آشنایی با شغل اپراتور سایت

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل اپراتور سایت

فعالیت اصلی اپراتور سایت، در اصل دادن یک سری اطلاعات به مشتریانی است که درخواست های خود را از طریق سایت ارائه نموده اند. کارمند بخش سایت باید با دقت این درخواست ها را بررسی کرده و پاسخ دهد.

 وظایف اپراتور سایت چیست؟

فعالیت اصلی وی، کمک نمودن به مشتریانی است که بر روی سایت درخواست های خاصی را ارائه نموده اند. این درخواست ها می تواند مربوط به پرداخت هزینه باشد و یا اینکه مشتری بر روی سایت، سوالی در مورد محصول یا خدمات داشته باشد. در ضمن باید تمام این درخواست ها را گوش کند و یا اینکه از طریق ایمیل بررسی نموده و هر کدام را با دقت پاسخ دهد. از دیگر وظایفی که یک کارمند بخش سایت دارد این است که در صورت نیاز باید اطلاعات کامل را از طریق سیستم کامپیوتری راهنما به مشتریان ارائه نماید.

استخدام اپراتور سایت

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام اپراتور سایت

از ویژگی های اصلی فردی که این شغل را انتخاب می نماید،این است که باید صبور باشد و در عین حال قدرت آنالیز و بررسی بازدید کنندگان سایت را نیز داشته باشد. باید همیشه در زمان فعالیت خود، سرعت بارگزاری سایت را نیز مورد بررسی قرار دهد. در ضمن موظف است به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه از تعداد بازدید کنندگان سایت گزارش تهیه نماید و در ضمن بر مبنای این گزارش نیز افزایش و یا کاهش فروش سایت را نیز مورد بررسی قرار دهد و توانایی ارائه راهکار برای حل مشکلات را نیز داشته باشد. در صورتی که در سایت نیاز به چند زبانه کردن وجود داشته باشد، اپراتور موظف است این امکان را برای سایت فراهم آورد. از دیگر وظایف وی، بررسی کردن مقالات و یا صفحاتی می باشد که در سایت بروز رسانی نشده اند و باید برای بروز رسانی این صفحات یک برنامه ریزی ای وجود داشته باشد. هم چنین وی با نظر سنجی از کاربران سایت در مورد ظاهر سایت و نمای گرافیکی سایت و دیگر امکاناتی که بر روی سایت موجود است، اقدام به بررسی و تغییر سایت می نماید. در ضمن اپراتور می تواند با بررسی صفحات پر بازدید و هم چنین صفحاتی که تعداد بازدید کمی دارد،سعی در بهبود امکانات سایت نماید.در ضمن اپراتور سایت باید برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت با همکاری گروه تولید محتوا، طرح هایی را برای رشد سایت فراهم آورد و همه این وظایف تحت نظارت مدیر وب سایت انجام می گردد. یک نمونه از وظایفی که می توان برای کارمند سایت مثال زد این است که ممکن است مراحل خرید از سایت بسیار طولانی باشد، در این جا اپراتور باید طوری برنامه ریزی نماید، که پروسه خرید از سایت کوتاه تر شود تا کاربران این امکان را داشته باشند با زدن حداقل کلیک محصول مورد نظر خود را خریداری نمایند و هیچ گونه مشکلی بابت خرید نداشته باشند.

برای داشتن شغل اپراتور سایت چه دانش  و مهارت هایی لازم می باشد؟

افرادی که در این حوزه می خواهند فعالیت داشته باشند، باید در حوزه علوم کامپیوتر و هم چنین فناوری اطلاعات دارای استعداد و علاقه باشد. از دیگر مهارت هایی که باید داشته باشد، توانایی کارهای تیمی و همکاری با تیم را داشته باشد.در ضمن تا حدودی باید در مورد اصول بازاریابی اینترنتی اطلاعاتی داشته باشد. هم چنین باید در زمینه نرم افزار فتوشاپ و آفیس کاملا تسلط داشته باشد و در مورد سیستم مدیریت محتوای وب سایت یا وردپرس نیز اطلاعاتی داشته باشد. هر چقدر در این زمینه ها دارای مهارت های بیشتری باشد، به راحتی می تواند به لحاظ درآمدی پیشرفت بسیاری داشته باشد. دلیل این امر این است که اخیرا تعداد سایت های ایرانی در حال افزایش هستند و اشخاص زیادی نیز هستند که برای بررسی و تنظیم سایت خود نیاز به فردی دارند تا فعالیت های مربوط به سایت را برای آن ها انجام دهد. پس یک اپراتور با داشتن مهارت های لازم و دانش های مربوط به سایت می تواند درآمد بسیار خوبی در زمینه شغلی خود داشته باشد. از دیگر مهارت هایی که یک باید داشته باشد این است که باید به صورت تمام وقت در سایت فعال باشد، چون در صورتی که به مدت چند ساعت در سایت غیر فعال باشد ممکن است در این چند ساعت موجب از دست دادن تعداد زیادی از فروش ها شود. این مورد را نیز باید در نظر گرفت که باید اپراتور برای جلوگیری از نابودی اطلاعات باید به صورت مرتب و منظم همیشه از سایت یک بک آپ داشته باشد تا در صورتی که به هر علتی اطلاعات مربوط به سایت از بین رفت، بتواند مجددا سایت را به حالت اولیه خود بازگرداند. در ضمن باید قدرت درج و تایپ سریع اطلاعات در سایت را نیز داشته باشد، پس توانایی تایپ ده انگشتی نیز از دیگر مهارت هایی است که در مورد این شغل مهم است. در ضمن باید کاملا مسئولیت پذیر صبور باشد و علاقه مند به یادگیری و رشد مهارت های فردی خویش باشد تا بتواند در زمینه شغلی خویش پیشرفت نماید.

فعالیت های روزمره اپراتور سایت

یک اپراتور باید همیشه با بررسی های لازم به جستجو منابعی جدید برای سایت باشد تا بتواند بازدید کنندگان سایت را افزایش دهد، در اصل اپراتور این وظیفه را بر عهده دارد تا به گونه ای سایت را بروزرسانی و جذاب نماید تا افراد به خودی خود به سمت محصولات سایت و یا خدماتی که سایت ارائه می نماید علاقه مند شوند. از جمله راه کار هایی که اپراتور  می تواند برای افزایش بازدید کنندگان سایت استفاده نماید شامل این موارد می باشد: می تواند با آگهی دادن در سایت هایی که انتشار آگهی های رایگان دارند موجب تبلیغات برای سایت شده و تعداد بازدیدکنندگان سایت را افزایش دهند. از دیگر فعالیت هایی که اپراتور می تواند برای تبلیغات زود بازده سایت انجام دهد، قرار دادن بنر تبلیغاتی در سایت های مرتبط با موضوعی که در سایت خود فعالی می کند می تواند تا حدودی در افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت تاثیر گذار باشد. از دیگر فعالیت هایی که اپراتور می تواند برای افزایش تعداد بازدیدکنندگان سایت انجام دهد ایمیل مارکیتینگ است یا در اصطلاح بازاریابی با ایمیل است. بازاریابی ایمیل به این معناست که یک لیستی از مخاطبین علاقه مند به موضوع سایت را به گونه ای که خود این افراد با علاقه خود در این سایت ثبت نام نموده باشند و خود نیز ایمیل شان را در اختیار سایت شما قرار داده باشند، از طریق ایمیل با این افراد مکاتبه داشته و به صورت مرتب لیستی از خدمات و محصولات را به این افراد اطلاع دهید. این روش به مخاطبین سایت این امکان را می دهد تا اینکه اگر تمایلی به دریافت این گونه پیشنهادات نداشته باشند، لغو عضویت خود را در سایت اعلام نمایند. وی می تواند با فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی موجب افزایش بازدیدکنندگان سایت شود. از دیگر فعالیت هایی که اپراتور باید انجام دهد، بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو یا سئو می باشد. در ضمن باید به صورت مرتب جایگاه سایت را در مورد کلمات کلیدی در گوگل سرچ نماید و بتواند نقاط ضعف سایت را پیدا نماید و با برطرف نمودن این نوع از مشکلات جایگاه سایت را ارتقاء بخشد.

وظایف اپراتور سایت برای افزایش بازدید کنندگان سایت چیست؟

اپراتور موظف است سایت را به گونه ای طراحی نماید تا بر اساس استانداردهای سایت تعداد بازدید کنندگان و هم چنین کاربران سایت را افزایش دهد و در این زمینه بتواند جایگاه سایت را ارتقاء ببخشد. در اصل بازدید کنندگان سایت به مانند مهمان های یک خانه هستند که باید برای بیشتر ماندن آن ها در سایت یک سری فعالیت هایی را انجام داد تا سایت برای ماندن این کاربران جذابیت های لازم را داشته باشد. از جمله فعالیت هایی که اپراتور می تواند در این راستا انجام دهد این است که اگر مراحل خرید محصول موجود بر روی سایت دارای روندی طولانی است، می توان با افزایش سرعت سایت، پروسه خرید از سایت را کوتاه تر نماید تا کاربران بتوانند با حداقل تعداد کلیک محصول مورد نظر خود را از روی سایت خریداری نماید. از دیگر فعالیت هایی که یک اپراتور می تواند انجام دهد این است که به این نکته باید توجه داشته باشد که در حدود 80 درصد از افرادی که یک بار سایت را می بینند، مجددا به سایت مراجعه نمی کنند. پس اپراتور سایت موظف است یک بخشی را در سایت قرار دهد که بتوان در این بخش ایمیل و یا شماره تماس اشخاصی که از سایت بازدید می کنند در سایت ثبت شود. با همین روند سایت می تواند در آینده با این افراد ارتباط برقرار کند و محصولات و خدمات پیشنهادی سایت خود را به ایمیل ای اشخاص بفرستد و با آن ها در ارتباط باشد. این روند خود در افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت تاثیر بسیار زیادی دارد و حتی این امکان برای بازدیدکنندگان در سایت فراهم است که در صورتی که از ارائه این پیشنهادات منصرف شوند، می توانند عضویت خود در سایت را لغو نمایند. در ضمن می تواند با ارائه یک سری راهکارهای بیشتر مانند ایجاد بخش عضویت در سایت، اطلاعات بازدیدکنندگان را در سایت ثبت نماید و موجب افزایش تعداد بازدید کنندگان سایت گردد. در ضمن با هماهنگی با مدیریت سایت می تواند کوپن های تخفیف به مشتریان ارائه نماید، در صورتی که مشتریان ایمیل خود یا شماره تماس خود را در سایت ثبت نمایند و یا راهکار دیگر عضویت در خبر نامه سایت می باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی