آشنایی با شغل ارکستر

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل ارکستر

ارکستر یا سازگان در اصل به مجموعه ای از نوازندگان گفته می شود که با یکدیگر به نواختن موسیقی می پردازند. هر سازگان به طور معمول برمبنای نوع قرار گرفتن سازها در آن نام گذاری می گردد. در سازگان از تمام گروه های سازهای بادی چوبی و سازهای کوبه ای و دیگر سازها استفاده می شود.

ارکستر کیست؟

در اصل به افرادی گفته می شود که سازها را به صورت همزمان با یکدیگر در مجالس مختلف می نوازند که این مجالس شامل کنسرت یا مجلس عروسی می تواند باشد. به طور معمول سازگان ها براساس قرار گیری نوع و شمار سازها در آن نامگذاری می شوند. به عنوان نمونه  گروه های سمفونی که به عنوان گروه های موسیقی بزرگ شناخته می شوند و به معنای این است که در این نوع گروه ها از تمامی گروه سازهای متفاوت استفاده می گردد و به طور تقریبی اکثر سازهای موسیقی کلاسیک در آن به کار رفته است. در سازگان های کوچک سازهای کمتری از موسیقی کلاسیک وجود دارد و به عبارتی دیگر گروه های موسیقی کوچک تر از سازهای کمتری برای اجرای موسیقی استفاده می نمایند.

استخدام خواننده در گروه ارکستر

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام خواننده در گروه ارکستر

 احتمال دارد که این نوع گروه موسیقی را با دی جی اشتباه بگیرند، ولی با دی جی بسیار تفاوت دارد. دی جی معمولا به صورت یک نفره کار می نماید و برای کار خود نیز یک دستگاه دی جی همراه خود دارد. ولی در گروه های سازگان سمفونی به صورت گروهی فعالیت می کنند و هر فردی نیز یک ساز مخصوصی را می نوازد. گروه های موسیقی بر مبنای تعداد نفرات شان در مجالس مختلف فعالیت می نمایند. به عنوان مثال گروه سمفونی که تعداد نفراتشان بسیار بالا می باشد، در کنسرت ها شرکت می نمایند ودر مقابل سازگان که تعدادشان بسیار کمتر از سازگان سمفونی است در مجالس عروسی فعالیت می نمایند. در ضمن سازگان ها به لحاظ قیمتی با دی جی ها تفاوت دارند و از قیمت مناسب تری نیز برخوردار هستند و به این دلیل است که تعداد نفرات کمتری در مجلس حضور دارند. در ضمن نکته ای که باید مد نظر قرار داد این است که هر دو گروه باید با نت های موسیقی آشنا باشند. بر عکس دی جی ها به علت زیاد بودن سازگان ها قیمت بسیار بالاتری را دریافت می نمایند. در گروه های سازگان، بیشترین و مهم ترین نقش را رهبران سازگان ها بر عهده دارند و سازگان های مجلسی به سازگان هایی گفته می شود که در این نوع سازگان ها از سازهای بادی _چوبی و هم چنین سازهای کلیدی و یا پیانو استفاده می گردد.

مسئولیت های یک رهبر ارکستر کلاسیک چیست؟

رهبر ارکستر در اصل نقش بسیار مهمی در اجرای خوب گروه دارد و هماهنگ کننده اصلی گروه نوازندگان می باشد. در اصل اجرای قطعه موسیقی کلاسیک بر مبنای خوانشی است که رهبر گروه از متن آهنگ دارد. رهبر گروه به مانند یک مهندس پروژه فعالیت می نماید که باید همه عوامل پروژه از دستورات وی پیروی نمایند. گروه های کر، گروه سازگان و هر گروه موسیقی دارای رهبر می باشد. دستورات چگونگی اجرای یک اثر موسیقی از طریق اشارات و هم چنین حرکات بدنی رهبر پیروی می نماید. این حرکات به نوازندگان منتقل می گردد و موجب اجرای بسیار شفاف گروه می شود. همیشه یک رهبر در جلوی گروه موسیقی قرار می گیرد و با در اختیار داشتن یک دفتری که شامل نت های موسیقی است، می تواند گروه موسیقی را رهبری نماید. رهبر گروه در جریان چگونگی و اجرای نت ها قرار می گیرد و با فرمان اجرای نت ها به گروه کمک می کند تا اجرای خوبی داشته باشند. هر آهنگساز که یک اثری را برای گروه موسیقی می نویسد، باید تمامی نت ها و توضیحات اضافه مربوط به اجرای موسیقی را در اختیار رهبر گروه قرار دهد تا رهبر گروه بتواند اجرای بی نقصی را ارائه نماید. از جمله وظایف مهمی که می توان برای رهبر گروه موسیقی بیان نمود، هماهنگ نمودن نوازندگان مختلف گروه می باشد. سازگان در اصل از مجموعه ای از نوازندگان تشکیل شده که هر یک از این گروه های موسیقی یک ساز مشخصی را می نوازند. گروه های مختلف موسیقی با اجرا نمودن پارت مخصوص موسیقی خود، می توانند صدایی که مورد نظر آهنگساز است را اجرا نمایند. در حقیقت تمام اعضای یک گروه موسیقی، رهبرشان می باشد. تما اعضا و گروه هایی که در قالب گروه موسیقی سازهای مختلفی را می نوازند به ساز رهبر گروه تبدیل می شوند. در نتیجه صدادهی هر گروه موسیقی به رهبر گروه برمی گردد که چگونه و چه صدایی را با گروه ایجاد نماید و نقاط ضعف و قوت گروه را مشخص نماید.

معروفترین ارکستر سمفونی های ایران و جهان

گرامافون از جمله منتشر کننده های موسیقی کلاسیک در جهان است که در چند سال گذشته با تشکیل یک گروه از منتقدان موسیقی کشورهای ایالات متحده، فرانسه، انگلیس، آلمان و هلند به بررسی گروه موسیقی سمفونی های مطرح دنیا و آثار تهیه شده توسط آن ها پرداخته است و فهرستی از برترین گروه های  سمفونی های جهان را معرفی نموده است. براساس این تحقیقات ، "رویال کانسرت گِبو" از شهر آمستردام هلند و "وینا فیل هارمونیک" از پایتخت اتریش، "لس آنجلس فیل هارمونیک" از آمریکا از جمله گروه های موسیقی معروف دنیا شناخته شده اند. در مقابل در ایران دو نوع ارکستر در حال حاضر فعالیت دارند که شامل گروه ملی ایران و سمفونیک تهران می باشد که این دو با همت بنیاد رودکی در سطح کشور فعال می باشند. بیشتر گروه های موسیقی ملی ایران به رهبری فرهاد فخرالدینی نیز مشغول فعالیت  بود که با استعفای ایشان، این گروه و نوازندگان آن تبدیل به دو گروه ملی ایران و سمفونیک تهران شد. در ضمن گروه موسیقی ایران به رهبری آقای فریدون شهبازیان از تابستان امسال تاسیس شده و در پاییز نیز گروه نوازندگان آن تکمیل شد. این گروه نیز تمام تلاش های خود را انجام می دهد تا بتواند بعد از ماه صفر، فعالیت خود را آغاز نماید. گروه سمفونیک تهران از قدیمی ترین گروه های موسیقی کلاسیک در ایران می باشد که در ابتدای سده جاری شروع به فعالیت کرده و بارها نیز به حالت تعلیق در آمده است. در ضمن این گروه از تابستان پیش با رهبری شهرداد روحانی به فعالیت خود ادامه داده و چندین اجرا نیز در شهریورماه داشته است. نکته دیگری که باید مد نظر قرار داد این است که در این گروه های موسیقی از آهنگسازانی نظیر دورژاک، پیتر چایکوفسکی، گابریل فوره و .. اجرا می گردد.

شیوه کار رهبر ارکستر:

 روش کار یک رهبر بدین گونه است که باید جلوی رهبر ایستاده و با استفاده از دفتر نتی که در مقابل آن قرار دارد، بر اساس اجرای نت های انواع سازهای گروه موسیقی انجام می دهد. به طور معمول، رهبر گروه موسیقی از دفتر نتی که در اختیار دارد و به منظور اجرا و تمرین بهره می گیرد، چرا که جزئی ترین اطلاعات در مورد چگونگی اجرای اثر موسیقی دارد. در ضمن رهبر گروه موسیقی برای خواندن و تشخیص تمام اطلاعات موجود در دفتر نت که دارد با تمرین و ممارست برای نوازندگان تفسیر نماید. در ضمن رهبر گروه موسیقی با حرکات دست خود می تواند یک موسیقی با کیفیت اجرا نماید. برای رهبری گروه نوازندگان از دست های خود، باتون یا چوب میزانه کمک می گیرند و یا اینکه از هر دوی آن ها استفاده می کنند. رهبر گروه با استفاده از دست راست خود، برای رهبری ضرب و سرعت زمانی ریتم و هم چنین ضربان متریک بهره می گیرد. علاوه بر همه این موارد رهبر گروه موسیقی گاهی با اشاره ای که به اجراکنندگان می کند می تواند یک آهنگ را موکد به آهنگ اجرایی اضافه نماید و یا اینکه حذف کند که به این کار رهبر، دلخواه نوازی گفته می شود. از دیگر وظایفی که می توان برای رهبر گروه موسیقی بیان کرد این است که به نوعی یک مدیر ارکستر تلقی می گردد و هر مدیری نیز روش خود را دارد. عمده ترین وظایفی که یک رهبر موسیقی بر عهده دارد باید پیش از شروع کار گروه نوازندگان به پایان رسیده باشد. از جمله وظایفی که می توان برای رهبر گروه موسیقی بیان کرد این موارد است: یک رهبر موسیقی باید بتواند مشکلات تکنیکی و هم چنین خطاهایی که در زمان اجرا به وجود می آید را حل نماید. در ضمن باید بتواند به راحتی زمان شروع یک ساز را در گروه تشخیص داده و فرمان اجرای آن را بدهد. در ضمن رهبر گروه باید توانایی انتقال برخی از مفاهیم را با حرکات سر داشته باشد و بتواند با دست چپ دینامیک موسیقی را تعیین نماید. از جمله وظایفی که رهبر گروه باید آن را انجام دهد، انتخاب مجموعه نوازندگان می باشد و برنامه ریزی کردن برای تمرین و اجرای گروه را نیز بر عهده دارد. در ضمن وظیفه رهبر گروه موسیقی حفظ پارتیتور برای همراه نمودن گروه موسیقی در زمان اجرا می باشد. با همه این تفاسیر، کار رهبری موسیقی بسیار ظریف است و نیاز به دقت عمل بالایی دارد و احتمالا افرادی می توانند این کار را بر عهده بگیرند که دارای تیپ شخصیتی مناسب با این کار باشند. در ضمن یک رهبر ارکستر باید دانش این کار را به صورت دقیق و با جزئیات تمام بداند. در ضمن باید تمام سازهای موسیقی را بشناسد و با آن ها نیز کار کرده باشد ولی نیازی نیست که توانایی نوازندگی سازها را نیز بداند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی