آشنایی با شغل مهندسی پلیمر

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندسی پلیمر

مهندسی پلیمر از جمله رشته های جذاب مهندسی است که بعد از جنگ جهانی دوم به لیست رشته ها افزوده شده است. امروزه به دلیل کابرد گسترده پلیمر در زندگی بشر این رشته به شمار رشته های مهم افزوده شده و پیشرفت چشمگیری داشته است.

در حال حاضر آگهی‌های مختلف استخدامی مهندسی پلیمر گاه ما را به تعجب وا می دارد چرا که از سوی برخی شرکت‌ها مانند کارخانه‌های کاغذ سازی و کفش سازی هم در استخدام صورت می‌گیرد. اما این موضع چندان تعجب بر انگیز نیست چرا که پلیمر رشته‌ای بسیار وسیع و به عبارتی می‌توان آن را بینا رشته‌ای هم دانست به همین وضعیت کار در آن متفاوت و متنوع‌تر از سایر گرایشات و رشته‌های علوم مهندسی است.

استخدام مهندس پلیمر

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس پلیمر
اما هنگامی که از مهندسی پلیمر صحبت می‌کنیم برای بسیاری نا آشناست و ابهام‌هایی در این خصوص وجود دارد. این که مهندسان پلیمر دقیقا چه فعالیتی انجام می‌دهد؟ در کجا مشغول به کار می‌شوند؟ میزان حقوق و درآمد آن ها به چه صورت است؟ و پرسش‌های دیگری که بسته به موضوعات مختلف ایجاد می‌شود.
در این یادداشت به بررسی رشته مهندسی پلمیر جهت آشنایی بیشتر با این رشته و همچنین پاسخ به پرسش های فوق می‌پردازیم از آن جه این رشته نیز بعد از کشف نفت ایجاد شده است رشته‌ای نوپا است اما این کلید واژه نمی‌تواند زمینه قضاوت برای توسعه در این شاخه از علم مهندسی باشد. برای آشنایی بیشتر با این شغل تا پایان متن را دنبال کنید.

معرفی رشته مهندسی پلیمر

این رشته همانطور که از اسمش پیداست با دنیای پلیمر سر و کار دارد و هدف اصلی آن طراحی و ساخت محصولات پلیمری می باشد. در دنیای امروز محصولات پلیمری جایگاه گسترده ای دارند طوری که تقریبا در هر خانه ای انواع مختلفی از این محصولات به وفور یافت می شود، محصولاتی مانند خمیر دندان، دمپایی پلاستیکی، ظروف پلاستیکی، مسواک و برخی از لباس ها از جمله محصولات پلیمری می باشند. پلیمر در دو نوع طبیعی و مصنوعی وجود دارد و موادی مانند چوب، کاغذ، پشم از جمله پلیمر های طبیعی و مواد نفتی جزء پلیمر های مصنوعی شمرده می شود.

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می  شوند با توجه به گرایشی که در آن تحصیل کرده اند می توانند در صنایع پلیمر، پلیمریزاسیون، تکنولوژی وعلوم رنگ و فناوری چاب مشغول به کار شوند که در ادامه گرایش صنایع پلیمر و تکنولوژی علوم رنگ را به صورت مختصر توضیح می دهیم.

شرح گرایش صنایع پلیمر

هدف از اشتغال افراد در این رشته طراحی محصولات مختلف پلیمری شامل پلاستیک، لاستیک و... می باشد. جالب است بدانید صنایع پلیمری علاوه بر صنعت در علم پزشکی نیز کاربرد دارد، برای مثال در ساخت محصولاتی مانند دندان مصنوعی، لنز های چشمی از پلیمر استفاده می شود که به این نوع پلیمر پلیمر زیستی می گویند.

شرح گرایش تکنولوژی وعلوم رنگ

هدف از اشتغال افراد در این رشته تولید رنگ های مختلف می باشد. یک مهندس پلیمر جهت تولید رنگ باید در ابتدا بر اساس کاربرد رنگ و محل مورد استفاده آن ویژگی هایش را مشخص کند و سپس فرمول ساخت آن را به دست آورد. این رشته شامل دو قسمت است که قسمت اول راجع به ساخت مواد رنگ زا و قسمت دوم در مورد پوشش دهی رنگ می باشد. همانطور که می دانید اهمیت رنگ در صنایع مختلف بسیار است به همین دلیل این رشته از جمله مشاغل موجود در جامعه می باشد.

لازم است بدانید افرادی که علاقه مند به ادامه تحصیل در این رشته هستند باید بتوانند با رنگ های مختلف که بو های متفاوتی دارند کار کنند و نسبت به این مسئله حساس نباشند چون غیر این صورت دچار مشکل می شوند و علاوه بر این دچار بیماری کوررنگی نیز نباشند تا بتوانند رنگ های مختلف را از یکدیگر تشخیص دهند.

افراد مناسب رشته مهندسی پلیمر

همانطور که می دانید این رشته از دو کلمه مهندس و پلیمر تشکیل شده است، مهندسی علمی است که با ریاضی سرو  کار دارد و در پلیمر نیز شیمی نمایان گر می شود، پس از این مطلب نتیجه می‌گیریم که افرادی که خواستار انتخاب این رشته هستند باید در دو درس ریاضی و شیمی قوی باشند و علاوه بر این به دلیل آزمایش های مختلف جهت ساخت پلیمر بتوانند به مدت طولانی در آزمایشگاه کار کنند.
علاوه بر موراد فوق به نکات دیگری هم می‌توان اشاره نمود. مهندسی پلیمر را می‌توان تا حدی جدای از سایر رشته‌های مهندسی نیز در نظر گرفت در برخی از مشاغل این رشته خلاقیت و ظرافت نقش اساسی در ابداعات و نوآوری‌ها دارند بنابراین معمولا کسانی در این رشته به موفقیت دست پیدا می‌کنند که توانایی فرا رفتن از هست‌ها و انجام ابداعات جدید را دارند.

ارتقا مدرک در رشته مهندسی پلیمر

رشته مهندسی پلیمر نیز از جمله رشته هایی است که افراد قادر هستند مدارکشان را تا کارشناسی ارشد و دکتری در رشته هایی مانند مهندسی رنگ، نانوپلیمر، رنگ و چاپ و... ارتقا دهند وشرایط ادامه تحصیل در این رشته در ایران و خارج از کشور محیا می باشد.
خوشبختانه از لحاظ امکان تحصیل در هیچ یک از رشته‌های دانشگاهی محدودیت خاصی نداریم به همین دلیل این امکان ایجاد شده است تا دانشجویان به راحتی مدارک تحصیلات عالیه را دریافت کنند اما باید دقت داشته باشید که در چه دانشگاهی مدرک خود را دریافت می‌کنید. تحصیل در دانشگاه‌های معتبر کشور و حتی خارج از کشور به راحتی برای شما فرصت‌های شغلی متعدد و بازار کار خوب ایجاد می‌کند.

تحصیلات مورد نیاز رشته مهندسی پلیمر

جهت انتخاب این رشته به عنوان شغل باید در  هنگام انتخاب رشته، رشته کارشناسی مهندسی پلیمر را در یکی از دو گرایش صنایع پلیمر و یا تکنولوژی علوم رنگ انتخاب کنید. البته بهتر است بدانید که افرادی که در رشته شیمی فارغ التحصیل شده اند نیز می توانند به عنوان مهندسی پلیمر مشغول به کار شوند.

توانایی لازم رشته مهندسی پلیمر

 •  قوی بودن در دروس ریاضی و شیمی
 • تسلط به زبان انگلیسی
 • تسلط به رایانه و اینترنت
 • داشتن قدرت بدنی
 • علاقه به کار در آزمایشگاه
 • علاقه مند به شرکت در کار های گروهی
 • داشتن مهارت ارتباطی قوی

در بین این موارد توانایی کار کردن در آزمایشگاه و حساس نبودن نسبت به محیط آن  اهمیت بالاتری دارد، چون برای ممکن است جهت انجام کار ساعت ها در آزمایشگاه مشغول به کار و آزمایش شود.

بازار کار رشته مهندسی پلیمر

اگر به دنبال رشته ای هستید که بتوانید به صورت مداوم کار کنید مهندسی پلیمر انتخاب مناسبی برای شما می باشد و برای تمام افرادی که فارغ التحصیل می شوند کار وجود دارد مگر این که خودش علاقه‌ای به انجام کار نداشته باشد. این موضوع برای مهندسی پلیمر جای خوشحالی دارد چرا که وضعیت کار در سایر رشته‌های مهندسی چندان مطلوب به نظر نمی‌رسد. به همین دلیل اگر از توانایی‌های بالا برخوردار هستید و به مباحث این شغل و رشته دانشگاهی علاقمند شده اید می‌توانید یک انتخاب نسبتا خوب کنید.

رشته مهندسی پلیمر گرایش های متفاوتی دارد و افراد بر حسب تخصصی که در آن تحصیل کرده اند مشغول به کار می شود به دلیل متنوع بودن گرایش های این رشته و کاربرد گسترده پلیمر در زندگی رشته مهندسی پلیمر دارای بازار کار خوبی است.
مراکز متعددی اقدام به استخدام مهندس پلیمر می‌کنند که عمده آن‌ها صنایع رنگ سازی در کشور هستند. اما اگر آگهی های استخدام در این حوزه را مشاهده کرده باشید متوجه خواهید شد که بسیاری از آگهی‌های این حوزه جهت انجام کار‌های پژوهشی و تحقیقاتی است. عمده این مراکز پژوهشی در تهران و کلان شهر‌ها هستند که مهندس شیمی و مهندس پلیمر استخدام می‌کنند.

فرصت های شغلی رشته مهندسی پلیمر

امروزه اهمیت مواد پلیمری بر کسی پوشیده نیست و از این مواد در صنایع مختلف پوشاک، پزشکی، کشاورزی و... استفاده می شود. افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند می توانند در تمام مراکزی که مسئول تولید محصولات پلیمری هستند مشغول به کار شوند.

به طور کلی به دلیل گسترده بودن محصولات پلیمری فرصت های شغلی در این رشته بسیار است و افراد می توانند در بخش های مختلف خصوصی و دولتی کار کنند و با کسب تجربه در این زمینه درآمدشان را ارتقا دهند.

از جمله مراکزی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند مشغول به کار شوند عبارتند از:

 • کارخانجات رنگ سازی
 • صنایع تولید پلیمر و چسب سازی
 • کفش سازی
 • کاغذ سازی
 • رزین سازی

 

درآمد رشته مهندسی پلیمر

درآمد این رشته بر اساس فاکتورهای مختلفی مانند میزان تجربه، میزان اطلاعات، محل کار و...متفاوت است و نمی توان درآمد مشخص وثابتی را برای این رشته در نظر گرفت اما به طور کلی افراد شاغل در این رشته درآمد نسبتا خوبی دارند. بر طبق گزارشات درآمد‌های این مهندسان بیش از دو میلیون تومان در ماه است که گاه با پاداش‌هایی نیز همراه می‌شود.

به طور معمول افردی که در مراکز دولتی مشغول به کار هستند بر اساس عواملی مانند مدرک، سابقه، ساعت کاری و... حقوق آن ها مشخص می شود و افرادی که در مراکز خصوصی کار می کنند جدا از موارد نام برده شده عواملی نیز مانند نوع صنعت محل کار، شیوه رزومه نویسی و نحوه ارتباط با مدیران نیز تعیین کننده حقوق و دستمزد افراد می باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی