آشنایی با شغل برنامه نویسی کامپیوتر

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل برنامه نویسی کامپیوتر

امروزه کمتر کسی است که در دنیای مدرن گذران عمر کند و به این نکته که رایانه ها و برنامه های نرم افزاری آن‌ها، نقشی اساسی در زندگی نوع بشر دارد معترف نباشد. به واقع بسیاری از فعالیت های مختلف انسان ها و حتی بخش زیادی از سرگرمی های آن‌ها در زندگی روزمره توسط برنامه ها یا اصطلاحا اپلیکیشن ها انجام می‌گردد.

به بیان دقیق تر، انجام بخش اعظمی از کارهای ادارای و سیستم بوروکراتیک از جمله بانک ها، ادارات، فروشگاه‌ها و غیره توسط برنامه هایی که برنامه نویسان کامپیوتر آن‌ها را می نویسند انجام می گردد. بسیاری از برنامه های سرگرمی و بازی موجود در بازار نیز از این قاعده تبعیت می نمایند

استخدام برنامه نویس در ارومیه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام برنامه نویس در ارومیه

نرم افزار های ارتباط مجازی و شبکه های اجتماعی که به نوعی صورت بندی زندگی انسان ها و نحوه تعاملاتشان در زندگی روزمره را دگرگون ساخته نیز از مهم ترین بخش های عمل این متخصصان است. به بیان دیگر و با نگاه دقیق تر متوجه این نکته می شویم که بسیاری از کارهای پیرامون ما به مدد دانش برنامه نویسان سهولت یافته است.
معمولا هم آگهی‌های زیاد استخدامی در این حوزه دیده می‌شود. در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا مباحث متنوعی را در خصوص نوع فعالیت برنامه نویسان، وظایف آن‌ها، درآمد و وضعیت بازار کار در این حوزه طرح کنیم. در صورتی که قصد دارید اطلاعات کاربردی در این خصوص به دست آورید متن را تا پایان دنبال کنید.

 

 

معرفی شغل برنامه نویس کامپیوتر

برای قوام یافتن بحث و معرفی شغل برنامه نویسی ابتدا به ساکن بهتر است که تعریفی از یک برنامه نویس ارائه داده و بگوییم یک برنامه نویس کیست.  به واقع یک برنامه نویس رایانه، تمام کدهای مربوط به  اپلیکیشن های نرم افزاری را نگارش می نماید. و باید گفت همه آن چیزی که ما از طریق رایانه می بینیم، از بازی ها گرفته تا سیستم های عامل و برنامه های اساسی و مفید این سیستم عامل ها را برنامه نویسان کامپیوتر تولید کرده اند.

برنامه نویس ها خود عموما در گروهی فعالیت می نمایند که این‌ گروه مشتمل است بر متخصصان فراوانی در حیطه های مختلف و آن چه به عنوان حاصل کار برنامه نویسی به بازار عرضه می‌شود حاصل تعامل میان این مجوعه است.

در واقع مهندس نرم افزار طرح یک برنامه را آماده نموده و آن را بصورت مجموعه ای از دستورات به زبان رایانه تبدیل می نماید و پس از آن نرم افزار ها و کدهای ایجاد شده را از نظر کارایی تست نموده تا خالی از هر گونه اشکال و خطا باشند.

باید گفت که مهم ترین متخصصی که برنامه نویس با وی همکاری دارد، طراح نرم افزار است تا جایی که در بعضی از مواقع حتی فعالیت مشترکی نیز انجام می دهند. مدت همکاری این‌ گروه با یکدیگر به طرحی که گروه مشغول انجام آن است بستگی مستقیم دارد.

ممکن است برنامه ای که گروه در حال آماده سازی و طراحی و اجرای آن است یک سیستم عامل پیچیده باشد که ماه ها زمان خواهد برد و یا می تواند یک اپلیکیشن ساده مربوط به تلفن همراه باشد کا در این صورت زمان بسیار کمتری را از گروه خواهد گرفت.

اگر بخواهیم سطور بالا را جمع بندی کنیم باید بیان نماییم که ؛ تولید اپلیکیشن ها به مثابه یک خدمت، موضوع و مفهومی نوین بوده و دارای ظرفیت هایی بکر و رو به فزونی است و مشتمل بر نرم افزارهایی است که استفاده های عملی در زندگی روزمره افراد داشته و بدون آن‌ها زندگی انسان به نوعی با اختلال مواجه خواهد شد.

از دیگر سو برنامه نویسان به صورت مرتب در تلاش هستند تا نسخه های بروز شده نرم افزارهای خود را در دسترس عموم قرار دهند تا هم مشکلات و خلل های موجود را مرتفع نموده و هم کیفیت خدمات بهتری را به متقاصیان خود ارائه نمایند.

 در این بخش بهتر است بپردازیم به موضوع وظایف یک برنامه نویس کامپیوتر

یک برنامه نویس رایانه می بایست نرم افزارها را با استفاده از زبان های مختلف کامپیوتری بنویسد. در صورتی که این متخصص مشغول فعالیت انفرادی باشد می بایست در این نوشتن نظر متقاضی و مشتری را جلب نماید و در صورتی که بصورت گروهی مشغول به فعالیت باشد می بایست نظر همکار طراح خود را جلب نموده و با وی همکاری کند. برطرف نمودن اشکالات و خلل های نرم افزار ارائه شده و تلاش در جهت به روزرسانی های مورد نیاز بصورت پی در پی. حصول اطمینان از این که برنامه تولید شده عاری از هر گونه نقص و ایرادی بوده و اگر این خلل وجود داشت همان‌گونه که اشاره گردید، در جهت رفع آن تلاش نماید.

بکار گیری تلاشی مداوم  و درخور در جهت آشنایی با تغییرات روزانه فن آوری و به روزرسانی دانش خود همگام با پیشرفت این دانش در سطوح مختلف در عرصه های جهانی.

 

 ایجاد فضای مفاهمه و همکاری نمودن با متخصصان شبکه، متخصصان بانک های اطلاعات و افرادی که در حیطه طراحی مشغول بکار هستند با هدف به وجود آوردن شرایط مورد نیاز  در استفاده نمودن از  سیستم های مورد اشاره‌.

تلاش برای همکاری با طراحان و گرافیست ها برای هر چه وزین تر شدن شکل برنامه ها و اپلیکیشن ها.

 

وضعیت شغلی و بازار کار

ابتدا مایلم در این بخش نکته ای را در بحث ساعات کار و محل کار برنامه نویسان رایانه بیان دارم. عموما برنامه نویسی از آن دسته شغل هایی که به مکان خاصی برای انجام ان نیاز نیست و مخصوصا اگر فعالیت مورد نظر ما بصورت انفرادی توسط برنامه نویس انجام شود که از هر نقطه ای می تواند وطایف خود را انجام دهد. البته در حالتی که کار بصورت گروهی انجام گردد ممکن تغییراتی در این آزادی عمل رخ دهد. البته باید بیان داشت که این حالت مربوط به پروژه های عظیم با حجم سرمایه گذاری های بالاست.

به هر حال و عموما همان طور که در بالا اشاره شد مکان خاصی برای اینکار در نظر گرفته نمی شود و از نظر زمانی نیز به نوعی آزاد کاری محسوب می شود  بدین معنی که مدیریت زمان در ید اختیار برنامه نویس است.

از نظر بازار کار نیز باید اشاره نمود که همواره در فضای نیازمندی های کسب و کارها، یک یا چند مورد اعلام نیاز به یک متخصص برنامه نویس مشاهده می شود و این امری طبیعی در دیدگان جویندگان شغل جلوه می نماید و همین امر موجب شده است که بسیاری از افرادی که تحصیلات مرتبطی با برنامه نویسی نیز ندارند خواه با تلاش خود و یا شرکت در دوره های آموزشی خاص، توانایی هایی در این زمینه کسب نمایند و از این راه نیز گذران امور نمایند. به دلیل اینکه بازار برنامه نویسی بازاری با ظرفیتی بسیار بالا است متخصصانی که در این عرصه توانمندی های قابل ارائه ای دارند قطعا درآمد های خوبی نیز کسب می نمایند.

حال اگر بخواهیم به وضعیت میزان درآمد برنامه نویسان بپردازیم ابتدا باید بگوییم شما به عنوان یک دانش آموخته این رشته علاقه مند به فعالیت در کدام یک از حوزه های اشتغال خصوص و یا بخش دولتی هستید.

اگر فردی علاقه مند به حضور و فعالیت در بخش دولتی باشد قاعدتا به عنوان برنامه نویس جذب یک نهاد، شرکت و یا سازمان شده و فعالیت های مربوط به برنامه نویسی را برای آن نهادها و شرکت ها انجام می‌دهد که میزان عایدی مادی او نیز بستگی به میزان تجربه، تخصص، تعهد و زبان برنامه نویسی خاصی که از آن بهره می گیرد دارد.

 

اگر فرد علاقه مند به فعالیت در حیطه خصوصی باشد در این صورت وی از دو راه می تواند کسب درآمد نماید

راه اول این است که فرد به استخدام یک‌ مجموعه خصوصی درآمده و در انجا فعالیت نماید.

راه دوم آن است که این متخصص به عنوان فردی مستقل پروژه هایی را پذیرفته و در مدت معینی به ثمر رساند و درامدی را عاید خود نماید که طبیعتا آورده مادی بسیار بیشتری برای وی به ارمعان خواهد آورد.

اما ظرفیت جالب دیگری را نیز می توان معرفی نمود و آن هم این که یک متخصص برنامه نویسی کامپیوتر می‌تواند روی یک پروژه بدیع و خلاقانه فعالیت نموده و سرمایه گذاری را برای این پروژه جذب نموده یا با پروژه شخصی به نتیجه برساند و سپس این اپلیکیشن که می تواند در حوزه های مختلفی باشد را به عرصه عمومی ارائه کرده و تا سال‌های سال از ارزش افزوده تولید شده حاصل از آن استفاده و ارتزاق نماید.
در واقع دلیل برنامه نویسی همین میزان سودی است که در بلند مدت ایجاد می‌کند. احتمالا شما در گوشی و یا سیستم‌هایتان برنامه‌هایی را در طی سال‌های مختلف استفاده کرده‌اید. برنامه‌هایی مانند بازار، موسیقی و غیره که در واقع برای شما بسیار کاربردی هستند. گاهی مجبور به خرید برخی از آن خدمات می‌شوید و گاه هم با حضورتان زمینه تبلیغات را ایجاد می‌کنید همه و همه این موراد برای کسب درآمد صاحب برنامه اهمیت دارد به همین دلیل هم برنامه نویسی رونق بسیار زیادی پیدا کرده است.
درآمد حاصل از برنامه نویسی گاه در بعضی از پروژه‌ها به ده‌ها میلیون تومان هم می‌رسد اما در برخی از شرکت‌ها عمده فعالیت‌ها به صورت گروهی انجام می‌شود و درآمد برنامه نویسان هم بین گروه تقسیم می‌شود و چون مدت زمان انجام پروژه کمتر از کار انفرادی است باز هم میزان درآمد بالاست. بنابراین اگر در این حوزه تخصصی دارید می‌توانید از همین الان وارد بازار کار شوید و یا اگر علاقه مند هستید هر چه زودتر دوره‌های مختلف آن را بگذرانید.
در پایان لازم است تا اشاره کوتاهی هم به رشته برنامه نویسی که از زیر مجموعه‌های علوم کامپیوتر است اشاره کنیم. تقریبا بیش از نیمی از دانشگاه‌ها و موسسات عالی کشور گرایش برنامه نویسی را ارائه می‌دهند و رقابت برای قبولی در این رشته هم چندان بالا نیست به همین دلیل توصیه می‌کنیم در صورت علاقه این کار را با تحصیل در گرایش و رشته برنامه نویسی آغاز کنید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی