آشنایی با شغل مهندسی صنایع

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندسی صنایع

در گذشته، مهندسی صنایع یکی از شاخه های فرعی مهندسی مکانیک بوده است که در سال 1909 میلادی جدا شده و به عنوان یک رشته مجزا و کاملا مستقل در دانشکده فنی و مهندسی به وجود آمد. این رشته درسال 1374 در ایران در دانشگاه صنعتی شریف آغاز به کار کرد.

بنابراین می‌توانیم بگوییم در این یادداشت یکی از با سابقه ترین رشته‌های مهندسی را بررسی خواهیم نمود که تاثیر زیادی بر تحولات حوزه صنعت داشته است. وقتی عصر جدید را عصر صنعتی شدن می‌نامیم بی شک صحبت از مهندسی صنایع هم اساسی خواهد بود. چرا که زمینه شکل گیری بسیاری از پیشرفت‌ها و توسعه را فراهم آورده است.

استخدام مهندس صنایع در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس صنایع در تهران

دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک علاقه مند به مهندسی صنایع می توانند در بیشتر دانشگاه های کشور در شهرهایی مانند تهران ، همدان، شیراز ، اصفهان ، کرمانشاه ، سنندج و بیشتر دانشگاه‌های کشور شروع به تحصیل کنند.

مهندسی صنایع تلفیقی از اقتصاد ، مدیریت ، ریاضی و کاربرد سیستم ها می باشد. در حقیقت موضوعات مربوط به مهندسی صنایع را می توان به علم مدیریت ربط داد و این دو را درکنار یکدیگر قرار داد. بنیان گذار این علم فردریک تیلور، معروف به پدر مهندسی صنایع است.
وقتی از مهندسی صنایع به عنوان یک شغل یاد می‌کنیم قطعا دغدغه‌هایی حول آن شکل می‌گیرد که می‌توانیم هر کدام را به شکلی مطرح کنیم. برخی از دشواری‌های این کار صحبت می‌کنند. عده‌ای دغدغه‌ زیادی در خصوص تحصیل در این رشته دارند. بعضی‌ها تلاش می‌کنند مهندس صنایع موفقی باشند. گروهی هم دوست دارند بدانند آیا پس از فارغ التحصیلی می‌توانند به راحتی استخدام شوند و یا نه. و دغدغه دیگر در خصوص محل کار و میزان درآمد است. در این یادداشت همه این موراد را بررسی می‌کنیم.عمده وظایف مهندس صنایع

از جمله وظایفی که مهندسی صنایع در پس خود دارد بهینه سازی، کیفیت کالا، زمان سنجی و کار سنجی می‌باشد. با توجه به این تعاریف، تمامی شرکت ها و کارنجات برای رقابت با سایرین، بقا، و رسیدن به اهداف اقتصادی و غیر اقتصادی نیازمند مهندسین صنایع می باشند.

یک مهندس صنایع باید بتواند هزینه های مصرفی را به حداقل رسانده و برای جلوگیری از به هدر رفتن محصولات و کالا راه چاره بیابد. هم چنین باید سیستم ها و نیروی انسانی را یک دست کند. بطور کلی می‌توانیم مهندسین صنایع را یابنده بهترین روش اقتصادی بدانیم.

یک مهندس صنایع باید توانایی هایی مانند تحمل فشار کاری زیاد ، مدیریت ، دقت زیاد و توجه به جزئیات ، مدیریت زمان ، روابط اجتماعی بالا و ذهنی خلاق و پویا دارا باشد.

 

حوزه فعالیت و درآمد مهندس صنایع

حوزه هایی که یک مهندس صنایع می تواند در آن فعالیت کند عبارتند از : سیستم های تولیدی – مهندسی مالی -  مهندسی کیفیت – مدیریت مهندسی – مدیریت مهندسی – مهندسی سیستم های اطلاعاتی – مدیریت پروژه

مهندسی صنایع می تواند در کارخانه های صنعتی ، تولیدی و خدماتی ، هم چنین در شرکت هایی مانند شرکت بیمه ، هواپیمایی ، کشتیرانی ، بیمارستان ها ، کشت و صنعت ، خدمات شهری و هر موقعیت و مکانی که نیازمند مدیریت و برنامه ریزی باشد ، مشغول به کار شود.

درآمد ماهیانه ی یک مهندس صنایع باتوجه به محل کارش ، بین دو تا پنج میلیون تومان است. البته این درآمد هم با توجه به متغیر‌های چندی تعیین می‌شود. این که شما در چه محلی فعالیت می‌کنید و یا چند سال تجربه کاری دارید و احتمالا تحصیلات مرتبط دارید یا خیر در میزان حقوقی که دریافت می‌کنید بسیار اهمیت دارد.

همانطور که مشاهده می‌کنید حوزه کاری مهندسی صنایع بسیار گسترده است از خدمات شهری گرفته تا حوزه نفت و گاز. دلیل این موضوع گستردگی عنوان این رشته ‌است وقتی شما از صنایع صحبت می‌کنید از مورد خاصی بحث نمی‌کنید. برای مثال در رشته مهندسی هسته‌ای ما فقط اشاره به یک شکل خاص از مهندسی داریم اما مهندسی صنایع می توانید هر نوع صنعتی را در بر بگیرد.

گرایش های ارشد رشته مهندسی صنایع عبارتند از :

 1. سیستم های مالی
 2. زنجیره تامین
 3. مدیریت پروژه
 4. مدیریت سیستم و بهره وری
 5. بهینه سازی سیستم ها
 6. سیستم های سلامت
 7. نوآوری و فناوری
 8. مدل سازی سیستم های کلان
 9. آینده پژوهی

 

 

سیستم های مالی

وظایف یک مهندس صنایع در این گرایش عبارتند از :

 1. ارائه راه حل های خلاقانه در حل مشکلات اقتصادی
 2. به کارگیری دانش های محاسباتی و اطلاعاتی پیشرفته در بازارهای اقتصادی
 3. تحلیل سرمایه گذاری در موسسات کارگزاری ، شرکت های بیمه و واحدهای خزانه داری
 4. استفاده از ابزارهای کاهش ریسک. وقتی وارد صنعت شوید متوجه مفهوم ریسک خواهید شد. این که چگونه می‌توان ریسک را از بین برد اهمیت بسیار زیادی دارد و حتی در تولیدات نیز معمولا این موضوع در نظر گرفته می‌شود و حتی در برخی از صنایع متخصصی برای بررسی راه‌های امن سازی تولیدات در نظر گرفته شده است.

زنجیره تامین

وظایف کارشناسان این گرایش ایجاد هماهنگی های لازم درجهت تولید ، مکان یابی و حمل و نقل است. این کار به منظور دستیابی به بهترین ترکیب پاسخگویی موفق در بازار صورت می گیرد. از آن جا که در حال حاضر بحث تامین در صنایع مختلف اهمیت پیدا کرده است این رشته به صورت مجزا و تخصصی تلاش دارد تا عمده مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد را بر طرف نماید.

مدیریت پروژه

لازم به ذکر است که این رشته تحت عنوان مدیریت پروژه نفت و گاز در دانشگاه تهران پذیرش دارد لذا سایر دانشگاه ها در رشته مدیریت پروژه پذیرش خواهند داشت. هدف از این گرایش ، تربیت افراد متخصص در زمینه نفت و گاز می باشد. فارغ التحصیلان دراین رشته می توانند در وزارت نفت استخدام شوند.
سالانه پروژه‌های عظیمی در صنایع مختلف کشور بهره‌برداری می‌شوند. در صورتی که مدیریت و کنترل پروژه وجود نداشته باشد امکانی هم برای موفقیت نمی‌توان قائل شد. البته در این گرایش استخدامی چندان زیادی وجود ندارد اما رشته پر اهمیتی است.

مدیریت مهندسی

می توانیم لقب پولسازترین را مدیریت مهندسی نسبت بدهیم. این رشته فرم بخصوصی از مدیریت با به کارگیری فنون مهندسی می باشد. دانش آموختگان در این شاخه ، می توانند با استفاده از فنون علم مدیریت آمیخته با اصول مهندسی به حل مسائل موجود در زمینه های مدیریتی ، اقتصادی ، تجاری سازمان ها و صنایع بپردازند.

 

مدیریت سیستم بهره وری

این گرایش نقش کلیدی در اداره ، موفقیت و توسعه صنایع دارد . اهمیت این نقش به دلیل افزایش دانش فنون مدیریت سیستم و بهره وری توسعه است. در واقع این گرایش را می توان چکیده دوره کارشناسی مهندسی صنایع تعریف کرد.

بهینه سازی سیستم ها

هدف گرایش بهینه سازی سیستم ها تربیت کارشناسان در حوزه های مدیریت پروژه ها ، مدلسازی ، بررسی مشکلات و حل بحران ها می باشد. این گرایش را می توانیم سخت ترین و مهمترین گرایش مهندسی صنایع معرفی کنیم.

سیستم های سلامت

سلامت شناسی ، بررسی و آنالیز مشکلات ، ارائه راه حل مناسب برای رفع مشکلات از اهداف این گرایش می باشد. از جمله وظایف مهم دانش آموختگان در این رشته عبارتند از :

 • برنامه ریزی و شیفت بندی پرستاران در بیمارستان ها
 • حمل و نقل و مدیریت خون موجود در سازمان انتقال خون
 • برنامه ریزی و زمان بندی اتاق عمل
 • تیم بندی به منظور بهبود کیفیت و ارائه خدمات بیمارستان

 

مدیریت نوآوری و فناوری

دراین گرایش ، کارشناسان خواهان فناوری و نوآوری در مقابل روش های سنتی برای زمینه های اقتصادی هستند. دانش آموختگان در این رشته باید با آخرین و بروزترین دستاوردهای فناوری در حوزه های صنعت،         ، استفاده از آنها و فرآیندهای تولیدی آشنا باشند.

مدل سازی سیستم های کلان

مدل سازی سیستم های کلان به تعلیم و تربیت افرادی در زمینه برنامه ریزی و طرح سیستم هایی مانند حمل و نقل ، انتقال و توزیع کالاها ، آبرسانی و فاضلاب ، خدمات آموزشی یا بهداشتی و ارتباطات می‌پردازد.

 

آینده پژوهی

این شاخه را می توان تلفیقی از مدیریت و علوم مهندسی درنظرگرفت. این گرایش قصد دارد مهندسین صنایع و افراد توانمند در تخیل ، پیش بینی و تصمیم گیری صحیح و به جا در موقعیت های حساس را در عرصه های صنعت و فناوری تعلیم دهد.

آینده رشته مهندسی صنایع

با توجه به تنوع و گستردگی که در این رشته توضیح دادیم باید امیدوار بود که فرصت‌های شغلی که در اینجا ایجاد می‌شود هم بسیار متنوع و گسترده باشد اما متاسفانه چنین نیست و بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند و یا مهاجرت می‌کنند البته تعدادی از آن‌ها نیز در مشاغل مختلف با توجه به گرایشاتی که توضیح دادیم مشغول به کار می شوند.
در صورتی که قصد دارید شانس خود را برای ورود به بازار کار افزایش دهید حتما باید دوران کارشناسی ارشد و دکتری را بگذرانید. بسیاری از افرادی که در این مقاطع فارغ التحصیل شده اند کار دشواری برای ورود به بازار کار ندارند. بنابراین آینده کاری از آن کسانی است که تحصیلات تکمیلی را می‌گذرانند.
یکی از مشاغلی که در این دوران می‌توان بسیار به آن امیدوار بود کرسی دانشگاهی در رشته مهندسی است. با توجه به این که دانشجویان مهندسی دوران تحصیلات تکمیلی را به پایان نمی‌رسانند امکان زیادی برای دکتری این رشته وجود دارد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی