آشنایی با شغل مدیر کنترل پروژه

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مدیر کنترل پروژه

به واقع یکی از مهم ترین دانش هایی که امروزه به کمک انسان ها آمده است دانش مدیریت است. امروزه دانش مدیریت به نوعی در تمام حوزه های دانش بشری و بخش های مختلف صنعت ورود کرده و به افزایش بهره وری و انجام صحیح تر امور کمک می نماید. به بیان دیگر دانش مدیریت به تربیت مدیران در بخش های مختلف علوم و صنعت مبادرت می نماید.

یکی از بخش هایی که مدیران تربیت شده بسیار راه گشا  خواهند بود، مدیرانی هستند که در بخش کنترل پروژه های صنعتی و... ایفای نقش می نمایند. کنترل و یا مدیریت پروژه بهترین راه برای نظارت بر روند انجام یک پروژه هم به حساب می‌آید. نمی‌توان پروژه ای را تصور کرد که بدون نیاز به مدیریت بعد از مدت مشخص، با هزینه مشخص و به صورت صحیح ساخته شود. همه پروژه‌ها نیازمند ارزیابی و کنترل هستند و این ارزیابی میسر نمی‌شود مگر آن که به وسیله مدیر کنترل پروژه نظارت‌هایی صورت گیرد.

استخدام مدیر کنترل پروژه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مدیر کنترل پروژه
این شغل شاید برای بسیاری تازگی داشته باشد و یا احتمالا بعضی از افراد که در پروژه‌های عمرانی کار کرده باشند با کلیتی در خصوص این شغل آشنا باشند. اما به صورت کلی یکی از مشاغل ناشناخته به حساب می‌آید. از این رو در این یادداشت بر آنیم تا با توضیح کلی این رشته و پرداختن به برخی موارد اطلاعات لازمی که در این مورد نیاز است را ارائه کنیم. در ادامه علاوه بر معرفی بهتر این شغل، به بررسی وظایف، درآمد و بازار کار مدیر کنترل پروژه هم خواهیم پرداخت.

معرفی مدیر کنترل پروژه

به واقع یک مدیر کنترل پروژه، بسیاری از پروژه های صنعتی، عمرانی و غیره را پیش بینی و برنامه ریزی کرده و به لحاظ زمانی، نیروی انسانی و مالی پروژه ها را راهبری می نمایند. مدیر کنترل پروژه بررسی می نماید که پروژه مورد نظر به لحاظ زمانی طبق تعهد اولیه پایان پذیرد.

مدیر کنترل پروژه، همچنین بررسی هایی در باب بهره وری نیروی انسانی و نیز هزینه های مالی پروژه انجام داده و سعی می کند به بهترین نحو معضلات را مدیریت نماید. مدیر کنترل پروژه، به منظور انجام دقیق و صحیح وظایف خود فعالیت هایی چون، ساماندهی پروژه و همچنین نظارت و هدایت اجرای پروژه را برعهده دارد.

موضوعی که در اینجا می توان بدان اشاره نمود این است که پیش از شروع پروژه نیز وظایف متعددی بر مدیر پروژه مرتب است که از آن جمله می توان به مسایلی چون ریسک های بالقوه ای که ممکن است پروژه مورد نظر داشته باشد و یا  تحلیل ابعاد مختلف پروژه، زمان بندی پروژه و در نهایت برآورد هزینه های یک پروژه را نام برد.

دانش آموختگان کدام یک از رشته های تحصیلی می توانند مدیر کنترل پروژه باشند؟

در جواب این سوال رایج می بایستی اشاره نمود که رشته مهندسی صنایع و همچنین رشته مدیریت صنعتی، رشته های دانشگاهی هستند که بالاترین درصد مدیران کنترل پروژه را به نسبت سایر رشته ها در مقطع کارشناسی تربیت می نمایند.

البته در سنوات اخیر برای دانشجویان تعدادی از رشته های مهندسی های از جمله معماری و عمران در مقطع کارشناسی ارشد رشته گرایش هایی ذیل عنوان  مدیریت کنترل پروژه برای دانشجویان معماری و همچنین مدیریت ساخت برای دانشجویان عمران تعریف شده اند که از این رهگذر نیز مدیران کنترل پروژه تربیت می شوند.

البته نکته ای در اینجا باید بدان اشاره نمود این است که در بسیاری از صنایع فارغ التحصیلان رشته های مختلف که تجربه کاری مناسبی در صنعت مورد نظر داشته اند با گذراندن دوره های کوتاه مدت مدیریت پروژه در مراکز آموزشی آزاد داخلی و یا خارجی مشغول فعالیت به عنوان مدیر کنترل پروژه می گردند.

همچنین آشنایی با استانداردهای مدیریت پروژه مثل PMBOK و نرم افزارهای کنترل پروژه همانند MicroSoft Project  از اهمیت بسیار زیادی برای شاغلین این بخش برخوردار است و کسانی که مدرک معتبر در این حوزه ها داشته باشند از فرصت های شغلی بهتری نسبت به سایرین برخوردار خواهند بود.

وظایف یک مدیر کنترل پروژه

 • نقد  و بررسی  نیازمندی ها و انتظارات مد نظر صاحبان پروژه ها و صنایع، برای ایجاد فضای مشترک میان همه افراد و گروه هایی که در پروژه موردنظر دارای منفعت هستند. و همچنین تلاش برای ایجاد فهم ‌مشترک از نتیجه و آورده های یک پروژه.
 • پیش بینی و برنامه ریزی در مورد امور بسیار مهمی چون؛ برنامه ریزی زمانی، مدیریت هزینه ها و همچنین مواد و منابعی که برای پیشبرد پروژه مورد نیاز است
 • ایجاد یک طرح واره ذهنی از کل پروژه و تقسیم این طرح واره به مراحل کوچکتر، به منظور مدیریت ذهنی تمامی مراحل پروژه

 

 • توان بالای چانه زنی به منظور مذاکرات منظم با کارفرماها و همچنین تامین کنندگانی که با پروژه همکاری می کنند. انجام هر پروژه ای بدون در نظر گرفتن این که پروژه یک سیستم و کل واحد است امکان پذیر نیست به همین دلیل مدیر کنترل پروژه باید بتواند ارتباط خود را با سایر بخش‌های مدیریتی و کاری حفظ کند. این موضوع در پیشبرد امور نقش بسزایی دارد.
 • ارتباط منظم با مدیران بالا دستی و یا سفارش دهندگان پروژه به منظور ارائه گزارش از میزان پیشرفت پروژه
 • تحقیق و بررسی به منظور انتخاب افراد متخصص برای همکاری و سپس هدایت آن‌ها
 • بررسی های منظم به منظور حصول اطمینان از به ثمر رسیدن مراحل مختلف پروژه در زمان پیش بینی شده آن هم مطابق با برآورده های مالی انجام شده و کیفیت مورد انتظار مدیران یا مشتریان.
 • هدایت پروژه در مقاطعی که ممکن است از نظر زمان بندی پروژه عقب افتاده باشد و ریسک کردن در مواقع و مواردی که این نیاز حس می گردد

 

 توانمندی های موردنیاز برای یک مدیر کنترل پروژه

 • توانمندی هایی در زمینه استفاده بهینه از رایانه، فضای مجازی و همچنین نرم افزارهای تخصصی مورد نیاز یک مدیر کنترل پروژه
 • توانایی های عملی و فنی مختص هر پروژه، که به واقع این توانمندی ها بسته به نوع صنعت متفاوت خواهد بود
 • توانایی هایی در زمینه فن مذاکره و ایجاد ارتباط مناسب با مدیران ارشد، مشتریان و سرمایه گذاران پروژه
 • توانمندی های بالا در زمینه سامان دهی و برنامه ریزی زمانی پروژه
 • توانمندی هایی در زمینه مدیریت چالش ها و هیجانات
 • توانایی‌هایی برای انجام ریسک های به موقع به منظور  ثمر یافتن پروژه در زمان و با امکانات مقتضی و برنامه ریزی شده
 • توانایی حل منطقی معضلات و مشکلاتی که ممکن است در طی پروژه به وجود آید

 

فرصت های شغلی و بازار کار مدیر کنترل پروژه

یک مدیر کنترل پروژه می تواند در بسیاری از صنعت های مختلف از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، ساخت و ساز و... ایفای نقش نماید. اما شکل این همکاری و مشارکت می‌تواند دارای صورتبندی های مختلفی باشد. گاه یک مدیر کنترل پروژه می تواند با یک پیمانکار بزرگ بصورت دائم و یا پروژه ای همکاری نماید. گاهی می تواند با ایجاد یک شرکت مشاوره ای در زمینه کنترل پروژه خود را در معرض دید افراد یا پیمانکارانی که به این ساختارها نیاز دارند قرار دهند.

  گاهی دیگر یک مدیر کنترل پروژه می تواند به استخدام نهاد ها و سازمان هایی در آمده و بطور منظم همراه با پروژه های آن نهاد ها و سازمان ها ایفای نقش نماید. حال اگر بخواهیم به میزان درآمد یک مدیر کنترل پروژه بپردازیم باید بگوییم که در داخل ایران، بسته به اینکه یک مدیر کنترل پروژه در بخش خصوصی و یا دولتی ایفای نقش نماید درآمد متفاوتی نیز خواهد داشت.

اگر فرد در بخش دولتی مشغول بکار شود، حقوق و مزایای او طبق قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین خواهد شد. اما در بخش خصوصی معادلات و اتفاقات متفاوت خواهد بود. زیرا در بخش خصوصی بسته به این که شرکت یا نهاد مذکور، چقدر بزرگ بوده و منابع مالی و پروژه ای در اختیار دارد میزان دستمزد همه کارکنان و به طبع آن مدیر کنترل پروژه نیز متفاوت خواهد بود.

حال باید به این نکته نیز اشاره نمود که در بخش خصوصی عامل تعیین کننده دیگر در دستمزد و درآمد یک مدیر کنترل پروژه میزان تخصص، تعهد، تجربه وی در زمینه شغلی مذکور است. البته میزان درآمد یک مدیر کنترل پروژه در بازه ای مشتمل بر حداقل دستمزد مورد تایید دولت و پیمانکاران بخش خصوصی تا چند ده برابر آن وجود دارد و همانطوری که در بالا اشاره شد عوامل زیادی در تعیین میزان دریافتی موثر است.

به واقع در سال های اخیر و با رشد میزان مهاجرت نخبگان، خالی از لطف نیست اگر اشاره ای به میزان درآمد مدیران کنترل پروژه در کشورهای اصطلاحا توسعه یافته بکنیم. در این کشورها میزان درآمد یک مدیر کنترل پروژه، گاه تا دو یا سه برابر متوسط میزان درآمد مشاغل دیگر در این کشورها می رسد و این نکته خود نشانگر وضعیت مناسب این شغل در کشورهای توسعه یافته می باشد.
به طور کلی بازار کاری این شغل چندان مثبت ارزیابی نمی‌شود و نمی‌توان فرصت‌های شغلی چندان زیادی را برای آن متصور بود و تنها در موارد خاص و اندک امکان‌های شغلی ایجاد می‌شوند. اما از آن جا که این شغل به نظر ضروری می‌رسد شاید با توسعه بیشتر صنایع مختلف و همچنین انجام پروژه‌های عمرانی شاهد استخدام بیشتر در این حوزه هم باشیم.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی