آشنایی با شغل مدیر پروژه

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مدیر پروژه

پروژه به معنای تلاش و پشتکار در جهت تولید یک محصول خاص و منحصر به فرد می باشد که شروع و پایان مشخصی دارد و در نهایت با تولید محصول کار پروژه به اتمام می رسد. در هنگام شروع کار یک پروژه افراد زیادی مشغول به کار می شوند که یکی از آن ها مدیر پروژه می باشد که در این مطلب قصد داریم شما را با این رشته و مسئولیت های آن آشنا نماییم.

احتمالا واژه پروژه را بار‌ها و بار‌ها شنیده‌اید. یکبار در خصوص موارد صنعتی و باز دیگر در خصوص موارد پژوهشی. پروژه یک کلمه بسیار کلی است و همانطور که اشاره کردیم به کاری اطلاق می‌شود که در نهایت ما با تولید یک محصول روبرو هستیم. این محصول می‌توانید یک دستگاه باشد و یا یک نظریه و پژوهش. اما یک چیز در انجام همه این‌ها مشترک است و آن هم سیستمی بودن یک پروژه است. هر پروژه یک کار گروهی به حساب می‌آید و هر کار گروهی مستلزم برنامه ریزی و تقسیم وظایف است. برای این که این کار گروهی به بهترین شکل ادامه پیدا کند نیاز است تا یک نفر به عنوان مدیر پروژه انتخاب شود. مدیر پروژه وظیفه برنامه ریزی و ایجاد هماهنگی میان اعضای مختلف را بر عهده دارد.

در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا این شغل را بر اساس فاکتور‌های متفاوتی توضیح دهیم. بر خلاف آن چه در بسیاری از سایت‌ها نوشته شده است مدیریت پروژه شغلی گسترده تر و متفاوت تر است و به رشته تحصیلی خاصی هم تعلق ندارد و می‌تواند درآمد بسیار زیادی هم داشته باشد.

استخدام مدیر پروژه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مدیر پروژه

مدیر پروژه چه کسی است؟

مدیر پروژه شخصی است که با استفاده از دانش، مهارت و تجربه با برنامه ریزی دقیق و حساب کتاب شده پروژه را هدایت می کند و تلاش می کند که در زمان مشخص شده پروژه را به صاحبش تحویل دهد. فردی که در این حرفه مشغول به کار می شود باید بتواند پروژه های مختلفی که در کسب و کار ارائه می شود را بررسی کرده و با برنامه ریزی دقیق طوری آن ها را اجرا کند که با هزینه مشخص شده به انجام برسد و در زمان معین نیز تحویل داده شود. این مدیریت می‌تواند در هر حوزه‌ای که آن را پروژه بنامیم صورت بگیرد. مثلا می‌توانیم مدیر پروژه را در ساخت یک طرح شهری مانند یک پارک تصور کنیم و یا مدیر پروژه ای برای ساخت دستگاه‌های صنعتی و یا مدیر انجام یک پروژه تحقیقاتی در خصوص پرخاشگری.

ساعات کاری مدیر پروژه

ساعات کاری این افراد با توجه به محل خدمتشان و نوع پروژه انتخابی متفاوت می باشد، ولی به طور معمول طبق ساعات اداری فعالیت می کنند البته ممکن است برای تحویل به موقع پروژه به صاحبش ساعت های بیشتری را کار کند. مدیر پروژه به طور معمول در شرکت ها مشغول به کار می شوند و گاها جهت انجام پروژه لازم است به محل دیگری مسافرت کنند، همچنین در صورتی که  مدیریت پروژه های ساخت و ساز را بر عهده داشته باشند باید به آن ها سر بزنند پس با در نظر گرفتن شرایط گفته شده به طور کلی نمی توان ساعات خاصی را برای فعالیت در این حرفه در نظر گرفت.
همین مسئله را یه عنوان یکی از مشکلات مدیریت پروژه در نظر گرفته اند. گاهی برنامه ریزی‌ها تلاشی است برای انجام یک پروژه در موعد مقرر و ممکن است اعضای دخیل در پروژه در ساعت‌ غیر اداری بخشی از فعالیت‌های خود را انجام دهند. همین موضوع زمینه‌ای است تا ساعت کاری مدیر پروژه هم نا مشخص باشد.

وظایف و مسئولیت های مدیر پروژه

 • بررسی هدف مشتری از انجام پروژه
 • توافق با مشتری در خصوص هزینه پروژه
 • توافق با مشتری در خصوص زمان تحویل پروژه
 • تشکیل گروه جهت انجام پروژه و هدایت آن
 • ارئه طرح و برنامه ریزی دقیق جهت انجام پروژه در زمان مشخص شده
 • گزارش کار های انجام شده به سایر مدیران و مشتری
 • مدیریت دقیق پروژه وکاهش خطا های آن جهت تحویل به موقع پروژه

در انجام همه پروژه ها کارفرما وجود دارد. کارفرما اهدافی را از انجام پروژه دنبال می‌کند. مدیر پروه موظف است تا این اهداف را شناسایی در مراحل کار به دقت به کار ببندد. مدیر پروژه ها معمولا مسئول پروژه هم هستند و در خصوص قیمت و نوع پرداختی هزینه کارکنان هم باید با کارفرما به توافق برسند. این که پروژه در چند مرحله تحویل داده می‌شود و چه هزینه‌ای برای آن دریافت می‌شود از وظایف مدیر پروژه است.

مهارت های مورد نیاز مدیر پروژه

 • تسلط کامل به کامپیوتر، اینترنت و نرم افزار های مورد نیاز
 • درک درست از کار و توجه به تمام مسائل موجود در کار با دقت و با توجه به جزئیات
 • داشتن خلاقیت و ابتکار
 • توانایی سازدماندهی و مدیریت کردن زمان جهت تحویل به موقع کار
 • داشتن ارتباط عمومی بالا
 • کنترل هزینه ها و جلوگیری از خرج های اضافی و بی مورد
 • توانایی برقراری ارتباط سیستمی با گروه
 • فعالیت مستمر در فضای مجازی و ایجاد فضای گفتگو میان افراد دخیل در پروژه
 • همدلی و همکاری در جریان کار

تحصیلات مورد نیاز رشته مدیر پروژه

جهت ورود به این شغل باید هنگام انتخاب رشته، رشته کارشناسی مهندسی صنایع و مدیریت صنعتی را انتخاب کرده و بعد از اخذ مدرک در این رشته می توان مشغول به کار شد، البته باید بدانید شرط ورود به این شغل تنها محدود به این دو رشته نمی باشد و افرادی که رشته های مختلف نیز تحصیل کرده اند با داشتن تجربه و مهارت در زمینه صنعت و با شرکت در کلاس های مدیریت پروژه می توانند در این حرفه مشغول به کار شوند.

اما همانطور که اشاره داشتیم، در ذهن می‌توان پروژه های زیادی را تصور کرد که این پروژه ها از اساس با هم متفاوت هستند به همین دلیل نمی‌توان از رشته‌ خاصی برای ورود به این شغل صحبت کرد. این کار بیشتر نیازمند توانایی است تا تحصیلات. مثلا افرادی که دارای توانایی مدیریت و چانه زنی و همچنین انجام کار گروهی هستند بهترین گزینه‌ها برای مدیریت پروژه هستند.

علاوه بر موارد گفته شده افرادی که تحصیلات آن ها کارشناسی مهندسی عمران و معماری است می توانند کارشناسی ارشدشان را در رشته مدیریت پروژه ارتقا دهند و در این حرفه مشغول به کار شوند.

همچنین باید بدانید داشتن اطلاعات و مدرک در زمینه PMBOK، MicriSpft، Projectیکی از عوامل موفقیت در این حرفه محسوب می شود و فرصت های شغلی برای این افراد بسیار بیشتر از سایر افراد می باشد.

فرصت های شغلی مدیر پروژه

معمولا این افراد در صنایع مختلفی مانند ساخت و ساز، مهندسی پزشکی، بازاریابی، فناوری اطلاعات و غیره می توانند مشغول به کار شوند. البته باید بدانید که کار کردن در صنایع تنها فرصت شغلی این حرفه نیست و هر چقدر تجربه و مهارت در این حرفه بیشتر شود فرصت های شغلی بهتری نیز پیش روی آن ها قرار خواهد گرفت. علاوه بر موارد بالا مدیر پروژه می تواند در کنار یک کارفرما کار کند و در صورت رضایت دو طرف کارشان را به طور دائم ادامه دهند.

در حالت کلی داشتن تجربه و مهارت در این حرفه نقش اصلی و اساسی را ایفا می کند و  هر چقدر تجربه در این حرفه بیشتر شود می توان پله های ترقی را سریع تر طی کنید و نقش های مدیریتی مهم را بر عهده بگیرید. وضعیت استخدام در این رشته نیز چندان تعریفی نیست اما به دلیل پیشرفت کشور و پررنگ تر شدن جایگاه مدیریت پروژه امید است در آینده وضعیت استخدام در این رشته نسبت به گذشته بهتر شود.

اما آنچه جای امیدواری دارد وجود پروژه های مختلف است. سالانه چند صد‌ هزار پروژه در کشور بهره‌برداری می‌شوند که همه این پروژه ها نیازمند مدیریت هستند. در کنار این موضوع می‌توان به ایجاد پروژه هم اشاره کرد. افرادی که در این کار تخصص دارند می‌تواند با همکاری با متخصصین و افراد خلاق بر روی پروژه های مختلف کار کنند و معمولا هم درآمد بیشتری از این راه به مدیران پروژه می‌رسد. بنابراین مدیر پروژه می‌تواند در نقش یک کارآفرین هم ظاهر شود.

درآمد مدیر پروژه

میزان درآمد در این رشته همانند سایر رشته ها به محل کار بستگی دارد و افرادی که در مکان های دولتی استخدام هستند حقوق مشخص و ثابتی که بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می شود را دریافت می کنند اما حقوق افرادی که در بخش خصوصی کار می کنند متفاوت است و عواملی مانند توان مالی شرکت، نوع پروژه انجام شده، میزان تحصیلات و تجربه، میزان آشنایی با نرم افزارهای کامپیوتری و غیره تعیین کننده حقوق این افراد است. بهتر است بدانید سمت این افراد در محل کار متفاوت است و به صورت کارشناس، مدیر و سرپرست پروژه می‌توانند مشغول به کار شود که هر کدام درآمد متفاوتی نسبت به دیگری دارد.
به طور کلی درآمد مدیر پروژه تابعی از نوع و حجم پروژه‌ هاییست است که بر روی آن کار می‌کند و همچنین زمانی که پروژه را به اتمام می‌رساند. در صورتی که مدیر بتواند با برنامه ریزی خود پروژه‌های بزرگ را در مدت زمان خاص و با هزینه مشخص به پایان برساند قاعدتا میزان دریافتی او بسیار بیشتر خواهد بود. اما در پروژه‌های کوچک که زمان کمتری هم صرف آن می‌شود درآمد مدیر پروژه بسیار کمتر خواهد بود. اما همانطور که اشاره کردیم گاها ممکن است حقوق ثابتی برای مدیر پروژه در نظر گرفته شده باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی