آشنایی با شغل کارشناس شبکه

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل کارشناس شبکه

به واقع زندگی و دنیای پیرامون انسان ها را می توان به پیش از پیدایش فناوری اطلاعات و بعد از آن تقسیم نمود. تغییرات شگرفی که در تمام شئونات زندگی ابنا بشر رخ نموده و تمام ساحت های زندگی او را دستخوش تغیرات نموده است. تغییراتی که غیرقابل بازگشت می نمایند و به درستی هیچ انسانی نمی تواند تصور بازگشت به قبل را در ذهن بپروراند. به بیان دقیق تر ما همه این تغییرات را مدیون و مرهون ساخت وسیله ای با نام کامپیوتر هستیم. دستگاهی که با ساخته شدنش شاخه هایی از علوم جدید را حول خود به وجود آورد.

از خود علوم کامپیوتر گرفته تا علوم فناوری اطلاعات که متخصصان و دانش آموختگانی را تربیت می نماید که بعدها ایشان می توانند وارد حیطه های جالبتری چون شبکه شوند. به واقع یک کارشناس شبکه با توانایی هایی که در زمینه سخت افزار و نرم افزار رایانه کسب نموده است می تواند شبکه هایی ایجاد نمایید که کامپیوتر ها را به یکدیگر متصل می نماید.

استخدام کارشناس شبکه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس شبکه در تهران

شغل کارشناسی شبکه بسیار مبهم است و چند سالی بیشتر از تاسیس آن نمی‌گذرد چنان که اگر در خیابان از افراد مختلف در خصوص این شغل بپرسیم کمتر کسی درباره آن اطلاع دارد. این شغل به دلیل محدودیت کاری که دارد فرصت‌های شغلی اندکی هم ایجاد نموده و دلیلی بر ناشناخته ماندن آن است.
در این یادداشت برآنیم تا با توضیحی کامل در خصوص کارشناس شبکه اهمیت این شغل و همچنین توانایی‌ها و وظایف و بازار کار کارشناسی شبکه را توضیح دهیم. در صورتی که شما هم ابهاماتی در این خصوص دارید متن را تا پایان دنبال نمائید.

 

معرفی شغل کارشناس یا مهندس شبکه

 

در واقع یک کارشناس شبکه با توانایی هایی که در زمینه حل مسائل و مشکلات دارد، بسترهایی را برای ارتباط فی ما بین یک شبکه ای از رایانه ها فراهم می سازد. مهندس یا کارشناس شبکه، در ایجاد دو حیطه شبکه محلی و شبکه گسترده فعالیت نموده و این شبکه ها را شکل داده و پشتیبانی می نماید. فضاهای فیزیکی که یک کارشنای شبکه در آن ایفای نقش می نماید،  می تواند بخشی از یک ساختمان یا تمام ساختمان و یا حتی چندین کشور باشد و به منظور برقراری این ارتباط از بسترها و فناوری های مختلفی چون مایکروویوها و فیبرهای نوری استفاده می نمایند.

 

علاوه بر برقراری ارتباط بر بسترهای مختلف وظیفه مهم دیگری که یک کارشناس یا مهندس شبکه دارد؛ حفظ و ارتقا سطح امنیتی شبکه و داده هاست. به بیان دقیق تر صیانت از داده های به اشتراک گذاشته شده که قاعدتا حجم بالایی نیز دارد برعهده کارشناس شبکه است که پروتکل های امنیتی را بروی شبکه ها ایجاد و بروزرسانی می نماید.
بنابراین کارشناس شبکه به معنای پرداختن به اموری است که باید پیچیده باشد. برقراری ارتباط بین سیستم‌ها و ایجاد شبکه‌های مختلف و همچنین چینش ساز و کار مدیریتی برای آن به نظر امری پیچیده می‌آید که در حوزه تخصص کارشناس شبکه است.

اگر بخواهیم سطور بالا را جمع بندی نماییم باید ذکر نماییم که؛ وظیفه اصلی و اساسی یک مهندس یا کارشناس شبکه این است که ابتدا اطمینان یابد که شبکه ای که وی ایجاد نموده است ظرفیت پاسخگویی به نیاز کاربران را داشته باشد و سپس تمامی این تبادلات و حجم بالایی از اطلاعات که بارگذاری شده توسط پروتکل های امنیتی حفاظت و حراست شوند.

در واقع یک مهندس یا کارشناس شبکه در چهار حیطه به ایفای نقش می پردازد که هر کدام از این چهار حیطه دارای بسترها و فناوری های مخصوص به خود بوده و هستند و یک کارشناس شبکه بسته به پروژه ای که در حال پیگیری آن است در یکی از این چهار حوزه کلی خود را تعریف می نماید:

 

  • شبکه محلی: در این بخش یک کارشناس شبکه چند رایانه را در فضایی چون یک ساختمان یا دپارتمان به یکدیگر متصل می نماید. معمولا در کافی نت‌ها هم به شکل ساده می‌توانیم آن را ببینم و نوع پیشرفته تر آن در دفاتر روزنامه‌ها و یا در دانشگاه‌ها وجود دارد که سیستم‌ها به مثابه یک شبکه عمل می‌کنند.

 

  • شبکه شهری: در این حوزه یک کارشناس شبکه، تمامی شبکه های محلی یک استان یا شهر را به یکدیگر متصل می نماید. که در سطحی گسترده تر اتفاق می‌افتد و برای مثال در آموزش و پرورش و سایر سازمان‌های استانی کاربرد دارد.

 

شبکه گسترده: در این حوزه نیز یک مهندس یا کارشناس شبکه تمامی شبکه ها و سیستم های درون مرزهای یک کشور را به یکدیگر متصل می نماید. در حوزه دفاعی هم می‌توان مثالی برای این نوع شبکه‌ها آورد.

شبکه جهانی: این حوزه همان طور که از نام آن پیداست، شبکه ها را در سطح جهانی و بدون توجه به مرزهای کشورهای مختلف به یکدیگر متصل می نماید. آنچه امکان برقراری ما با سایر کشور‌ها را فراهم می‌ند و یا اجازه می‌دهد اطلاعاتی که در آن سوی مرز‌ها وجود دارد را به دست آوریم در این دسته بندی جای می‌گیرد.

همانطور که متوجه شدید احتمالا در کشور ما جز در موراد محدودی و یا در سطح محلی از کارشناس شبکه استفاده نمی‌شود اما سیستم‌های جهانی و گسترده در کشور‌های مختلف را در نظر بگیرید مانند گوگل که توانسته اند یک شبکه بزرگ جهانی ایجاد کنند. همه این موفقیت ها تنها با کمک کارشناس شبکه محقق شده است.

 

 برای ورود به حوزه شبکه چه تحصیلاتی باید داشته باشید

برای توضیح این موضوع می بایستی اشاره نماییم که عموما دانش آموختگان مقطع لیسانس در رشته هایی چون علوم کامپیوتر، مهندسی کامیپوتر هر دو گرایش نرم افزار و سخت افزار، مهندسی فناوری اطلاعات و یا در مقطع کارشناسی ارشد در رشته گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، وارد این حیطه شغل شوند.

البته ناگفته پیداست که برای کسب تخصص در زمینه شبکه و بصورت کلی علوم کامپیوتر حتما نیازی به گذراندن مقاطع تحصیلی در دانشگاه نیست و به واقع این راه یکی از راه های ممکن است نه تنهاترین راه و امروزه موسسات ، نهادها و اموزشگاه های بسیاری با برگزاری دوره هایی مفید و ارائه مدارک و گواهی معتبر متخصصان زیادی را تربیت و روانه بازارهای کاری داخلی و بین المللی می نمایند.

 

 حال که با بسیاری از موضوعاتی که یک کارشناس شبکه با آن ها درگیر است آشنا شدیم، بهتر است به صورت طبقه بندی شده به مسئله وظایف یک مهندس یا کارشناس شبکه بپردازیم

 

  • نصب و اجرای نرم افزار و سخت افزار های نوین، با نیت ایجاد و راه اندازی شبکه ها و بهبود بازدهی و عملکرد آن‌ها
  • توجه و به روزرسانی پروتکل های امنیتی به روی شبکه، زیرا روزانه و هر لحظه تعداد زیادی از کاربران بروی شبکه ها به تبادل اطلاعات مشغول هستند و اصل اول برای کاربران در این تبادلات حفظ امنیت اطلاعات شان است
  • به وجود آوردن پروفایل  برای استفاده کنندگان از شبکه و همچنین محدودیت هایی در زمینه ورود و دسترسی ها کاربران شبکه.
  • بررسی مداوم شبکه و رفع عیوب و نواقص و حتی کاستی های احتمالی موجود در شبکه طراحی شده
  • بررسی و مدیریت لحظه ای و روزانه مقدار استفاده  کاربران از شبکه
  • به روز نگاه داشتن دانش خود در حیطه شبکه و بکار بستن آن‌ها بصورت عملی به منظور ایجاد دسترسی بهتر، با کیفیت تر و امن تر کاربران در شبکه مذکور
  • نظارت منظم به امور شبکه، زیرا ممکن است گاهی یک یا چند تن از کاربران در حین استفاده به مشکلاتی برخورد نمایند و قاعدتا کارشناس یا مهندس شبکه می بایست نسبت به رفع آن‌ها در اسرع زمان کوشا باشد

 

وضعیت اشتغال و بازارکار

شما به عنوان یک مهندس یا کارشناس شبکه می توانید در حوزه های دولتی چون نهادها و سازمان وغیره و یا بخش خصوصی مشغول بکار شده و یا بصورت مستقل با تاسیس شرکت هایی در قالب قراردادهای مدت دار یا پروژه ای هم با بخش خصوصی و هم دولتی فعالیت و همکاری نمایید.

فارغ از ارزش گذاری اینک ه شما در قالب کدام یک از اشکال زیر به فعالیت بپردازید بیش از پیش به علایق، خصوصیات، خلقیات اجتماعی و توانایی ها شما بستگی دارد و این موضوع اساسی ترین مسئله در تعیین مشی کاری است.

حال می‌خواهیم روی مسئله میزان درآمد کارشناس شبکه در کشورمان متمرکز شویم در این صورت باید بگوییم که اگر فرد در بخش دولتی مشغول بکار شود قاعدتا طبق قانون مدیریت خدمات کشوری دریافتی‌ هایی خواهد داشت که البته در این نوع اشتغال می تواند تا سطوح مدیریتی نیز رشد نماید‌.

اگر کارشناس یا مهندس شبکه در بخش خصوصی فعالیت نماید قاعدتا دریافتی هایی در بازه حداقل دستمزد مصوب تا چندین برابر آن را خواهد داشت و اصولا این تفاوت دستمزد بستگی به این که شما با شرکتی بزرگ همکاری می نمایید یا کوچک و نیز میزان تخصص، دانش، تعهد و سابقه کاریتان دارد.

 

حال بد نیست در این قسمت به وضعیت اشتغال متخصصان شبکه در دیگر کشورها خصوصا کشورهای توسعه یافته بپردازیم. در کشورهای توسعه یافته ای چون آمریکا، میزان نیاز به استخدام متخصصان شبکه دارای آهنگی با رشد مثبت است و نشان از ظرفیت های این شغل در آینده دارد .

همچنین در موضوع میزان دستمزد این متخصصان در کشورها‌یشان نیز می بایست اشاره نمود که متوسط دریافتی یک مهندس شبکه در کشور توسعه یافته ای چون آمریکا چیزی نزدیک به دو برابر متوسط درآمد مشاغل دیگر است که نشان دهنده جایگاه بالای این تخصص در اقتصاد و جوامع کشورهای توسعه یافته دارد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی