معرفی شغل بازرس

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

معرفی شغل بازرس

از مجموعه وظایفی که یک بازرس در محیط کاری خود دارد این است که اختیار نظارت در فعالیت های هیات مدیره و هم چنین بررسی کارها و دفاتر دارد و در ضمن حق اظهار نظر در کارهای جاری و مالی شرکت را نیز بر عهده دارد.

شرایط شغلی بازرسین شرکت:

هر بازرس در شرکت دارای یک سری اختیاراتی است که بر مبنای لایحه قانونی در هر گونه از شرکت های سهامی خاص می تواند از اعضاء شرکت باشد و یا اینکه می تواند در شرکت های سهامی عام از محدوده خارج از شرکت انتخاب شود، ولی افرادی که از خارج از شرکت انتخاب می شوند برمبنای قوانین شرکت باید در فهرست رسمی بازرسان شرکت ها نیز قرار گیرند و این نوع از فهرست از طرف وزارت اقتصاد تهیه می گردد. بر اساس قانون تعین شده باید نظارت دولت از طریق بازرس انجام گردد و این نکته را باید مد نظر قرار داد که این بازرسان باید اول توسط مجمع عمومی موسس و بعدها از طرف مجمع عادی نیز انتخاب شود.

استخدام در شرکت بازرسی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام در شرکت بازرسی

در ضمن نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که در این شرکت ها باید چند نفر علی البدل نیز انتخاب شود تا در صورت فوت یا استعفا و یا سلب شرایط، جهت انجام وظایف بازرسی دعوت به کار شوند. در مجمع عمومی همان گونه که بازرسین انتخاب می شوند می توان از همین طریق نیز آن ها را نیز عزل نمایند و در این صورت نیز باید جانشین این افراد نیز انتخاب شوند و انتخاب بازرسین جدید توسط بازرسین قبلی کاملا بلامانع می باشد. افرادی که به لحاظ انتخاب برای  این سمت شغلی ممنوعیت دارند شامل این افراد می باشد: مدیران و مدیر عاملان شرکت، افرادی که نسبت سببی با مدیران عامل تا درجه سوم دارند، هر شخصی که تحت ارتباط مستقیم با مدیر عامل حقوق دریافت می نماید از جمله همسر وی نمی تواند وارد این حرفه شود. علاوه بر همه این موارد بازرسین دارای  مسئولیت هایی هستند که باید نسبت به هر یک از این ها نیز تعهد داشته باشد. چنانچه بازرسین در برابر شرکت و یا اشخاص ثالث تخلفاتی را مرتکب شوند طبق قانون باید خسارات وارده را نیز جبران نمایند. در ضمن این نکته را باید مد نظر قرار داد که اگر هر گونه تعمدی در عدم انجام مسئولیت های محول شده باشد، مسئولیت کیفری نیز متوجه وی خواهد شد. در ضمن باید توجه نمود که بازرسان هر گز نمی توانند در معاملاتی که با شرکت ها و یا اینکه به حساب شرکت انجام می شود نیز ذینفع باشند.

وظایف و مسئولیت های بازرس:

بر مبنای مقررات لایحه قانونی هر بازرس دارای وظایفی است که می توان به این موارد اشاره نمود: علاوه بر وظایفی که در قانون برای وی مقرر شده است مکلف است در مورد صحت و درستی صورت حساب و هم چنین سود و زیان که مدیر عاملان شرکت ها به مجمع عمومی ارائه می دهند، نظارت داشته باشند و باید اطمینان حاصل نمایند که حقوق صاحبان سهام در حدی که قانون و هم چنین اساسنامه شرکت ها تعیین کرده به صورت یکسان تنطیم شده است و در صورتی که مدیران اطلاعاتی خلاف ارائه دهند بازرسان مکلف می باشند که مجمع عمومی را مطلع کنند. در ضمن بازرسین می توانند در هر زمانی هر گونه رسیدگی و یا بازرسی لازم را انجام دهند و در ضمن اسناد و مدارک مربوط به شرکت را نیز مطالبه نمایند و مورد بررسی قرار دهند. در ضمن بازرسین موظف هستند به تمام مسئولیت های خود متعهد باشند و هیچ گونه کم کاری را انجام ندهند. از دیگر وظایفی که بازرسین باید انجام دهند این است که باید گزارش جامعی را نسبت به وضع شرکت به سازمان مجمع عمومی ارائه نمایند و این گزارش باید ده روز قبل از تشکیل مجمع عمومی عادی جهت مراجعه صاحبان سهام در شرکت آماده باشد. در صورتی که شرکت دارای چند بازرس باشد هر یک از بازرسین می توانند مسئولیت های خود را به تنهایی انجام دهند. پس گزارش همه باید واحد باشد  و در صورت اختلاف نظر بین بازرسین نیز باید علت اختلاف در گزارش ذکر شود. در صورتی که هر گونه تخلف در کارهای مربوط به شرکت ایجاد شود و این ایراد از سمت مدیر و یا مدیر عامل رخ داده باشد، باید به اولین مجمع عمومی اطلاع داده شود و در صورتی که در حین انجام کار متوجه رخ دادن جرم یا مشکلی شود، باید به مرجع قضایی این را اطلاع دهند. از دیگر وظایفی که می توان برای بازرسین عنوان نمود این است که باید صحت و درستی صورت حساب دوره عملکرد و هم چنین ترازنامه ای که هیات مدیره برای ارائه به مجمع عمومی تهیه کرده است را به هیات مدیره مجمع عمومی حداقل 15 روز قبل از تشکیل مجمع ارائه نماید. در ضمن بازرسین باید صحت  عملکرد مدیر را نیز تحت نظارت قرار دهد و در ضمن این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد هیات مدیره هیچ گونه تخلف و یا تخطی از قانون را نداشته باشد و در ضمن هیات مدیره هیچ گونه اطلاعاتی بر خلاف قانون به مجمع عمومی ارائه ننماید.

شرایط احراز شغل بازرس:

از آن جایی که شغل بازرسی دارای شرایط بسیار حساسی است و  افراد باید به وظایف قانونی خود مسلط باشند، پس باید دارای یک سری شرایط نیز باشند که شامل این موارد می باشد: تحصیلات و دانش مربوط به این شغل که می توان کارشناسی یا کارشناسی ارشد و مدرک دکترا در رشته های مدیریت با گرایش های مختلفی را داشت. از جمله رشته های مدیریت که می توانند در این حوزه فعالیت داشته باشند، مدیریت اجرایی، مدیریت برنامه ریزی، مدیریت بازرگانی،مدیریت بهره وری و مدیریت مالی نیز بهره مند شد. از دیگر مهارت هایی که لازم است یک فرد در این شغل داشته باشد می توان به این موارد اشاره کرد: داشتن قدرت تجزیه و تحلیل مسائل، داشتن مهارت های هفت گانه ICDL است. در عین حال باید دوره های آموزشی را در این زمینه گذرانده باشد و تماما به قوانین و مقررات بازرسی کشور مسلط باشد. در ضمن تمام قوانین و مقررات مالی و محاسباتی کشور را بداند. از دیگر مسائلی که در مورد این موقعیت شغلی باید بیان نمود این است که بازرسان باید در انجام وظایفی که بر عهده دارند، مشروط بر اینکه این گونه وظایف از قبل به صورت رسمی و کتبی به نظام مهندسی استان معرفی شده باشد و در ضمن کارشناسان در مواردی که بازرسان تعیین می نمایند مانند خود وی حق هر گونه رسیدگی را نیز داشته باشند. در ضمن شغل بازرس دربرگیرنده پست های سازمانی می باشند که متصدیان این نوع پست باید تحت نظارت مقام های مافوق خود باشند و در ضمن باید در زمینه بازرسی در یکی از این زمینه های ادارای و مالی باشد. در ضمن از دیگر مسئولیت هایی که می توان برای این پست سازمانی عنوان نمود، انجام ماموریت های لازم در مرکز شهرستان ها برای انجام اطمینان از حسن جریان امور اداری و مالی برای برطرف نمودن نواقص کار و هم چنین راهنمایی اولیای موسسات و سازمان های مربوط برای پیشرفت کار می باشد. در ضمن درجهت رسیدگی و هم چنین مطالعه و بررسی اطلاعاتی که در شرکت جمع آوری شده است بر عهده بازرس می باشد.

موقعیت شغلی بازرس:

 یکی از موقعیت های شغلی که بازرس می تواند در آن مشغول به فعالیت شود، سازمان بازرسی کل کشور و در واقع قوه قضائیه کشور می باشد. این سازمان موظف است تا از به وجود آمدن فسادهای اداری جلوگیری به عمل آورد و در ضمن باید تمام موارد فساد را شناسایی نماید و مورد بررسی قرار دهد. در ضمن از آن جایی که سازمان بازرسی کل کشور موظف می باشد که از فساد های اجتماعی پیشگیری نماید و در صورت کشف هر یک از این فساد ها نیز باید به دقت به آن ها رسیدگی نماید. درکل سازمان بازرسی کل کشور دارای سه موقعیت شغلی می باشد که عبارت است از پیشگیری، نقش ضد فسادی و هم چنین نقش آمبود زمانی است. از دیگر وظایفی که می توان برای سازمان بازرسی کل کشور بیان کرد این است که باید بر صحت اجرای قوانین در دستگاه های اداری نظارت داشته باشد و تمام این وظایف زیر نظر قوه قضائیه و با اختیارات این افراد تشکیل می گردد. از دیگر وظایفی که می توان برای بازرسان کل کشور بیان داشت بازرسی مستمر کلیه وزارتخانه ها و هم چنین ادارات و نیروهای انتظامی و نظامی است که وابسته به دفاتر اسناد رسمی و هم چنین موسسات عام المنفعه و دیگر سازمان هایی است که قسمتی از سرمایه و یا سهام این شرکت ها متعلق به دولت می باشد. در ضمن انجام کلیه فعالیت های بازرسی مربوط به این شرکت ها مربوط به سازمان بازرسی کشور است و تقاضای بازرسی این موارد نیز بنا به درخواست مقام معظم رهبری یا رئیس قوه قضائیه و یا درخواست رئیس جمهور است. بعد از بازرسی از این شرکت ها در صورتی که هر گونه تخلف مالی یا ادرای در جریان باشد، رئیس سازمان بازرسی باید یک نسخه از گزراش تخلفات را به همراه دلایل و مدارک معتبر برای تعقیب و مجازات به مرجع قضایی ارائه نماید تا برای مجازات و تعقیب تحت پیگیری مراجع قضایی قرار گیرد تا نتیجه نهایی حاصل گردد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی