آشنایی با شغل مهندس شیمی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با شغل مهندس شیمی

شیمی یکی از جذاب ترین رشته‌های دانشگاهی برای دانش آموزان علوم تجربی است. بسیاری از افراد با آمال و اهداف دوران کودکی خود این رشته را انتخاب می‌کنند و بسیاری دیگر به دنبال به دست آوردن یک شغل خوب هستند. به همین دلیل نیز به یک راهنمای خوب برای انتخابی بهتر نیاز دارند.

انتخاب رشته تحصیلی از آن دست نکاتی است که، همواره چالش برانگیز بوده و گاه مسیر زندگی افراد را تعیین یا جهت می دهد. اگر برای شما سوال هایی در باب معرفی رشته مهندسی شیمی، دروس مربوطه، گرایش های مختلف این رشته، موقعیت های شغلی بالقوه برای یک مهندس شیمی و همچنین توانایی هایی که یک مهندس شیمی باید دارا باشد، پیش آمده است با متن حاضر همراه باشید.

رشته مهندسی شیمی یکی از شاخه های علوم مهندسی است. این رشته دارای گرایش های گوناگون و متنوعی است. به واقع مهندس شیمی فردی است که تحقیقات و نتایج آزمایشگاهی متخصصان علم شیمی را وارد صنعت می کند. در حقیقت بسیاری از آن یافته ها را به صورت عملی و صنعتی در آورده و به خدمت می گیرند. بنابراین یک رشته بینا رشته‌ای هم محسوب می‌شود.

استخدام مهندس شیمی در ارومیه

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس شیمی در ارومیه

مهندسی شیمی و شیمی؛ توضیح یک تفاوت

علم شیمی؛ علمی ست که به بررسی ساختار، خواص، ترکیبات و تغییر شکل مواد می پردازد. این مواد می‌توانند اتم، عنصر، مولکول و یا ترکیب باشند. به واقع این بررسی ها بعضا بصورت تئوریک مطرح شده و در برخی موارد نیز که جنبه عملی دارد؛ فقط در مقیاس آزمایشگاهی است. در حالی که مهندسی شیمی به این فرآیند ها جنبه عملی آن هم در مقیاس مورد نیاز در صنعت جامه عمل می پوشاند.

دروس اصلی مهندسی شیمی

به واقع حدود نیمی از دروس مهندسی شیمی، مشابه سایر رشته های مهندسی است. این دروس شامل: دروس عمومی، دروس پایه و دروس مهندسی عمومی است. بخش دیگری از دروس مهندسی شیمی که درصد کمتری را شامل می شود، شامل دروس مربوط به شیمی است. که در این بخش دانشجویان این رشته با چگونگی فرآیند های شیمیایی آشنا شده و آن‌ها را در مجموع به کار می بندند. در یک نگاه کلی دروس اصلی مهندسی شیمی عبارتند از:

موازنه ماده و انرژی، ترمودینامیک، مکانیک سیالات، انتقال حرارت، انتقال جرم، سینتیک و طراحی راکتور، کاربرد ریاضیات در مهندسی شیمی، کنترل فرآیندها، عملیات واحد، طرح و اقتصاد مهندسی، که دانشجویان در گرایش های مختلف این رشته باید این دروس را بگذرانند.

 

گرایش های رشته مهندسی شیمی

رشته مهندسی شیمی در مقطع کارشناسی دارای هشت گرایش است. بسیاری از دروس گرایش های مختلف این رشته، مشابه یکدیگر بوده و تنها در بعضی از واحد ها تفاوت هایی به چشم‌ میخورد.

 • پلمیر: بخشی از مهندسی شیمی که به بررسی چگونگی تبدیل پلمیرهای شیمیایی به پلیمرهای صنعتی می پردازد.
 • پالایش: شاخه ای از مهندسی شیمی که به فرآیند تبدیل ماده خام نفتی به فرآورده های نفتی می پردازد.
 • پتروشیمی: بخشی از این دانش که بررسی چگونگی تبدیل نفت خام به فرآورده و تولیدات غیرنفتی توجه دارد.
 • صنایع گاز: دانش چگونگی تبدیل گاز طبیعی استخراج شده به گاز قابل استفاده در مصارف صنعتی، خانگی وغیره
 • صنایع شیمی معدنی: بخشی از دانش مهندسی شیمی که به فرآیند تبدیل مواد شیمیایی استخراج شده از معادن، به مواد شیمیایی معدنی توجه دارد.
 • صنایع غذایی: این گرایش به واقع تلاشی است برای افزایش کیفیت، ماندگاری و طعم مواد غذایی با استفاده از فرایندهای خاص شیمیایی در صنعت.
 • طراحی فرآیند های صنعت نفت: متخصصان این گرایش همانطور که از نام آن پیداست؛ می بایست توان لازم برای طراحی و اجرای فرآیند های شیمیایی صنعتی در حوزه نفت را دارا باشند.
 • بهره برداری: این گرایش در رشته مهندسی شیمی، به واقع این گرایش مربوط به دانش بهره برداری از تمام مخازن نفت و مواد شیمیایی معدنی و ذخیره های هیدروکربنی موجود در لایه های مختلف زمین می‌پردازد.

 

موقعیت های شغلی

اگر نگاهی به اطراف خود بیاندازید مشاهده می‌کنید که تقریبا تمام محیط و اشیائی که شما را محصور کرده اند، حاصل فرآیندهای شیمیایی هستند. به بیان دقیقتر، همه واحد های تولیدی مختلف اعم از یک کارخانه کوچک تا پالایشگاهی بسیار بزرگ برای طراحی، ساخت و انجام هر چه بهتر فرآیند هایش به مهندسان شیمی نیاز دارد. به واقع میتوان گفت، مهندسان شیمی مایع حیات بخش واحد های صنعتی هستند. پس هر کجا تولید صنعتی وجود دارد، یک مهندس شیمی نیاز داریم.

موضوع دیگری که شرایط بسیار خوبی را برای دانش آموختگان این رشته در کشورمان فراهم می آورد، دارایی عظیم کشورمان در زمینه نفت و گاز و پتروشیمی است. این منابع عظیم فرصت فوق العاده ای برای دانشمندان این رشته فراهم می آورد که با تولید ارزش افزوده از این منابع؛ از یک طرف چرخه های اقتصادی کشور را به حرکت درآورده و از سوی دیگر خود را نیز متنعم کنند. اگر دانش آموختگان این رشته قصد فعالیت در واحدهای پتروشیمی و صنایع نفت و گاز داشته باشند، به طور عمده در دو بخش می توانند فعالیت نمایند:

الف-بخش تحقیق و توسعه: در این بخش متخصصان مهندسی شیمی در محیط آزمایشگاهی راه های بهبود فرآیندها و همچنین طراحی فرآیند های جدید را در دستور کار خود دارند. تحقیق توسعه بخشی بسیار با اهمیت است. چرا که تمامی مسائل در خصوص پیشرفت و افزایش تولیدات ما در این بخش اتفاق می‌افتد به همین دلیل هم باید بیش از پیش به آن اهمیت داده شود.

ب-بخش تولید: در این بخش مهندسان شیمی وظایف متعددی دارند. از جمله طراحی فرآیندهای صنعتی مورد نیاز، طراحی و ساخت دستگاه های مورد نیاز در یک بخش، ارتباط با تکنسین های واحد های مختلف صنعتی، ارتباط با کارشناسان بخش کنترل کیفیت به متظور ارتقا سطح کیفیت روندها و محصولات.

البته برای آن دسته از فارغ التحصیلانی که قصد ادامه تحصیل و فعالیت در سایر کشورها را دارند نیز باید گفت که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته، متخصصان این رشته از وضعیت خوب شغلی، درآمدی و جایگاه اجتماعی برخوردار هستند.

توانمندی های مورد نیاز یک مهندس شیمی

به واقع برای فعالیت در هر شغلی باید به علایق، ارزش ها و توانایی های بالقوه افراد برای ایفای نقش در آن شغل را مورد بررسی قرار داد. اگر علاقه مند به تحصیل و بعد از آن اشتغال در زمینه مهندسی شیمی هستید حتما توجه داشته باشید که یک یا چند مورد از ویژگی های ذیل را در خود یافته باشید.

 • توانایی های تحصیلی در زمینه علوم ریاضی، فیزیک و شیمی
 • قوه تحیلی فعال، به منظور تحلیل مسائل و تلاش برای حل آن مسائل
 • مهارت ارتباط اجتماعی، به منظور مفاهمه با همکارانی که در یک بخش صتعتی با شما همکاری داشته و قرار است خروجی واحدی از کار همه همکاران برون آید.
 • توانایی کار گروهی، به مانند هر کار مشترک دیگری نیازمند روحیه کار مشترک در این شاخه از صنعت نیز هستیم

 

 • توانایی مدیریت نیروی انسانی، بودجه های اختصاصی و فرآیندها. به واقع یک مهندس شیمی در عمل باید یک مدیر امین و کوشا نیز باشد. زیرا در واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک فرآیندها، افراد و ردیف بودجه هایی در اختیار وی قرار می گیرد.

 

 •  توانایی تاب آوری در محیط های صنعتی، در محیط های صنعتی اغلب ما با خطرات و مشکلات بالقوه مواجه هستیم. و فرد باید بتواند در محیطی که خطرات فراوان بالقوه ای وجود دارد به صورت هر روزه با تمرکز وظایف خود را به انجام رساند.
 • توانایی پذیرش فعالیت در محیط های آلوده شیمیایی، در این محیط ها همواره آلودگی های شیمیایی فراوان و همچنین آلودگی های صوتی وجود دارد.
 • ضمن رعایت نکات ایمنی، باید تلاش کند ارتباط نزدیکی با محیط کار خود داشته باشد.

 

به طور کلی اگر فردی توانایی های تحصیلی لازم و در گام بعدی توانایی های عملی و روحیه فعالیت در محیط های صنعتی و تحقیقاتی مربوطه در صنعت را دارا باشد. مهندسی شیمی یکی از مطلوب ترین انتخاب ها برای وی می تواند باشد.

از طرفی موقعیت ممتاز کشور از نظر منابع معدنی، نفت، گاز و پتروشیمی ایجاب می کند متخصصان فراوانی در این زمینه تربیت نمائیم. به همین دلیل هم ما از یک مزیت نسبی در این رشته برخوردار هستیم که در بسیاری از رشته‌ها و مشاغل دیگر نمی‌توان آن را پیدا کرد.
با توجه به این که سال‌های زیادی نیز از تاسیس این رشته نمی‌گذرد می‌توان امیدوار بود که در آینده پیشرفت‌ها در این زمینه نیز بیش از پیش شود و زمینه‌هایی ایجاد شود تا فارغ التحصیلان این رشته‌ بتوانند با سهولت و دغدغه مالی و شغلی کمتری به این کار مشغول شوند.
وضعیت کار و درآمد در این رشته هم مانند بسیاری از مشاغل مهندسی چندان مطولب نیست اما چند سالی است که تعداد استخدامی‌ها در این حوزه با تنوعات شغلی در حال گسترش است. بنابراین اگر در این رشته درس می‌خوانید باید تلاش جدی برای ورود به بازار کار داشته باشید و تمام فرصت‌های شغلی موجود را شناسایی کنید و از طرف دیگر تلاش کنید تا عمده توانمندی‌هایی که یک مهندس شیمی نیاز دارد را به دست آورید.
به دلیل بین رشته‌ای بودن این کار و حوزه وسیع آن بهتر است تا در خصوص علم شیمی و همچنین مهندسی به صورت مستقل نیز اطلاعاتی به دست آورید. معمولا کسب اطلاعات از خاستگاه هر رشته زمینه‌ شناخت بهتر از آن را فراهم خواهد کرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی