آشنایی با شغل اپتومتریست

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل اپتومتریست

این شغل شامل یک سری معاینات کامل چشم می باشد و به بررسی دید و در ضمن ساختارهای مربوط به آن می پردازد. بینایی سنجی برای کشف اختلالات بینایی و هم چنین تجویز عدسی های مناسب که با دیگر وسایل که به بینایی کمک می کند، مورد استفاده قرار می گیرد.

شرح وظایف اپتومتریست:

اپتومتری در اصل علم مراقبت های بینایی است و افراد متخصص این حوزه به سلامت بینایی رسیدگی می کند و اپتومتری آزمایش چشم و ساختارهای مربوط به آن می باشد، برای کشف بیماری های مربوط به بینایی و در ضمن استفاده از عدسی هایی که مناسب برای دید بهتر بینایی است از این علم استفاده می گردد. اپتومتریست با استفاده از ابزارهای موجود به بررسی مشکلات بینایی مراجعان می پردازد و بعد از تشخیص مشکل بینایی فرد، از طریق تجویز ابزارهای کمک بینایی از جمله عینک، لنزهای تماسی و هم چنین استفاده از تمرینات ورزشی که مربوط به چشم می باشد، به درمان پرداخته می شود. در ضمن اپتومتریست با استفاده از معاینات دقیق چشم در صورت بروز هر گونه اختلال یا بیماری که نیاز به درمان باشد، بیمار را به سایر پزشک ها مانند چشم پزشکی، متخصصین مغز و اعصاب ارجاع می دهند.

استخدام اپتومتریست

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام اپتومتریست

از آنجایی که بیش از 80 درصد از اطلاعات ما از محیط توسط حس بینایی انتقال می یابد، در صورت هر گونه نقص در بینایی، دچار مشکل خواهیم شد. از آن جایی که بسیاری از افراد دچار مشکل بینایی هستند، باید از ابتدا خدمات پیشگیرانه در این راستا انجام گیرد که اغلب این خدمات در سنین کودکی انجام می شود. در این راستا اپتومتریست ها می توانند کمک بسیار خوبی در این زمینه انجام دهند. از جمله وظایفی که می توان برای آن ها بیان کرد، بررسی نارسایی هایی است که در بزرگسالان و در کودکان اتفاق می افتد و برای تشخیص مشکلات دید دو چشمی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تشخیص بیماری های چشمی، بینایی سنج با استفاده از یک سری تست های  بینایی سنجی به تشخیص بیماری های آب سیاه و آب مروارید می پردازد. در ضمن اپتومتریست با استفاده از تمرینات و ورزش های چشمی به درمان غیر جراحی که مربوط به اختلالات حرکتی چشم است می پردازد. در ضمن بینایی سنج می تواند میدان بینایی و هم چنین دید رنگ را نیز بررسی کند.

تفاوت اپتومتریست با چشم پزشکی:

بینایی سنج ها در زمینه تجویز عینک و هم چنین لنزهای تماسی دارای مهارت هستند و در مقابل چشم پزشکان در زمینه درمان دارویس و هم چنین بیماری های چشمی تخصص دارند. هر چند که چشم پزشکان به تجویز عینک و لنزهای تماسی می پردازند، ولی تخصص در زمینه چشم پزشکی بسیار اهمیت دارد. کسانی که دارای مشکلات بینایی واضحی هستند از همان ابتدا می توانند به متخصصین بینایی سنجی مراجعه نمایند و با استفاده از راهنمایی هایی که بینایی سنج می دهد مشکل خود را حل نماید. در صورتی که بینایی سنج تشخیص بدهد که بیمار نیاز به خدمات پزشکی دارد، باید بیمار را به چشم پزشک ارجاع دهد. افرادی که از همان ابتدا دارای مشکلات بینایی هستند باید به چشم پزشک مراجعه نمایند و با در میان گذاشتن مشکل خود به درمان آن بپردازند. در هر صورت با بروز هر گونه مشکل در بینایی باید از قبل یک معاینه چشم انجام گردد. در ضمن باید از همان ابتدا کودکان خود را تحت معاینه چشم پزشکی قرار داد. بهتر است برای همه بچه ها قبل از سن شش ماهگی یکبار معاینه شوند و بعد از سن شش ماهگی تا شش سالگی برای جلوگیری از بیماری تنبلی چشم باید به صورت سالیانه معاینات پزشکی انجام گیرد. اگر افراد با این معاینات دارای مشکل خاصی نباشند می توان تا سن 25 سالگی به طور میانگین سالی یک بار، بین 25 تا 40 سالگی هر دو سال یک بار و از سن 40 سالگی برای جلوگیری از بیماری پیر چشمی سالی یک بار باید معاینات چشم پزشکی را انجام دهد. در صورت دیدن این چنین مشکلاتی باید به اپتومتریست مراجعه نمود، تماشای تلویزیون از فاصله بسیار نزدیک، یا اینکه کتاب را در فاصله بسیار نزدیک مطالعه نمود. در صورت انحراف چشم و هم چنین کج نمودن سر و یا اینکه برای دیدن بهتر چشم های خود را تنگ کند. در صورت مالیدن بیش از حد چشم در صورتی که کار چشمی قرار است انجام شود می تواند یک مشکل چشمی باشد. در صورت اینکه چشم به نور حساسیت داشته باشد، نیز احتمال وجود بیماری چشمی وجود دارد. در صورت سوزش و هر گونه اشک ریزی غیر معمولی در زمان هایی که با کامپیوتر به صورت طولانی مدت کار کند، احتمالا دچار بیماری چشم شده است. در صورت عدم علاقه یا هر گونه خواب آلودگی در زمان انجام کارهایی که نیاز به دقت چشمی می باشد و یا اینکه راننده نیاز به دید دور دارد و دچار مشکل می شود، این ها حکایت از بیماری های چشمی می باشد. در ضمن پر خونی چشم ها و دوبینی اشیا و عدم تشخیص صحیح فاصله ها نیز حکایت از بیماری های چشمی دارد.

فرصت های شغلی رشته بینایی سنجی:

اگر افراد در مورد مهارت های این شغل اطلاعات کاملی داشته باشند و بتوانند به این سطح از آگاهی برسند که بینایی سنجی تاثیر بسیاری در بسیاری از مواقع بر سلامتی فرد دارد، فرد می تواند به جای مراجعه به چشم پزشک می تواند به بینایی سنج مراجعه نمایند. برخی از افراد برای بیماری هایی چشمی از جمله: مشکلات انکساری، تنبلی یا انحرافات چشمی به چشم پزشک مراجعه می نمایند، در صورتی که بسیاری از این مشکلات با مراجعه به بینایی سنج برطرف می شود. به عنوان مثال برای درمان انحراف چشم در حدود پنج روش وجود دارد که در حدود چهار روش با استفاده از دانش یک بیناسنج قابل درمان است. فارغ التحصیلان این نوع رشته علاوه بر اینکه می توانند به صورت مستقل مطب باز نمایند و در زمینه تخصص خود فعالیت نمایند، هم چنین در زمینه تجویز عینک های مربوط به برطرف عیوب انکساری به طور علمی نیز می پردازد. از دیگر فعالیت هایی که یک بینا سنج می تواند انجام دهد: مشاوره در زمینه بهداشت چشم و هم چنین مشکلات بینایی در محیط های آموزشی و خدماتی است. بینایی سنجی و چشم پزشکی دو شاخه جدا در زمینه پزشکی است و هر یک از این شاخه های پزشکی خود دارای زیرشاخه هایی هستند. به عنوان مثال چشم پزشک در زمینه تخصصی خود دارای گرایش هایی از جمله جراحی پلک، فشار چشم و شبکیه می باشد، در صورتی که بینایی سنج در مقطع کارشناسی هیچ گونه گرایشی ندارد ولی در مقطع دکترا دارای گرایش های تخصصی مانند ناهنجاری های دید دو چشمی و وسایل کمک بینایی و تجویز لنزهای نامرئی است. یک بینا سنج متخصص در این زمینه ها دارای اطلاعات کاملتر و تخصصی تری نسبت به چشم پزشک دارا می باشد و می تواند کمک بیشتری به بیمار نماید.

در چه مواقعی باید به یک اپتومتریست مراجعه نمود؟

بینایی سنجی علم مراقبت های بینایی می باشد و در زمینه سیستم عصبی و مغزی در زمینه بینایی بحث می کند و به بررسی نارسائی های بینایی می پردازد. یک بیناسنج از طریق تجویز عینک، لنز تماسی، تمرینات ارتوپتیک آمبلیوپ تراپی، کمک به برطرف نمودن مشکلات بینایی می نماید. در صورتی که یک فرد دچار مشکل بینایی یا سردرد باشد می تواند برای بررسی مشکلش به بینایی سنج مراجعه کند. یک اپتومتریست وظیفه دارد با معاینه کامل از چشم و ضمائم مربوط به آن از جمله سیستم اشکی، پلک ها و عضلات خارجی چشمی می تواند مشکل بینایی فرد را تشخیص دهد. حتی در صورتی که فرد دچار بیماری های سردرد شود، می توان یک علت ان را مربوط به بیماری های چشمی دانست، که با مراجعه به بینایی سنج اقدام به درمان بیماری نماید. از جمله وظایفی که می توان برای بینایی سنج برشمرد این وظایف است:

  • تشخیص و تعیین نموره عینک و هم چنین لنزهای تماسی است که برای برطرف نمودن عیوب انکساری به کار گرفته می شود.
  • تشخیص انواع مشکلات بیماری بینایی در کودکان و بزرگسالان.
  • تشخیص و تعیین عینک با استفاده از داروهای سایکوپلژیک.
  • بررسی و تشخیص مشکلات بیماری های بینایی و هم چنین مشکلات بینایی از جمله دید دو چشمی.
  • درمان تنبلی چشم.
  • انجام دادن معاینات اپتومتریک و هم چنین انجام گزارش های استخدامی.
  • تشخیص بینایی درمانی از طریق روش های غیر دارویی و هم چنین غیر جراحی و هم چنین درمان فیکسشن های غیر طبیعی.
  • تجویز عینک از طریق علمی و هم چنین استفاده از روش های نو در زمینه ساخت و هم چنین استفاده از عینک طبی برای درمان.

در ضمن باید این نکته را مد نظر قرار داد که بینایی سنج می تواند از طریق انجام دادن تست های غربالگری برای سنجش اندازه کمی بینایی انجام دهد. در ضمن با استفاده از داروی سیکلوپلژیک می تواند برای تعیین نمره عینک نیز استفاده نماید و یک بینا سنج می تواند یک سری وسایل کمک بینایی را برای کمک به افراد کم بینا در درمان بیماری تجویز نماید. با این حال با معاینات چشم پزشکی در سن پایین می توان از بروز بسیاری از بیماری بینایی در افراد، جلوگیری نمود. این نکته را باید مد نظر قرار داد که ظاهر سالم چشم، دلیلی بر بینایی سالم فرد نمی باشد و باید تحت معاینه چشم پزشکی قرار گرفت.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی