آشنایی با شغل آرایشگر زنانه

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل آرایشگر زنانه

اگر شما به شغل آرایشگری علاقه داشته باشید و از روبرو شدن با افراد مختلف در طی کار خود علاقه مند هستید، می توانید شغل آرایشگری را انتخاب نمایید. از آن جایی که خانم ها همیشه به زیبایی و آرایش خود اهمیت می دهند، شغل آرایشگری از درآمد بسیار خوبی برخوردار است.

معرفی شغل آرایشگر زنانه

آرایشگری در اصل یک هنری است که کمک به جذاب نمودن جلوه فرد می نماید. این نوع حرفه در ظاهر فرد از جمله پوست و مو تغییر ایجاد می کند و کمک به زیبا شدن ظاهر هر فرد می کند. از جمله فعالیت هایی که یک آرایشگر زنانه انجام می دهد، کوتاه کردن موی سر، مدل دادن به موی سر، رنگ کردن موها ، آرایش صورت، طراحی ناخن ها و هم چنین پاکسازی پوست است. آرایشگری حرفه ای در جهان به یک علم مبدل شده است و دارای اصول مخصوص به خود می باشد. از جمله این اصول می توان به این مورد اشاره کرد که آرایشگر باید با توجه به فرم صورت فرد از لحاظ استخوانی یا گوشتی بودن صورت، اندازه گردن و هم چنین جنس مو، بهترین انتخاب را برای کوتاهی موی فرد انجام دهد.در صورتی در کشور ایران به این حرفه به صورت اصولی نگاه نشده است و خود مشتری انتخاب می نماید که چه مدل مویی را داشته باشد. برای اینکه یک فرد بتواند آرایشگر شود، می تواند در دوره های فنی و حرفه ای شرکت نماید و یا اینکه در کنار یک آرایشگر به آموختن اصول حرفه ای آرایشگری بپردازد.

استخدام آرایشگر زنانه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام آرایشگر زنانه در تهران

از جمله مهارت های دیگری که برای این شغل مورد نیاز است، این مورد می باشد که باید آرایشگر با مشتریان خود بتواند ارتباط بسیار خوبی برقرار نماید و به بهترین شکل به مشتریان خود، خدماتش را ارائه نماید. لازمه این کار نیز دانستن یک سری اصول اولیه مشتری مداری است که باید در این زمینه مهارت های لازم را کسب نماید. یک آرایشگر زنانه حرفه ای باید از آخرین مدل ها و روش های کوتاهی مو اطلاع داشته باشد و بتواند مطابق با سلیقه مشتری خدمات خود را ارائه نماید. از آنجایی که کار آرایشگر به صورت تمام وقت می باشد و برخی از زمان های سال مانند اعیاد آرایشگر باید به صورت طولانی مدت کار کند پس زمان هایی از سال را برای البته افرادی که خود صاحب سالن های آرایشگری می باشند، می توانند ساعات کاری خود را تعیین نمایند. مکانی که برای شغل آرایشگری انتخاب می گردد باید شرایط خاصی داشته باشد و کاملا مورد تائید وزارت بهداشت باشد.

آرایشگر زنانه چقدر درامد دارد؟

یک آرایشگر زنانه باید همیشه مطابق با مد روز پیشرفت داشته باشد و مهارت های آرایشگری خود را افزایش دهد و افرادی که در این حوزه فعالیت می کنند باید همیشه هزینه های زیادی را بابت آموزش پرداخت نمایند. از آن جایی که آرایشگرها حقوق ثابت و بیمه ندارد و اغلب به صورت درصدی فعالیت می کنند و همه این درآمد ها بستگی به مشتری دارد. چنانچه آرایشگر مشتری خاص داشته باشد این وضعیت کاملا تغییر می کند و در عین حال آرایشگر درصد بالاتری را دریافت می نماید. در ضمن درآمد یک آرایشگر به محلی که در آن فعالیت می کند نیز بستگی دارد بر طبق تحقیقاتی که انجام شده است یک آرایشگر در منطقه غرب تهران بیان نموده است که این آرایشگاه دارای سه شینیون کار است که در حدود 40 درصد به آن ها حقوق می دهم و این میزان حقوق در حدود سه میلیون تومان می باشد. در صورتی که همین شینیون کار در آرایشگاه ها زنانه در مناطق دیگر به میزان های متفاوتی دریافت می نمایند. از دیگر خدماتی که یک آرایگشاه زنانه می تواند ارائه نمایدمیکاپ عروس است که هزینه ای که بابت این میکاپ پرداخت می گردد از 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان می باشد که این حق الزحمه نیز به صورت پورسانتی به آرایشگر پرداخت می شود. افرادی که در صنف آرایشگری فعالیت می کنند، به علت اینکه باید مطابق با متدهای روز دنیا فعالیت نمایند باید همیشه قدرت آموزش پذیری را داشته باشند. هر چند مدت یک بار باید هزینه آموزش پرداخت کنند و متدهای جدیدی را آموزش ببینند. این عامل در میزان درآمد زایی این افراد بسیار تاثیر گذار است و در جذب مشتریان نیز تاثیر بسزایی دارد. آرایشگری در دیگر کشورهای جهان دارای میزان درآمد های متفاوتی می باشند از جمله کشورهایی که مورد بررسی قرار گرفته است می توان به کشور آمریکا اشاره کرد. میزان درآمد  یک آرایشگر در این کشور  در حدود ساعتی 10.82 دلار در سال 2010 میلادی بوده و براساس آخرین آمار این درآمد در سال 2013 به میزان 23.15 دلار تغییر یافته است. در کشور استرالیا نیز متوسط درآمدی که برای شغل آرایشگر در نظر گرفته شده است در حدود 31.200 دلار می باشد. در کشور انگلستان نیز برای یک آرایشگر، درآمدی بین 21.500 تا 30.500 دلار درنظر گرفته شده است. همه این درآمدهایی که اعلام شد بستگی به نوع کار و محل کار آرایشگر دارد.

شرایط ملک برای شغل آرایشگاه زنانه جیست؟

نائب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه، خانم عابدی در ارتباط با دریافت مجوز برای راه اندازی مکان آرایشگر را این طور بیان نموده است:اولا ملک باید کاملا تجاری باشد و یا اینکه سند ادرای داشته باشد. هر فرد نیز باید در حدود 600 میلیون تومان سرمایه گذاری نماید تا بتواند از عهده مخارج این کار برآید. در مقابل برای تاسیس مکان آموزش آرایشگر، واحد باید کاملا مسکونی باشد. ولی اکثر افرادی که اقدام با تاسیس آموزشگاه می نمایند صرفا مشغول کار آموزش نمی شوند. از دیگر شرایطی که باید آرایشگر داشته باشد ، تا بتواند صلاحیت لازم برای گرفتن مجوز آرایشگاه را بدست آورد، نداشتن سوء پیشینه و عدم اعتیاد برای فرد است. که این گونه صلاحیت ها توسط اداره اماکن و نیروی انتضامی بررسی می گردد و باید به اتحادیه این مراحل ابلاغ گردد تا فرد با گذراندن کلاس های آموزشی از سوی ادراه بهداشت، بتواند تائیدیه را دریافت نماید. نکته دیگری که خانم عابدی بیان نموده است این است که تمام فعالیت هایی از جمله تزریق ژل و لیزر توسط آرایشگر،کاملا غیر قانونی می باشد. آرایشگرهایی این فعالیت ها را انجام می دهند که دارای مجوز نیستند. در ضمن باید از مراجعه به آرایشگاه هایی که دارای مجوز نمی باشند به صورت جدی خودداری نمود. در ضمن نایب رئیس اتحادیه آرایشگرهای زنانه تهران بیان کرد، با توجه به افزایش نرخ قیمت آرایشگاه ها نسبت به موقعیت مکانی و اندازه سالن با یکدیگر متفاوت است، نرخ های مصوب برای هر سالن آرایشگاهی تعیین شده است. در ضمن بیان نموده که میزان قیمت خدمات آرایشگری را اتاق اصناف تعیین نموده است و به اتحادیه ها ابلاغ کرده و در این امر اتحادیه هیچ گونه دخالتی را ندارد.قیمت های آرایشگاه های زنانه به این درجات تقسیم می گردد: درجه بندی ممتاز، درجه یک تا سه و بر مبنای عواملی مانند تخصص، تبحر، سابقه کار و متراژ و هم چنین تعداد صندلی مشخص می گردد. از دیگر مشکلاتی که نایب رئیس اتحادیه آرایشگران زنانه بیان نموده است این است که بیش از 15 هزار آرایشگاه به صورت غیر مجاز مشغول به فعالیت هستند و در مقابل فقط 1150 آرایشگاه زنانه مجوز فعالیت دارند. این تعداد فعالیت آرایشگاه های زنانه غیر مجاز به دلیل ممنوعیت آرایشگاه ها در واحد های مسکونی و پرداخت اجاره بهای سنگین در موقعیت های ملکی اداری و تجاری است.

شرایط شغلی آرایشگر زنانه چگونه است؟

آرایشگری، از جمله شغل هایی است که بسیار زودبازده است و بعد از آموزش می توان به کسب درآمد پرداخت. اما میزان درآمد هر فردی وابسته به میزان مهارت های فردی و خلاقیتی است که در کار از خود نشان می دهد، همه این عوامل منجر می شود که شغل آرایشگری در ایران تبدیل به شغلی پردرآمد شود. آرایشگری مانند هر حرفه دیگری بر اساس میزان مهارتی که کسب می کند دارای درجه بندی است و این درجه بندی در تعیین قیمت خدمات آرایشگر تاثیر گذار می باشد. ولی عامل اساسی دیگری که در تعیین قیمت خدمات یک آرایشگر تاثیر گذارتر است، مکان فعالیت یک آرایشگر می باشد. از دیگر نکاتی که در مورد این حرفه می توان بیان نمود این است که سود دهی که این حرفه می تواند برای یک آرایشگر زنانه داشته باشد در حدود 30 تا 50 درصد می باشد و میزان زمانی که برای بازگشت سرمایه در نظر گرفته می شود در حدود یک تا پنج سال می باشد. برای اینکه در این حرفه موفق شوید باید مانند هر حرفه دیگری به تبلیغات خدمات خود بپردازید. یک راه حل ارسال پیامک های تخفیف برای مشتریان است. راه دیگر تبلیغات آنلاین در فضای مجازی است. آرایشگر می تواند با ارائه یک عکس در شبکه های مجازی از خدمات خود تبلیغ نماید و بتواند مشتری جذب کند. از دیگر اقداماتی که یک آرایشگر  باید در راستای افزایش درآمد خود انجام دهد، شرکت در کلاس های آموزشی است. از این طریق می تواند روش های جدید اصلاح، پیرایش مو و میکاپ های مختلف عروس را یاد بگیرد. در اصل آرایشگر باید نسبت به حرفه خود کاملا علاقه داشته باشد تا بتواند همیشه این قدرت یادگیری را در خود زنده نگه دارد. در صورتی که به این شغل علاقه خاصی نباشد، هر گز نمی توان شرایط سخت این شغل را تحمل نمود.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی