آشنایی با شغل کارشناس و مشاور حقوقی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل کارشناس و مشاور حقوقی

اگر به تعداد چند میلیونی پرونده‌های حقوقی که در سال تشکیل می‌شود و نسبت آن با مشاوران و موکلان حقوقی دقت کرد باشید احتمالا از گسترده بود این حوزه خبر دار شده اید. سالانه بیش چهار میلیون پرونده حقوقی در داداگاه‌ها و مراجع قضائی در موضوعات مختلف شکل می‌گیرد. حل این پرونده ها بدون کمک مشاوران و موکلان حقوقی امکان پذیر نیست.

در یادداشت دیگری در همین سایت در خصوص نقش موکلان به تفصیل صحبت کرده این اما در این یادداشت بر آنیم تا نقش مشاور و کارشناسان حقوقی را بررسی نماییم. با توجه به اهمیت این بحث تلاش خواهیم نمود تا ابعاد مختلف این شغل را در موضوعات متنوع و به صورت مختصر و مفید توضیح دهیم. از این رو در این متن تلاش خواهیم نمود، تا به معرفی شغل کارشناس مشاور حقوقی، موقعیت های شغلی و میزان درآمد و همچنین توانایی های مورد نیاز برای ورود به این عرصه بپردازیم.

استخدام یزد

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام یزد

اما پیش از وارد شدن به این بحث، می بایست توضیحاتی هر چند مختصر راجع به رشته حقوق و گرایش های آن داده شود تا بتوان توضیحات مبسوطی ارائه کرد. رشته حقوق قدمت بسیار زیادی دارد. چنان که حقوقدان رومی احتمالا اولین واژه تاریخی است که در ذهن ما نقش می‌بندد. بنابراین بر خلاف بسیاری از مشاغل با رشته بسیار کهنی روبرو هستیم که حتی در 400 قبل از میلاد هم می‌توان ریشه‌های آن را یافت. اگر به آثار نمایشنامه نویسان یونان دقت کرده باشید بسیار از مطالب در خصوص حقوق شکل گرفته است.

ابتدا به ساکن می توان از تعریف علم حقوق آغاز نمود، علم حقوق را می توان مجموعه ای از قواعد و مقررات که برای تنظیم روابط بنیان نهاده شده تعریف نمود. این روابط می‌تواند فردی یا اجتماعی باشد برای مثال در حوزه روابط فردی می‌توان حقوق مالکیت اشاره نمود و در حوزه حقوق اجتماعی هم به قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی. در جهان جدید برای هر چیزی قانون وجود دارد و ریشه این قانون در مفهوم حق نهفته است.

با این تعریف علم حقوق را به دو دسته حقوق عمومی و حقوق خصوصی تقسیم می نمایند.

حقوق عمومی، مجموعه قوانین و مقررات که به تنظیم روابط دولت با افراد جامعه می پردازد.

حقوق خصوصی مجموعه ای از قواعد و مقررات که تنظیم کننده روابط آحاد افراد جامعه با یکدیگر است.

حقوق مدنی به واقع شاخه اصلی حقوق خصوصی است که شامل حقوق تجارت، حقوق خانواده و... می شود.

و همچنین حقوق اساسی و حقوق اداری هم دو شاخه حقوق عمومی است.
این تقسیم بندی را در تمام کتب حقوقی پیدا خواهید کرد و تقریبا می‌توان از آن به رایج ترین تقسیم بندی هم یاد کرد.

 

از جهت مرزهای اجرایی علم حقوق به دو شاخه حقوق داخلی و بین المللی تقسیم می گردد.

حقوق داخلی، مجموعه قوانین و مقرراتی است که بر دولت معین حکومت می کند و در آن از روابطی سخن به ‌میان می آید که هیچ عامل خارجی در آن‌ها نیست. معمولا حقوق داخلی کشور‌ها مجموعه ای از عرف و هنجار‌ها را شامل می‌شود که تحت تاثیر حقوق جدید جهانی است.

حقوق بین الملل، مجموعه ای از قواعد و مقررات که بر روابط حقوقی بین المللی؛ یعنی روابط حقوقی که دست کم یک عامل خارجی در آن وجود داشته باشد حکومت می کند. این نوع حقوق در حال حاضر بسیار گسترش یافته است و بسیاری از مباحث حقوقی ذیل آن شکل می‌گیرد که به دو دسته حقوق بین المللی عمومی و خصوصی تقسیم می گردد. در حقوق بین الملل عمومی مباحث عمدتا سیاسی مطرح می‌شود اما در حقوق بین الملل خصوصی مباحثی در خصوص روابط افراد در سطح بین المللی روی می‌دهد. حقوق بین المل خصوصی یکی از جذاب ترین شاخه‌های حقوق است که به مباحث خصوصی می‌پردازد. برای مثال در این حقوق به موضوع ازدواج دو نفر با ملیت‌های مختلف نیز پرداخته می‌شود.

 

دروسی که می بایست دانشجویان حقوق بگذرانند تا از این طریق بتوانند در شغل کارشناس مشاور حقوقی مشغول به فعالیت شوند. البته همانطور که می‌دانید مشاوره تنها یکی از مشاغل فارغ التحصیلان حقوق به شمار می‌رود.

دروس پایه: دروسی چون مقدمه علم حقوق، حقوق جزای عمومی، حقوق اساسی، حقوق مدنی، مبانی علم اقتصاد، عربی، مالیه عمومی، مبانی جامعه شناسی

همچنین واحدهایی از دروس اصلی و تخصصی باید پشت سر بگذرانند:  آئین دادرسی مدنی، متون حقوقی، آئین دادرسی کیفری، حقوق اساسی، حقوق جزای عمومی، حقوق بین المللی عمومی، حقوق سازمان‌های بین المللی، حقوق اداری، اصول فقه، متون فقه، حقوق تجارت، قواعد فقه، حقوق تطبیقی، ادله ثبات دعوی ، حقوق کار، پزشکی قانونی، کار تحقیقی، حقوق بین المللی خصوصی

به دلیل ارتباط با متون اصلی، به بسیاری از دانشجویان رشته حقوق توصیه می گردد تسلطی نسبی در زبان های عربی و فرانسه به دست آورند. چرا که حقوق کشور ما از یک سو به دلیل پایبندی که به شرع دارد تحت تاثیر فقه و قرآن است و از آن به مبانی حقوق یاد می‌کنند و از سوی دیگر از لحاظ ساختاری به حقوق فرانسه نزدیک است.
حال با این مقدمه در خصوص علم حقوق می‌توانیم به معرفی شغل مشاور حقوقی بپردازیم. توجه داشته باشید که در حال حاضر اقبال عمومی به رشته حقوق بسیار زیاد است و محدودیت‌هایی نیز برای ورود به بازار کار این رشته وجود دارد بنابراین متن حاضر را به دقت دنبال کنید.

معرفی کارشناس مشاور حقوقی

با توجه به مسائل و موضوعات حادث در دنیای مدرن و پیچیدگی های روابط انسانی اعم از روابط افراد با یکدیگر و افراد با سازمان ها و مسائل مبتلابه سازمان های دولتی و شرکت های خصوصی نیاز به افرادی که تسلط به قوانین و مقررات جاری داشته باشند، احساس می‌گردد. به همین دلیل مدیران نهادها و ارگان های دولتی و همچنین شرکت های خصوصی، یک یا چند مشاور یا کارشناس حقوقی را در کنار خود به خدمت می گیرند.

  به واقع مشاوران حقوقی با تسلط کاملی که به قوانین و مسائل حقوقی دارند، کلیه امور حقوقی سازمان ها یا شرکت ها را از جمله تهیه و تنظیم آیین نامه ها و دستورالعمل ها، انعقاد قراردادهای داخلی و خارجی، رسیدگی و پیگیری پرونده های حقوقی و دعاوی اداری و استخدامی، شرکت در جلسات دادرسی و دفاع از حقوق سازمان یا ارگان، ارائه مشاوره حقوقی به کارکنان در صورت لزوم، انجام امور حقوقی مربوط به مناقصه و...  را برعهده دارند.

در ارگان ها و نهاد های دولتی یک بخش ساختاری به نام بخش حقوقی وجود دارد که مشاوران حقوقی در آن بخش فعالیت داشته و در مواردی حقوقی چون انعقاد قراردادهای خرید و فروش؛ انعقاد قراردادها و تفاهم نامه های بین سازمانی و سایر امور حقوقی بررسی های کارشناسی خود را صورت داده و اعلام نظر کارشناسی می‌نمایند.

در بخش خصوصی بسته به بزرگی و کوچکی آن شرکت خصوصی مشاوران حقوقی را به خدمت می گیرند. به طور مثال ممکن است یک مشاور حقوقی به دو یا چند شرکت کوچک خصوصی مشاوره حقوقی بدهد و یا یک شرکت خصوصی بزرگ تیم مجرب و کارآزموده ای از کارشناسان حقوقی را در کنار خود داشته باشد.
احتمالا تابلو بسیاری از این دفاتر را دیده باشید و یا ممکن است برای انجام امور به آنجا مراجعه کرده باشید. تقریبا این دفاتر که به صورت فردی یا گروهی هستند تمام موضوعاتی که ممکن است شما در آن به مشکل برخورده باشید را می‌پذیرند اما با توجه داشت که همواره چنین نیست ممکن است مشاوران تخصص کافی را در این زمینه نداشته باشند.

 

چه کسانی می توانند یک کارشناس مشاور حقوقی باشند

به بیان دیگر کارشناس مشاور حقوقی به طور معمول وکلایی هستند که به صورت تخصصی به شرکت ها و سازمان ها و نهادها مشاوره حقوقی می دهند. بنابراین افراد زیر می توانند به عنوان کارشناس یا مشاور حقوقی مشغول به کار شوند:

دانش آموختگان مقطع کارشناسی از رشته های زیر می توانند وارد این حیطه شغلی شوند:

    - حقوق

    - الهیات و معارف اسلامی - فقه و مبانی حقوق اسلامی

در حال حاضر تمام مراکز دانشگاهی در سراسر کشور این رشته‌ها را ارائه می‌دهند و محدودیتی نیز برای ورود به آن وجود ندارد به همین دلیل نیز امکانی فراهم شده است تا در دوردست ترین نقاط ممکن در کشور نیز علاقمندان در این رشته‌ها مشغول به کار شوند.

همچنین دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های زیر می توانند به عنوان کارشناس حقوقی مشغول بکار شوند.

 -    حقوق خصوصی

  -   حقوق سردفتری

-     حقوق ثبت اسناد و املاک

   -   حقوق اسناد و قراردادهای تجاری

   -  حقوق بین الملل

-     حقوق حمل و نقل

   -  حقوق جزا و جرم شناسی

   -   حقوق کیفری اطفال و نوجوانان

 -    حقوق عمومی

 -   حقوق نفت و گاز

 -    حقوق بشر

   -  حقوق مالکیت فکری

   -  حقوق اقتصادی

  -   حقوق دادرسی اداری

  -   حقوق هنری و ادبی

 -    حقوق محیط زیست

 -    حقوق تجارت بین الملل

  -   حقوق خانواده

  -   حقوق تجاری اقتصادی بین المللی

 -    حقوق شرکت‌های تجاری

 -    حقوق ارتباطات

  -   مدیریت نظارت و بازرسی

  -   مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی

 -    مدیریت دادگستری

وظایف یک کارشناس یا مشاور حقوقی

کارشناس یا مشاور حقوقی بسته به این که با کدام یک از نهادها و ارگان ها همکاری نموده و یا در بخش خصوصی یا دولتی فعالیت دارد، دارای وظایف مشخصی است. اما به طور کلی می توان وظایف زیر را عموما برای یک کارشناس حقوقی متصور بود.

انجام تمامی فعالیت های مربوط به ثبت، تغییرات در ساختار، انحلال شرکت ها

رسیدگی به شکایات و دعاوی حقوقی و اداری در ارگان متبوع

در زمان مقتضی جمع آوری مدارک و مستندات لازم برای دفاع از ارگان، نهاد و یا شرکت خود در محاکم قضایی

ارائه توضیحات لازم در مورد مسائل حقوقی برای مدیران و کارکان در زمان های مقتضی

تهیه متن قراردادهای ارگان، سازمان و یا شرکتی که در آن انجام وظیفه می کند و همچنین نظارت بر روند عقد این قراردادها

انجام کلیه امور حقوقی مربوط به امور مناقصه ها، مزایده ها

وضعیت بازار کار و درآمد

امروزه تنظیم کننده روابط بین افراد جامعه و همچنین روابط حقوقی بین افراد با نهاد ها و سازمان ها و همچنین روابط میان مردم و دولت ها در حیطه علمی به نام حقوق است. با توجه به این که بسیاری از افراد جامعه اطلاعات لازم و صحیح برای پاسخ دادن به سوالات و مسائل حقوقی خود را ندارند جایگاه یک کارشناس امور حقوقی به خوبی نمایان می‌گردد. به واقع هر روزه بیش از پیش، نیاز به افرادی متخصص در زمینه حقوق در ارگان ها، نهادها، سازمان ها و شرکت ها احساس می شود و فضای مناسبی را پیش روی متخصصان این رشته می گذارد.

از منظر درآمد نیز، کارشناسان امور حقوق که در ارگان های دولتی  مشغول به فعالیت هستند مطابق با قانون خدمات کشوری دریافتی دارند. اما آن دسته از کارشناسان امور حقوقی که در بخش خصوصی مشغول فعالیت هستند، برحسب میزان تخصص و تجربه خود دریافتی هایی دارند که از میزان حداقل دستمزد تا مبالغ بسیار بالاتر را شامل می شود.

توانایی های مورد نیاز برای این رشته

 آشنایی و تسلط کامل در امور حقوقی

توانایی تصمیم گیری های دقیق در اسرع زمان

توان قوه تحلیلی در سطحی مناسب

آراستگی به زینت صداقت و امانت داری

رعایت اصل بی طرفی و انصاف در دعاوی مختلف

توان برقراری ارتباط مناسب و توجه به جزئیات

مهارت خوب در سخنوری و کتابت و توانایی  اقنا دیگران

تسلط نسبی با سایر امورات سازمانی از جمله امور استخدامی، امور مالی

مشاوران حقوقی باید با همه روند‌ها و قوانین حقوقی آشنا باشند. روند‌ها موضوعی جدا از قوانین است و افرادی در این رشته موفق تر هستند که به روند‌ها نیز تسلط داشته باشند. اما تسلط بر قوانین یک موضوع بدیهی به حساب می‌آید. چرا که ماده خام فعالیت مشاوران علم حقوق و قوانین مربوط به آن است. افراد موفق در مشاوره حقوقی معمولا علاوه بر مطالعات تئوریک خود تجربه کافی در این کار دارند. تجربه از دو طریق حاصل می‌شوند اول این که این افراد پرونده‌هایی در این خصوص به دست گرفته باشند و دیگر آن که به مطالعه احکام و رای دادگاه‌ها و مراجع قضائی پرداخته باشند. بنابراین در صورتی که قصد ورود به این رشته را دارید تلاش کنید در همه حوزه‌ها اطلاعاتی را به دست بیاورید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی