آشنایی با شغل مهندسی مکانیک

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مهندسی مکانیک

مهندسی مکانیک جزو قدیمی ترین رشته های فنی و مهندسی می باشد. در این رشته دانشجویان با طراحی، ساخت و راه اندازی ماشین آلات کارخانه ها و کارگاه سروکار دارند. یک مهندس مکانیک را می توانیم طراح یا تولید کننده ی موتورها و سیستم های کنترل نیروگاه های الکتریکی ، دستگاه های پزشکی ، چرخ دنده ها ، فناوری لیزر ، خودکارسازی و رباتیک ، دستگاه های تهویه مطبوع و تجهیزات کارخانه ، در نظربگیریم.

این رشته  با پیشرفت روزافزون علم فیزیک و صنعت به وجود آمده است. در واقع با شروع انقلاب صنعتی در اروپا به عنوان یک رشته جداگانه شناخته شد. تا قبل از آن به دلایل مشخص نمی‌توانستند از مکانیک صحبت کنند. در این یادداشت بر آنیم تا ابتدا مباحثی را در خصوص چیستی مهندسی مکانیک طرح کنیم. معرفی رشته مهندسی مکانیک را می توان مقدمه ای مطلوب برای ورود به مسائل این شغل در نظر گرفت.

استخدام مهندس مکانیک در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس مکانیک در تهران

مکانیک را می توانیم بخشی از فیزیک دانست، بنابراین افرادی که به مهندسی و فیزیک علاقه به خصوصی دارند می توانند در این رشته شروع به تحصیل کنند. همچنین دانش آموختگان مهندسی مکانیک باید بر دروسی اعم از دینامیک ، مکانیک ، ترمودینامیک و الکتریسیته مسلط باشند.

مهندسی مکانیک ارتباط مستقیمی با رشته های همچون هوافضا، برق، متالورژی، رباتیک، صنایع، معدن، نفت، هسته ای، شیمی، عمران و راه آهن دارد. درگذشته رشته هایی مانند برق، متالورژی و شیمی شاخه ای از مهندسی مکانیک بوده که امروزه به صورت رشته هایی مستقل در دانشگاه های کشور وجود دارند.

در مقطع لیسانس دارای سه گرایش با عنوان های "مهندسی مکانیک جامدات" ، "ساخت و تولید" و "حرارت و سیالات" می باشد.

گرایش جامدات

هدف از گرایش جامدات، تربیت طراحانی در حوزه ی تولید و مکانیزم ماشین آلات کارخانه هاست. فارغ التحصیلان در این گرایش می توانند در صنایع خودروسازی ، صنایع غذایی ، ذوب فلزات و نفت مشغول به کار شوند.

 

گرایش ساخت و تولید

دراین گرایش، کارشناسان باید در زمینه های تکنولورژی مربوط به ابزارسازی ، ریخته گری ، جوشکاری ، فرم دادن فلزات و ساخت و تولید ماشین آلات صنعتی دانش و مهارت داشته باشند. فارغ التحصیلان گرایش ساخت و تولید می توانند در صنایعی مانند ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، هوایی و ساخت و طراحی کارگاه ها و کارخانه ها مشغول به کار شوند. گرایش ساخت و تولید نسبت به سایر گرایش های مهندسی مکانیک ، به دلیل گستردگی و جامع بودنش از بازار کار خوبی برخوردار می باشد.

گرایش حرارت و سیالات

دانش آموختگان دراین رشته با به کاربردن علوم و فناوری مربوط به طرح و محاسبه سیستم هایی که اساس آن‌ها انتقال حرارت ، جرم و انرژی ست می توانند دربخش های صنعتی همچون خودروسازی، نیروگاه های حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت و ذوب فلزات دست به کار شوند.

علاقه مندان به رشته مهندسی مکانیک می توانند در دانشگاه های ایت الله بروجردی در بروجرد، اردکان، اصفهان، اراک، ارومیه، الزهرا، ایلام، بجنورد، بناب، بوعلی سینا، دانشگاه بین المللی امام خمینی، تبریز، تربیت دبیر شهید رجایی، تفرش، دامغان، بیرجند، دانشگاه تخصصی فناوری نوین آمل، تبرت حیدریه، جیرفت، خلیج فارس، تهران، صنعتی اراک، رازی کرمانشاه، دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، زابل، سلمان فارسی، شهید مدنی، صنعت نفت، شهید بهشتی، حکیم سبزواری، زنجان، سمنان، سیستان و بلوچستان، شاهد، شاهرود، شهرکرد، کرمان، اهواز، شیراز، صنعتی اصفهان، خواجه نصیر، جندی شاپور، صنعتی خاتم الانبیا، صنعتی اصفهان، هویزه، مازندران، علم و صنعت، صنعتی کرمانشاه، امیرکبیر، صنعتی سهند، صنعتی شریف، هرمزگان، لرستان، کاشان،کردستان، گیلان، گلستان، فردوسی، یزد، ملایر باتوجه به رتبه هایشان قبول شده و شروع به تحصیل کنند.

گرایش های مقطع کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک عبارتند از :  گرایش طراحی کاربردی ، گرایش تبدیل انرژی ،  ساخت و تولید ، بیومکانیک ، سیستم محرکه خودرو ، سیستم های تعلیق و ترمز ، سازه بدنه خودرو ، سیستم های انرژی و محیط زیست ، مهندسی هسته ای ، مهندسی دریا ، مکاترونیک .

 

گرایش طراحی کاربردی

مهندسین مکانیک گرایش طراحی کاربردی ، به طراحی کاربردی ، بررسی نیرو و انواع آن ، حرکت و تاثیر آن‌ها بر اجزای مختلف ماشین و همچنین طراحی متفکرانه و بهینه سیستم های دینامیکی و کنترل، هوافضا، رباتیک ، بیومکانیک، تحلیل و طراحی سیستم های مکانیکی و صنایع خودرو و مواد می پردازد.

گرایش تبدیل انرژی

دراین گرایش به تجزیه و تحلیل مسائل گوناگونی در زمینه های تبدیلات انرژی ، احتراق ، انتقال حرارت ، سیالات ، تهویه و محیط زیست ، علوم دریایی ، هوافضا و صنایع خودرو پرداخته می شود. گرایش انرژی در کشور ما بسیار اهمیت دارد که چرا که هم از لحاظ منابع انرژی زمینه‌های کاری زیادی در کشور ما وجود دارد و هم در موراد مورد استفاده مانند هوافضا و علوم دریایی امکان‌های خوبی برای دانش آموختگان ما ایجاد شده است.

گرایش بیومکانیک

بیومکانیک در حقیقت به معنای کاربرد علم مکانیک در بیولوژی است. هدف بیومکانیک ، تحلیل و طراحی مکانیزم سیستم های زنده است. دراین گرایش دانش آموختگان توانایی طراحی ، ساخت و تولید تجهیزات و ابزارهای پزشکی ، مواد لازم و مورد استفاده در پزشکی و ایمپلنت های سازگار با بدن را دارند.

گرایش سیستم های محرکه خودرو

مهندسین خودرو برای تحصیل در این گرایش باید در زمینه های مکانیک جریان سیالات و انتقال حرارت ناشی از آن، تسلط داشته باشند. هدف از این گرایش طراحی بهینه موتور به منظور کاهش مصرف سوخت و بهبود پارامترهای عملکردی موتور نظیر گشتاور و توان، همچنین طراحی و بهبود سیستم های جانبی مانند سیستم های خنک کاری موتور و تهویه مطبوع خودرو می باشد.

 

گرایش سیستم های تعلیق و ترمز خودرو

هدف از این شاخه ، طراحی بهینه و کارآمد خودرو درجهت فرمان پذیری و قابلیت کنترل ، پایداری و جذب نوسانات و ارتعاشات جاده می باشد. این گرایش برای دانشجویان بسیار جذاب است و عموما هم با مسائل کاربردی سر و کار دارند.

گرایش سازه

از اهداف گرایش سازه می توان به طراحی و ساخت سازه و بدنه های خودروها با بهترین و استاندارد ترین مواد اشاره کرد. این طراحی باید به گونه ای باشد که خودرو از مقاومت بدنی خوبی برخوردار و درصورت وقوع تصادف کمترین خسارت را درپی داشته باشد.
در حال حاضر این رشته برای شرکت‌های خودروسازی در جهان اهمیت زیادی دارد و عموما هم نخبگان این گرایش با درآمد‌های بسیار زیاد به استخدام شرکت‌ها و کارخانه‌های خودروسازی در می‌آیند.

گرایش انرژی و محیط زیست

گرایشی که متخصصان در زمینه طراحی سیستم های بهینه مصرف سوخت با درنظرگرفتن معیارهای اقتصادی، فعالیت می کنند. از گرایشات جدید این رشته است که در دهه دوم قرن بیستم ایجاد شده است. این رشته و ابدعات صورت گرفته در آن بسیار مورد توجه سازمان‌های بین المللی است.

گرایش مهندسی هسته ای

گرایش مهندسی هسته ای به سه شاخه مجزا پرتوپزشکی ، طراحی راکتور و چرخ سوخت تقسیم می شود. در هر سه شاخه، مختصصان به بررسی ، طراحی و استفاده از انرژی هسته ای در زمینه مربوطه می پردازند.

گرایش مهندسی دریا

دانش آموختگان در این گرایش ، بطور تخصصی در زمینه های مربوط به کشتی و بدنه ی آن ، سازه های دریایی مثل اسکله ها و سکوهای نفتی متحرک مطالعه می کنند و به طراحی بدنه ، استحکام بدنه ، پایداری کشتی درمقابل امواج جانبی و طراحی مسیریابی کشتی می پردازند. یکی از گرایشات جالب و جذاب مهندسی مکانیک است که در دیگر مقالات این سایت به طور مفصل آن را توضیح داده‌ایم.

گرایش مکاترونیک

مکاترونیک یا مهندسی مکانیک و الکترونیک ، تلفیقی از سه رشته الکترونیک ، مکانیک و کامپیوتر می باشد. هدف از این رشته دستیابی به سیستم های ساده تر، راحت تر و ارزان تر می باشد. منظور از این سیستم ها، سیستم هایی با اجزای الکترونیکی، مکانیکی، کنترلی و نرم افزاری می باشد.

بطورکلی یک مهندس مکانیک می تواند در زمینه های زیر مشغول به کار شود :

 • طراحی‌ و ساخت‌ ماشین‌آلات‌ و قطعات‌ مربوط به آن
 • طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ مکانیکی‌ انواع نیروگاه‌ها
 • طراحی‌ و ساخت‌ تجهیزات‌ و سیستم‌های‌ انتقال‌ و تصفیه‌ آب‌
 • سیستم‌های‌ مکانیکی‌ وکنترلی‌ پالایشگاه‌ها و کارخانجات‌ شیمیایی‌
 • طراحی‌ و ساخت‌ تأسیسات‌ حرارتی‌ و برودتی‌ ساختمان‌ها اعم از کارخانه‌هاف شرکت‌ها و منازل
 • ساخت‌ ماشین‌آلات‌ تغلیظ‌ و بازیافت‌ مواد
 • طراحی‌ و ساخت‌ وسایل‌ و تجهیزات‌ حمل‌ و نقل‌ زمینی‌، دریایی‌ و هوایی‌
 • ساخت‌ تجهیزات‌ دفاعی‌ و ساخت‌ ربات‌ها ، بازوهای‌ مکانیکی‌ و سیستم‌های‌ تولید
 • صنایع نظامی و دفاعی
 •  هوافضا که عرصه مطلوبی برای این کار است.
 • پزشکی و داروسازی
 • شرکت های مشاوره ای و پیمانکاری
 • شرکت های نفتی و معدنی 


درآمد و بازار کار مهندسی مکانیک


مهندسی مکانیک یکی از رشته‌های نسبتا خوب در گروه مهندسی به حساب می‌آید. هر چند این رشته هنوز نتوانسته است، جایگاه خوبی را در کشور به دست آورد اما فارغ التحصیلان با مهارت این رشته نسبت به سایر مشاغل دغدغه کاری کمتری دارند.
اگر زمینه‌های شغلی فوق را در نظر بگیرید و پیگیر این فرصت‌های شغلی باشید در مدت زمان کوتاهی می‌توانید به شغلی نسبتا خوب در این زمینه دست پیدا کنید.

طبق آخرین آمار حقوق مهندس مکانیک که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین دو تا شش میلیون تومان می باشد . البته لازم به ذکر است حقوق مهندس مکانیک در شرکت‌ها و شهرهای مختلف متفاوت است 

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی