فردی ماهر تبدیل شود. در ضمن بهیاری ها می توانند در مکان هایی با داشتن امکانات پزشکی و با شرایط سخت تر مانند اورژانس های جاده ای و هم چنین روستاها نیز مشغول به فعالیت شود و برای این کار نیز حقوق و مزایای بیشتری نیز دریافت نماید. نکته دیگری که باید در این زمینه بیان نمود این است که تمام وظایفی که برای بهیاری ها تعیین می شود، تماما از طرف پرستارها و سرپرستارها تعیین می گردد و در ضمن وظایف کلی آن ها با پرستارها متفاوت می باشد. در ضمن یک سری از فعالیت ها بر عهده بهیار ها قرار می گیرد که دارای ریسک کمتری نیز باشد ودر عین حال مسئولیت کمتری نیز متوجه حال آن ها می باشد. در کل می توان این موارد را از جمله وظایف شغل بهیاری دانست:گرفتن نمونه خون بیمار، مرتب کردن تخت بیمار، آماده نمودن بیمار برای معاینه های روزانه، برقراری ارتباط موثر و خوب، استرلیزه نمودن ابزار جراحی، چک نمودن علائم زیستی و حیاتی بیمار، انجام یک سری کارهای مقدماتی برای بیمار که شامل نمونه های آزمایشگاهی، رسیدگی به نظافت، کمک در غذا خوردن و هم چنین تغییر وضعیت بدن بیمار برای جلوگیری از زخم بستر بیمار و هم چنین انجام دادن کارهای شخصی بیمار از جمله وظایفی است که باید وی انجام دهد.

شرح وظایف شغل بهیاری :

از وظایف اصلی شغل بهیار، چک کردن کنترل علائم حیاتی یک بیمار می باشد و از جمله وظایفی است که یک بیمار بر عهده دارد و باید به محض ورود بیمار به بخش تمام علائم حیاتی بیمار را چک نماید و از این علائم حیاتی نیز برای پرستار و سرپرستارها یک گزارشی تهیه نماید تا در مواقع ضروری بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند و در عین حال از شیوه های درمانی مناسب نیز استفاده نمایند. در ضمن این امکان نیز وجود دارد که ممکن است یک سری علائم حیاتی در ساعات مختلفی از شبانه روز می تواند متغیر باشد، پس باید اشخاصی را که حال عمومی شان رو به شرایط بحرانی می باشد را مدام بررسی نمود و در ضمن ممکن است یک بیماری پنهان در فرد بیمار به تغییر شرایط علایم حیاتی بیمار نیز کمک نماید و در این مرحله پزشک موظف است با سرعت عمل کافی از طریق انجام یک سری از تست ها به شناسایی عوارض بیماری بپردازد و این علائم بیماری را نیز از بین ببرد. از دیگر وظایفی که می توان برای بهیاری های بیمارستان بیان نمود، رعایت بهداشت روانی بیمار است که در سلامت روحی و جسمی بیمار بسیار تاثیرگذار می باشد و می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی سلامت فرد بگذارد. در ضمن باید یک فرد در حرفه بهیاری بتواند عوامل موثر بر بهداشت روانی را به صورت جدی شناسایی نماید و در ضمن درصدد برطرف نمودن این شرایط برآید. از جمله عواملی که بر بهداشت روانی یک فرد تاثیر گذار است می توان به این موارد اشاره نمود: عومل فرهنگی که می توان به سواد سلامتی، ارتباط با خانواده و جامعه، گوش دادن به صحبت های دیگران و در ضمن مسئولیت پذیری اشاره نمود. عوامل سیاسی و حقوقی که یک سری چهارچوب هایی هستند که برای افزایش بهداشت و درمان در نظر گرفته شده اند. عوامل فردی که شامل یک سری عواملی مانند جنسیت، یادگیری و هم چنین اعتماد به نفس و در ضمن اعتقادات و لذت بردن از زندگی و تغذیه فرد نیز باشد و چنانچه فرد در هر یک از این زمینه ها دچار مشکلی شود با مشکلات جدی مواجه می شوند و بستر بیماری برای فرد فراهم می گردد.

وضعیت بازار کار و استخدام بهیار ها:

بهیارها دارای مدرک تحصیلی فوق دیپلم هستند، پس دوره های بهیاری که این افراد قرار است بگذرانند بسیار کم می باشد و این افراد باید تمام تلاش خود را بکنند تا بتوانند در این مدت زمان بسیار کوتاه بیشترین یادگیری مطالب را در این زمان داشته باشند. این افراد بعد از دوران تحصیل باید دوره های کوتاه مدت کارآموزی را در محیط های بیمارستانی سپری نمایند و تحت مراقبت پرستارها باشند تا بتوانند وظایف شان را به خوبی آموزش ببینند ودر کار خود تبحر کامل را به دست بیاورند و به راحتی بتوانند خدمات مورد نظر بیماران را نیز ارائه نمایند. به طور کلی شرایط استخدامی این شغل در محیط های بیمارستانی بسیار سخت نمی باشد و در صورتی که بهیار ها از نظر دانشگاهی در سطح بالایی باشند می توانند به آسانی در محیط های بیمارستانی استخدام شوند و در این زمینه نیز تجربیات بسیار خوبی نیز کسب نمایند. در ضمن در صورتی که متقاضیان با مطالعات گسترده می توانند در آزمون بهیاری شرکت نموده و موفق به اخذ مدرک شوند. زمانی که یک بهیار برای جلوگیری از آسیب های وارده و هم چنین التیام بخشیدن به مشکلاتی که برای فرد بیمار ایجاد می گردد با سرعت عمل خود می تواند در بهبود شرایط جسمی و روحی بیمار تاثیرگذار باشد و این همان رمز موفقیت یک فرد در این موقعیت شغلی می باشد. در ضمن اشخاصی که به صورت جدی می خواهند در این زمینه فعالیت نمایند، مسیر سختی را انتخاب ننموده اند و هم چنین علاوه بر امتحانات کتبی باید در مصاحبه های حضوری مربوط به این شغل نیز پذیرفته شوند. هم چنین این افراد باید در ابتدا منابع و هم چنین منابع و مراجعی که مربوط به علم بهیاری می باشد را نیز بررسی نمایند و در ضمن با دقت بسیار مطالعه نمایند و بعد از پذیرفته شدن در این رشته تحصیلی می توانند وارد هنرستان و آموزشگاه های کارو دانش شوند. هم چنین رشته تحصیلی بهیاری بسیار خاص می باشد و می توانند سختی های بسیاری را نیز برای بهیاری ها به وجود بیاورد. در ضمن این شغل علاوه برمزیت هایی خاصی که می توان برای آن نام برد، دارای یک سری محدودیت هایی نیز می باشند که می توان به خستگی و ناامیدی حاصل از کار اشاره نمود. پس اشخاصی برای این شغل مناسب هستند که دارای روحیه خستگی ناپذیری باشند و از کمک کردن به بیماران احساس لذت داشته باشند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی