آشنایی با شغل مهندس شهرسازی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل مهندس شهرسازی

ممکن است در مورد ساختار شهری مختلف کنجکاو شده باشید و یا برایتان جالب باشد که چرا شهر‌های مختلف اشکال مختلفی دارند و حتی این موضوع را در بسیاری از شهر‌های پر جمعیت جهان دیده باشید. چرا یک شهر ساختار خاصی دارد؟ در پاسخ احتمالا مسائل جغرافیایی را بسیار می‌توان تاثیر گذار دانست اما این همه بحث نیست. مسائل متعددی در شکل گیری ساخت شهر‌ها تاثیر دارند و در صورتی که این موضوعات نادیده گرفته شود احتمالا مسائل بسیاری زیادی برای شهر ایجاد شود.

برای پیشگیری از معضلاتی مانند سیل و یا دفع فاضلاب شهری نیاز است تا هر شهر با در نظر گرفتن عوامل مختلف از مهندسان شهر سازی استفاده کند. مهندس شهرسازی وظیفه اضهار نظر در مورد ساختار شهری و همچنین ساخت و ساز‌ها را بر عهده دارد.

استخدام مهندس عمران در سراسر کشور

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس عمران در سراسر کشور

در ابتدا جهت معرفی این شغل بهتر است تعریف مختصری راجع به شهرسازی ارائه کنیم، شهرسازی به معنای برنامه ریزی و طرح ریزی به منظور توسعه دادن شهرها با توجه به نیازهای مختلف مردم شهر برای به حداقل رساندن مشکلات آن ها می باشد.

افرادی که در این حرفه مشغول به کار می شوند باید بتوانند تمام تغییر تحولات موجود در شهر را بررسی و روابط بین افراد موجود در شهر را سازماندهی کنند که جهت انجام این کار لازم است دانش و تجربه کافی در زمینه شهرسازی دارا باشد.
در این یادداشت ضمن معرفی مهندسی شهر سازی از وظایف ایشان هم سخن خواهیم گفت و در ادامه تلاش می‌کنیم تا راهکار‌هایی را برای بهبود وضعیت کاری افراد شاغل در این رشته ارائه دهیم. و در نهایت بازار کار و میزان درآمد مهندس شهر سازی را بررسی خواهیم نمود.

مهندس شهرسازی چه کسی است؟

مهندس شهرسازی به کسی می گویند که تمام روابط موجود در شهر را بررسی می کند و با توجه به این روابط برنامه ای منظم و حساب کتاب شده جهت بهبود این روابط ارائه می کند، این برنامه در واقع چهره شهر در آینده می باشد.

مهندسی شهرسازی علاوه بر فعالیتی که در جهت بهبود روابط موجود در شهر ایفا می کند می تواند جهت زیباتر شدن شهر طرح هایی ارائه کند و تمام تجهیزات لازم را پیش بینی کند و در اجرای این هدف مشغول به کار شود.

به طور کلی یک مهندس شهرسازی وظیفه طراحی یک شهر را برعهده دارد و باید جهت انجام کار خود به درستی تمام مسائل مانند تفاوت فرهنگ ها، اقلیم ... را در نظر داشته باشد و با استفاده ار دانش و تجربه خود طرح های مناسبی ارائه کند و آن ها را به بهترین شکل اجرا نماید.

مهندس شهرسازی در راستای کارش با مهندسین دیگر مانند مهندس معماری، عمران و غیره نیز اراتباط دارد به همین دلیل داشتن مهارت ارتباطی خوب شرط لازم جهت موفقیت در این شغل است.

حوزه فعالیت مهندس شهرسازی

یک مهندس شهرسازی با توجه به گرایشی که در دانشگاه تحصیل کرده است در محل های متفاوتی می‌تواند مشغول به کار شود که عبارتند از برنامه ریزی شهری، اقتصادی و اجتماعی، حمل و نقل، زیر ساختی،محیط زیست و طراحی شهری.

هدف از فعالیت در حوزه برنامه ریزی شهری تقسیم بندی درست و مناسب شهر به قسمت های مختلف صنعتی، مسکونی و تجاری می باشد. هدف از فعالیت در برنامه ریزی محیط زیست شناسایی عوامل خطر موجود در محیط زیست مانند زلزله، سیل و مطالعه تاثیرات منفی انسان بر محیط زیست است.

شرح وظایف و مسئولیت های مهندس شهرسازی

  • ارائه نقشه ها و طرح های مختلفی شهری
  • نظارت و اجرای پروژه های ارائه شده
  • دادان آموزش های لازم راجع به مسائل شهری به مدیران و مسئولین
  • ساخت شهرک های تجاری، مسکونی و صنعتی در شهر
  • ارائه طرح هایی در خصوص ایجاد شهرهای جدید
  • نظارت بر پروژه های عمرانی و بررسی آثار آن بر شهر
  • گسترش سیستم های حمل و نقل موجود در شهر
  • ارائه راهکارهایی جهت از بین بردن اثرات نامطلوب زندگی شهری

معمولا مهندسان شهر سازی جهت بهبود وضعیت شهری اقدام به ترسیم نقشه‌های شهری می‌کنند. این نقشه‌ها و طرح‌ها زمینه ای را ایجاد می‌کنند که ساخت و ساز‌ها و تغییرات در شهر باعث ایجاد معضل و مشکل نشود. مهندس شهر سازی علاوه بر این موضوع به نظارت بر صحت پروژه‌ها هم می‌پردازد در واقع وظیفه تطبیق را هم بر عهده دارد.
اما مسئله اساسی این است که مدیریت شهری نمی‌تواند به صورت فردی صورت گیرد. مدیران و نهاد‌های مختلفی در گیر این مسئله هستند که نوبه خود در تعیین شکل شهر نقش دارند. مهندس شهرسازی وظیفه دارد تا مسائل مختلفی که نیاز است تا ساختار شهر بهبود یابد را به مدیران آموزش دهد.
وقتی از شهر سخن می‌گوییم از یک سیستم پیچیده حرف زده‌ایم. این سیستم دارای محیط زیست، سیستم فاضلاب، حمل و نقل، فضای سبز، زیر ساخت‌های جاده‌ای و غیره است. مهندس شهرسازی به همه این مسائل می‌پردازد بنابراین هنگامی که قرار است مسئله ترافیک کنترل شود به این مهندسان نیاز است و حتی زمانی که به بحث آلودگی پرداخته می‌شود.

توانمندی های لازم جهت مهندسی شهرسازی

یک مهندسی شهرسازی باید در درجه اول به این شغل علاقه مند باشد تا بتواند خستگی و سختی های آن را تحمل کند، همچنین باید تمام مسائل موجود در شهر را با دقت بررسی کند و با اطلاعات و دانشی که در این زمینه دارد بتواند مسائل را حل کند و در جهت بهبود و کاهش مشکلات راهکارهایی ارائه کند.

مهندس شهرسازی باید با استفاده از خلاقیت خود طرح هایی ارائه کند و به صورت گروهی آن طرح ها را اجرا کنند، و در زمان مشخص و پیش بینی شده به اهداف مورد نظرشان دست یابد، پس توانایی مدیریت زمان و روحیه انجام کارهای گروهی نیز از جمله عوامل موفقیت در این حرفه می باشد.

نرم افزار های مهندسی شهرسازی

یکی از عوامل موفقیت در حرفه مهندسی شهرسازی داشتن توانایی کار کردن با نرم افزارهای مهندسی مانند City Engine، Auto Code، Revit، GeoShow3D است که در انجام کار کمک موثری به او می کند.

لازم به ذکر است بدانید معمولا در استخدامی ها یکی از شروط لازم جهت قبول شدن در آزمون توانایی کار کردن با این نرم افزار می باشد. پس در صورتی که می‌خواهید شانس خود را برای استخدام بیشتر کنید سعی کنید هم به این نرم افزار‌ها مسلط شوید و هم شیوه کاربرد و کارآیی آن‌ها را بدانید.

تحصیلات مورد نیاز جهت ورود به شغل مهندسی شهرسازی

در صورتی که به شغل مهندسی شهرسازی علاقه دارید باید در هنگام انتخاب رشته کنکور رشته کارشناسی مهندسی شهرسازی را انتخاب کرده و بعد از قبول شدن در آزمون و کسب مدرک حداقل کارشناسی می‌توانید در این حرفه مشغول به کار شوید. این رشته در بسیاری از دانشگاه‌های معتبر کشور تدریس می‌شود و محدودیتی برای استان‌های مختلف وجود ندارد و دانشجویان می‌توانند در دانشگاه‌های معتبر مشغول به تحصیل شوند.

در خصوص ارتقا مدرک در این رشته نیز باید بدانید که شرایط ارتقا مدرک تا کارشناسی ارشد و دکتری و در گرایش های مختلف نیز وجود دارد.

 درآمد رشته مهندسی شهرسازی

درآمد افرادی که در این حرفه مشغول به کار هستند با توجه به محلی که خدمت می کنند متفاوت است، مثلا افرادی که در مکان های دولتی فعالیت می کنند حقوقشان براساس قانون مدیریت خدمات کشوری میزان مشخص و ثابتی است، اما افرادی که در بخش های خصوصی کار می کنند با توجه به فاکتورهایی مانند میزان تخصص، تجربه، سابقه و... حقوق متفاوتی را دریافت می کنند.

البته باید بدانید در این حرفه جهت افزایش درآمد راه های متفاوتی وجود دارد و می توان با انجام کارهایی نظیر تاسیس شرکت مهندسی مشاور درآمد بیشتر و مستقل کسب کرد. میزان درآمد در این رشته ارتباط مستقیمی با طرح‌هایی که ارائه می‌کنید دارد. معمولا حقوق مهندسین شهرسازی بیش از سه میلیون تومان است.
 

بازار کار و آینده شغلی مهندسی شهرسازی

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند با توجه به شرایط پیش آمده در محل های متفاوتی می‌توانند مشغول به کار شوند، وزارت راه و شهرسازی، سازمان نوسازی، بنیاد مسکن، شهرداری، دفاتر نوسازی، بافت های فرسوده از جمله مکان های دولتی است که این افراد می توانند در آن استخدام شوند.

علاوه بر کار کردن در بخش های دولتی این افراد در شرکت های خصوصی نیز مانند مهندسین مشاور شهرسازی، معماری و... نیز شرایط کار کردن دارند، پس به طور کلی به دلیل متنوع بودن کار رشته مهندسی شهرسازی بازار کار بهتری نسبت به سایر مشاغل دارد.

جالب است بدانید مهندسین شهرسازی در دادگستری نیز می توانند مشغول به کار شوند و پرونده هایی که به حرفه آن ها مربوط می شود را حل و فصل کنند. جهت انجام این کار باید در آزمون هایی که توسط دادگستری اعلام می شود شرکت کند و بعد از کسب مدرک کارشناس رسمی دادگستری در این مکان مشغول به کار شود.

 

کسب پروانه اشتغال به کار مهندسی شهرسازی

 بدون کسب پروانه رسمی نمی توان وارد این شغل شد. نظام مهندسی به صورت سراسری آزمون حرفه ای را برگزار می کند که مهندسین شهرسازی که 3 سال از فارغ التحصیل شدن آن ها گذشته باشد می توانند در این آزمون شرکت کنند و در صورت قبولی در آزمون و با داشتن سوابق کارآموزی مورد نیاز، مستحق دریافت پروانه اشتغال به کار می شوند. معمولا مواد امتحانی در این آزمون‌ها هم به صورت غیر رسمی از چند ماه قبل اعلام می‌شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی