بررسی شغل مهماندار هواپیما

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

بررسی شغل مهماندار هواپیما

امروزه شغل های متفاوتی هستند که بسیاری از آن ها خاص و منحصر به فرد می باشند. یکی از شغل هایی که مورد توجه افراد قرار گرفته است، مهماندار هواپیما است. مهمانداران در بخش های متفاوتی در انواع هواپیماها با مقصد های مختلف به مسافران ارائه خدمات می نمایند. لذا نکات مختلفی پیرامون مهمانداران وجود دارد که افراد باید با توجه به آن ها نسبت به انتخاب این شغل و یا استفاده از آن اقدام نمایند. ما در این مطلب قصد داریم نکات مرتبط به مهمانداران هواپیما، وظایفشان، علاقه به این شغل، حقوق، خطرات، جنسیت، میزان کاری و نکات مختلفی را برای افراد مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه نسبت به استفاده از این شغل علاقه مند می باشید، ما را تا پایان همراهی نمایید تا شما را با نکات مهم پیرامون این شغل آشنا نماییم.

مهماندار هواپیما

همانطور که در متن بالا به آن اشاره شد، مهماندار هواپیما به عنوان یکی از شغل های بسیار مهم محسوب می شود که بسیاری از افراد می ‌توانند با توجه به علاقه خود نسبت به استفاده از این شغل اقدام نمایند. لذا این شغل در کشورهای مختلف با مزایای متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرد. افراد زیادی در دنیا وجود دارند که شغل مهمانداری را به عنوان یکی از بهترین شغل ها مورد استفاده قرار می دهند. لازم به ذکر است که این شغل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد که افراد می توانند با استفاده از آن علاوه بر این که به شغل مورد نظر خود می ‌رسند، حقوق و مزایای خوبی را دریافت نمایند. گفتنی است این شغل در ایران نیز طرفداران بسیاری دارد و افراد بسیاری نسبت به انجام آن تمایل نشان می‌ دهند. چنانچه شما نیز به انجام این شغل علاقه مند می باشید، سعی کنید تا با استفاده از روش های متفاوت، این شغل را یاد گرفته و نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

استخدام مهماندار

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهماندار

وظایف مهماندار

یکی از موضوعاتی که همواره مهمانداران قصد دارند بدانند این است که شغل آن ها چه می باشد و چه وظایفی دارد. در این مورد می توان گفت وظایف مهماندار هواپیما  در بخش های مختلف می ‌تواند متفاوت باشد. لذا افراد می توانند با استفاده از روش‌ های مختلف نسبت به پذیرایی از میهمانان خود اقدام نمایند. گفتنی است یکی از وظایف اصلی که میهمانداران باید در هواپیما انجام دهند، پذیرایی از مسافرانی می باشد که در هواپیما موجود می باشد. پذیرایی در بخش‌ های مختلف وجود دارد. لذا مهمانداران غذاهایی که در وعده های متفاوت به مسافرین ارائه می ‌شود، را به آن ها می دهند. گفتنی است یکی از مهمترین وظایفی که میهمانداران دارند، این است که وضعیت مسافران را در بخش‌ های مختلف چک کنند. به طور مثال آن ها باید به چک کردن کمربند افراد، توصیه های ایمنی و کارهای دیگر وظایف خود را انجام دهند. هر میهماندار باید وظیفه خود را طبق اصول گفته شده انجام دهد تا نظم در پرواز برقرار باشد.

آموزش مهماندار هواپیما

یکی از موضوعات مهم در شغل مهمانداری آموزش می باشد. افرادی که به عنوان مهماندار هواپیما قصد انجام وظیفه دارند، باید در ابتدا آموزش‌ های لازم این کار را ببیند. این آموزش ها می تواند به صورت آکادمیک و دانشگاهی باشد و یا به صورت های مختلف انجام بگیرد. گفتنی است آموزش می تواند بر نحوه برخورد این افراد با مسافران و چگونگی ارائه خدمات به آن ها تأثیرگذار باشد. توصیه ما به افرادی که قصد استفاده از این شغل دارند، این است که حتما با استفاده از آموزش های مختلف، نسبت به انجام اصولی این شغل اقدام نمایند. گفتنی است شما می توانید این آموزش ها را در سطوح مختلف با توجه به نوع وظیفه ای که قصد انجام آن را دارید فرا گرفته و نسبت به انجام وظایف خود پس از آموزش اقدام نمایید. هر شرکت هواپیمایی که شما را استخدام می کند، ممکن است آموزش‌ های مختلفی را به شما ارائه دهد. به طور مثال برای بسیاری از شرکت ها چگونگی صحبت با مسافران و برخورد با آن ها از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و آن ها با استفاده از روش های متفاوت نسبت به آموزش این روش ها اقدام می‌نمایند.

چگونگی برخورد با مسافران توسط مهماندار

یکی دیگر از پارامترهای مهم در انتخاب شغل مهمانداری، ارتباط برقرار کردن با دیگر افراد می باشد. افرادی که دارای ارتباط جمعی بسیار خوبی می باشند، می‌ توانند مهمانداران خوبی از آب در آیند. شما به عنوان یک مهماندار هواپیما باید با مسافران به گونه‌ ای برخورد نمایید که آن ها جذب اخلاق شما شوند. شما باید در فرآیند مهمانداری خود به بهترین نحو ممکن را برای ارتباط استفاده نمایید. این نحوه از برخورد از اقدامات اصولی و اولیه کار می باشد که توسط شرکت های مختلف و هواپیمایی به افراد گوشزد خواهد شد. لازم به ذکر است که بسیاری از افراد می‌ توانند با استفاده از روش های متفاوت نسبت به یادگیری چگونگی ارتباط با مسافر و روش های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، اقدام نمایند. چگونگی ارتباط با مسافر طی آموزش‌ های مختلف توسط مدرسینی که شغل مهمانداری را به افراد ارائه می‌ دهند صورت می‌ گیرد. توصیه ما این است که با استفاده از آموزه های مختلفی که استادان در اختیار شما قرار می دهند، به بهترین نحو ممکن نسبت به برقراری ارتباط با مسافر خود اقدام نمایید.

علاقه در این شغل

یکی از پارامترهای مهم در انجام این شغل علاقه به آن می باشد. لذا بسیاری از افراد که در شغل مهماندار هواپیما فعالیت دارند، علاقه‌ای به انجام این شغل ندارند. این افراد برای ادامه فعالیت خود مطمئناً به مشکل بر خواهند خورد. پس می توان نتیجه گرفت افرادی که با علاقه شخصی نسبت به انجام این کار اقدام می نمایند، می‌توانند کارایی بیشتری در این شغل داشته باشند. توصیه ما به افرادی که قصد انجام این فعالیت ها را دارند، این است که اگر علاقه ای به انجام آن ندارند از ادامه در این کار صرف نظر کرده و یا با استفاده از عوامل انگیزشی، انگیزه و علاقه مندی برای استفاده از شغل مهمانداری هواپیما را در خود به وجود آورند. این علاقه می تواند از کودکی افراد نشات بگیرد. بعضی از افراد نیز هستند که تنها به دلیل مشکلات اقتصادی خود نسبت به انجام این کار اقدام می‌نمایند، که مسلم است این افراد علاقه کمی را نسبت به انجام این کار دارند و در ادامه به مشکل برمی خورند.

چه گزینه ای را برای مهمانداری انتخاب کنیم

یکی از مواردی که همواره مورد توجه آژانس های هواپیمایی قرار می گیرد این است که چه مهماندارانی را برای ارائه خدمات خود در حین پرواز مورد استفاده قرار دهند. در این مورد می توان گفت استفاده از افرادی که دارای سر و زبان کافی برای ارتباط با مشتریان می باشد و قدرت یادگیری بالایی را دارند، برای انجام فعالیت های هواپیمایی خود انتخاب نمایند. توصیه ما این است تا با انتخاب بهترین مهمانداران، بهترین کارآیی را از آن ها دریافت نمایید. در کل می‌توان گفت این مهمانداران باید مشخصه‌ هایی چون برقراری ارتباط، داشتن نظم، خوشرو بودن، فرز بودن در کارها و بسیار دیگر از موارد را داشته باشند. شما می توانید با استفاده از سوال و پرسش های مختلف، این موضوعات را دریافت کرده و فرد مورد نظر خود را در پایان استخدام نمایید.

مهمانداری هواپیما در ایران

یکی از چیزهایی که همواره مورد توجه افراد می باشد، این است که مهمانداری هواپیما در ایران به چه صورت می باشد. در این مورد می توان گفت که مهمان داری در ایران یکی از بهترین شغل ها می باشد که افراد می‌ توانند با استفاده از آن، علاوه بر اینکه هزینه های لازم برای خرج و مخارج خود را تامین کنند، به عنوان یک شغل پرسود و تفریحی به آن نگاه کنند. شرکت های مختلفی در ایران موجود می باشند که سفر های هواپیمایی را به بسیاری از افراد ارائه می دهند. این شرکت های متفاوت مهمانداران هواپیمایی متفاوتی را استخدام می کنند و شما می توانید با توجه به نیاز این نوع از شرکت‌ های هواپیمایی و سلیقه ای که خودتان دارید، نسبت به استخدام در این شرکت‌ ها اقدام نمایید. در کل می توان گفت استفاده از این شغل به عنوان یکی از شغل های باکلاس و پر درآمد در ایران محسوب می‌ شود، که بسیاری از افراد نسبت به استفاده از آن اقدام می نمایند.

حقوق مهمانداران

یکی دیگر از چیزهایی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد می‌ باشد این است که حقوق مهمانداران چقدر می باشد. در این مورد می توان گفت که پارامترهای متفاوتی بر روی حقوق مهمانداران هواپیما تاثیرگذار می‌ باشد. از مهم‌ ترین پارامترهایی که می تواند بر روی حقوق مهمانداران تاثیر گذار باشد، نوع پروازی است بسیاری از شرکت ها ارائه می دهند. مهمان دارانی که در پروازهای داخلی کشور فعالیت دارند، حقوقی که دریاف می کنند با حقوقی که میهانداران پروازهای خارجی دریافت می کنند، مطمئناً متفاوت می باشد. اما اگر بخواهیم یک بررسی کلی در مورد حقوق مهماندار هواپیما داشته باشیم، می‌توان گفت که حقوق مهمانداران تقریبا بالا می باشد و می تواند خرج و مخارج آن ها را در سطح خوبی فراهم نماید. چیزی که همواره مورد توجه افراد می باشد این است که آیا حقوق مهمانداران هواپیما، با توجه به نوع کاری که انجام می دهند مرقون به صرفه می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که بله، حقوق مهمانداران با توجه به نوع فعالیتی که آن ها انجام می دهند، بسیار مناسب می باشد. اگر بخواهیم از خطراتی که پروازهای مختلف دارد را چشم پوشی کنیم، می‌توان گفت که این حقوق برای آن ها مناسب می باشد.

خطرات این شغل

بسیاری از افراد به دنبال آن هستند که بدانند مشکلات و خطراتی که در شغل مهمانداری وجود دارد چه می باشد. در این مورد می توان گفت که مهمانداران با توجه به خطراتی که برای هواپیما وجود دارد، در خطر می باشند. به طور مثال خطراتی چون سقوط هواپیما، هواپیما ربایی و یا خطراتی از این قبیل، می ‌تواند جان مهمانداران را تهدید نماید. گفتنی است افرادی که نسبت به انجام کار مهمانداری فعالیت می کنند، باید با توجه به خطرات این شغل نسبت به انجام آن اقدام کنند. چنانچه با این مشکلات کنار نمی آیید، سعی کنید که این شغل ها را انتخاب نکنید. هر کاری به عنوان یک فرایند شغلی دارای خطرات خاص خود می باشد. خطراتی که شغل های هواپیمایی مانند مهمانداری دارد، یک در هزار می باشد اما اگر این خطرات بروز نمایند، ممکن است مرگبار باشند. لازم به ذکر است قبل از انتخاب شغل به این موارد توجه داشته باشید.

جنسیت در مهمانداری

از سوال هایی که برای افراد پیش می آید و مورد توجه آن ها می باشد، این است که آیا جنسیت در شغل میهمان داری مهم می باشد یا خیر؟ در این مورد می توان گفت که شغل مهمانداری یک شغل زنانه و مردانه می باشد. لذا جنسیت در این شغل آنچنان مهم نمی ‌باشد و شما می ‌توانید با توجه به نوع علاقه ای که نسبت به این کار دارید از آن استفاده کنید. در بعضی از موارد بانوان می ‌توانند بخش های مختلفی از مهمانداری را انجام دهند. در بعضی دیگر از موارد آقایان باید این کارها را انجام دهند. به طور مثال پذیرایی در قسمت ‌های مختلف با توجه به سلیقه ای که بانوان دارند، می ‌تواند توسط مهمانداران خانم انجام بگیرد. اما چک کردن بخش های مختلف مانند کمربند ایمنی و مسایل امنیتی، می ‌تواند توسط مهماندار آقا صورت بگیرد. در کل می ‌توان گفت نوع کارایی که افراد دارند از جنسیت آن ها بیشتر اهمیت دارد. توصیه ما این است که با استفاده از افراد خلاق و علاقه‌ مند در این زمینه نسبت به انجام فعالیت های مهمانداری شرکت های هواپیمایی خود اقدام نمایید.

میزان ساعت کاری

یکی از نکاتی که همواره مورد توجه بسیاری از افراد برای انجام شغل مهمانداری هواپیما می باشد، این است که ساعات کاری که برای آن ها در نظر گرفته شده است، به چه میزان می باشد. در این مورد می توان گفت ساعات کاری افرادی که نسبت به شغل مهمانداری در هواپیما اقدام می نمایند، می تواند متفاوت باشد. به طور مثال بعضی از نمونه ‌های پروازها به کشورهای خارجی صورت می‌ گیرد و ممکن است چندین روز به طول بیانجامد. لازم به ذکر است این پروازها به صورت شیفتی انجام می شوند و با توجه به بعد مسافت، می تواند ساعت کاری مهمان دار در آن نیز متفاوت باشد. اگر در کشور ایران و در خطوط هواپیمایی داخلی فعالیت می کنید، چیزی در حدود ۱۰ الی ۱۲ ساعت در روزهایی که پرواز دارید باید برای انجام پرواز خود در نظر بگیرید. لازم به ذکر است بعضی از روزها شیفت شما نخواهد بود و شما می ‌توانید آن روزها را به استراحت بپردازید. در کل می توان گفت ساعت کاری که مهمانداران هواپیما دارند، باتوجه به نوع حقوق و کاری که انجام می دهند بسیار مناسب می باشد.

نکاتی که باید مهمانداران هواپیما به آن توجه داشته باشند

افرادی که قصد انجام شغل مهمانداری هواپیما را دارند، باید تا قبل از انجام این شغل به یک سری از نکات توجه داشته باشند. توصیه ما به افرادی که این شغل را برای خود انتخاب می ‌کنند این است که حتما با استفاده از آموزش های لازم نسبت به انجام فعالیت های کاری خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که بسیاری از مهمانداران هستند که با واسطه گری و انجام پارتی ‌بازی نسبت به انجام این شغل‌ ها اقدام می ‌نمایند. توصیه ما به این افراد این است که به هیچ وجه بدون آموزش به این کار اقدام نکنند؛ لذا ممکن است در ادامه راه برایشان مشکلاتی به وجود آید. قبل از اینکه به انجام این کار اقدام نمایید، حتماً تصمیم لازم برای شرکت در این شغل را بگیرید و سپس نسبت به انجام آن اقدام نمایید. بسیاری از افراد بودند که با انتخاب این شغل و انجام 1 الی 2 سفر از انتخاب آن پشیمان شده ‌اند. توصیه ما به افراد این است که از متدهای روز دنیا در انتخاب این شغل استفاده نماید تا این شغل برایشان علاوه بر درآمدزایی، لذت بخش باشد. در مهمانداری هواپیما چند وظیفه وجود دارد، که شما می توانید با انتخاب بهترین نوع آن ها نسبت به انتخاب شغل خود اقدام نمایید.

بحث پایانی در مورد این شغل

در پایان می توان گفت مهماندار هواپیما به عنوان یک شغل بسیار مهم محسوب می شود. این شغل می ‌تواند برای بسیاری از افراد به عنوان یک عشق و یا یک آرزو قلبی مورد توجه قرار بگیرد. توصیه ما به افراد این است که با استفاده از نکاتی که در متن بالا به آن اشاره شد، نسبت به انتخاب این شغل اقدام نمایند. مهماندار بودن به عنوان یکی از شغل های با کلاس امروزه روز مورد توجه می باشد. لازم به ذکر است که مهماندار هواپیما باید به یکسری از ریزه ‌کاری ‌ها توجه داشته باشد که در متن به تمامی آن ها اشاره کردیم. در پایان امیدواریم که توانسته باشیم نکات مهم در مورد شغل مهماندار هواپیما و اقداماتی که در این امر باید به آن توجه شود را برای شما عزیزان بررسی کرده باشیم. از این که تا پایان با ما بودید بسیار سپاس گزاریم.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی