آشنایی با مشاغل املاک و مستغلات Real Estate Jobs

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل املاک و مستغلات Real Estate Jobs

از دیرباز تا به امروز یکی از دغدغه های اصلی انسان ها موضوع اسکان و در مفهوم کلی‌تر موضوع زمین بوده است. به واقع یکی از نیازهای اولیه انسان موضوع مسکن و یا در تداول امروزی این واژه املاک بوده و خواهد بود.

اگر دقیق‌تر بنگریم مشاغل مربوط به املاک و مستغلات دارای سابقه دیرینه بوده اند و یکی از آن مفاهیم و مشاغلی هستند که از دل سنت و از قرون گذشته البته با تغییراتی  به دنیای مدرن قدم نهاده‌اند. در حقیقت تمام افراد در جوامع بشری نیاز به سرپناه یا منزلی دارند که خواه به صورت اجاره و یا واگذاری قطعی در اختیار داشته باشند

استخدام کارشناس املاک در اصفهان

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس املاک در اصفهان

در کنار بحث محل اسکان، موضوعاتی چون فضاهایی جهت انجام کارهای تجاری و اقتصادی و بعضا زمین های کشاورزی نیز در همین حیطه تعریف می گردد. پس اگر دقیق تر به مسئله بنگریم در خواهیم یافت که بسیاری از مسائلی که با موضوع زمین، املاک و مستغلات در هم‌ تندیده هستند با حیطه مشاغل املاک و مستغلات در ارتباط است.

اما همین گستردگی حیطه فعالیت و ظرفیت بالای این شغل بسیاری از افراد جامعه را برای ورود به این عرصه به نوعی وسوسه می‌نماید. اما نیک می‌دانیم به خصوص طی سال‌های اخیر و ورود شبکه های مجازی و نرم‌افزارهای اینترنتی به اکثر حوزه های زندگی بشری، معاملات و تبادلات انسان ها نیز دستخوش دگرگونی هایی شده است.

در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا ابتدا کلیتی را در خصوص مشاغل این حوزه ارائه دهیم و سپس دسته بندی کلی از مشاغل آن داشته باشیم و به معرفی مشاغلی چون کارشناس املاک، بازاریاب املاک و غیره بپردازیم و در پایان هم درآمد و بازار کار این مشاغل را بررسی نمائیم.

مشاغل املاک و مستغلات

مشاغل املاک و مستغلات در بسیاری از مواقع نقش واسطه گری را بین دو فرد برعهده گرفته و سودی از این محل عاید خود می نمودند اما امروزه همانطور که شرحی بر آن رفت این نرم افزار ها واسطه ها را تا حدود زیادی حذف کرده و مثلا دو نفر در بستر نرم‌افزار به یکدیگر متصل شده و معامله صورت می‌گیرد.

البته می شود بر بخشی از این مسائل فائق آمد، مثلا ایجاد دفتر و یا محل کار خود در نقطه ای پر تردد و پر رفت و آمد. اما باز هم با تغییرات ماهوی نوع خرید و فروش و معاملات جوامع نمی توان به مقابله برخواست و بالعکس باید در جهت تطابق هر چه بیشتر پیش رفت. نکته دیگر اینکه این نوع از مشاغل مانند شغل های دیگر نیاز به تخصص های ذاتی و اکتسابی دارد.

به طور مثال اگر شما بصورت شخصیتی در تقسیم‌بندی قرار می‌گیرید که به سختی با دیگران ارتباط گرفته و یا نمی‌توانید به راحتی دیگران را برای انجام کاری متقاعد نمائید، در این صورت به واقع می توان تصریح نمود که شما گزینه مناسبی جهت انجام این شغل نیستید.

مهارت هایی چون سخنوری به منظور به دست گرفتن فضای حاکم بر جلسه و سوق دادن آن به سمت انجام معامله. گوش سپردن؛ به منظور مطلع شدن از شرایط، خواسته ها و محدودیت های طرف های شرکت کننده در معامله و بسیاری توانایی های دیگر.

اینک اگر موضوع را از زوایه مقابل نیز نگاه کنیم بسیاری از معاملات برای انسان همراه با هیجان های منفی است و اصطلاحا بار استرسی همراه دارد و خب مدت زیادی محاط بودن در استرس ها انسان را از نظر جسمی و روحی فرسوده خواهد نمود.

انواع مشاغل حوزه املاک و مستغلات

در این قسمت از بحث بهتر است بپردازیم به این نکته که ذیل مشاغل املاک و مستغلات چه عرصه های کاری و شغلی وجود دارد. اگر مشاغل املاک و مستقلات را در تداول امروزی آن و همراه با رشد و پیشرفت این شغل ببینیم قطعا با تصورات کمی متفاوت خواهد بود یکی از این تفاوت ها مجموعه افرادی هستند که امروزه با تخصص های مختلف در کنار یکدیگر به ایفای نقش می‌پردازند.

یکی از این افراد یک کارشناس امور ساختمان است که عموما در رشته های مهندسی معماری و یا مهندسی عمران البته گرایش ساختمان تحصیل نموده و اطلاعات تخصصی راجع به بناهای شهری داشته و قطعا برای یک مجموعه بسیار مفید و منشا اثر خواهد بود.

یکی دیگر از این افراد کارشناس حقوقی و مسئول تنظیم سند و قراردادها و بررسی سندهای از منظر صحت می باشد. قاعدتا این افراد باید در یکی از گرایش های علم حقوق و به خصوص حقوق ثبتی دانش‌آموخته باشند و اصولا نقش بسیاری مهمی هم به عهده دارند چه در بحث بررسی اسناد از حیث اصل و غیر اصل و نیز در بحث تنظیم قراردادها و رعایت همه جنبه های حقوقی آن‌ها.

 

کارشناس املاک و مستغلات

این عنوان بیشتر به یک کارشناس که تبحری در فنون بازاریابی و جذب مشتری دارد اطلاق می گردد. او باید بتواند با سخنوری و استدلال و تفکر منطقی آن چه را که خود می‌خواهد به طرف مقابل القا کرده و یا بقبولاند.

مدیر امور املاک و مستغلات

اصولا هر مجموعه ای که به دنبال کار حرفه‌ای و نیل به سمت هدف های والا و بزرگی است، می بایست از یک مدیر و یا تیم مدیریتی قوی بهره‌مند باشد به واقع یک مدیر وظیفه هماهنگی اعمال اجزا مختلف را دارد و در نهایت می بایست خروجی مورد قبولی را دریافت نماید.

بازاریاب املاک

این شغل هم در حوزه بازاریابی قرار می‌گیرد و هم در حوزه املاک و مستغلات اما چون موضوع کار آن املاک است در این دسته بندی هم جای می‌گیرد. بازاریاب املاک اقدام به تبلیغات در خصوص املاک مختلف در فضای مجازی می‌کند و در ازای معاملاتی که در این حوزه انجام می‌شود پورسانت قابل توجهی می‌گیرد. همه املاکی‌ها علاقمند به همکاری با این بازاریابان هستند. در صورتی که به سایت‌های کاریابی هم رجوع کنید تعداد زیادی آگهی کار در این خصوص می‌بینید.

 

مزایا و معایب مشاغل املاک و مستغلات

اگر از نقاط قوت آغاز نماییم باید تصریح کرد، داشتن شغل و حرفه ای که تمام زمان و ایضا میزان درآمد در ید توان خودتان باشد اصولا موضوع جذابی است گه می‌تواند هر کسی را وسوسه نماید. در حقیقت زمان کاری منعطفی دارد و نیاز به کار یکنواخت و در زمان مشخصی ندارد اما افزایش ساعات کار به طرز نمایی و جالب میزام درآمد را بالا خواهد برد.

با توجه به این که احتمال انجام معامله‌های زیاد در برخی از فصول سال برای مشاغل این حوزه وجود دارد گاها درآمد املاکی‌ها به چند ده میلیون در ماه هم می‌رسد اما چون حجم معامله در این مشاغل بسیار زیاد است برای مثال فروش یک خانه ممکن است میلیارد‌ها هزینه‌ داشته باشد به همین دلیل هم احتمال انجام معامله به صورت مداوم وجود ندارد و این موضوع زمینه رکود در این مشاغل را فراهم کرده به طوری که رکود بازار مسکن تاثیر زیادی در درآمد این مشاغل و حتی تعطیل شدن کار این افراد دارد.

معمولا بسیاری از املاکی‌ها در کار ساخت و ساز هم مشارکت می‌کنند. این مشارکت با به وجود آمدن زمینه و فرصت کاری بسیار مطلوب صورت می‌گیرد و البته نیازمند سرمایه زیادی است. اما این موضوع هم باعث رشد درآمد مشاغل این حوزه شده است به طوری که انجام یک پروژه مشترک در سال هم می‌تواند درآمد خوبی برای صاحبان این مشاغل داشته باشد.

 

درآمد و بازار کار مشاغل املاک و مستغلات

در حالت اول شما محدودیت کسب درآمد ندارید و در فصول خاصی از سال و همچنین بسته به میزان انرژی که اختصاص می دهید عایدی خواهید داشت. اما نکته منفی اینجاست که گاه به دلیل نوسانات بازار و یا در فصول و ماه های خاصی از سال هیچ عایدی و درآمدی نیز نداشته باشید که در این صورت نیاز به مدیریت کسب و کار خود دارید. جنبه دیگر موضوع به بحث یکنواختی و یا هیجان موجود در مشاغل مختلف باز‌می‌گردد.

اکثر قریب به اتفاق افراد انجام معامله ای را یا تجربه کرده اند و یا در روند آن حضور داشته‌اند و تقریبا همه به این نکته متعرف‌اند که انجام یک معامله با هیجان و استرس همراه است.

حال اگر شما به صورت شخصیتی، نسبت به انجام اعمالی که هیچ هیجانی در آن‌ها وجود ندارد بی میل هستید و یا پس از مدتی در این نوع کارها احساس سرخوردگی می‌کنید می‌شود گفت فرد مناسبی جهت تبدیل شدن به یک متخصص در امور املاک و مستغلات هستید.

 

وضعیت اشتغال و بازار کار

برای بسیاری از علاقمندان ورود به این عرصه شغلی این سوال مطرح است که آیا هنوز هم مشاغل املاک و مستغلات دارای درآمدهای بالا و یا مکفی هستند؟

برای پاسخ به این سوال باید گفت که علیرغم رشد قارچ‌گونه این نوع مشاغل اما هنوز هم به نقطه اشباع نزدیک نشده‌ایم و اگر بخواهیم به شرح این موضوع بپردازیم باید بگوییم که نیک پیداست انبوه‌سازی های فراوان که به صورت مداوم هم در حال گسترش هستند و در کنار آن رشد افسار گسیخته شهرنشینی و مراجعت به شهرها را می توان دلیلی بر مدعای سطور بالا آورد.

 

اگر شما بتوانید دفتر و یا محل کاری در فضایی مناسب تهیه نمائید و در کنار آن از نرم‌افزارها و فضای مجازی استفاده ای بهینه ببرید قطعا درآمد خوبی نیز عاید خود خواهید کرد.

اگر نگاهی به وضعیت این شغل در کشورهای توسعه یافته بیاندازیم باید بگوییم آهنگ رشد این شغل مثبت بوده و میزان درآمد این کارشناسان هم چندین برابر متوسط حداقل دستمزد است و البته این میزان دستمزد بستگی به اینکه فرد در کدام قسمت از آن کشور فعالیت می نماید بستگی مستقیم دارد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی