آشنایی با شغل آهنگساز

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل آهنگساز

به شخصی گفته می شود که آثار موسیقی را تالیف می کند و در واقع نویسنده موسیقی می باشد که با تسلط داشتن به علم موسیقی و ترکیب نت نویسی می تواند ایده های فکری خود را به صورت یک قطعه موسیقی تالیف نماید.

کار آهنگ ساز چیست؟

در اصل یک آهنگساز به شخصی می گویند که آثار موسیقی را تالیف می نماید و به عنوان یک نویسنده موسیقی به حساب می آید. این فرد می تواند با دانشی که در زمینه علم موسیقی دارد، نت های موسیقی بسیاری را خلق نموده که منجر به تولید آثار هنری بسیار زیبایی در این زمینه می گردد. به بیان دیگر صرفا حرفه ملودی سازی نمی باشد و باید مانند سایر حرفه های دیگر در مراکز آموزشی در این رشته تحصیل نماید و از سایر علوم مختلف در زمینه موسیقی از جمله رهبری ارکستری، سازشناسی، ساز بندی، هارمونی و پلی فونی بهره گیرد تا بتواند در این زمینه موفق شود. در ضمن هر فردی که وارد این حرفه می گردد باید حداقل به یک زمینه ساز به خصوص پیانو مسلط باشد و بتواند آن را بنوازد.

استخدام آهنگساز

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام آهنگساز

در حقیقت در زمینه موسیقی به علت نیاز به انش زیاد و هم چنین گستردگی کار ، از این حرفه به عنوان دانشنامه موسیقی یاد می شود. این شغل بسیار جذاب است و در اصل این حرفه تعیین می نماید که یک موسیقی با چه لحنی، با چه صدایی و در چه دستگاهی و با چه سبکی نواخته شود. اینکه در چه جایی از ترانه صدا بلند و در چه جایی پایین بیاید، وظیفه یک آهنگساز است. وی با استفاده از ساز متوجه می شود نت ها را با یکدیگر ترکیب نماید و لحن و صدا را ایجاد کند. این نکته را باید مد نظر قرار داد که نواختن ساز اصلا اجبار نمی باشد و  می توان با استفاده از تخصص و تبحر به شناخت موسیقی بدون استفاده از ساز و تنها با زمزمه و هم چنین تکرار ترانه آهنگسازی نمود. در این حرفه نیز مانند ارکسترال می توان نت های آهنگ را با تبحر کامل یادداشت نمود و به این مجموعه در اصطلاح پارتیتور گفته می شود. ولی در نوع معمولی این حرفه بهتر است بگوییم در اصطلاح ملودی سازی یا نت نویسی انجام نمی شود و فقط ملودی سازی با ابزار خاصی ضبط و ذخیره می گردد که به این سبک در اصطلاح غیر حرفه ای گفته می شود. این حرفه همراه با خلاقیت و تحلیل می باشد و فردی که وارد این حرفه می گردد باید کاملا خلاق و هنرمند باشد. این فرد باید دانش و شناخت نسبتا خوبی در این زمینه داشته باشد و با پشتکار زیاد در این زمینه آثار ارزشمندی را ایجاد نماید.

وظایف آهنگساز چیست؟

هر فردی که فقط ملودی می سازد و سپس آن را به فردی دیگر می سپارد تا ساز بندی نماید، متخصص این حرفه  به شمار نمی آید و به این جور افراد در اصطلاح نغمه پرداز و یا نواساز گفته می شود. در اصطلاح شخصی که ملودی و هارمونی و ساز بندی را با هم به پیش می برد به این حرفه مسلط است. از جمله وظایفی که می توان برای یک یک موسیقی دان بیان نمود شامل :

  • اجرای نوازنده و یا رهبر می باشد.
  • اجرای تمام تمرینات به صورت مداوم و مستمر
  • همکاری با افرادی از جمله تنظیم کننده و هم چنین خواننده و نوازنده می باشد.
  • به دست آوردن اطلاعات جدید در مورد تغییرات صورت گرفته در زمینه موسیقی
  • نوشتن و هم چنین تولید آهنگ برای ارکستر ها و گروه های موسیقی و فیلم ها و تئاترها
  • گوش دادن انواع آثار آهنگ سازان مختلف و الهام گرفتن از این افراد و تولید آهنگ های جدید بسیار تاثیر گزار.
  • همکاری با افرادی از جمله تنظیم کننده ، نوازنده و خواننده.

یک نکته را که باید متذکر شد این است که هر فردی که وارد این حرفه می گردد، باید بتواند به خوبی یک ساز را بنوازد. در اصل در دنیای موسیقی به علت نیاز به دانستن زیاد در زمینه این کار، از این فرد به عنوان دانشنامه موسیقی یاد می شود. در اصل این فرد با تولید اثر سر و کار دارد و از آن جا که انسان ذاتا به این علاقه دارد که فکر و ایده جدید خلق نماید و اغلب افرادی که به موسیقی علاقه زیادی دارند در زمینه ایجاد نت و موسیقی نیز دارای علاقه زیادی نیز می باشند. بر خلاف تصور عمومی  این حرفه صرفا تولید یک ملودی نیست و با استفاده از دانشی که دارد می تواند یک اثر هنری را خلق نماید که دارای ساختاری هارمونیک می باشد. در اصل به فرد متخصص موسیقی، نقاش صدا نیز می گویند و بر همین مبنا به کسی گفته می شود که با تکنیک ها و هم چنین ذوق هنری خود یک تصویر زیبا در درون ذهن شنونده ایجاد نماید. این حرفه در طول تاریخ دچار تغییراتی بسیاری شده است و از لحاظ ساختاری و از لحاظ ترکیبی نیز دچار تغییرات بسیاری شده است و از لحاظ سبک، ساختاری دچار تغییراتی شده است و در هر دوره هر فردی این هنر را به اوج خودش رسانده است. به عنوان مثال در عرصه موسیقی کلاسیک اشخاصی مانند بتهوون، یوهان سپاستین باخ در قرن های گذشته توانسته اند شاهکارهای بسیاری را ایجاد نمایند.

آهنگ سازی و تئوری موسیقی:

وقتی فردی وارد این حرفه می گردد باید به همراه خلاقیتی که دارد آن را تبدیل به یک اثر هنری زیبا نماید. پس هر فردی که می خواهد علم موسیقی را بداند باید در عین حال زبان موسیقی را نیز بداند که همان تئوری و هارمونی موسیقی می باشد. در ضمن در این حرفه فرد آموزش می بیند که یک اثر هنری را خلق نماید و باید به این نکته اهمیت بدهد که ساختار صحیح و راه درستی که در زمینه خلق موسیقی و نت موسیقی به کار می برد بسیار تاثیر گذار است. در اصل یک اثر با ساختار هارمونیکی قوی تولید می نماید و به طور کلی برایش یک نت بندی جدیدی را ایجاد می نماید. بعد از آن که شخص در این زمینه به یک سطح استاندار و قابل قبولی رسید باید تمام اصول آهنگسازی را نیز بیاموزد و در اصل با تمام نت های مربوط به ساخت ملودی و ساز بندی نیز آشنا گردد تا بتواند یک اثر هارمونی را ایجاد نماید. باید این نکته را نیز مد نظر قرار داد که این حرفه فقط نواختن یک نغمه نیست و باید افرادی که در این زمینه فعالیت می نمایند بتوانند نت نویسی را نیز انجام دهند و موسیقی ایجاد کنند. در کشور ایران یک تفکر اشتباهی که وجود دارد این است که هر فردی که بتواند در زمینه موسیقی ملودی بسازد را یک فرد متخصص و متبحر می دانند. در صورتی که این تفکر کاملا اشتباه است و هر فردی را که در این زمینه یک اثر هنری خلق می نماید را مستعد این حرفه نمی توان دانست. افرادی که در این حوزه به صورت حرفه ای فعالیت می نمایند باید در جامعه و بازخوردهای جامعه باشد و برمبنای نوع امواج رفتارها حرکت نماید و مطابق با بازخوردی که از جامعه می گیرد نت نویسی نماید و ایجاد یک اثر هنری کند. به عنوان مثال در برهه ای از زمان تعدادی از افراد زیر بیست ساله هستند که این افراد دارای بیشترین تعداد در جامعه می باشند پس یک موسیقی دان باید مطابق با سلیقه این افراد تولید نت نماید و به این کار اهمیت دادن به اثر هنری گفته می شود. هر موسیقی دان باید هر روز روزنامه و خلاصه اخبار اطرافش را مطالعه نماید و ببیند تا چه حدی اثر هنری اش طرفدار دارد و از این به بعد بر چه اثر هنری تمرکز داشته باشد.

آیا داشتن استعداد در زمینه آهنگسازی موثر است؟

هر شخصی در هر حرفه ای که وارد می گردد دارای یک استعداد ذاتی نیز می باشد و قطعا با داشتن استعداد موفق تر نیز خواهند بود، اما کسانی هستند که وارد دانشگاه می شوند ولی در حوزه کاری مربوط به رشته تحصیلی خود، انسان های موفقی نیستند. موسیقی نیز جدای از این قضیه نمی باشد و استعداد داشتن افراد تاثیر بسیار زیادی در آهنگساز شدن هر فرد دارد. ولی بسیاری از اشخاص از این تفسیر خوبی ندارند و فکر می کنند چون در این زمینه دارای استعداد می باشند، دیگر لازم نیست در این زمینه به صورت اصولی پیش بروند، در صورتی که باید این نکته را متذکر شد که استعداد داشتن فقط یک شرط لازم برای حرفه موسیقی است و یک دلیل کافی نمی باشد و باید در این زمینه نیز به صورت اصولی پیش رفت. این نکته را نیز باید مد نظر قرار داد اگر فقط به استعداد داشتن در این زمینه اکتفا کرد، احتمال دارد این استعداد در زمینه مثبت پیش نرود و در اینجا باید گفت رشد کردن یک عامل بسیار مهمی است که هر کسی که استعداد دارد، تضمینی برای رشد آن وجود ندارد و باید در زمینه شغلی دارای علم و دانش آن نیز شد. البته در زمینه موسیقی نیز موارد بسیاری موجود است که سالیان است که پرورش درست موسیقی و هم چنین آهنگسازی وجود دارد و یک سری از افراد علاقه مند به علت قرار گیری اشتباه در این زمینه موجب از بین رفتن استعاد کاری خود شده اند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی