آشنایی با مشاغل مراقبت بهداشتی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل مراقبت بهداشتی

حفظ و ارتقای سلامتی افراد در جامعه در اولویت همه فعالیت هاست و هر دولت مداری به این مورد بسیار دقت می کند و نظام سلامت برای تحقق این امر بسیار تلاش می کند. سلامتی افراد نتیجه اش سلامتی جامعه و گام برداشتن در مسیر موفقیت است.

مراقبت های بهداشتی از زیر شاخه های نظام سلامت است که بحث بهداشت در حوزه کاری این سازمان است. شاغلین مراقبت های بهداشتی در مرحله اول افراد را به داشتن بهداشت در همه زمینه ها آگاه کرده و این شعار که بهداشت برای همه است را باید هر روز در جامعه پر رنگ تر از روز قبل نشان دهند. بهداشت و سلامتی حق هر نفری است و تأمین آن از سوی نظام سلامت یک هدف اجتماعی است و رعایت بهداشت باید به عنوان پایه و اساس در همه زمینه ها معرفی شود. نمی توان انتظار داشت که شاغلان در بهداشت به تنهایی در رسیدن به اهدافشان کافی هستند و باید گفت قبل از آن مردم جامعه خود نیزباید این را درک کنند که بهداشت فردی در جامعه به سلامت دیگران هم کمک می کند. باید گفت موارد مختلفی هم مانند عوارض محیطی،اقتصاد و.... بر سلامت بهداشتی افراد تاثیر دارند و باید در همه زمینه ها تلاش های هماهنگی وجود داشته باشد ولی درخواست و کمک و یاری خواستن از بخش های مختلف بر وظیفه شاغلان بهداشت است. از جمله همکاری ها، می توان به حفظ بهداشت محیطی خصوصاً محیط های عمومی، ارائه اطلاعات به شاغلان بهداشت در صورت مشاهده مواردی که نیاز به اطلاع رسانی دارند اشاره کرد. شاغلان در بهداشت در سه سطح معرفی می شوند؛ سطح اول مراقبت های بهداشتی ضروری است و نیازهایی هستند که جامعه با اندکی آموزش در برطرف کردن آنها موفق می شود، سطح دوم مراقبت های پیچیده تری نسبت به سطح اول هستند که توسط مراکز بهداشت تأمین می شود، و سطح سوم خدمات فوق تخصصی هستند که خدمات بیمارستان های تخصصی از این نوع هستند.افراد شاغل بهداشتی متناسب با این سطح ها حقوق دریافت می کنند؛ اما باید گفت هدیه دادن سلامتی به افراد جامعه را نمی توان با هیچ دستمزدی جبران کرد و بر روی آن قیمت گذاشت. از شاغلان در نظام سلامت این انتظار می رود که در امکانات بهداشتی و شاغلان بهداشتی در تمام کشور به طور عادلانه پشتیبانی کند.

استخدام کارشناس بهداشت

برای مشاهده آگهی های این بخش  روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس بهداشت

مشاغل مراقب بهداشتی چیست ؟

 سلامت انسان یکی از مهم‌ترین جنبه های زندگی او بوده است. سلامتی از تامین رفاه کامل جسمی و روحی و اجتماعی انسان نشأت می‌گیرد و یکی از مهم‌ترین آرزوهای هر انسان است. بیماری دشمن سلامتی و انسان همواره به دنبال غلبه بر بیماری‌ها و تهدید کننده های سلامت خود بوده است. بهداشت و مراقبت بهداشتی موضوعی است که این اتفاق را برای انسان ممکن می سازد و با آن انسان به سلامتی می‌رسد. مراقبت بهداشتی به تشخیص درمان و پیشگیری بیماری‌ها گفته می شود که به منظور حفظ یا بهبود سلامت انجام می شود.

از نظر بسیاری از افراد حوزه مراقبت بهداشتی محدود است به مشاغل خاص در صورتی که چنین نیست در حال حاضر این رشته بسیار گسترده است و وقتی که از بهداشت سخت می‌گوییم تمام مشاغل پزشکی را هم شامل می‌شود. مشاغل پزشکی شاخه ای جزئی تر از مراقبت بهداشتی به حساب می‌آیند که در دسته بندی‌ها باید به آن اشاره کرد.

با این حال ما در دسته بندی خود مسائل مربوط به بهداشت را به همه حوزه‌ها اعم از پزشکی و غیر پزشکی تعمیم خواهیم داد و با این نگاه به بررسی مشاغل این حوزه و همچنین بازار کار و میزان درآمد در آن‌ها خواهیم پرداخت.

مشاغل حوزه مراقبت بهداشتی و بازار کار و درآمد

 گستردگی و پیچیدگی بدن و روح انسان باعث شده تعداد مشاغل مراقبت بهداشتی بی شمار باشد. هر جایی از بدن یک متخصص مربوط به خود را دارد. در زیر به چند درصد از مشاغل مهم این حوزه به همراه بازار کارشان خواهیم پرداخت.

مهندس بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای

در سال‌های اخیر این دو رشته اهمیت بسیار بیشتری پیدا کرده‌اند. مهندس بهداشت محیط به دنبال ایجاد ایمنی و همچنین پیشگیری از بروز عوامل آلودگی ساز در محیط کار و زندگی انسان است. مراقبت‌های بهداشتی در این محیط‌ها باید به صورت جدی پیگیری شود. به همین دلیل هم این دو شغل روز به روز در حال گسترش هستند.

متخصص پوست مو و زیبایی

 متخصصان پوست مو و زیبایی به صورت مشخص به بیماری‌های پوستی و همچنین توصیه‌هایی در خصوص مراقبت از پوست و مو می‌پردازند. در حال حاضر استفاده و مراجعه به این متخصصان هم بیش از پیش شده است. درآمد این پزشکان بسیار مناسب است و از مشاغل پردرآمد پزشکی محسوب می‌شود.

متخصص پوست مو و زیبایی

 پزشک

 شاید مهمترین بخش مراقبت سلامت و بهداشتی شغل آن پزشکی باشد. تشخیص و درمان بیماری ها به عنوان وظیفه اصلی پزشک شناخته می شود.  بیماری را تشخیص می‌دهد برای بیمار توصیه های درمانی را می گوید برای او تجویز دارو می کند و در موارد مورد نیاز به جراحی انجام می‌دهد و در نهایت بهبود سلامت بیمار به او مراجعه کرده است کمک می‌کند. پزشکان می‌توانند مطب مشخصی برای خود دایر کنند و در آن به درمان بیماران بپردازد. او می تواند در بیمارستان ها و درمانگاه های دولتی و خصوصی مشغول به فعالیت شود. پزشک می‌تواند در حوزه آموزش فعالیت داشته و به تدریس در دانشگاه‌ها مشغول شود. وزارتخانه‌هایی مانند بهداشت و درمان و سازمان‌های مانند سازمان انتقال خون مکان هایی هستند که پزشکان می توانند در آن مشغول به کار شوند. در حال حاضر بیش از صد و پنجاه هزار پزشک وجود دارد. میزان درآمد ماهیانه یک پزشک عمومی حدوداً یک میلیون تومان رو به بالا است و میزان درآمد ماهیانه یک پزشک متخصص بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان می باشد.

 چشم پزشک

 درمان و مراقبت از چشم انسان در مقابل بیماری‌ها و آسیب‌ها بر عهده چشم پزشک است. جراحی چشم های نیاز به جراحی که دچار بیماری‌های مختلف مانند آب مروارید و غیره شده‌اند را انجام دهد. چشم انسان از اعضای حیاتی او است و نیاز به مراقبت جدی دارد. بیماری‌هایی که ممکن است چشم انسان بگیرد عبارتند از نزدیک ببینی، پیرچشمی، کوررنگی، گل مژه و غیره که همه این‌ها توسط چشم پزشک تشخیص و برای درمان آن‌ها چاره‌ای اندیشیده می شود. معاینات چشم به صورت دقیق و بررسی صدمات و بیماری های وارد شده به چشم و درمان با کمک تجویز دارو یا جراحی از وظایف اصلی چشم پزشک است.

 بازار کار هم همچون پزشکی می تواند به صورت مستقل یا استخدام در بیمارستان‌ها باشد یا در بخش آموزش به فعالیت بپردازد از میزان درآمد ماهیانه متغیر این پزشکان اطلاعی در دست نیست.

 دندانپزشک

بهداشت دهان و دندان زندگی سالم تری را به انسان هدیه می دهد اما گاهی دندان انسان به دلیل حوادث دچار آسیب می‌شود. درمان این، کار دندانپزشک است. پزشک تشخیص دهد به درمان می پردازد. همچنین مبحث زیبایی دندان نفس جدیدی است که وارد حوزه کاری این افراد شده و شما برای زیبایی دهان و دندان خود می‌تواند به دندان پزشکان مراجعه کرده و باعث زیبایی دهان و دندان خود شوید. جرم گیری ، پر کردن ، کشیدن ، گذاشتن دندان مصنوعی و روکش کردن همه و همه از کارهای دندانپزشک است که بسته به نوع بیماری دندان عمل می شود. اغلب دندانپزشکان دارای مطب شخصی می باشند.

علاوه بر این می توانند در بیمارستان ها و کلینیک های درمانی نیز استخدام شوند. آموزش دندانپزشکی در آموزشگاه‌های از دیگر مشاغل  این حوزه است. میزان درامد دندانپزشکان ثابت و مشخص نیست و البته پزشکان کلینیک خصوصی درآمد بالاتری نسبت به دیگر دندانپزشکان دارند.

دندانپزشک

 جراح زیبائی

جراحی به روش برش دادن یا برداشتن بخشی از بدن برای درمان آن که نیاز به دسترسی به داخل بافت های بدن را دارد میگویند. سوختن ، برداشتن، باز کردن از وظایف  معمول جراحان است که بسته به نوع بیماری یکی از آنها را به کار می برند. جراح ها شامل انواع مختلفی می شوند که بسته به نوع تخصص شان در هر بخش از بدن فرق می کند. جراحان قلب مغز و اعصاب زنان و زایمان زیبایی و غیره از انواع جراحان هستند. جراحان باید بتوانم بعد از تشخیص درد درباره مناسبترین شیوه جراحی تصمیم گیری کرده و آن را انجام دهند. نظارت بر بیماری پس از عمل نیز بر عهده جراحان است.

جراحان مطب شخصی دارند می‌توانند در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. بازار کار جراحان نسبتا خوب است و دلیل آن هم متناسب بودن تعداد بیماران با جراحان است. میزان درآمد جراحان زیبایی و مغز و اعصاب نسبت به هم بیشتر است.

در حال حاضر جراحان یکی از مهم‌ترین پزشکان محسوب می‌شود سالانه افراد زیادی برای جراحی فک، گونه و بینی و یا از بین بردن برخی از مشکلات خود به این جراحان مراجعه می‌کنند.

 داروسازی

 از مهم‌ترین بخش‌های حوزه مراقبت بهداشتی بخش دارو و کارکنان این بخش است. کسانی که شناخت خوبی نسبت به داروها و کاربرد آنها و اثرات آن دارند در داروخانه ها مشغول به کار هستند. همچنین می توانند در شرکت های دارویی کار تحقیقی انجام دهند. آنها در بخش علمی داروسازی به داروسازی مشغول اند. داروسازان می‌توانند در کارخانه داروسازی یا در وزارت بهداشت یا در داروخانه های دولتی و خصوصی مشغول به کار شوند. درآمد و دستمزد دکتر  داروساز در شرکت های کوچک میانگین بین ۱۱ میلیون تومان تا ۱۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و در شرکت های بزرگ ماهیانه بین ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۱۴ میلیون تومان می باشد.

 پرستار

در مراقبت از بیماران در بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها مهارت دارد. کنترل وضعیت بیماران و انجام کارهای لازم برای بهبود شرایط آنها از وظایف پرستاران است. پرستاران همچنین می توانند به عنوان سرپرست پرستاران یک بخش یا بیمارستان مشغول به کار شوند. پرستارها علاوه بر بیمارستان‌ها می‌توانند به  صورت خصوصی به نگهداری از سالمندان و کودکان بپردازند بین یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا چهار میلیون تومان است.

روانپزشک

مراقبت از روح و روان آدمی به خصوص در زمان‌هایی که انسان دچار چالش فکری و روانی شده است نیاز به کسی دارد که به علم روانشناسی آگاه باشد و بتواند بر اساس نوع بیماری روانی انسان به تجویز دارو یا دیگر راه‌های مراقبت از کسانی که به بیماری روانی دچار شده‌اند بپردازد. روانپزشکان از روانشناسان جدا هستند و در نقش یک پزشک به تشخیص و درمان بیماری روانی می‌پردازند. پزشکان هم در مطب شخصی مشغول به کار در بیمارستان‌ها می باشند.

 موارد بالا را می توان مهمترین بخش مشاغل مراقبت بهداشتی دانست.

روانپزشک

چگونه باید در این مشاغل موفق شد؟

علاقه شاید مهم‌ترین و اثر بخش ترین کلید واژه ای باشد که بتوان برای موفقیت در مشاغل مختلف خصوصا مشاغل مراقبت بهداشتی گفت. افرادی که وارد این حوزه می‌شوند با بهداشت و سلامت انسان سر و کار دارند به همین دلیل هم باید با بیماری‌ها دست و پنجه نرم کنند.

در بسیاری از مشاغل مانند بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای که در متن به آن اشاره کردیم افراد نیاز دارند تا به بهترین شکل ممکن با راه‌های مبارزه با بیماری‌ها و ایمنی در محیط آشنا باشند. در صورتی که بتوانید در هر یک از مشاغل بهداشتی و پزشکی به خوبی تخصص خود را فرا بگیرید یک فرد موفق خواهید بود. 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی