آشنایی با مشاغل پاره وقت

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل پاره وقت

این روزها بسیار دیده می شود که تعادل بین زندگی و درآمد با یکدیگر به هم خورده است و گویی سمت ترازوی مخارج همیشه سنگین تر شده است .

 افراد برای برقراری این تعادل و احساس آرامش فکری بیشتر دنبال این هستند که زمان های بیهوده و مرده ی خود را مدیریت کنند به همین دلیل مشاغل پاره وقت هر روز بیشتر از روز قبل خواستگار دارند و در بین افراد معمولاً دانشجویان برای مشاغل پاره وقت تقاضای بیشتری دارند. کارهای پاره وقت خود نیز متفاوت اند، مثلاً برخی به صورت شراکتی است،یعنی شخص یک مرحله را انجام داده و دیگری مرحله بعدی را انجام می دهد، برخی دیگر به صورت توافق زمانی صورت می گیرد و یا برخی فقط از آنها خواسته می شود که فقط انتظارات را برآورده کنند حال می خواهند هر زمانی از روز را به این شغل اختصاص دهند، مهم نیست. شاغلان پاره وقت بیشتر دوست دارند در کاری که خود علاقه دارند و یا لذت می برند مشغول شوند و طبیعتاً این افراد دنبال این هستند که از رفتن به محل کار خودداری کنند و رضایت کارفرما را بگیرند. از بیشترین تفاضا برای کارهای پاره وقت می توان به فروشندگی در صفحات مجازی و یا به صورت حقیقی، کار در رستوران ها، پرستاری از کودک و یا سالمندان، تدریس های متناسب با تحصیلات و امورات کامپیوتری اشاره کرد. همین طور که قوانین کار در کلیه کشورها متفاوت است شاغلان کارهای پاره وقت نیز از این قاعده مثتثنی نیستند؛ در برخی از کشورها شرایط،به نسبت بین عملکرد کارکنان پاره وقت و تمام وقت یکسان است اما با توجه به مشاغل خدمتی که در آینده نیاز است احتمال اینکه شرایطی مانند آموزش،بیمه،مرخصی و....برای کارکنان پاره وقت به صورت فانون کاری ایجاد شود، وجود دارد.نکته مهمی که شاغلان پاره وقت باید به آن دقت کنند این است که با توجه به علاقه و مهارت های خود یا به طور کلی متناسب با داشته های خود مشاغل پاره وقت را برگزینند زیرا رعایت نکردن این مورد باعث می شود که شخص نتواند عملکرد مثبتی داشته و رضایت کارفرمای خود را جلب کند. شاغلان پاره وقت اگر متناسب با روحیات و ویژگی های شخصیتی خود فعالیت داشته باشند برای تأمین آینده شغلی خود هم شانس بالایی خواهند داشت.برای دستمزد افراد با مشاغل پاره وقت هیچ قانونی وجود ندارد اما چیزی که مدنظر است رضایت دو طرف هست و به بیشتر به صورت توافقی است و به میزان فعالیت شخص بستگی دارد.

استخدام مشاغل پاره وقت

برای مشاهده آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل پاره وقت

مشاغل پاره وقت چیست ؟

در گذشته و پیش از شکل یافتن تداول امروزی جوامع بشری تقریبا همه افراد جامعه دارای یک شغل و یا حیطه مشخص شغلی بودند. بنابراین حیطه‌های شغلی تحت عنوان تمام‌وقت و نیمه‌وقت یا پاره‌وقت در مفهوم امروزی آن خالی از معنا بود. اما امروزه با گسترش و پیشرفت جوامع و رشد اقتصادی آنها و نیز تعریف و تفکیک در مفاهیم، هر واژه ای و موقعیتی معنای دقیق خود را دارد.

رشد و پیشرفت اقتصادی جوامع صنعتی، همراه با سخت تر شدن زندگی در این جوامع شده است تا و همین امر موجب این شده است که افراد بسیاری به منظور گذران اوقات و یا بهبود وضعیتی معیشتی شان به مشاغل پاره وقت یا نیمه وقت روی آورند. تا بخشی از هزینه های خود را از راه انجام این نوع مشاغل تامین نمایند.

سویه‌ی دیگر روی آوردن بخشی از افراد به مشاغل پاره وقت این‌گونه است که به دلایلی بعضی از افراد در حیطه‌های شغلی‌ای که به آنها علایقی ندارند مشغول بکار بوده و ترجیح می‌دهند در اوقاتی که از شغل اصلی خود در فراغت به‌سر می‌بردند به شغل دیگری با زمان کمتر و قاعدتا درآمد کمتر مشغول گردند.

این مسئله هم بخشی از کمبود ناشی از علایق کاری را جبران می‌نماید و هم موجب دستیابی به درآمدی مضاعف می‌گردند. در حالت دیگر افراد مشغول به تحصیل و عموما دانشجویان که بخشی از طول روز را صرف مسائل آموزشی و تحصیلی می‌کنند، وارد حیطه‌های شغلی مختلفی البته بصورت نیمه‌وقت می‌گردند چه اینکه این حیطه شغلی با رشته تحصیلی شان مرتبط بوده باشد و یا غیر مرتبط.

قاعدتا اگر حیطه شغلی وی مرتبط با رشته تحصیلی فرد باشد به رشد و ارتقای دانش و مهارت وی خواهد افزود.

اما اگر غیرمرتبط نیز باشد جنبه درآمدی و مالی خواهد داشت. با توضیحات بالا می‌توانیم توضیحی در ارتباط با مشاغل پاره‌وقت ارائه نماییم.

به واقع مشاغل نیمه‌وقت یا پاره‌‌وقت، مشاغلی هستند که فرد نیازی به حضور زمانی کامل در محل کار خود  ندارد و گاها نیز فرد در ساعاتی در محل کار خود حضور  می یابد که ساعات پایان کار در بسیاری از مشاغل است.

هر چند مشاغل بسیار زیادی را می‌توان پاره وقت در نظر گرفت اما برخی از مشاغل نسبت به دیگر مشاغل مشخص تر هستند و افراد بیشتری هم در آن‌ها مشغول به کار هستند به همین دلیل بیشتر بر روی آن‌ها تاکید خواهیم کرد و وضعیت استخدامی و مشکلات آن را بررسی خواهیم نمود.

مشاغل پاره وقت چیست

حیطه‌های شغلی موجود در مشاغل پاره وقت

منشی

بسیاری از مشاغل همچون وکالت، پزشکی و تعدادی دیگر از مشاغل نیازمند یک منشی است. به واقع یک منشی، مسئول سامان‌دهی و برنامه‌ریزیِ اموری است که در آن حیطه شغل تعریف می‌گردد. به طور مثال در امور مربوط به شغل یک پزشک، منشی مسئول برنامه‌ریزی تمام اوقاتی است که پزشک در مطب حضور دارد. منشی بیماران را نوبت بندی نموده و ساعت حضورشان را برنامه‌ریزی نموده و به آنها اعلام می‌دارد‌. همچنین نسبت به تشکیل پرونده برای بیمارانی که قرار است طی طول درمان زیر نظر پزشک قرار گیرند.

به دلیل نوع و ماهیت شغل منشی گری، این شغل یکی از مشهورترین مشاغل نیمه وقت است اما باید اشاره نمود که در بخش هایی نیز منشی‌گری جزو مشاغل تمام وقت محسوب می‌گردد. با این حال بسیاری از پزشکان تنها چند ساعت در بعضی از روز‌ها را به مطب خود مراجعه می‌کنند و یا در یک شهر فعالیت می‌کنند و این موضوع یک موقعیت خوب برای افراد مختلف است تا یک شغل پاره وقت خوب با جایگاه اجتماعی مناسب پبدا کنند.

مترجم

با توجه به گسترش ارتباطات جوامع مختلف که از جنبه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و غیره به یکدیگر به شکلی جدای ناپذیری مرتبط شده اند و نیاز به کسب اطلاعات و دانش هر چه بیشتر از سایر ملل که قاعدتا زبان گفتاری و نوشتاری متفاوتی دارند نیاز به حضور و وجود متخصصانی در زمینه شناخت سایر زبان‌هاو  ترجمه آثار علمی دیگر کشورها احساس می‌گردد.

مترجم نیز یک شغل نیمه‌وقت محسوب شده و بیشتر برنامه ریزی های مربوط به تایم کاری افراد در دست خودشان خواهد بود. شغل مترجمی نیز دارای حیطه های مختلفی از ترجمه متون تخصصی و علمی تا ترجمه آثار ادبی و سرگرمی است که به فراخور تخصص یا شناخت یک مترجم از این حیطه‌ها تعریف می‌گردد.

مترجمی علاوه بر پاره وقت بودن یک شغل غیر حضوری هم می‌تواند باشد به همین دلیل یکی از محبوب ترین مشاغل پاره وقت برای دانشجویان و افرادی است که به زبان‌های دیگر تسلط دارند. البته اگر با زبانی هم آشنا نیستید می‌توانید برای پیدا کردن یک شغل پاره وقت با درآمد بسیار خوب هر چه زودتر اقدام کنید.

مترجم

پرستار‌ کودک

امروزه و با خارج شدن انحصار مردان به عنوان تنها شاغلین حاضر در خانواده‌ها و نیز با سخت‌تر شدن زندگی در جوامع صنعتی که نیاز به فعالیت و اشتغال مشترکا زن و مرد در یک خانواده را ایجاب می‌‌نماید موجب تغییراتی در سبک زندگی افراد در برخی جوامع شده است. همین تغییرات موجب ایجاد مشاغلی حول سبک زندگی نوین مدنی شده است یکی از مشاغل پرستار‌ کودک است.

در حقیقت یک زن در جامعه مدرن از نقش سنتی و مادرانه خود فاصله گرفته و هم‌پای مرد در زندگی اجتماعی و اقتصادی جامعه مشارکت دارد و بدین ترتیب از برخی وظایفی که عمدتا و طی سایان سال تجربه زندگی بشری جزو وظایف زنان بوده است امروزه دیگر معنا و مفهوم خود را از دست داده است.

همانطور که اشاره گردید در خانواده هایی که هم پدر و هم مادر خانواده هر دو شاغل بوده و قاعدتا در ساعات مشترکی از روز نمی‌توانند در منزل حضور یابند نیاز به فردی متخصص و مورد‌اعتماد جهت نگه‌داری از فرزند یا فرزندان خانواده مذکور احساس می‌شود.

در واقع اگر شما فردی هستید که از حضور در کنار کودکان لذت وافر را می‌برید و توانایی‌ها و آموزش‌هایی نیز در زمینه نگه‌داری از آنها در خود دیده و پروده‌اید قطعا این شغل حیطه مناسبی برای فعالیت شما به عنوان شغلی پاره وقت محسوب می‌گردد.

البته پرستار کودک تمام وقت و حتی استخدامی هم وجود دارد اما بعضی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند برای ساعاتی خاص و در روز‌های مشخص از پرستار کودک استفاده کنند. البته این شغل چندان مورد استقبال نیست چرا که درآمد زیادی هم ندارد و بیشتر برای افرادی که نمی‌توانند کار دیگری پیدا کنند به عنوان شغل اصلی وجود دارد.

پرستار کودک

مربی ورزشی

در حقیقت اگر در وجودتان علاقه وافری نسبت به ورزش پرورش اندام و یا آمادگی جسمانی احساس می‌کنید، می‌توانید علاقه‌تان را با اشتغال به مربیگری در یک باشگاه ورزشی به یک شغل نیمه وقت با سود مناسب تبدیل نمایید. بسیاری از مشتریان زمان حضور در باشگاه را پس از ساعات کاری تعیین می نمایند، در نتیجه می توانید با داشتن یک کار ثابت هم به این کار مشغول باشید.

حتی به صورت خصوصی هم می‌توانید رشته‌ای را که در آن تخصص دارید به دیگران آموزش دهید. در صورتی که بتوانید مدارکی در حوزه تخصصتان بگیرید دیگر کار سختی برای پیدا کردن یک شغل پاره وقت و ورزش کردن نخواهید داشت!

تدریس خصوصی

امروزه در زمینه بسیاری از علوم و فنون تدریس خصوصی باب شده است. خواه این موضوعات، مسائلی در زمینه‌های علم و دانش بوده و یا یک فن یا هنر باشد. اگر شما توانایی‌های خاصی در زمینه دانش، فن و یا هنری داشته باشید می‌توانید با تبلیغات در جهت جذب دانش آموز و یا هنرجو به صورت خصوصی نمایید.

این شغل نیز در حیطه مشاغل پاره‌وقت جای گرفته و در صورت کسب تجربه می‌تواند دارای درآمد مناسبی نیز باشد. تدریس موسیقی، تدریس زبان، تدریس فن و خلاصه هر آنچه در حال حاضر مورد استقبال است می‌تواند برای شما یک شغل پاره وقت باشد. می‌توانید هفتگی چند شاگرد داشته باشید که در ساعات غیر کاری با آن‌ها کار می‌کنید و درآمد خیلی خوبی هم نسبت به ساعات کاری خود دریافت کنید. تدریس خصوصی هم در کنار مشاغلی مانند ترجمه بسیار مورد استقبال افرادی است که به دنبال شغل دوم می‌گردند.

پیک موتوری

در صورتی که توانایی موتور سواری را دارید و البته مدارک آن را و یا حتی اگر بدون مدرک هستید می‌توانید به این شغل هم خطر کنید. در صورتی که تمایل داشته باشید از طریق اسنپ و الو پیک در غیر این صورت به صورت شخصی می‌توانید اقدام به کار کنید. و یا در صورت تمایل شیفت شب یک رستوران باشید. درآمد پیک موتوری هم قابل توجه است.

پیک موتوری

راننده تاکسی

اولین چیزی که به ذهن افراد برای شغل دوم و پاره وقت می‌رسد راننده تاکسی است. شبانه هنگام برگشت به خانه می‌توانید چندین مسافر جابجا کنید و یا عضو اسنپ و ماکسیم و غیره شوید و چند سرویس برای آن‌ها انجام دهید، احتمالا چند سرویس در روز درآمد شما را دو برابر خواهد کرد.

وضعیت اشتغال و بازارکار در مشاغل پاره‌وقت

از منظر ظرفیت‌های شغلی، مشاغل نیمه‌وقت فرصت‌های زیادی را پیش‌روی افراد قرار می‌دهند. از منظر درآمد نیز بسته به اینکه فرد به کدام یک از حیطه‌های مشاغل پاره وقت روی آورد، درآمد می‌تواند متفاوت باشد.

اگر فردی توانمند و علاقه‌مند به فعالیت به عنوان مربی ورزشی باشد و نیز باشگاه ورزشی مناسبی را در محل مناسبی دائر نماید می‌تواند درآمد بسیار زیادی را عاید خود نموده و اصولا شغلی پر سود را برای خود انتخاب نماید.

در زمینه مشاغلی چون تدریس خصوصی نیز می‌توان گفت که این شغل سطح درآمد متوسطی را به نسبت سایر مشاغل پاره وقت برای فرد فراهم می‌آورد. البته بسته به اینکه این تدریس خصوصی در زمینه علوم، فنون و یا هنری خاص باشد مقوله درآمد نیز متفاوت خواهد بود.

در زمینه مشاغلی چون پرستار کودک و یا منشی‌گری نیمه‌وقت باید عنوان نمود که درآمد این مشاغل رقمی نزدیک به حداقل دستمزد خواهد بود اما همین میزان درآمد نیز می‌تواند افزایش و یا کاهشی بصورت درصدی داشته باشد که بستگی به عواملی چون میزان تجربه و تعهد فردی که مشغول به آن حرفه است نیز دارد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی