آشنایی با شغل ادمین سایت

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل ادمین سایت

ادمین سایت به فردی گفته می شود که بتواند فعالیت های مربوط به نگهداری و توسعه و هم چنین اداره سایت را انجام دهد. اصلی ترین کاری که باید انجام دهد صحیح کار کردن وب سایت می باشد. در ضمن باید بتواند مسئولیت کانل یک سایت را به درستی انجام دهد.

ادمین سایت کیست؟

در اصل مدیریت یک سایت را بر عهده دارد و در اصل به شخصی گفته می شود که بتواند سیستم های کامپیوتری را اداره نماید. در اصل مدیریت یک سیستم  را به طور خلاصه ادمین می نامند. یک ادمین وظایف بسیار گسترده ای را دارد که بر اساس محل کار ممکن است شامل حوزه های تخصصی شود.

استخدام ادمین سایت

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام ادمین سایت

به عنوان مثال بعضی از این شاخه های تخصصی زیر مجموعه مدیریت سیستم است:

 • مدیر دیتابیس: فردی است که مسئولیت نگهداری و بازدهی و هم چنین عملکرد یک دیتابیس سازمانی را بر عهده دارد.
 • مدیر شبکه: این شغل نیز شبکه و زیر ساخت هایی که مربوط به شبکه است را کنترل می نماید.
 • ادمین وب: سرویس های مرتبط با وب سرورها را کاملا نگهداری و مدیریت می نماید. از جمله وظایفی که بر عهده ادمین وب می باشد مدیریت آپاچی و IIS و هم چنین دسترسی به آن ها می باشد.
 • پشتیبان فنی: شخصی است که در سازمان مسئول حل و رفع مشکلات کاربران با کامپیوترها می باشد و به آن ها آموزش های لازم را می دهد.
 • پست مستر: شخصی است که مدیریت سرور ایمیل ها را بر عهده دارد.

همه این موقعیت های شغلی که بیان شده بسته به نوع سازمان و مدیریت سازمانی دارد که از این افراد برای سازمان خود استفاده نماید. این کاملا بستگی به بزرگی و هم چنین نوع کار سازمان دارد. گاهی مدیریت سازمان اکثر این مسئولیت ها را بر عهده می گیرد و نیازی به اکثر این پست های شغلی نمی باشد. ولی به صورت کلی وظایفی که برای ادمین سایت تعریف می شود با توجه به نوع شرکت صاحب امتیاز وب سایت متفاوت می باشد. اگر یک فرد در یک شرکت بسیار بزرگ مسئولیت سایت را برعهده بگیرد و در اصطلاح مدیر سایت شود، با افراد بسیار زیادی مانند طراحان، تیم تولید محتوا، کارشناسان سئو و دیگر افراد در ارتباط می باشد و مدیر سایت مسئول هماهنگی همه این افراد است. به گونه ای که فعالیت هر شخص در هر تیم را باید زیر نظر داشته باشد که هم راستا با اهداف تعیین شده سایت باشد. در اصل مدیریت یک سایت وظیفه بسیار حساسی است که باید نسبت به همه جوانب کار تسلط داشته باشد.

مسئولیت های ادمین سایت:

هر مدیریت سایتی باید یک سری وظایف را به خوبی انجام دهد که شامل این موارد است:

 • مدیریت تیم تولید محتوا: هر سایتی بعد از اینکه راه اندازی شد نیاز به محتوای مناسبی نیز دارد. در اصل تولید محتوای مناسب از جمله کارهای اساسی است که برای هر سایتی باید انجام شود. در اصل تولید محتوای مناسب تاثیر بسیار خوبی در تعداد بازدید و هم چنین رتبه بندی سایت دارد. پس مدیر سایت باید با هماهنگی تیم تولید محتوا برای وب سایت راه اندازی شده، اقدام به تولید محتوای مناسب کند. در این جا وظیفه ای که مدیریت سایت بر عهده دارد، کنترل محتویات تولید شده و هم چنین آموزش دادن نحوه صحیح تولید محتوا برای سایت می باشد.
 • بررسی بازدیدکنندگان سایت: یک وبمستر باید به صورت روزانه آمار دقیقی از بازدید کنندگان سایت داشته باشد و از طریق ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس رفتار کاربران را کاملا رصد نماید. با استفاده از این ابزار می تواند کاملا با علایق و هم چنین روحیات بازدیدکنندگان آشنا شود و با تعامل با بازدید کنندگان بتواند وب سایت را ارتقا بخشد.
 • افزایش ترافیک سایت: یک مدیر سایت باید بتواند راه کارهای مناسبی را برای ورودی سایت خود، داشته باشد. همیشه در حال تلاش کردن باشد تا بتواند هر کاربری که به سایت مراجعه می نماید را به یک مشتری ثابت تبدیل نماید. در ضمن با رصد رفتار مشتریان و هم چنین رفع نقص هایی که در سایت وجود دارد، تلاش خود را برای تبدیل بازدید به کاربر دائمی انجام دهد. ادمین سایت با بررسی صفحات پر بازدید و در ضمن صفحاتی که دارای بازدید بسیار کمی هستند، می تواند یک برنامه ریزی بسیار منسجمی را برای سایت خود در جهت افزایش ترافیک سایت انجام دهد. از جمله راه کارهایی که مدیر سایت می تواند برای افزایش ترافیک سایت خود انجام دهد را اینگونه می توان بر شمرد: می تواند با روش های صحیح تولید محتوا را انجام دهد و از شبکه های اجتماعی برای تبلیغات سایت خود استفاده نماید. با اشتراک گذاری مطالب در انجمن ها و هم چنین استفاده از پست مهمان در سایر سایت ها برای افزایش ترافیک سایت تلاش کند.
 • جمع آوری اطلاعات کاربران: برای اینکه هر کاربر مجددا به سایت برگردد و از سایت دوباره استفاده کند، باید در همان ابتدا اطلاعاتی مانند ایمیل از کاربران دریافت نمود تا هر ازگاهی یک سری اطلاعات از جمله محصولات و کاتالوگ های وب سایت را بتوان برای آن ها ایمیل نمود و تلاش کرد که از سایت مجددا بازدید نمایند.

ویژگی های ادمین سایت موفق:

یک مدیر سایت، باید دارای یک سری ویژگی هایی باشد تا بتواند در کار خود موفق باشد، این ویژگی ها را می توان این گونه بر شمرد:

 • توانایی برقراری ارتباط با کاربران و پشتیبانی از آن ها: یک مدیر موفق باید مهارت خوب گوش کردن برای ابهامات کاربران را داشته باشد، تا بتواند به خوبی از عهده پشتیبانی سایت برآید. در ضمن باید به تمام اکانت هایی که کاربران در طول روز در سایت درج می نمایند پاسخ دهد.
 • تمایز از پلت فرم: به این معنا که مدیر سایت باید این توانایی را داشته باشد که خود را از فناوری ها جدا نماید. بتواند ایده های خود را عملی سازد، ولی باید به این نکته نیز توجه داشت که تنها نباید به علایق خود توجه کند و باید نیازهای کاربران را نیز مد نظر قرار دهد.
 • انگیزه: یک مدیر سایت علاوه بر اینکه باید استعداد کار را داشته باشد، باید حتما در خود انگیزه نیز داشته باشد. این عامل از مهم ترین گزینه هایی است که یک مدیر موفق باید به صورت مداوم در خود حفظ نماید.
 • تولید محتوا نو و جدید: محتوا از جمله راه کارهای اساسی است که منجر به ارتقای رتبه سایت می گردد. بعضی از مدیران سایت معتقدند که تولید محتوا را باید به افراد حرفه ای و کار بلد سپرد، ولی با این حال خود نیز مهارت نسبتا خوبی در این زمینه باید داشته باشد.
 • تبلیغات و بازاریابی اینترنتی: از مهم ترین هدف هایی که برای هر سایت در نظر گرفته می شود، تبلیغات و بازاریابی برای محصولات و خدمات مربوط به سایت می باشد. پس از مهم ترین دغدغه هایی که می توان برای مدیریت سایت عنوان نمود، تبلیغات و بازاریابی اینترنتی صحیح است.
 • اختصاص دادن زمان: یک مدیر موفق باید در طول روز یک زمان بسیار مشخصی را برای بررسی عملکرد سایت اختصاص دهد. در ضمن مدیریت سایت نه تنها به بارگذاری مطالب محدود نمی گردد بلکه باید دائما مطالب را از لحاظ رضایت کاربران مورد بررسی قرار دهد.
 • بررسی رتبه سایت: یک مدیریت موفق باید به صورت روزانه رتبه سایت را بررسی نماید و با موتورهای جستجو نقاط ضعف و قوت سایت خود را بررسی کند تا بتواند راه کارهایی را برای ارتقا سایت خود انجام دهد.
 • بررسی سایت های رقیب: از دیگر قابلیت هایی که برای وب سایت ها در نظر می گیرند، امکان بررسی سایت های مشابه و رقیب می باشد. مدیریت سایت باید به صورت مداوم به سایت های رقبا سر بزند و از دستاوردها و هم چنین تجربیات آن ها نیز استفاده نماید.

مهم ترین ویژگی های شخصیتی یک ادمین سایت چیست؟

یک مدیر سایت موفق باید دارای یک سری ویژگی های رفتاری مثبتی باشد که در حوزه کاری بسیار تاثیرگذار است. یک مدیر سایت باید با انگیزه و با اخلاق باشد، به گونه ای که باید هدف خود را از مدیریت سایت تعین نماید و بر اساس هدف های تعین شده، بر مبنای هدف های شخصی خود حرکت نماید. از دیگر ویژگی های رفتاری، علاقه مندی به کسب و کار اینترنتی است، قطعا افرادی می توانند به وصورت مداوم در یک وب سایت وقت بگذرانند که علاقه مند به کارهای کامپیوتری باشند. در ضمن باید قدرت مدیریت تیم را نیز داشته باشد و با اصول مدیریت نیز کاملا آشنایی داشته باشد. در ضمن یک مدیر موفق باید قدرت برقراری ارتباط با سایر افراد تیم را نیز داشته باشد و در این زمینه بتواند ارتباط خوبی را نیز برقرار نماید. تا حدودی به کار طراحی نیز آشنا باشد و بتواند برنامه نویسی سایت را انجام دهد تا در مواقع ضروری بتواند تغییراتی در طراحی سایت انجام دهد. در ضمن یک مدیر سایت موفق باید با کار تولید محتوا و هم چنین بهینه سازی نیز تا حدودی آشنایی داشته باشد. در شرکت های بسیار بزرگ برای تولید محتوا معمولا گروه تولید محتوا به صورت جداگانه در نظر گرفته می شوند ولی مدیر سایت نیز باید جزئیات کاری تیم تولید محتوا را نیز بررسی نماید و از مطالب بهینه در راستای افزایش رتبه سایت استفاده نماید. در عین حال مدیریت باید با نرم افزارهای آنالیز سایت نیز آشنایی کامل داشته باشد تا بتواند به وصورت روزانه رتبه سایت را بسنجد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی