مهارت برای شغل گرافیست

نوشته شده توسط

باجاب

مهارت برای شغل گرافیست

ورود به دنیای مدرن و پدیده هایی که همراه خود آورده است در زمینه های گوناگون نه تنها زندگی انسان ها و نحوه تعامل شان با یکدیگر را تغییر داده است بلکه مناسبات اقتصادی جوامع را نیز دست خوش تغییراتی کرده است. به ویژه پس از به وجود آمدن فضای مجازی و کسب و کارهای اینترنتی این عرصه دستخوش دگرگونی‌هایی شده است و مشاغل خاصی در این عرصه متولد شده است.

 مشاغل جدید همواره فرصت خوبی برای حضور هستند و حتی برخی همواره تلاش می‌کنند تا به نوعی به گسترش و آموزش در این مشاغل بپردازند به همین دلیل ما از این نوع مشاغل به عنوان بهترین‌ها یاد می‌کنیم. رایانه‌ها به همراه خود نعمات زیادی را به زمین آورد و کار را از حالت مادی خارج و مساغل خدماتی فرآوانی ایجاد کرد که بدون دستبرد زدن به طبیعت بتوان کسب درآمد کرد. مشاغلی که به دنبال گسترش تکنولوژی ایجاد شده اند جز مهارت سرمایه خاصی نیاز ندارند به همین دلیل نیز بسیار مورد استقبال است. به نوعی یکی از این مشاغل تازه متولد شده، گرافیست است.
در این یادداشت بر آنیم تا گرافیست را به عنوان یک شغل حرفه‌ای که تنها تخصص عده‌ای به شمار می‌رود بررسی کنیم. در ادامه شما با موضوعاتی از قبیل رشته گرافیک، توانایی و مهارت‌های آن، درآمد و بازارکار و همچنین وضعیت استخدامی در این شغل آشنا خواهید شد.

استخدام گرافیست در ایلام

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام گرافیست در ایلام

معرفی رشته گرافیک

به واقع رشته گرافیک، مجموعه ای منظم و معنادار از طرح واره ها، اشکال و تصاویر می باشد که هدفی خاص را پیگیری می نماید و به واقع معنی بخش  موضوعات و ارتباط دهنده موضوعات است. این ارتباط دهی از طریق تصاویری که عمدتا معنا دار هم نیستند صورت می‌گیرد.

در واقع یک نقاش فردی است  که  حس ها و جوشش های درونی خود را در مقابل عرصه دیدگان دیگران قرار می دهد همین امر موجب می شود که یک طرح واره خاص نظرات مختلف و گاها متناقضی را از بینندگان مختلف دریافت نماید ممکن است برای فردی بی معنی بوده و برای دیگرای معنایی متفاوت از منظور مورد نظر نقاش ایجاد کند.

به واقع این خاصیت هنر است و هنرمند خود را مسئول این موضوع نمی داند که مخاطب مراد او را استنتاج می نماید یا نه به همین دلیل است که از یک تابلوی نقاشی برداشت های متفاوتی صورت می پذیرد اما به واقع گرافیست وظیفه دارد که طرحواره وی حاوی پیام شفاف و روشنی که در ذهن داشته، باشد و مخاطب به راحتی جان کلام گرافیست را دریافت نماید.

 

حال باید به این نکته اشاره نمود که اساسی ترین وظیفه یک گرافیست چیست؟

به بیان دقیق تر، اصلی ترین رسالت یک گرافیست منتقل کردن پیامی خاص به مخاطب است که با سایر روش های رایج یا نمی توان انجام داد و یا نفوذی که مدنظر است را ندارد. با عنایت به این نکته گزافه نیست اگر بگوییم یک گرافیست برای به ثمر نشاندن این رسالت خود  باید در علومی چون جامعه شناسی و روانشناسی اجتماعی توانایی هایی را بصورت جدی کسب نماید تا با شناخت هر چه دقیق تر جامعه و افرادی که در حیطه نفوذ هنر وی هستند به بهترین وجه رسالت خود را انجام دهد.

 

دروسی که یک گرافیست باید آن‌ها را پشت سر گذارد

واحد های مربوط به رشته گرافیک مانند باقی رشته ها دارای واحد های عمومی بوده که همه دانشجویان آن را پشت سر می گذارند. اما واحد های تخصصی این رشته به شرح زیر می باشد:

آشنایی با رشته های هنری معاصر

 آشنایی با هنر در تاریخ یک و دو

 آشنایی با هنر سنتی ایران

ادبیات داستانی ایرانی یک و دو

انسان، طبیعت، طراحی

تاریخچه کتابت

 تجزیه و تحلیل و نقد آثار ارتباط تصویری

تجزیه و تحلیل و نقد آثار تصویرسازی

تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی

تصویر متحرک

چاپ‌های ماشینی

حکمت هنر اسلامی

خوشنویسی و طراحی حروف یک تا چهار

 

روش‌های آموزش هنر در مدارس

 طرح عملی جامع

طرح عملی جامع تصویر سازی

طرح و رساله نهایی

مبانی هنرهای تجسمی یک و دو

 هندسه مناظر و مزایا

هندسه نقوش در صنایع دستی ایران

 هنر در دنیای کودکان

هنر و تمدن اسلامی یک و دو

 کارگاه ارتباط تصویری

کارگاه تخصصی عکاسی

کارگاه تصویر متحرک

کارگاه تصویر متحرک مخصوص گرایش ارتباط تصویری عموم

کارگاه تصویرسازی

کارگاه چاپ

 کارگاه چاپ‌های دستی

کارگاه حجم‌سازی

کارگاه طراحی

کارگاه طراحی پایه

کارگاه عکاسی رنگی

همانطور که از عنوان دروس تخصصی این رشته متوجه شدید گرافیک یک هنر است که با پدیده مدرنتیه تلفیق شده است. در این رشته شما به صورت تخصصی با دنیایی از مطالب و اطلاعات و حتی فنون آشنا می‌شوید. این اطلاعات و فنون باید به صورت یکجا و واحد در فرد گرافیست جمع شده باشد. به عبارت بهتر دروس این رشته مقدمه‌ای الزامی برای ورود به این رشته محسوب می‌شوند و چون یک سیستم واحد باید تمام اجزای آن را فرا گرفت.

 

موقعیت شغلی و بازار کار

دانش اموختگان این رشته می توانند در حیطه های مختلفی مشغول بکار شوند که می توان به مثال های زیر اشاره نمود.

 طراحی بوردهای تبلیغاتی در سطح شهرها

طرحواره و ساخت تیتراژ برنامه های مختلف

 طراحی بسیاری از موارد موردنیاز دولت‌ها همچون  تمبر و اسکناس

طراحی فیلم های تبلیغاتی برندهای تجاری

 انجام طرح مجلدات و کتاب ها

طراحی بسیاری از کاتالوگ ها

انجام وظیفه به عنوان صفحه آرا و طراح پوستر
آن چه از شغل گرافیست مد نظر ماست را باید در این بخش توضیح دهیم. هر چیزی تحت عنوان طراحی می‌بیند در حیطه شغلی گرافیست‌ها حضور دارد. امروزه تبلیغات اهمیت اساسی پیدا کرده است و تبلیغات مختلف در قالب کلیپ‌ها، پوستر‌ها، بنر‌ها، و یا تصاویر دیجیتالی عرضه می‌شود در همه این تصاویر گرافیست نقش دارد. در واقع گرافیست است که کار طراحی و اجرای آن را بر عهده دارد.
حال تصور کنید تبلیغات در چه سطحی صورت می‌گیرد. به برنامه‌های تلوزیونی توجه کنید، و یا به تلگرام و اینستاگرام خود سر بزنید و یا در خیابان که قدم می‌زنید توجه بیشتری به اطرافتان کنید. همه جا اثر هنر گرافیست ها در قالب طرح‌های تبلیغاتی و تجاری وجود دارد و در واقع بعد پر اهمیت گرافیک در مشاغل هم همین موضوع تبلیغاتی و تجاری آن است.

متخصصان این رشته می توانند در آن دسته از فعالیت هایی که ذکر گردید جذب بازار کار شده و ارزش افزوده تولید نمایند. حال می توانند این اعمال را در بخش خصوصی انجام داده و یا حتی خود تبدیل به کارآفرین شوند و یا ممکن است در خدمت ارگان های دولتی قرار بگیرند.

با توجه به رو به رشد بودن کسب و کارهای مجازی و اینترنتی و نیاز روز افزون به گرافیست ها و هنر آن‌ها در کشور ما می توان این نوید را داد که آهنگ رشد مثبت اشتغال در این بخش ادامه خواهد یافت و این امر هم بر ارتقا معیشت و هم افزایش سطح فنی گرافیست ها کمک خواهد نمود.
در حال حاضر نمی‌توان گرافیستی را تصور کرد که مشغول به کار نباشد چرا که آگهی استخدام برای این شغل بسیار زیاد است. کافی است مشاغل متنوع و نیازمندی‌ها را دنبال کنید.

میزان درآمد گرافیست ها تابع شرایطی است که به طور مثال می توان بدان ها اشاره نمود یکی از مسائل مهم این است که یک گرافیست مشغول فعالیت در بخش دولتی است یا عمومی و همین طور میزان تخصص فنی و عملی و همچنین سابقه کاری وی در چه سطحی است. بدین تربیت بازه در حدود حداقل دستمزد تا سه برابر حداقل دستمزد را برای متخصصان این وادی می توان متصور بود.

اگر شما یک گرافیست هستید و علاقه مند به اشتغال در خارج از کشور، باید بدانید نیاز به سطح بسیار بالایی از دانش و مهارت عملی دارید در این صورت است که می توانید اشتغالی در خور تخصص خود بیابید وضعیت درامد گرافیست ها در آمریکا و اروپا به مراتب بالاتر از متوسط درآمد مشاغل دیگر بوده و این موضوع فضای مناسبی را برای دانش آموختگان و متخصصان این رشته فراهم آورده است.

توانایی های مورد نیاز این رشته

خلاقیت، یکی از مهمترین توانایی های لازم برای ورود به این عرصه خلاقیت است. اهمیت این موضوع در مرحله گزینش دانشجویان نیز که به صورت دو مرحله ای نیز به صراحت مشخص شده است. فاکتور دوم علاقه و توانایی لازم در زمینه طراحی، یک متخصص گرافیک پیش از آن می بایست یک طراح خوب باشد. فاکتور سوم سرعت بالا در انتقال مفاهیم متخصصان  گرافیک می بایست سرعت بالایی در انتقال و رساندن مفاهیم و تبدیل ذهنیات به عینیات داشته باشند. فاکتور چهارم علاقه وافر به این رشته و شغل به واقع باید گفت که اصلی ترین عناصر موفقیت افراد در حیطه های مختلف موضوع علاقه افراد بدان حیطه است قاعدتا رشته گرافیک نیز از این قاعده مثتثنی نبوده و نیست آشنایی با علوم دیگر یک متخصص گرافیست نمی تواند نسبت به علومی چون جامعه شناسی و روانشناسی بی تفاوت بوده و پارادیم های موجود در این علوم را در نظر نگیرد.

به واقع ابتدا باید مخاطب را از مناظر فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی شناخت سپس در جهت انتقال مفهوم و پیامی به او تلاش نمود آشنایی و تسلط نسبی در برخی حیطه های هنر از آن جمله می توان به  تکنیک‌های‌ عکاسی‌، چاپ‌، خوشنویسی‌، نقاشی‌، طراحی‌ صنعتی‌، اصول‌ و مبانی‌ صنایع‌ دستی‌ و‌... اشاره نمود. نکته دیگر توان روحی بالا یک متخصص گرافیست باید دارای روحیه اجتماعی و ارتباطی بالایی بوده تا از رهگذر آن افق های جدید در شناخت رنگ ها، طرح ها و مناظر به دست آورد.

آشنایی با دنیای رنگ ها را نیز به عنوان فاکتور آخر می‌توان در نظر گرفت به واقع شناخت رنگ ها جان مایه طراحی های یک گرافیست است. طراحی، خلاقیت و فن در کنار ترکیب رنگ‌هاست که معنا می‌دهد به همین دلیل رنگ نقش اساسی در هر طرح گرافیستی دارد.


چگونه می‌توان گرافیست شد؟


آن چه از ابتدای متن تا کنون گفتیم اشاره به فردی بود که در رشته گرافیک فارغ التحصیل شده باشد. در واقع باید بگوییم که موفق ترین گرافیست‌ها هم فارغ التحصیلان این رشته هستند اما این نکته را نباید از ذهن دور داشت که گرافیک یک فن است و نمی‌توان آن را علم دانست و فن در قالب‌های مختلف قابل یادگیری است.
بسیاری از مراکز آموزشی اقدام به آموزش گرافیک می کنند. در سطح شهر‌ها کلاس‌هایی آموزشی مانند کلاس زبان و موسیقی در حال تدریس گرافیک هم هستند و آن چه تدریس می‌کنند عمدتا فن گرافیک است. در بازار کار فعلی عمده افرادی که مشغول به کار هستند افرادی هستند که به صورت عادی به گرافیک پرداخته اند و فقط مهارت‌های آن را یاد گرفته اند.
این افراد ممکن است در شرکت‌های تبلیغاتی و یا در سایت های طراحی پوستر و لوگو و یا به صورت مستقل مشغول به کار هستند. یکی از مزیت‌های این شغل درآمد نسبتا خوب آن است چرا که معمولا درآمد گرافیست‌ها براساس پروژه‌هایی که انجام می‌دهند مشخص می‌شود و به صورت میانگین هر گرافیست به صورت هفته‌ای یک پروژه خوب را تحویل می‌دهد. بنابراین در صورتی که در این رشته هم تحصیل نکرده‌اید می‌توانید برای ورود به بازار کار جذاب گرافیست‌ها در کلاس ها و دوره‌های آموزشی مربوط به آن شرکت کنید

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی