آشنایی با مشاغل ورزشی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با مشاغل ورزشی

ورزش به بهبود رشد انسان از طریق حرکات منظم و فعالیت های جسمانی تاثیر به سزایی دارد.

استخدام در باشگاه ورزشی

برای مشاهده آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام در باشگاه ورزشی

شاغلان ورزشی در هر رشته ای که فعال هستند باید قبل از هر چیزی به رشد فکری و جسمی افراد تیم خود بیاندیشند، زیرا ورزشکاران به خصوص آنان که به صورت حرفه ای فعال هستند بسیار بیشتر از دیگر افراد دیده می شوند و بر روی کلیه رده های سنی تاثیر دارند؛ شاغلان ورزشی باید چند نکته را محور فعالیت های  خود قرار دهند که عبارتند از: شناسایی کردن و پرورش دادن استعداد افراد در ورزشی که در آن پیشرفت خواهند کرد، برنامه ریزی و تمرینات مناسب و به موقع برای ورزشکاران که پیشرفت عملکردی و آمادگی جسمانی را نتیجه دهد. در مورد حقوق ورزشکاران باید بگوییم بسیاری از ورزش ها مظلوم واقع شده و می شوند؛ فرضاً شاید قرارداد یک فوتبالیست به اندازه کل بودجه یک باشگاه فوتسال باشد. کسانی که در ورزش فعال هستند  به خصوص ورزش هایی که به صورت رزمی و یا درگیری های فیزیکی هستند احتمال صدمات جسمی بیشتری نسبت به دیگر شغل ها در آنها وجود دارد. شاغلان در ورزش اگر در ورزش های گروهی فعالیت دارند حتماً باید روحیه تعاون و همکاری با دیگر اعضای تیم خود را داشته باشند زیرا عدم درست انجام دادن مسئولیت آنها کلیه تلاش دیگر اعضا را ضایع می کند. شاغلان در ورزش ترس و نگرانی به دلیل بی نظمی در زندگی خانوادگی،کنار آمدن با مسئول باشگاه یا فدراسیونی که در آن مشغولند، عدم پایبندی مسئولان ورزشی به تعهدات و وعده و وعیدهایی که می دهند را باید تحمل کنند. ورزشکاران با پیروزی های خود به خصوص در سطح برون مرزی می توانند یک طیف عظیمی را خوشحال و هیجان را به مردم تزریق کنند. در بسیاری از رشته ها و رقابت ها دیده شده است که همه مردم به آن میدان رقابت چشم دوخته اند. شاغلان ورشی باید با نشاط خود، فقط روحیه نشاط را به علاقه مندان آن رشته تزریق کنند که نتیجه این نشاط خودشگفتگی و عزت نفس در خود و دیگر افراد می شود و موجب تشویق دیگران به ورزش می شود. شاغلان ورزشی باید یک روحیه ی پیروزی داشته باشند و در شکست ها خود را سرزنش نکرده و یا فعالیت ورزشی خود را عوض کنند. یک قانون خاصی در ورزش هست که می گوید قبل از اینکه یاد بگیرید چطور پیروز شوید باید بیاموزید که چگونه شکست بخورید. شاغلان ورزشی در هر سطحی که هستند به خصوص مربیان، باید جسارت و احترام، اعتماد به نفس و هنر برقراری ارتباط شخصی و گروهی با اعضا خود را داشته باشند.

معرفی مشاغل ورزشی 

ورزش یا فعالیت فیزیکی بدن انسان یکی از مفیدترین راه‌ها برای سلامت انسان است. پیشگیری از انواع بیماری‌های روحی و جسمی ، بالا رفتن روحیه ، نیاز به بهروزی  و شادابی و نشاط و بالا رفتن روحیه کار و پیشگیری از رفتارهای ناپسند اجتماعی، تندرستی، بالا بردن راندمان عملکرد ذهنی ، فکری و پژوهشی و بسیاری مزایای دیگر از اثرات ورزش کردن صحیح است.

زندگی ماشینی امروز که امکان ورزش را هم کم و هم زیاد کرده است برای بیشتر کارهای انسان لازم نیست با آن چنان  فعالیتی انجام دهد زیاد به دلیل فناوری‌های جدید که در حوزه ورزش امکان نحوه صحیح ورزش کردن را بالا برده است.

مشاغل ورزشی هم از گستردگی و تنوعات زیادی برخوردار هستند برای مقال می‌توانید یک باشگاه ورزشی را در نظر بگیرد و تعداد شاغلان و جایگاه‌های شغلی را بررسی کنید. در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا با علاوه بر معرفی مشاغل شما را با فرصت‌های شغلی و میزان درآمد مشاغل ورزشی آشنا نمائیم.

مشاغل ورزشی چیست

 مشاغل مربوط به حوزه ورزش

 کسانی که در حوزه ورزش و فعالیت دارند می‌دانند که به دلیل گستردگی آن می‌توانند به راحتی با کمی استعداد به شغل مورد علاقه خود رسید. اولین شغل در ورزش، ورزش کردن است. شما در ورزش اگر بتوانید یک ورزشکار حرفه‌ای در هر رشته ورزشی باشید با تمرین و پشتکار می توانید در باشگاه های ورزشی عضو شده و دستمزد و حقوق دریافت کنید.

مربی ورزشی

در بخش دیگر مهم حوزه ورزشی بخش تدریس یا مربیگری ورزش است. در حال حاضر بسیار از افراد علاقمند هستند تا در عرصه مربیگری فعالیت کنند. رشته های مختلف ورزشی چون فوتبال، فوتسال، والیبال، بسکتبال، تنیس، شطرنج و کاراته و ورزش‌های رزمی بیشترین نیاز را به مربیان دارند.

مربیان ورزشی باید دارای مدارک معتبر مربیگری باشند و یا این که خود در آن عرصه به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده باشند. در حال حاضر مراکز زیادی به آموزش انواع ورزش خصوص ورزش‌های رزمی و فوتبال می‌پردازند و معمولا درآمد بسیار خوبی هم دریافت می‌کنند. در ادامه باز هم توضیحی در خصوص این شغل پر اهمیت خواهیم داشت.

سرپرست تیم

از دیگر مشاغل حوزه ورزش است که تلاش می‌کند تا برنامه‌های تیم به صورت هماهنگ اجرا شود. سرپرستان در هر حیطه ورزشی نقش اساسی در موفقیت و ایجاد آرامش در تیم‌های خود را دارند. معمولا همه تیم‌ها و گروه‌های ورزشی دارای سرپرستی هستند که به امور تیم رسیدگی کند.

همچنین فناوری و پزشکی دو حوزه دیگر هستند که در ورزش می توان به شغل و مناسب مرتبط با آن‌ها رسید. هر چند این مشاغل را می‌توان در حوزه پزشکی و مهندسی نیز دسته بندی کرد اما چون بیشتر کار آن‌ها ورزشی است به همین دلیل باید آن را مشاغل ورزشی دانست. برای مثال پزشک یک تیم کشتی را در نظر بگیرید درست است که او پزشک است اما باید اطلاعات کاملی در خصوص بدن انسان و تاثیر فعالیت های ورزشی و یا ضرباتی که حین انجام کار به افراد وارد می‌شود داشته باشد.

 

 مشاغل مربوط به حوزه ورزش

 بازار کار انواع مشاغل ورزشی

 اگر به دنبال کار اصولی در حوزه ورزش هستید می توانید رشته تربیت بدنی ورزشی را در دانشگاه انتخاب کنید. تربیت بدنی در کارشناسی و کارشناسی ارشد در گرایش های مختلف در دانشگاه های ایران تدریس می‌شود. در دوره کارشناسی با فارغ التحصیل شدن می‌توان به تدریس در مکان‌های آموزشی مختلف مشغول شد. همچنین  تمام ارگان ها به یک کارشناس تربیت بدنی برای بخش‌های مختلف نیاز دارند. داوطلب شغل در حوزه  ورزش می تواند به یکی از گرایش ها رفته و در پایان دوره به یک شغل که در ادامه می‌آید دست یابد.

 گرایش های ارشد تربیت بدنی و بازار کار این گرایش ها 

  گرایش مدیریت ورزشی تربیت بدنی

در حوزه مدیریت ورزشی اماکن و افراد تخصص پیدا می کنید. فارغ التحصیلان می توانند در انواع دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به تدریس مشغول شوند و همچنین سازمان‌های ورزشی کشور در بخش خصوصی و دولتی به برنامه‌ریزی و مدیریت حوزه ورزش خود نیاز دارند.

فدراسیون انجمن های ورزشی هم به مدیر احتیاج دارند که دانشجویان این رشته می توانند بعد از پایان کار خود در دوران ورزشی در این مراکز مشغول به کار شوند. مدیر تیم هم از دیگر مشاغل است که این شغل از مشاغل گرایش مدیریت ورزشی است. اماکن ورزشی همچون استخرها، باشگاه‌ها و ورزشگاه‌ها سال آنها می‌توانند یکی از  مقاصد مدیران ورزشی باشند. پژوهشگری در این رشته نیز یک شغل محسوب می شود. اداره تربیت بدنی آموزش و پرورش و همچنین کارشناس برنامه های ورزشی از دیگر مشاغل این رشته‌اند.

 فیزیولوژی ورزشی

تمرین مناسب، جزء جدا نشدنی ورزش است. گرایش فیزیولوژی ورزشی در کارشناسی ارشد نحوه صحیح تمرین ورزشکاران را مطالعه و در آن به کارشناسی تبدیل می‌شوند. در این رشته واکنش‌های مکان‌های مختلف بدن از ماهیچه ها و عضلات و بافت در مقابل فعالیت های منظم بدنه یا همان ورزش مطالعه می‌شود. با انجام ورزش چه اتفاقی در بدن شما می افتد ؟ سوال این است که فیزیولوژیست ورزشی قرار است با پاسخ دهد.

 یک فارغ التحصیل فیزیولوژیست ورزشی می تواند به تدریس در آموزشگاه های مختلف مشغول شود و همچنین می تواند به تحقیق در این حوزه بپردازد و شغل پژوهش را انتخاب کند. برنامه‌ریزی و تجویز تمرینات ورزشی برای اشخاص مختلف با شرایط مختلف با هدف افزایش توانمندی های جسمانی حرکتی چه در افراد سالم و آسیب دیده می تواند یکی دیگر از فرصت های شغلی مناسب برای دانشجویان این گرایش باشد. فعالیت‌های مختلف ورزشی نیاز به تمرینات و رژیم غذایی خاص خود را دارند که این هدف با فیزیولوژی ورزشی برآورده می شود. همچنین سازمان‌ها، شرکت‌ها ، نهادها و غیره که به  ورزش کارکنان خود اهمیت می‌دهم نیاز به مشاوره و همکار فیزیولوژیست ورزشی دارند.

گرایش رفتار حرکتی

دانشجویان این گرایش به روانشناسی و زیست شناسی حرکات انسان می‌پردازند. دارای سه گرایش آموزش تربیت بدنی ، رشد و یادگیری و کنترل حرکتی می باشد. در گرایش آموزش تربیت بدنی دانشجویان با آموزش ساختارهای دانش و فرایندهای یادگیری آشنا می شوند. گرایش رشد حرکتی جنبه های رشد و کارکرد حرکت در طول زندگی از کودکی تا بزرگسالی انسان تحلیل  آن برای برنامه ریزی ارتقای مهارت های حرکتی مورد توجه قرار می گیرد. گرایش یادگیری کنترل حرکتی به زیربنا می‌پردازد زیربنایی که با احتساب مهارتهای حرکتی و ورزشی استوار است.

 اجرای حرکت و مهارت های آن از علوم این گرایش است. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند معلم یا مربی ورزشی در اماکن مختلف ورزشی باشند در دانشگاه تدریس کرده یا به عنوان پژوهشگر به پژوهشگری در حوزه ورزش بپردازند.

روانشناسی ورزشی

جنبه های روانشناختی ورزش در عرصه عمومی و قهرمانی  از مواد گرایش است. با ارتقای روانی ورزشکاران عملکرد آن‌ها نیز بهبود می یابد. دانشجویان این گرایش نیز می تواند مربی و معلم  ورزش و تدریس دانشگاه و همچنین پژوهشگری را به عنوان شغل انتخاب کند.

گرایش های مشاغل ورزشی

گرایش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی

 آسیب در ورزش امری محتمل است. این گرایش به بررسی آسیب های ورزشی و حرکت های اصلاحی پیشگیری و بازتوانی تربیت بدنی ویژه ورزش معلولین می پردازد. این گرایش می‌تواند به افراد زیادی که دچار ناهنجاری های حسی و حرکتی در افرادی که در معرض آسیب ورزشی هستند مانند کم توانان جسمی و ذهنی و رفتاری کمک کنند تا بتوانند یک ورزش و زندگی سالم را تجربه کنند.

 دارای دو گرایش حرکات اصلاحی و امدادگری ورزشی است که در حرکات اصلاحی به اصطلاح حرکات ورزشی برای بازتوانی یا کمک به ناهنجاری‌ها  پرداخته می شود. در امدادگری ورزشی نیز به امداد بخش آسیب‌های ورزشی رسیدگی می‌شود. همچون دیگر گرایش‌های ورزشی دانشجویان این گرایش با فارغ التحصیل شدن می‌تواند به عنوان معلم یا مربی ورزش یا استاد دانشگاه و پژوهشگر در این رشته دست یابند.

گرایش بیومکانیک ورزشی

دانشجویان در این گرایش به تجزیه و تحلیل حرکات انسان از جمله حرکات ورزشی می پردازند. تا حرکات را بهبود بخشیده و آسیب دیدگی را به حداقل برساند. تدریس در دانشگاه و پژوهشگری و همراهی تیم های ورزشی از بازارکار این گرایش است.

بازارکار مشاغل ورزشی

بازار کار مشاغل ورزشی برای افرادی که دارای مدرک معتبر هستند و یا موفقیت‌های ورزشی دارند بسیار مناسب است. چه آن‌ها خودشان وارد حوزه ورزش شوند و چه به تدریس بپردازند درآمد بسیار خوبی به دست خواهند آورد. در حال حاضر درآمد فوتبالیست‌ها، والیبالیست‌ها و غیره زبانزد خاص و عام شده است و هزینه مدارس ورزشی هم بیش از پیش، به همین دلیل می‌توان بازار کار این شغل را مثبت ارزیابی کرد.

برچسبها مشاغل ورزشی
نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی