آشنایی با شغل آرایشگر مردانه

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل آرایشگر مردانه

شغل آرایشگری معمولا به صورت تمام وقت انجام می گیرد، این نوع شغل در برخی از فصل های سال مانند اعیاد نوروز، فطر، قربان تا اواخر شب کار می کند.ولی نکته ای که وجود دارد این است که افرادی که خود صاحب سالن زیبایی و آرایشگاه هستند،خود می توانند ساعت کاری را تعیین نمایند.

مزایا و معایب آرایشگر مردانه

افرادی که به شغل آرایشگری علاقه دارند و دوست دارند در این حرفه فعالیت نمایند، با این روند روبرو می شوند که آیا می توان این کار را یاد بگیرند و به خوبی از عهده این مهارت بر بیایند.این شغل از نظر خیلی از افراد به نظر شغل سختی می آید ولی واقعیت این است که اگر به شغل آرایشگری علاقه مند شوید،فقط با کمی علاقه و دقت در انجام کار می توان به سادگی از پس این نوع مهارت شغلی بر آیید. تصور خیلی از افراد این است که هر فرد آرایشگر یک هنر ذاتی می باشد ولی باید این نکته را باید مد نظر قرار داد هیچ هنری وجود ندارد که انسان نتواند به صورت اکتسابی آن را بدست بیاورد. در مورد شغل آرایشگری نیز این مساله صدق می کند که هر آرایشگر از بدو تولد، آرایشگر نبوده است و با شاگردی و تعلیم و آموزش این حرفه را فرا گرفته است.

استخدام آرایشگر مردانه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام آرایشگر مردانه در تهران

در زمان های قدیم شغل آرایشگری بدین گونه بوده است که فرد در کنار افراد با سابقه در این حرفه اموزش می دیده است و به مرور زمان می توانسته که در شغل خود حرفه ای شود. ولی امروزه کلاس های متفاوت آرایشگر مردانه وجود دارد که فرد می تواند با شرکت در این کلاس ها به سرعت تبدیل به یک آرایشگر حرفه ای شود. نکته دیگری که در مورد این حرفه به ذهن افراد می رسد این است که درآمد این شغل بسیار پایین است. ولی باید متذکر شد که درآمد آرایشگرها بستگی به دو عامل دارد: اولین عامل نوع مهارت فرد در آرایشگری است و دومین مهارت فرد در جذب و برخورد با مشتری می باشد. که این عامل منجر می گردد مشتری به سراغ آرایشگرهای دیگر نرود و به صورت مشتری دائم درآید. در این صورت است که می توانید درآمد بسیار عالی در این زمینه بدست آورید. مساله دیگری که در مورد شغل آرایشگر مردانه پیش می آید این است که شغل آرایشگری در مقابل اینکه دارای درآمد نسبتا بالایی نیز می باشد، در اصل نیاز به سرمایه چندانی نیز ندارد.به همین علت است که افرادی که وارد این حرفه می شوند به سرعت وارد بازار کار می شوند و شروع به کسب درآمد می کنند.

مشکلات شغل آرایشگر مردانه چیست؟

از جمله مشکلاتی که در این شغل  بیشتر سخن به میان می آید این است که بهای آموزشی شغل آرایشگری بسیار زیاد است و خیلی از افراد به دنبال این بهانه هستند که هزینه آموزش را نداریم. در صورتی که اگر یکی از دوستانتان برای سفر با شما برنامه ریزی داشته باشد از زیر سنگ هم که شده، هزینه سفر را مهیا می کنید و به سفر می روید. ولی زمانی که بحث برای آموزش کلاس آرایشگر مردانه است به دنبال بهانه میگردید. مشکل این است که هیچ مهارتی رایگان بدست نمی آید و بابت هر کاری باید بهای آن را بپردازید. برخلاف خیلی از شغل ها، شغل آرایشگری به مرور زمان دست خوش تغییرات بسیاری است و هر روز مدل های جدیدی به وجود می آید. پس اگر در این شغل آرایشگری به دنبال درآمد بالایی هستید باید به صورت حرفه ای آموزش ببینید. از دیگر معایبی که به شغل آرایشگری وارد می کنند این است که رسیدن به سطح درآمد بالا در این حرفه یکی از دغدغه های اصلی این افراد است. ولی نکته ای که باید در این حرفه مد نظر قرار داد این است که در این شغل، علاوه بر مهارت حرفه ای آرایشگری باید مهارت جذب مشتری و بازاریابی این شغل را نیز داشته باشد. در این صورت است که می تواند به مرور زمان مشتری های ثابتی پیدا کند و در ضمن درآمد ثابتی نیز داشته باشد. به واسطه سابقه کار در شغل آرایشگری می توان به درآمد ثابتی در این حرفه رسید. ولی باید این نکته را مد نظر قرار داد که شغل آرایشگر حرفه ای به صورت صد در صد فعالیت نماید می تواند درآمد بسیار خوبی در این حرفه کسب نماید. در ضمن عوامل دیگری در جذب مشتری و افزایش درآمد آرایشگر بسیار تاثیر گذار است مانند: خوشامد گویی به مشتریان، شستن موهای مشتریان، کوتاهی های ساده، اطمینان از تمیز بودن وسایل تاثیر بسیار زیادی در افزایش مشتری های یک آرایشگاه دارد. در ضمن باید به این نکته دقت نمود که یک آرایشگر ماهر باید مشتری مداری را بداند تا بتواند درآمد بالاتری را کسب نماید. در ضمن باید جدیدترین مدل ها و هم چنین روش های کوتاهی مو را بداند تا تبدیل به یک آرایشگر ماهر شود.

نحوه ورود به شغل آرایشگر مردانه

قبل از اینکه  بتوان وارد شغل آرایشگری شد باید عوامل بسیاری را بررسی نمود. از جمله باید ویژگی های فردی، ارزش ها، علایق و مهارت های و هم چنین شرایط خانوادگی و شرایط جامعه را نیز مد نظر قرار داد.ولی مهم ترین عاملی را که باید در هر حرفه ای مد نظر قرار داد ویژگی های شخصیتی است. شناخت درست شخصیت هر فردی تاثیر بسیار زیادی در شکل گیری آینده شغلی آن فرد دارد. یک نکته را باید مد نظر قرار داد که باید در مورد ویژگی های منحصر به فرد را باید در مورد هر شخصی مد نظر قرار داد. حتی افرادی که به شکلی از لحاظ تیپ شخصیتی با یکدیگر مشابه هستند نیز در یک سری از موارد با یکدیگر تفاوت دارند. به طور کلی تیپ های شخصیتی ای که برای هر شغلی معرفی می گردد، به طور معمول آن شغل را می پسندند. پس در کل برای اینکه شغل آرایشگری را به صورت حرفه ای آموزش دید، باید بعد از دوره دبیرستان وارد شاخه کار و دانش شد و در رشته آرایشگری مشغول به تحصیل شد. علاوه بر این راه کار می توان در آموزشگاه هایی که تحت نظر سازمان آموزش فنی و حرفه ای هستند، شرکت کرد. علاوه بر همه این موارد یک سری دوره های تخصصی دیگری است که در صورت علاقه مندی می توان وارد این دوره ها شد و از آموزش های این مراکز بهره برد. مرحله بعد از آموزش، خرید وسایل مورد نیاز آرایشگر است. این وسایل شامل انواع قیچی های آرایش که برای برش های ساده مو به کار برده می شود، دسته مخصوص تیغ، صندلی برقی برای مشتری، وسایل برقی مانند سشوار، اتوی مو، ماشین اصلاح، وسایل بهداشتی ( شامپو، اسپری های مخصوص مو، کرم ها و خمیرها و...) از جمله وسایلی هستند که باید برای شغل آرایشگری تهیه شود. یک سری ابزار نیز برای دکور مکان آرایشگاه مورد نیاز است مانند: صندلی، میزکار، آینه.کمد و کشو برای مشتری ها باید تهیه نمود. روند بعدی برآورد هزینه می باشد. بر مبنای این که مغازه کوچک کوچک باشد نوع تجهیزات با یک مکان لوکس دارای هزینه های متفاوتی می باشند. مثلا برای مغازه کوچک نیاز به وسایلی با هزینه بسیار کمی است ولی در مقابل در مکان های لوکس دارای هزینه های بسیار گزافی می باشد. مرحله بعدی یافتن مکان مناسب برای آرایشگاه می باشد که از لحاظ بهداشتی باید مورد تائید اداره وزارت بهداشت باشد.در ضمن مجوز مکان آرایشگاه را  اتحادیه صنف آرایشگران صادر خواهد نمود. از جمله شرایطی که برای صادر نمودن این مجوز برای شهر تهران رعایت شود، حداقل 5 سال سابقه سکونت در شهر تهران و هم چنین نبودن هیچ گونه آرایشگری تا شعاع 300 متری است. مساحت مغازه نیز باید در حدود 10 متر مربع باشد و در ضمن باید رضایت مالک را برای آرایشگاه شدن آن مکان نیز جلب نمود.

موقعیت شغلی و بازار کار شغل آرایشگر مردانه

در شغل آرایشگر مردانه شما می توانید در آرایشگاه های مختلفی کار کنید، در این نوع کار درآمد شما معمولا به صورت درصدی و توافقی می باشد و با صاحب آرایشگاه طی می کنید که چند درصد از درآمد آرایشگاه به او تعلق می گیرد. در صورت داشتن تجربه و مهارت لازم و هم چنین سرمایه لازم می توانید یک جای مستقل را برای خود راه اندازی کنید و برای خود آرایشگاه راه اندازی نمایید. در صورتی که سرمایه کافی نداشته باشید می توان برای راه اندارزی این شغل، با چند تا آرایشگر دیگر به صورت مشترک آرایشگاه را راه اندازی کنید. از آنجایی که با پیشرفت سطح فرهنگ مردم، به زیبایی خود اهمیت بیشتری می دهند و نیاز به آرایشگاه یکی از ضروری ترین نیازهایی است که این روزها به آن اهمیت زیادی داده می شود. در ضمن دارای وضعیت کار بسیار مناسبی نیز می باشد و در حال رشد و توسعه است. وضعیت شغلی آرایشگری در برخی از کشورهای جهان نیز بدین گونه است: به عنوان مثال در کشور استرالیا در بازه زمانی 5 سال اخیر بازار کار این شغل با رشد منفی 3.1 درصد روبرو بوده است و در آینده نیز میزان رشد متوسطی برای آن پیش بینی می گردد. در کشور آمریکا نیز میزان استخدام آرایشگر مردانه از سال 2010 تا 2014 با رشد 14 درصدص روبرو  است. در صورتی که این میزان رشد برای سایر شغل ها در حدود 14 درصد می باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی