معرفی شغل پزشک پوست

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

معرفی شغل پزشک پوست

پزشک پوست در واقع به بررسی و درمان بیماری های پوست، مو و ناخن می پردازد، در ضمن این متخصص، درمان نواحی مخاطی بدن مانند دهان، بینی و چشم ها را نیز بر عهده دارد. پس در کل به ویزیت بیماران پوست و مو می پردازد و از طریق دارو و یا عمل های جراحی بیماران را درمان می نماید.

معرفی شغل پزشک پوست:

متخصص پوست در زمینه بیماری های پوستی دارای دانش و مهارت می باشد و با استفاده از تخصصی که این پزشک دارد به درمان بیماری های پوستی، مو و ناخن می پردازد و از جمله مهارت هایی که می توان برای این پزشک نام برد شامل این موارد می باشد: بررسی و درمان بیش از 3000 نوع بیماری پوست و مو که شامل بیماری هایی از جمله سرطان پوست، اگزما، درمان جوش و آکنه و هم چنین عفونت های ناخن می گردد. در ضمن در افزایش سلامت پوست و مو با تجویز دارو و یا از طریق تزریق بوتاکس که برای از بین بردن چین و چروک و هم چنین جوان سازی پوست می باشد، فعالیت می نماید. در ضمن با تجویز داروهای مختلف پوستی برای درمان و رفع جای جوش، در بازیابی زیبایی پوست و هم چنین با جراحی پوست به درمان چاقی پوست بیماران کمک می کند..

استخدام پزشک پوست در شیراز

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پزشک پوست در شیراز

از آن جایی که پوست و موی هر فردی در زیبایی وی بسیار تاثیر گذار می باشد، با کوچکترین عارضه ای که در این دو قسمت ایجاد گردد فرد دچار استرس می گردد و تمایل دارد تا هر چه زودتر مشکل خود را برطرف نماید، پس از طریق متخصص پوست و مو به بررسی و رفع مشکل پوست و موی خود می پردازد. در ضمن اهمیت پوست و مو به حدی می باشد که متخصصین در رشته پوست و مو تاکید دارند که فقط در زمان بیماری نباید به فکر درمان و رسیدگی پوست خود باشید، بلکه هر فرد موظف می باشد برای داشتن سلامت جسمانی و روانی از مو و پوست خود مراقبت بیشتری نماید زیرا که در این صورت است که هم هزینه درمان برای فرد به وجود نمی آید، بلکه اگر مو و پوست فرد دچار آسیب دیدگی گردد احتمال دارد بعد از درمان همان به سلامتی اولیه پوست خود نرسد. پس یک پزشک پوست باید دارای مهارت و تخصص کافی باشد تا بتواند به بیمار خود کمک نماید و این مهارت ها شامل این موراد می باشد: مهارت کافی در زمینه تشخیص بیماری پوستی و موی فرد داشته باشد و در عین حال دارای مهارت کافی برای نمونه گیری از پوست و مو برای تشخیص بیماری های فرد داشته باشد و در عین حال نیز باید توانایی جراحی را برای درمان را نیز داشته باشد.

وظایف پزشک پوست:

متخصصان این حوزه از پزشکی به تشخیص و هم چنین درمان و در عین حال جلوگیری از بیماری های مربوط به پوست و مو می پردازند. این رشته تحصیلی از پزشکی دارای فلوشیپ های متفاوتی مانند زیبایی پوست، لیزر و در ضمن کاشت مو و درماتوپالوژی( ارزیابی و تفسیر میکروسکوپی ضایعات پوستی) می پردازد. تمام رده سنی بیماران می توانند برای درمان به پزشک پوست مراجعه نمایند و مشکل خود را برطرف نمایند. در اینجا به برخی از تخصص های پزشک پوست اشاره می شود: دکترای پوست که به درمان و تشخیص بیماری های مربوط به پوست و مو و ناخن می پردازد، متخصص درماتوپالوژی از طریق نمونه گیری و هم چنین بررسی نمونه ها با میکروسکوپ به تشخیص بیماری های مربوط به پوست و مو و ناخن می پردازد. جراح پوست به عمل جراحی بیماری های پوستی و هم چنین مو و ناخن می پردازد، جراحی زیبایی پوست نیز بیشتر در زمینه زیبایی افراد تخصص دارد. جراحی زیبایی پوست با استفاده از روش های زیر به زیبایی پوست افراد کمک می نماید:

  1. کمک به جوانسازی پوست افراد از طریق تزریق فیلر و توکسین بوتولینوم
  2. جراحی های پوست در جهت از بین بردن رد جوش و فرورفتگی های پوستی
  3. استفاده از اشعه لیزر برای از بین بردن رگ های کوچک لکه های پیری و هم چنین جای خالکوبی یا چین و چروک

در ضمن متخصصین پوست یک سری از دوره ها را برای انجام انوع جراحی های جوان سازی پوست با استفاده از فیلر ها و پرکننده ها را نیز می گذرانند که در راستای عمل های زیبایی بیماران بسیار تاثیرگذار است. در ضمن یک پزشک پوست با داشتن مهارت های دانشی خود می تواند به تشخیص بسیاری از بیماری های پوستی بپردازد و در ضمن با استفاده از تکنیک های درمانی به درمان بیماری های پوستی از جمله اگزما، پسوریازیس که نوعی بیماری مزمن پوستی است، آکنه، سرطان پوست و هم چنین عفونت های ناخن بپردازد. در ضمن یک متخصص پوست در سلامت پوست و مو و ناخن افراد اثرگذار می باشد و هم چنین به کاهش چین و چروک، لکه های سن که در اثر پیری به وجود می آیند و در ضمن به کاهش جای جوش نیز کمک می نماید و در التیام و بازسازی پوست بعد از اعمال جراحی سرطان پوست کمک بسیاری می نماید.

بازار کار پزشک پوست:

این روزها به دلیل اهمیت افراد به زیبایی ظاهری خود، بازار کار متخصصین پوست بسیار داغ است و اغلب این جراحی های زیبایی که افراد انجام می دهند به دلیل چشم و هم چشمی های نابه جایی است که افراد نسبت به یکدیگر دارند و ممکن است خیلی از افراد به نان شب خود نیز محتاج باشند ولی تن به این نوع از جراحی های زیبایی می دهند. هر چند که زیبایی ظاهری در بین همه افراد وجود دارد و خدا همه افراد را زیبا آفریده است ولی یک سری از افراد هستند که تمایل به زیبایی بیشتری برای خود هستند و بسیاری از افراد به مرحله ظاهر پرستی و خود نمایی نیز رسیده اند و در ضمن از خود واقعی خود دور می شوند و با صرف هزینه های بسیاری بدون در نظر گرفتن عوارض آن ها به پزشک مراجعه می نمایند تا به نوعی زیبا تر شوند و به همین علت نیز بازار کار متخصصین پوست دارای رونق بسیاری است. در ضمن در پی همه این عمل های زیبایی یک سری نارضایتی هایی در پی آن وجود دارد که منجر به شکایاتی علیه پزشکان می گردد و این آمار شکایات بر اساس نارضایتی هایی است که از طرف افرادی است که از عمل های زیبایی خود رضایتی ندارند که یکی از دغدغه های روز جامعه پزشکی است. در ضمن بر اساس آمار های ارائه شده میزان مراجعه افراد به متخصصان پوست و مو برای زیبایی های بیشتر در حدود 80 درصد افزایش یافته است و این خود در ایجاد تخلفات و شکایات مردم نیز بی تاثیر نمی باشد. زیرا افزایش تقاضا و هم چنین پولساز بودن این حرفه به برخی از پزشکان این فرصت را می دهد بدون داشتن تخصص کافی دست به این گونه جراحی های زیبایی بزنند. در ضمن اکثریت افراد با مد شدن جراحی بر روی یکی از اجزای بدن و در ضمن الگو برداری از افراد معروف دست به انجام این گونه اعمال جراحی زیبایی می زنند که منجر به افزایش تقاضا و افزایش درآمد متخصصان پوست در این زمینه می گردد.

بازار داغ متخصصین پوست و مو:

این رشته پزشکی دارای متخصصین بسیاری است و نیازی به وارد شدن سایر متخصصین به این حوزه پزشکی وجود ندارد، با این حال یک سری از افراد غیر متخصص به عناوین تقلبی وارد این حوزه می شوند و به کسب درآمد می پردازند. تعدادی از پزشکان عمومی نیز با گذراندن دوره های چند روزه و حتی بسیار کوتاه مدت به عنوان متخصص پوست شروع به فعالیت می نمایند و در بسیاری از مواقع باعث ایجاد مشکلات پوستی برای افراد می شوند. این نکته را نیز باید در نظر گرفت که پزشکان عمومی در حین دوران تحصیلی خود واحد های درسی دیگری مانند چشم و یا گوش و حلق و بینی را نیز می گذارنند و این که این دوره فقط یک ماه می باشد و با واحدهایی که در چهار سال یک پزشک متخصص می گذارند اصلا قابل قیاس نمی باشد. با این حال یک سری از دوره های آموزشی برگزار می گردد که تحت این دوره های آموزشی بسیاری از افراد اقدام به انجام عمل های زیبایی و جوانسازی پوست می نمایند. از جمله این فعالیت های جوان سازی پوست می توان به رفع دائمی موهای زاید با لیزر، تزریق بوتاکس برای برطرف نمودن خطوط اخم و چین و چروک، نخ برای کشیدن پوست صورت، تزریق ژل و چربی برای چاق نمودن صورت، لیپوساکشن برای از بین بردن چربی های مازاد، کاشت مو و ابرو و... اشاره نمود که در بیشتر موارد افراد به چنین اعمال جراحی نیازی ندارند. نکته دیگری که باید بیان کرد این است که گروه هدفی که به سراغ این گونه از اعمال جراحی می آیند بین 20 تا 50 سال سن دارند که تمایل به جوان سازی پوست و زیبایی پوست دارند. برخی از آرایشگران نیز با گذراندن این دوره های زیبایی شروع به انجام برخی از این اعمال جراحی می نمایند که کاملا غیر قانونی است که باید در این زمینه بسیار تحقیق و بررسی نمود و سپس اقدام به این اعمال زیبایی کرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی