آشنایی با شغل طراح وب

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل طراح وب

نیک می دانیم، یکی از ابزارهایی که زندگی نوع بشر را در همه ابعاد دگرگون ساخته و امکان و فضاهای فوق العاده ای برای ظهور و بروز انسان و استعدادهایش فراهم ساخته رایانه و به دنبال آن فضای مجازی است.

به واقع بسیاری از فرصت ها و فضاها برای انسان زمانی ایجاد گردید که بشر توانست علاوه فضای واقعی موجود، یک فضای ایهامی و مجازی را به وجود آورد و مشخص است که آن دسته ای از متخصصان که بیشترین تاثیر را در ایجاد و تولید هر چه بیشتر این فضا داشته اند متخصصان علوم کامپیوتر و وب بوده اند.

استخدام طراح سایت در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام طراح سایت در تهران

به بیان دقیق تر وبسایت ها در دهه های گذشته بسیاری از خوراک های مورد نیاز ما انسان ها اعم از نیاز ما به اطلاعات بصورت روزانه و گاها لحظه ای، نیاز انسان به تبادل اطلاعات، نیاز انسان برای آشنایی با سبک ها و قرائت های مختلف از زندگی و غیره را انجام داده اند. به واقع این مراجع دنیای مدرن که وظیفه جهت دهی و کانالیزه کردن نیازها و اولویت های نوع بشر را به عهده دارند توسط متخصصان علوم رایانه پدید می آیند.

امروزه زندگی بدون وجود وبسایت‌های مختلف امکان پذیر نیست. اگر بگوییم بیش از نیمی از نیاز‌های اطلاعاتی و حتی خدماتی ما از این طریق صورت می‌گیرد گزافه نگفته‌ایم. این شغل همچنان با قدرت در حال گسترش است و روز به روز نیز بخش‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود و برخلاف تصور بسیاری که این شغل را قدیمی می‌دانند باید هنوز آن را در صدر مشاغل قرار داد.
در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا مباحث مهمی را در خصوص اهمیت وبسایت‌ها، وظایف طراح وب، تخصص ایشان، مهارت‌ها و توانایی‌ای مورد نیاز جهت ورود به این شغل و همچنین بازار کار و میزان درآمد طراح وبسایت‌ها را بررسی کنیم.

معرفی طراح وب

یک طراح وب به بیان ساده، از نوآوری ها و توانایی های فنی خود برای احداث و ایجاد وبسایت ها استفاده می نماید. یک طراح وب به واقع آشتی بین علاقه به علوم رایانه و علومی چون طراحی و گرافیک است. در واقع یک طراح وب فردی است که در حیطه علوم کامپیوتر از انجام فعالیت هایی که نیاز به خلاقیت های ذهنی دارد، لذت می برد.

حال اگر بخواهیم بصورت دقیق تر راجع به کار یک طراح وب توضیحاتی ارائه نماییم باید بگوییم که در طراحی وبسایت های اینترنتی از متخصصان مختلفی بهره خواهیم برد که یکی از مهم ترین آن‌ها طراح وب است.

به بیان دیگر طراح وب، بیشتر انرژی خود را صرف  برنامه نویسی ظاهری و طراحی وب سایت می نماید و برنامه نویس های همکار وی به ایجاد کدهای نرم افزاری به منظود تولید، کنترل و پردازش هایی که در قسمت های متفاوت وب سایت به عرصه نمایش در می آیند، فعالیت دارند.

یک طراح وب، ابتدا می بایست طرح واره ای کلی از آن چه می خواهد در قالب یک سایت طراحی نماید در ذهن و خیال خود ترسیم نموده و ادراک نماید که این وب سایت ذیل چه ساز و کارهایی عمل خواهد نمود.

حال سوالی که ممکن است ایجاد شود این است که، آیا طراحی وب نیاز به مدرک مرتبطی در این حوزه دارد یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که طراحی وب سایت نیاز به مدارک و تحصیلات مرتبط نداشته و بسیاری از طراحان در حوزه های مختلفی که یک طراح نیاز دارد تجربیاتی کسب کرده اند. خواه این تجربیات در موضوعاتی چون تبلیغات بوده باشد و یا موضوعات آموزشی و غیره.

یکی از جذابیت هایی که شغل طراحی وب دارد این است که گاها می تواند بصورت آزاد کاری انجام گردد یعنی زمان و ساعات کار متخصص در اختیار خود شخص بوده و می تواند در طبق برنامه ریزی زمانی خود آن را به نتیجه برساند. اما روندی که وجود دارد این است که معمولا طراحان وب بصورت تمام وقت مَشغول بکار هستند.

طراحی وب در واقع یکی از عرصه های شغلی جدیدی است که طرفداران بسیاری در جهان و به طبع آن در کشور ما پیدا کرده است و محل انجام کار و وظیفه یک طراح وب، گاه می تواند در منزل و یا در محل شرکت یا سازمانی که فرد تحت تعهد اوست انجام پذیرد.

در مجموع از توضیحات بالا می توانیم به این نتیجه برسیم که طراحی وب یکی از عرصه های جدید و جذاب شغلی است که به واقع زاده دنیای مدرن بوده و نیاز این شغل به وجود توامان ذوق و قریحه و استعداد درکنار دانش فنی، فضایی خاص را برای متخصصان این رشته ترسیم می نماید.

 

وظایف یک طراح وب

  • توانایی برقراری ارتباط با متقاضیان و مشتریان، به منطور ایجاد مفاهمه و فهم مشترک در مورد خواسته و نیاز آن‌ها در زمینه طراحی وب سایت شان تا به درستی بتوانند انتظارات و خواسته های آنان را جامه عمل بپوشانند.
  • تلاش برای تهیه یک طرح واره کلی از شکل و قسمت های مختلف وب سایت موردنظر که نشان دهنده نحوه ارتباط بخش های مختلف با یکدیگر است آن هم به منظور ایجاد یک شمای کلی از کار و یا ارائه به متقاضیان.

 

  • این طرح واره می تواند بصورت دستی طراحی شده و روی کاغذ پیاده گردد یا می تواند با نرم افزارهای مختلف و بصورت الکترونیکی تهیه گردد.

 

  • بررسی دقیقِ آزمایشی وبسایت و انجام تغییرات و اصلاحات در حالتی که نیاز احساس گردد

 

  • بارگذاری سایت بر روی سرور، به منظور آغاز به کار آن و انجام فرآیند واگذاری  به متقاضی یا سفارش دهنده

 

  • افزودن ظرفیت های چند رسانه ای مانند فیلم، صدا و انیمیشن به سایت که به وسیله نرم افزارهای خاصی صورت می پذیرد

 

  • تصمیم‌ گیری در مورد فونت متن ها و رنگ های بکار رفته در پس زمینه های وب سایت. البته در این بخش علاوه بر نظرات تخصصی طراح وب، متقاضی و یا سفارش دهنده نیز می تواند نظرات خود را ابراز دارد.

 

تحصیلات لازم برای ورود به شغل طراحی وب

به واقع دانش آموختگان رشته های مختلفی می توانند در این عرصه وارد شوند. از جمله این رشته ها می توان به کارشناس علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات اشاره نمود. البته دانش آموختگان رشته های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات در مقطع ارشد نیز می‌توانند وارد این عرصه شوند.

شایان ذکر است که برخی از مهارت های دانشی و عملی مورد نیاز یک طراح وب در دانشگاه ها تدریس نمی‌گردد و فردی که می خواهد در این رشته یک متخصص باشد می بایست بعضی از زبان های برنامه نویسی و برنامه های گرافیکی مورد نیاز برای طراحی وب را فرا گیرد. که این تلاش برای فراگیری هم‌می تواند صورتی خود خوان داشته و فرد با تلاش های خود بدان دست یابد یا می تواند به مراکز و آموزشگاه هایی مراجعه نماید.

در واقع دانش آموختگان رشته های دیگری چون، بعضی از رشته های گرافیک مانند گرافیک رایانه ای و برخی دیگر از رشته های هنری نیز می توانند وارد این عرصه شوند.

اما نکته ای در اینجا می توان بدان اشاره نمود و مسئله ای جالبی را نیز بیان می دارد این است که؛ بسیاری از طراحان وب که در این زمینه برای خود نامی را دست و پا نموده و کارهایشان الهام بخش بسیاری بوده است تحصیلات مرتبطی را با طراحی وب نداشته اند و فقط با تهیه و تمرین بسیاری از نرم افزارهای مورد نیاز در کنار علاقه مفرط به علوم رایانه و علوم گرافیکی توانسته اند در این عرصه موفق گردند.

اگر بخواهیم سطور و بندهای بالا را جمع بندی نماییم باید بگوییم؛ برای موفقیت در کار طراحی وب و معرفی خود به نهادها و سازمان ها و شرکت های بزرگ برای استخدام، باید نوآوری ها، خلاقیت ها و همچنین دانش فنی خود را بدیشان معرفی نمایید و بدین منظور قطعا به تسلط در برخی امور چون؛ زبان های برنامه نویسی و بعضی از نرم افزارهای گرافیکی نیاز خواهید داشت.

 

بازار کار و موقعیت شغلی طراح وب

بسته به اینکه  علاقمند به فعالیت در حوزه های خصوصی و یا دولتی را داشته باشید موقعیت های شغلی متفاوتی انتظار شما را می کشند. به طور مثال اگر علاقه مند به کار در بخش خصوصی باشید می توانید در شرکت های طراح وب فعالیت نموده و گاه تا سطح مدیریت طراحان و تولید محتوای وب ها پیش رفت.

اگر هم علاقه مند به فعالیت در بخش ها و نهادهای دولتی باشید می توانید در بخش های مختلف فعالیت نمایید.ند طراحی و مدیریت سایت هستند و حتی گاهی مباحثی در خصوص امنیت سایت‌ها ایجاد می‌شوند معمولا از طراحان حرفه‌ای این حوزه استفاده می‌شود و درآمد بسیار خوبی هم برای آنان در نظر گرفته می‌شود.

میزان درآمد طراحان وب نیز مانند سایر مشاغل دارای بازه های متفاوتی است. بازه ای که به خوبی بیانگر تفاوت سطح درآمد از سطح چند صد هزار تومان در ماه تا چند ده میلیون تومان در ماه می باشدکه باز هم بستگی به این دارد که در بخش خصوصی و یا دولتی فعالیت می نمایید و همچنین بستگی به میزان تخصص، تعهد و تجربه شما خواهد داشت.
در حال حاضر درآمد طراحان بر اساس نوع فعالیتی که انجام می‌دهند مشخص می‌شود برای مثال گاه طراحی یک سایت در کمتر از سه روز انجام می‌شود و هزینه طراحی هم بیش از یک میلیون تومان است و برای سایت‌های تخصصی این هزینه‌ها به چند ده میلیون تومان هم می‌رسد. بنابراین همه چیز به سرعت عمل و تخصص طراح مربوط است.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی