آشنایی با شغل آتش نشان

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل آتش نشان

ماموران آتش نشانی در واقع افراد آموزش دیده ای هستند که کار اصلی این افراد خاموش کردن آتش سوزی های خطرناکی است که اموال مردم و نظام را تهدید می نماید. در ضمن وظیفه نجات دادن افراد آسیب دیده در تصادفات، حوادث ساختمانی و آتش سوزی را نیز بر عهده دارند.

معرفی شغل آتش نشان:

اگر فردی هستید که علاقه زیادی به شرایط هیجانی و پر استرس را دارید و در نهایت به دنبال شغلی هستید که نجات زندگی دیگران برای شما لذت بخش است می توانید شغل آتش نشان را انتخاب نمایید. این شغل در اصل مجموعه ای از فعالیت هایی می باشد که برای مقابله با آتش انجام می گیرد که می تواند شامل خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش های ناخواسته نیز صورت گیرد.

استخدام مشاغل پاره وقت

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل پاره وقت

هدف از ایجاد این شغل در اصل حفظ و نگهداری از جان و مال مردم در برابر حوادث غیر مترقبه است. در همه جهان این شغل وجود دارد و وظیفه ای که دارد، مقابله با هر نوع حادثه و سوانحی است که برای مردم رخ می دهد. در کشور ایران اولین سازمان در شهر تبریز توسط روسی ها ساخته شد که زیر نظر شهرداری فعالیت می کنند. هر فردی که وارد این شغل می گردد باید دارای یک سری مهارت هایی باشد که این مهارت ها شامل: عملیات امداد و نجات، مهارت های اطفاء حریق می باشد. در اصل وی حامی حفظ و نجات جان مردم در برابر حوادثی است که به صورت غیر مترقبه پیش می آید و باید از جان مردم در شرایط اضطراری محافظت نماید و به مردم مسائل ایمنی را آموزش دهد.این شغل شامل دو بخش می باشد و یک بخش اطفاء حریق و بخش دیگر شامل عملیات امداد و نجات می باشد. در بخش اطفا حریق به خاموش نمودن انواع آتش ها در مکان های مختلف می پردازد. در بخش عملیات امداد و نجات نیز افرادی را که در چاه یا معدن افتاده اند ، یا اینکه در آسانسور گیر کرده اند و یا به هر علتی دچار مسمومیت با گاز شده اند را باید نجات ببخشد. حداقل سنی که یک فرد باید برای بدست آوردن این شغل داشته باشد بین 18 تا 25 سال است و باید دارای حداقل قد 170 سانتی متری باشد. از آمادگی جسمانی خوبی نیز باید برخوردار باشد و در عین حال آموزش های لازم برای همه این مشکلات را باید دیده باشد.

معرفی شغل آتش نشان

نحوه ورود به شغل آتش نشانی

برای اینکه یک فرد بتواند وارد این حرفه شود باید دارای یک سری مهارت لازم مربوط به این شغل را داشته باشد، تا بتواند در این حرفه موفق گردد. در ضمن این شغل دارای استرس بسیاری است و به طور معمول با خطرات مختلفی از جمله سوختگی، مواجه با مواد شیمیایی و گازهای سمی و سقوط روبرو هستند. هم چنین باید دارای توانایی های لازم  برای نشان دادن عکس العمل در مواقع اضطراری را نیز داشته باشد و بتواند آرامش خود را در این مواقع به خوبی حفظ نماید. اشخاصی که در این شغل شروع به فعالیت می کنند با گذشت زمان رتبه های کاری شان بالاتر رفته که این سمت های شغلی از راننده، معاون شیفت فرمانده شیفت، رئیس ایستگاه، معاون عملیاتی و معاون امور ایستگاه ها می باشد. در ضمن اگر فرد دارای مدرک تحصیلی بالایی باشد می تواند به عنوان افسر ، افسر ارشد و رئیس ایمنی مشغول به فعالیت شود. ولی در کل برای ورود به این شغل باید در مقطع دبیرستان وارد رشته ایمنی و در شاخه کار و دانش شد. در ضمن هر فرد می تواند در دوره های کاردانی که دارای گرایش های متفاوتی نیز می باشد، یا در مقطع کارشناسی در گرایش های مدیریت عملیات و پیشگیری اقدام به ادامه تحصیل نماید. در ضمن کارشناسی ارشد این حرفه نیز در گرایش های ایمنی و مدیریت نیز برای ادامه تحصیل وجود دارد و افرادی که علاقه مند هستند می توانند تا مقاطع بالاتر ادامه تحصیل بدهند. هر فردی که وارد این شغل می گردد باید دارای یک سری ویژگی های عمومی و هم چنین تخصصی باشد که اغلب در شرایط استخدامی برای این شغل، همه این موارد ذکر می گردد و افرادی که در مرحله اول استخدامی پذیرفته می شوند بادی در دوره های آموزشی شرکت نمایند و مهارت های تخصصی تری را آموزش ببینند تا بتوانند شرایط لازم برای ورود به این شغل را کسب نمایند.

انواع سیستم های آتش نشانی

این سیستم به دو صورت خودکار و غیر خودکار فعالیت می نمایند، هر یک از این سیستم ها به نوع آتش ربط دارد و برای مقابله با آتش باید عواملی که بر آتش تاثیر گذاشته می شود را کنترل نمود، که این عوامل می تواند هوا، ماده سوختنی و حرارت باشد. در ضمن می توان سیستم های خاموش کننده آتش و یا اطفاء حریق را به دو دسته دستی و اتوماتیک دسته بندی نمود. که در نوع اول که به صورت دستی است، افراد به صورت دستی به خاموش کردن آتش می پردازند ولی در نوع دوم که به صورت خودکار است، بدون حضور عوامل انسانی این کار صورت می گیرد. در سیستم خودکار، یک سیستم بسیار کارآمد مطمئنی وجود دارد که به صورت خلاصه هدفش مراقبت از جان انسان ها و هم چنین حفاظت از اموال و جلوگیری از فروریزی ساختمان ها می باشد. نام این دستگاه خودکار، اسپرینکلر است که با رسیدن حرارت به عنصر حرارتی آن، باز می گردد و آب را به صورت اتوماتیک بر روی منطقه تحت پوشش می ریزد و موجب خاموش شدن آتش می گردد. اسپرینکلر خود شامل سه دسته می گردد و بر اساس نوع پاشش خود این تقسیم بندی انجام شده است که شامل :پاشش پایین زن، بالازن و دیواری است، که همه این دستگاه ها دارای سنسورهای حرارتی هستند. پاشش این دستگاه ها بر اساس شرایط معماری، سامانه لوله کشی، نوع سقف انجام می گردد و هر یک دارای مشخصات مخصوص به خود می باشد. نوع دیگر سیستم های آتش نشانی به صورت هوایی است و در اصل به گونه ای از عملیات اطلاق می گردد که آتش در مسیر هوا و هواگرد قرار دارد و از این نوع سیستم برای کنترل آتش استفاده می نمایند. از این نوع سیستم برای خاموش کردن آتش در محیط های جنگلی استفاده می گردد و در کل برای مهار آتش سوزی هایی استفاده می گردد که از راه زمینی نمی توان آتش را کنترل نمود. در این نوع سیستم برای خاموش کردن آتش ها از عومل مختلفی مانند هواپیما، بالگرد استفاده می گردد. در ضمن از هواپیماهای آب نشین نیز برای کمک رسانی و اطفاء حریق در مکان هایی که مانند جنگل ها دسترسی زمینی ندارد، استفاده می گردد. اولین کشوری که در این زمینه پیش قدم شده و توانسته است با بهره گیری از الگوی بمب های ناپالم که برای اولین بار در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفته بود به طراحی و هم چنین ساخت بمب های آبی بپردازند که بر روی محوطه حریق شده پرتاب شد و موجب خاموش شدن آتش شود، ولی این عملیات موفیت آمیز نبود. بعد از این عملیات یک گزینه دیگری مطرح شد که استفاده از مخازن آب می باشد که بعد از پر شدن این مخازن از آب یا هر گونه مایعات ضد آتش، با استفاده از هواگرد بر روی محل آتش سوزی پاشیده می شود که این نوع روش بسیار موفقیت آمیز بوده و به عنوان یک روش کاملا استاندارد برای اطفاء حریق هوایی مورد استفاده قرار می گیرد.

شغل اتش نشان

وظایف آتش نشان

از جمله وظایفی که این افراد دارند می توان به این موارد اشاره نمود:

 • حمل و جابه جایی ابزار و هم چنین تجهیزات مختلف برای خاموش نمودن آتش.
 • نجات آسیب دیدگان و هم چنین قربانیان از محل های آتش سوزی، صحنه های تصادف و هم چنین سایر موقعیت های خطرناک
 • کنترل شرایط اضطراری در زمان نشت مواد شیمیایی و بسیار خطرناک
 • تهیه گزارشاتی به صورت روزانه از نحوه عملکرد به خصوص از مسئولیت های سیستم.
 • برگزاری دوره های کاملا آموزشی در مکان های آموزشی مانند مدارس، مراکز اجتماعی
 • بازرسی ساختمان ها برای اطمینان از اینکه مسائل ایمنی به صورت کامل اجرا شده باشد.
 • ارائه مشاوره حرفه ای برای پروژه هایی که در حال ساخت ساختمانی هستند و در مسائل کاملا ایمنی در برابر هر گونه آتش سوزی.
 • مقابله با هر گونه آتش سوزی و نجات افرادی که در زیر آوار ساختمان و یا در صحنه های تصادف گیر کرده اند.
 • نجات افرادی که در چاه سقوط کرده اند و یا اینکه در کانال آب رودخانه و سد استخر حبس شده اند.
 • نجات افرادی که تحت آسیب دیدگی با چرخ گوشت، حلقه های فلزی، تسمه نقاله و دستگاه های برش قرار گرفته اند.

  همه این مواردی که در بالا گفته شد بخشی از وظایف آتش نشان است که هر یک دارای شرایط بسیار سخت و پر استرسی می باشد که باید یک همه این موارد را بتواند تحت کنترل خود دربیاورد. در ضمن از ویژگی های شخصیتی که یک وی باید داشته باشد این است که حفظ جان و مال مردم برایش دارای اهمیت باشد و افرادی که برای این شغل دارای تیپ شخصیتی مناسب با این نوع شغل باشند. از جمله عواملی که برای تعیین شغل تاثیر گذار است ویژگی های شخصیتی، علاقه مندی، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه بستگی دارد.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی