آشنایی با شغل باربر پیک

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل باربر پیک

از زمان های قدیم تا کنون مساله جابه جایی انسان و وسایل همیشه مورد توجه بوده و در طول زمان نیز بسیاری از سیستم های مکانیزه باعث پیشرفت در این زمینه شده است. این روزها باربری به سه شکل انجام می شود:بین شهری، پیک موتوری و تاکسی، که هر یک به روش های مختلفی انجام می شود.

بازار حمل و نقل در ایران

در کل سه نوع بازار حمل و نقل وجود دارد: باربری بین شهری که شامل آسان بار، اوبار، زینگ و ترابرنت می گردد. نوع دیگری از باربری شامل باربر پیک است که توسط شرکت های مختلف الوپیک، اسنپ باکس و اسنپ بایک انجام می شود. نوع دیگری از حمل و نقل تاکسی است که برای جابه جایی انسان به کار برده می شود و شامل اسنپ، تپسی، الوتاکسی، ماکسیم و دینگ می باشد. همه این مواردی که گفته شد تحت عنوان بازار حمل و نقل آنلاین تقسیم بندی می شوند.

استخدام پیک موتوری در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام پیک موتوری در تهران

شرکت های باربری از زمان های قدیم تا کنون برای جابه جایی انسان و هم چنین ارسال کالا فعالیت می نماید و این شرکت های حمل و نقل ممکن است از هر وسیله ای برای جابه جایی و حمل و نقل وسایل استفاده نمایند که شامل: هواپیما، کشتی، اتومبیل و باربر پیک می باشد. نوع جابه جایی و حمل و نقل می تواند به انتخاب هر فردی انجام شود و این کاملا به مسیری که قرار است جابه جایی صورت بگیرد مربوط می شود. در مواقعی سرعت جابه جایی های بین استانی نیز بسیار با اهمیت است که البته این نوع از جابه جایی نیاز به بیمه شدن نیز دارد. شرکتی که بتواند ریسک جابه جایی کالا را به حداقل ممکن برساند و در ضمن از ضمانت نامه های معتبری برای ارسال کالا استفاده نماید برای شرکت ها قابل اعتماد تر می باشد. در کل هر شرکت باربری دارای وظایف متفاوتی است و بسته به نوع باری که قرار است جابه جا گردد، نوع حمل و نقل نیز متفاوت خواهد بود. در این راستا نیز شرکت هایی وجود دارند که تحت عنوان های مختلف به وسیله موتور به حمل بار می پردازد. ایجاد این سبک از جابه جایی بر حسب نیاز جامعه بوده و برای اولین بار در تهران، توسط شهرداری در سال 1374 تاسیس شده است. یک سری از اپراتورهای آموزش دیده و مجرب توانایی پاسخگویی منظم به تلفن را در شکت فراهم می آورند و از این طریق با کارمندان ارتباط برقرار می کنند و موجب جابه جایی آسان بار در سطح شهر می شوند.

 خدمات شرکت های باربر پیک:

شرکت های خدماتی که به صورت باربر پیک ارائه می نماید بستگی به حجم و نوع خدمات ارائه شده می تواند متفاوت باشد و می توان به این موارد دسته بندی نمود:

  • تحویل فوری و امن اسناد و کالا که در شهرهای مختلفی دارای شعبه است و در ضمن می تواند خدمات بسیاری را به مردم ارائه نماید و با گرفتن یک تماس می توان در مدت بسیار کوتاهی از خدمات این گونه از شرکت ها استفاده نمایند. خدمات این شرکت ها به صورت شبانه روزی است و می توان در تمام طول شبانه روز از خدمات پیک استفاده کرد.
  • در ضمن می توان از خدمات باربر پیک در طی روز چندین بار استفاده کرده و برای جابه جایی اسناد و مدارک استفاده نموده و در بازه زمانی تعیین شده تحویل دهد و در صورت نیاز نیز رسید آن را نیز دریافت نماید و عودت نماید.
  • در ضمن شرکت باربر پیک می تواند مواردی را که ارزش مادی بالایی دارند بیمه نموده و از طریق حمل و نقل های ویژه جابه جا می نماید.
  • از دیگر خدماتی که این گونه شرکت ها دارند ارسال محموله به صورت انبوه نیز می باشد و می توانند مرسولات را در تیراژهای بالا جابه جا نماید.
  • از دیگر خدماتی که در شرکت های باربری پیک ارائه می شود، سرویس های تحویل در مقابل دریافت بها می باشد، بدین صورت که موسساتی که به صورت مجازی فعالیت می کنند و در ضمن  ثبت سفارش  کالا دارند و در مقابل نیز امکان دریافت وجه را به صورت آنلاین را نیز دارند، به این صورت خرید های اینترنتی خود را انجام می دهند.
  • در ضمن دارای خدمات ارسال بار در بیشتر شهرهای کشور نیز می باشند و در کلیه مراکز استان ها و هم چنین شهرهای بزرگ کشور این جابه جایی صورت می گیرد.
  • در ضمن خدمات پس از فروش همه مرسولاتی که تحت پوشش بیمه هستند توسط پیک صورت می گیرد.
  • دارای خدمات لجستیک نیز می باشند که این نوع از خدمات با دایر نمودن انبار موقت و هم چنین مدیریت موجودی برای تامین نمودن زنجیره کالا و در ضمن توزیع سریع کالا و خدمات صورت می گیرد.
  • از خدمات بین المللی این گونه از شرکت ها نیز می توان استفاده کرد و به صورت ارسال محموله و هم چنین تحویل سریع به مقصد نیز استفاده می گردد.

نکات ایمنی که در مورد شغل باربر پیک باید مد نظر قرار داد:

این روزها به دلیل حجم ترافیک بسیار بالایی که در کلان شهرها برقرار است، این شغل بازار بسیار خوبی پیدا کرده است و به همین دلیل باید افرادی که در این شغل وارد می شوند تمام نکات ایمنی مربوط به این شغل را رعایت نمایند، تا هم در سلامت خود تاثیر گذار باشند و هم اینکه در حفظ امنیت عابرین پیاده و در ضمن سرنشینان خودروها نیز تاثیر گذار باشند. این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد که میزان مرگ و میر در بین این افراد موتورسوار در حدود 30 الی 40 درصد را تشکیل می دهد. این افراد برای حفظ جان و مال خودشان باید همیشه به خاطر داشته باشند که کلاه ایمنی محافظ سر و جان آن ها در زمان کار کردن می باشد و به طوری که آمار ها نشان داده است که استفاده از کلاه ایمنی برای این افراد موتور سوار تا حدود 40 درصد امار مرگ و میر را در بین این افراد کاهش می دهد و از آسیب های وارده به سر در این گونه افراد تا 70 درصد می کاهد. در ضمن باید کلاهی که برای حفظ ایمنی این افراد به کار گرفته می شود دارای شرایط کاملا استاندارد نیز باشد و بسیاری از افراد از کلاه های ایمنی با قیمت بسیار پایین استفاده می کنند که هیچ گونه استاندارد لازم برای حفاظت در برابر خطرات احتمالی را ندارد. گاهی اوقات دیده می شود که این گونه از کلاه ها در زمان ضربه با زمین خرد می گردند و حتی موجب آسیب به سر این افراد نیز می گردد. از جمله ویژگی هایی که یک کلاه استاندارد دارد این موارد است، بسیار سبک و خوش فرم می باشد، از جنس بسیار مرغوبی ساخته شده اند و به هیچ عنوان دید موتور سوار را محدود نمی نماید و در زمان تصادف نیز از آسیب های ناشی از ضربه به سر نیز جلوگیری می نماید.

 شغل باربر پیک چه سختی هایی دارد؟

 از دیگر معایبی که برای شغل های پیک موتوری حائز اهمیت می باشد این است که بیمه این شغل را به رسمیت نمی شناسد و این به دلیل این است که اشتغال در زمینه پیک موتوری به علت اینکه یک شغل ثابت به حساب نمی آید، پس در زیر مجموعه بیمه نیز به حساب نمی آید. چرا که بیمه مشمول مشاغلی به حساب می آیند که دارای ساعات کار، حقوق و هم چنین قرارداد مشخص بین کارگر و هم چنین کارفرما باشد و به علت اینکه این گونه از مشاغل در زمره شغل های روزمزدی به حساب می آیند و در ضمن حقوق ماهیانه ندارند، دیگر نمی توانند به فکر مزایای بازنشستگی باشند. در ضمن این نوع از مشاغل مشکلاتی از جمله بروز تصادفات و هم چنین سوانح رانندگی موجب آسیب به بدن موتور سواران شود و حتی امکان دارد موجب معلولیت در این افراد نیز شود که احتمال دارد تا آخر عمر نتوانند کار کنند که با نبودن بیمه احتمال دارد دچار بیماری های روانی مانند افسردگی نیز شوند. از دیگر معایبی که برای این شغل وجود دارد این است که ساعات کاری بسیار زیادی نیز دارند و حتی مرخصی و یا هیچ گونه تعطیلی نیز ندارند، زیرا در صورت تعطیلی دچار مشکلات اقتصادی نیز خواهند شد. از دیگر معایبی که برای این شغل بیان می شود این است که دارای استخدام رسمی نمی باشند و همیشه این خطر برای این گونه از مشاغل وجود دارد که ممکن است شغل خود را از دست بدهند و تا مدت ها نیز بیکار شوند. از دیگر معیبی که ممکن است این شغل برای افراد به وجود بیاورد این است که ممکن است دچار مشکلات اسکلتی و هم چنین دردهای مفصلی در نواحی کمر و هم چنین ستون مهره ها و دردهای عضلانی در ناحیه پا، آرنج و حتی در ناحیه زانو شوند و در سیار از مواقع ممکن است فرد در ناحیه دیسک کمر دچار هر گونه عارضه ای گردد. ولی با این حال باید این نکته را در نظر گرفت که شرکت های باربر پیک از جمله شرکت الو پیک و باد پا، یک سری امتیازاتی را برای افراد شاغل در این حوزه را در نظر گرفته است و این امتیاز این است که بعد از تحویل دادن سفارش مشتری به عملکرد باربر امتیاز داده می شود و هر چقدر تعداد امتیاز بالاتر باشد، آن فرد می تواند تعداد درخواست بیشتری را نیز داشته باشد.

 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی