آشنایی با شغل مهندسی نساجی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندسی نساجی

نساجی واژه ای به قدمت انسان است. انسان‌ها از بدو خلقت به پوشاک اهمیت خاصی می‌داده اند و این دلایل بسیار زیادی هم دارد. عمده‌ تلاش‌های بشر بعد از تامین غذا و سرپناه برای بهتر کردن پوشش بوده است و در حال حاضر نیز پوشاک و نساجی به یک صنعت بزرگ تبدیل شده است و مرز‌های سیاسی و فرهنگی را در نوردیده و بر همه جهان تاثیر گذاشته است.

با توجه به اهمیت این موضوع رشته مهندسی نساجی شکل گرفته است. هر چند مهندسی نساجی را باید رشته‌ای جهت آمادگی ابزار‌ها برای تولید پوشاک دانست اما قاعدتا موفقیت یا عدم موفقیت این مهندسان به بازار پارچه و پوشاک گره خورده است به همین دلیل نیز آن را در ارتباط تنگاتنگ با این صنعت توضیح خواهیم داد.

استخدام مهندس نساجی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس نساجی

هدف از تربیت افراد در این رشته ساخت منسوجات مورد نیاز بشر مانند پوشاک، فرش، موکت و... می باشد که این وسایل از جمله وسایل ضروری و مورد نیاز بشر می باشد به همین دلیل مهندسی نساجی یکی از مهم ترین شغل های موجود در جامعه است.

 کارخانه های متفاوتی برای تولید محصولات نساجی وجود دارد که این کارخانه ها از بخش های مختلفی تشکیل شده است، افرادی که در رشته مهندسی نساجی  فارغ التحصیل می شوند مسئولیت اداره کردن این بخش ها را بر عهده دارند.

کارخانه تولید نخ، پارچه و فرش از جمله بخش هایی است که مهندس نساجی می تواند آن را اداره نماید، جالب است بدانید که محصولات نساجی علاوه بر ساخت نخ ، فرش، موکت و غیره در ساخت وسایل و تجهیزات ماشین نیز کاربرد دارد.  جهت کسب اطلاعات بیشتر و کامل تر در زمینه تخصص های رشته مهندسی نساجی با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

مهندس نساجی با تخصص تکنولوژی

هدف از اشتغال افراد در این رشته تولید نخ، پارچه و قالی است و علاوه بر این افراد متخصص در این زمینه باید با نحوه کار کردن و تعمیر انواع مختلف تجهیزات و ماشین آلات موجود در نساجی آشنایی کامل داشته و در صورت ایجاد مشکل بتواند آن ها را تعمیر و راه اندازی کند که جهت انجام این مسئولیت لازم است با مهندسین مختلف تبادل اطلاعات انجام دهد و از دانش آن ها نیز استقاده کند.

متخصصین تکنولوژی در مهندسی نساجی موتور محرک صنعت نساجی به حساب می‌آیند. اگر به کارخانه‌های نساجی و رنگرزی مراجعه و دستگاه‌های جدید و قدیمی را با یکدیگر مقایسه کرده باشید متوجه توسعه و پیشرفت زیادی در این مشاین آلات شده‌اید. ماشین آلات پیشرفته‌ای که به ظرافت و دقت نخ‌ا از یکدیگر جدا می‌کنند و قابلیت خوانش‌ طرح‌هایی که به آن‌ها داده می‌شود را دارند. همه این شگفتی‌ها حاصل کار مهندسی نساجی در این گرایش است.

مهندس نساجی با تخصص شیمی

مهندسان این حوزه بیشتر بر کالا‌های تولید شده در این زمینه نظارت می‌کنند و به عبارت بهتر جهت بهتر شدن آن تلاش می‌کنند مباحث مختلفی در تخصص شیمی و نساجی وجود دارد که باعث بهتر شدن کیفیت پارچه و همچنین نوع رنگ مورد استفاده در آن می‌شود. افرادی که در این زمینه تخصص دارند باید از تمام عملیاتی که در جهت تولید محصولات نساجی استفاده می شود آشنایی داشته و توانایی نظارت بر تمام بخش هایی که این عملیات را انجام می دهد را دارا باشد.

مهندس نساجی با تخصص در زمینه مدیریت

افرادی که در در این زمینه فارغ التحصیل شده اند بر مسائل مدیریتی موجود در کارخانه نظارت می‌کنند و به عنوان مدیر و سرپرست کارخانه مشغول به کار می شوند، پس لازمه موفقیت در این زمینه داشتن روحیه قوی در زمینه مدیریت و رهبری است.

بهتر است بدانید در یک کارخانه نساجی بخش های متفاوتی وجود دارد که هر کدام حضور یک مهندس متخصص را می طلبد به همین دلیل مهندس نساجی باید بتواند با آن ها رابطه خوبی برقرار کند و همکاری موثری با آن ها داشته باشد چون همکاری مفید و موثر بهبود عملکرد کارخانه را در پی دارد و از هم گسیختگی آن جلوگیری می‌کند.

مهندس نساجی با تخصص نانولیفی

افراد متخصص در این رشته با توجه به علم و دانشی که از دروس دانشگاهی خود کسب کرده اند از فناوری نانو در صنعت نساجی استفاده می کنند، همانطور که می دانید محصولاتی که در ساخت آن ها از فناوری نانو استفاده شده است نسبت به سایر محصولات دوام بالاتری دارد. فناوری نانو در کشور ما نیز توسعه پیدا کرده است و یکی از کشور‌های قدرتمند این حوزه به شمار می‌رویم. این گرایش می‌تواند فرصت کاری خوبی برای افراد رقم بزند.

وظایف کلی مهندس نساجی

افراد با توجه به محلی که کار می کنند وظایف مختلف و متفاوتی انجام می دهد ولی در حالت کلی وظایف مهندس نساجی عبارتند از :

  •  مدیریت کارخانه های تولید محصولات نساجی
  • مدیریت و نظارت آزمایشگاه های موجود در کارخانه های تولید محصولات نساجی
  •  بررسی و بازدید دوره ای از بخش های مختلف کارخانه
  •  برنامه ریزی جهت تولید محصولات نساجی با کیفیت مرغوب و مناسب
  •  تولید وسایل و تجهیزات مورد نیاز صنعت نساجی
  •  ارتقا دادن ماشین های نساجی قدیمی
  • کنترل و نظارت بر محصولات تولید شده

هر چند در سال‌های اخیر وضعیت صنعت نساجی در کشور ما رو به بهبود نرفته است اما هنوز هم کارخانه‌هایی در این حوزه مشغول به کار هستند. مهندس نساجی می‌تواند نقش مدیریتی در این مکان‌ها بر عهده بگیرد. این مدیریت چون با تخصص کاری همراه است می‌تواند نقش نظارتی هم داشته باشد. در واقع به دلیل وضعیت نامطلوبی که گفتیم در حال حاضر استخدامی چندانی در این رشته وجود ندارد اما تعداد کمی هم که صورت می‌گیرد با توجه به تخصص‌های متعدد افراد انجام می‌شود.
وظیفه دیگر مهندس نساجی بهبود کیفیت محصولات است. به طور کلی فلسفه وجودی این رشته بهبود کیفیت است بنابراین مهندسان نساجی باید تلاش کنند تا زمینه‌هایی ایجاد شود که ضمن بهبود کیفیت محصولات زمینه سود دهی بیشتر نیز فراهم شود.
نکته آخر ارتقا دادن ماشین‌های نساجی است. یکی از مشکلات صنعت نساجی در کشور ما همین ماشین‌های قدیمی است. از طرف دیگر بسیاری از دستگاه‌های جدید و به روز دنیا قابل استفاده نیستند چرا که تکنولوژی استفاده از آن را در اختیار نداریم به همین دلیل مهندس نساجی باید تلاش کند تا دستگاه‌های قدیمی را تعمیر و ارتقا دهد.

توانایی مورد نیاز مهندس نساجی

-  فردی که علاقه مند به انتخاب این رشته است باید به درس ریاضی علاقه داشته و در این درس قوی باشد، چون کار کردن در این رشته نیاز به تجزیه تحلیل قوی و محاسبه دارد، پس در صورتی که به ریاضی علاقه ندارید و ضعیف هستید این رشته گزینه مناسبی برای شما نمی باشد.

-  داشتن شخصیت و روحیه مناسب جهت مدیریت امور

- مسئولیت پذیری

- توانایی  انجام کار گروهی

-  توجه به جزئیات در کار

در بین موارد بالا داشتن روحیه مدیریتی و دقت و توجه در کار اهمیت فوق العاده ای دارد. چرا که گاها ممکن است اخلال در یک بخش از تولیدی و کارخانه نساجی باعث به هم خوردن بخش زیادی از فعالیت شود.

ادامه تحصیل در رشته مهندسی نساجی

یکی از دغدغه ی افراد در هنگام انتخاب رشته امکان ارتقا مدرک می باشد، این رشته نیز از جمله رشته هایی است که می توان مدرک را تا کارشناسی ارشد و دکتری نیز ادامه داد و بدین وسیله شرایط شغل و میزان درآمد را بهبود بخشید.

بازار کار مهندسی نساجی

نساجی یکی از مهم ترین صنایع حال حاضر در جهان می باشد که تولیدات عظیمی را بر عهده دارد، به همین دلیل افرادی که در این رشته فارغ التحصیل شده اند فرصت های شغلی خوبی نسبت به سایر رشته ها دارند. علاوه بر این مهندس نساجی علاوه بر کار کردن در بخش های مختلف در صورت داشتن پول و دانش و مهارت لازم می تواند اقدام به راه اندازی یک واحد تولیدی کند و به صورت واحد و جداگانه کار نماید و مسلما انجام این کار درآمد بالاتری را نیز برای او به ارمغان می آورد.
اما همانطور که در طول متن هم اشاره داشتیم وضعیت نساجی در کشور ما چندان مطلوب نیست و نمی‌توان توقع ایجاد فرصتهای شغلی چندانی برای فارغ التحصیلان این حوزه داشت.

نقش های  مهندس نساجی

مدیر عامل کارخانه، رئیس کارخانه، مدیر تولید، مدیر بازرگانی، مسئول فروش ، مسئول تدارکات، مشاور کارخانه، مسئول فنی جهت نظارت بر روند کار دستگاه‌ها
 

در آمد مهندس نساجی

درآمد این رشته با توجه به محل کار، ساعات کار، سابقه و... تفاوت دارد، افرادی که در مراکز دولتی مشغول به کار هستند درآمد مشخص و ثابتی دریافت می کنند و حقوق آن ها بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری مشخص می شود و حقوق افرادی که در مراکز خصوصی فعالیت دارند بر اساس عواملی مانند محل کار، شهر کار، نوع تخصص وغیره متفاوت می باشد. به طور کلی میزان درآمد در این شغل به نسبت سختی های آن بالا نمی باشد و کسب در آمد بیشتر در این رشته سعی و تلاش و فعالیت بیشتری را می طلبد.
متاسفانه آنقدر تعداد جذب در سال‌های اخیر پایین بوده است که گزارش دقیقی از این موضوع در اختیار نیست اما قطعا درآمد بیش از چهار میلیون تومان را نمی‌توان برای این مهندسان متصور شد. در حالی پوشاک یک صنعت پولساز است و توجه به این بخش می‌تواند باعث اشتغال تعداد زیادی در کشور شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی