آشنایی با کلیه مشاغل مهندسی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی با کلیه مشاغل مهندسی

از رشته های پرکاربرد و کارآمد در جامعه امروز مشاغل مهندسی است و به کسی که به یکی از علوم مهندسی آشنایی داشته باشد مهندس گفته می شود.

مشاغل مهندسی در کلیه رشته ها با توجه به قوانین و استفاده ازآنها باید بتوانند نیازهای جامعه را شناسایی  و در برطرف کردن آن بکوشند. عموم مشغولین مهندسی باید ذهن بازی داشته باشند، آنها باید نسبت به موضوع کاری که انتخاب کرده اند به خوبی آشنا باشند؛ در غیر این صورت در رسیدن به بهترین بازده و راندمان بالا و قابل قبول باز خواهند ماند. شاغلان مهندسی به یک حیطه محدود نیستند، مهندسین در بسیاری از رشته ها باید همکاری داشته باشند؛ به طور مثال مهندسی پزشکی یک رابطه و پیوندگاهی بین پزشکی و سلامت و مهندسی در زمینه های مختلف (برق، الکترونیک و...)می باشد. شاید به جرات می توانیم بگوییم در بسیاری از تجهیزات و ابزار جدیدی که در اختیار ما همه روزه قرار می گیرند به طور مستقیم و غیرمستقیم یک مهندس در آن ایفا نقش کرده است. افراد مشغول در بسیاری از زمینه های دیگر بر این باورند که مهندسین باید درآمدهای زیادی داشته باشند که باید گفت نسبت به دیگر شغل ها حقوق کمتری دریافت می کنند.در مشاغل مهندسی به ترتیب بیشترین حقوق به مهندس پزشکی، مهندس برق، مهندس شیمی، مهندس هسته ای و مهندس هوا و فضا می باشد. در ایالات متحده دریافتی میانگین حقوق یک مهندس پزشکی 90 هزار دلار است که از حقوق یک وکیل یا دکتر کمتر است. در مورد حقوق و دستمزد یک مهندس در کشور خودمان باید بگوییم بسیاری از مهندسین که در هر صنعتی وارد می شوند به خصوص مهندسین مشغول در فعالیت های فنی به دلیل عدم تجربه که در آن حرفه دارند در ابتدا حقوق بسیار ناچیزی دارند و رفته رفته حقوقشان متناسب با مهارتشان بیشتر می شود ولی به طور کلی دستمزد یک مهندس با تجربه کاری حداقل یک سال، بین 2 تا 3 میلیون می باشد. در کشور ما دانشجویان بسیاری در رشته های مهندسی مشغول به تحصیل و فارغ التحصیل شده اند و ایران پس از چین،هند،آمریکا و روسیه با 350 هزار مهندس رتبه پنجم را در تولید مهندس دارد.در جوامع امروز تنها شاغلان مهندسی می توانند موفق باشند،که توانمندی های مناسب و کافی را داشته باشند و با استفاده از فناوری ریاضیات و علمی که دارند مسائل را حل کنند.

استخدام مشاغل مهندسی

برای مشاهده آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مشاغل مهندسی

مشاغل مهندسی چیست ؟

ساخت و طراحی انواع سازه ها، مواد، سیستم ها، ماشین ها و ابزار ها با استفاده از علوم پایه مانند فیزیک، ریاضی، شیمی و...  با اهداف مشخص را مهندسی می گویند. مهندسی از همان ابتدای حیات انسان با انسان بوده و همراه همیشگی او بوده است. از ساخت چرخ تا ساخت ماشین و تکنولوژی‌های جدید، مهندسی همواره جزئی جدانشدنی از ساخت و طراحی این اختراعات بوده است.

به طور کلی هر اختراعی که به صورت مکانیکی بوده از مهندس و مهندسی نشات گرفته است و این مهندس بوده که نیروی پیشران علم و اختراعات در عصر های مختلف انسان بوده است. ساخت بزرگترین سازه های بشر همچون اهرام مصر و دیوار چین در دوران باستان تا ساخت موتور بخار و انقلاب صنعتی در دوران رنسانس یا همچنین ساخت بسیاری از تکنولوژی‌های در عصر مدرن که به فراتر از زمین یعنی فضای خارج از جو نیز رفته است، همه و همه کار یک کلمه بوده و مهندسی است.

در هر چیزی که انسان طراحی کرده و ساخته جایگاه مهندسی دیده می‌شود. حتی امروزه مهندسی در حوزه اقتصاد، جامعه و سیاست و غیره در کل علوم انسانی ورود پیدا کرده است. پس هر جا صنعتی هست، مهندسی نیز هست.

احتمالا باید بگوییم مشاغل مهندسی بزرگترین گروه شغلی حال حاضر در دنیاست که مشاغل بسیار زیادی را در خود جای می‌دهد. این مشاغل می‌تواند در حوزه مهندسی پزشکی و مهندسی هسته‌ای و غیره هم باشد. بنابراین یک دسته شغلی بسیار کلی است. در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا عمده مباحثی که در خصوص این رشته وجود دارد را ارزیابی کنیم و علاوه بر معرفی مشاغل به توضیحاتی حول درآمد و بازارکار آن‌ها هم بپردازیم.

مشاغل مهندسی چیست

 مشاغل مربوط به حوزه مهندسی

 یکی از بهترین بازار کار ها و شغل هایی که در هر کشور برای پیشرفت کشور وجود دارد، بخش مهندسی است که از اهمیت بالایی برای پیشرفت و توسعه یک کشور برخوردار است. مهندسی که به صورت فرعی در همه جا هست و نمی‌توان شاخه‌های کلی برای آن در نظر گرفت. اما اغلب مهندسی و مهندسان دارای پنج شاخه مهم هستند که عبارتند از:

 مهندسی شیمی

 در مهندسی شیمی بکارگیری اصول فرآیند شیمیایی در حوزه تجاری مانند پتروشیمی‌ ها همگی در این دسته هستند. یک مهندس شیمی می‌تواند با طراحی و ساخت کارخانجات مرتبط با صنایع شیمیایی شغل خود را داشته باشد. این صنایع در واحدهای مانند نفت و گاز که یکی از بزرگترین و مهمترین منابع انرژی امروز جهان هستند،  نمود بیشتری پیدا می‌کند. البته در صنایع دیگری همچون چوب صنایع غذایی دارویی و پزشکی و... به طور مستقیم شیمی و مهندسی آن کاربرد دارد.

 مهندسی عمران

 ساخت و طراحی سازه ها و ساختمان ها و همچنین زیرساخت هایی مانند جاده‌ها و پل‌ها همه و همه زیر شاخه مهندسی عمران هستند. معماری بناهای مختلف آب و فاضلاب شهری و خطوط را هم و همچنین برنامه ریزی حمل و نقل ، سازه های زلزله و بلایای طبیعی ، سواحل و سازه های هیدرولیکی، سواحل،  سازه های دریایی و محیط زیست از مهم‌ترین گرایش های مهندس عمران هستند که علاقه‌مندان به کار در این مشاغل می‌توانند با گزینش یکی از آنها در دانشگاه تحصیل و بعد از آن به بازار کار را پیدا کند.

 مهندسی برق

الکتریسیته بعد از کشف توسط دانشمندان به یکی از اصلی ترین موارد استفاده انسان در صنایع و زندگی تبدیل شده است. و آن را به جزء جدا شدن زندگی انسان تبدیل کرده است. تولید و ذخیره ، هدایت و استفاده از برق به عنوان پاک ترین انرژی کار مهندسی برق است. از همان ابتدای تولید برق یعنی از نیروگاه ها مهندسی برق وارد می شود تا نحوه برق رسانی به مناطق مختلف مسکونی و تجاری و ساخت وسایل مرتبط با برق و نحوه استفاده از الکتریسیته در زندگی روزمره انسان صنایع مختلف را شامل می شود.

 مهندسان برق از الکتریسیته برای دو منظور عمده استفاده می‌کنند. استفاده از آن برای طراحی و بررسی نحوه انتقال و تبدیل انرژی الکتریکی و یا استفاده از آن برای پردازش اطلاعات مانند کامپیوترها ، سامانه های مخابراتی و غیره . مهندسی برق  یکی از پرطرفدارترین رشته های مهندسی است که در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود. در دانشگاه های ایران در رشته مهندسی برق دارای ۵ گرایش است که داوطلبان کار در حوزه برق می توانند با تحصیل در آنها به کار در رشته برق مشهور مشغول شوند. پنج گرایش اصلی عبارتند از:

  •   مهندسی قدرت که با سیستم های قدرت در تولید و انتقال انرژی الکتریکی سر و کار دارد و به برق و قدرت معروف است. یکی از محبوی ترین رشته‌های مهندسی برق است که دانشجویان علاقه زیادی به آن نشان می‌دهند.
  •  مهندسی الکترونیک که به طراحی و ساخت و نگهداری وسایل الکترونیکی در حوزه خرد و کلان می‌پردازد و استفاده از برق بر حوزه‌های کاری از وظایف آن است. این رشته هم علاوه بر محبوبیت زیاد کاراآیی و بازارکار بسیار خوبی دارد و با توجه به توسعه صنعت تکنولوژیک امید می‌رود که از دانش آموختگان بیش از پیش استفاده شود.
  • مهندسی مخابرات سیستم های مخابراتی و ارتباطی همچون تلفن موبایل ، رایانه و شبکه های مخابراتی از حوزه های فعالیت این گروه اند. در حوزه ارتباطات و اطلاعات هم از این مهندسان استفاده می‌شود و با توجه به رقابتی که بین نهاد‌های داخلی و خارجی وجود دارد می‌توان آینده خوبی برای شاغلان این رشته تصور کرد.
  •  مهندسی کنترل که در طراحی سیستم‌های کنترل کننده برق تخصص دارد.
  • مهندسی پزشکی که در آن رشته برق و پزشکی در هم آمیخته شده و به تجهیزات الکترونیکی که در پزشکی کاربرد دارند اختصاص می‌یابد. از جدید ترین اما بهترین شاخه‌های مهندسی است که تلاش می‌کند تا ابزار‌های لازم مورد استفاده در پزشکی و حتی پژوهش‌های پزشکی را آماده کند.
  • مهندسی صدا که به رشته مهندسی مخابرات نزدیک است و با سیگنال‌های صوتی و پردازش آنها سر و کار دارد.

 علاقه مندان به رشته برق می تواند در هر یک از مبانی برق که در حوزه تولید و ساخت وسایل الکترونیکی مشغول به کار شوند.

 مهندسی مکانیک

هر آنچه به مکانیک و ماشین آلات مربوطه است در این رشته می گنجد. از ساخت دوچرخه ، هواپیما و فضاپیما، سیستم‌های اسلحه ، محصولات حمل و نقل و سیستم های قدرت و طراحی و ساخت همه این‌ها مهندس مکانیک را به یکی از رشته های خیلی مهم تبدیل کرده است.

دو گرایش مهندسی دریایی و مهندسی معدن از گرایش های مهم مهندسی مکانیک هستند.  در  مهندسی مکانیک معدن شاخه های مهمی همچون مهندسی صوتی ، ساخت ، خوردگی  ،ابزار سازی و کنترل هوافضا، اتومبیل کامپیوتر ، پتروشیمی سیستم‌های صوتی نرم افزار و غیره از مهمترین شاخه های آن هستند.

در مهندسی مکانیک سه گرایش حرارت و سیالات جامدات و ساخت و تولید ، گرایشهای اصلی این رشته دانشگاه های ایران هستند که علاقه مندان به کار در آن می توانند آن را انتخاب کرده و در آن شرکت کنند. با توجه به گستردگی بالا و فوق العاده زیاد مشاغل مهندسی مکانیک بازار کار بسیار مناسبی برای افراد علاقه من به فنی و حرفه ای هست که می توانند با آن مشغول شوند. از ساخت یک ماشین تا ساخت فضاپیماها و فناوری نانو و مشاغل مرتبط با مهندسی مکانیک هستند که باعث به وجود آمدن بازار کار خوب این رشته شده اند.

مهندسی کشاورزی

 با صنعتی شدن کشاورزی طراحی و ساخت و بهره برداری از علوم  فیزیکی زیستی ابزار آلات کشاورزی اهمیت ویژه ای یافته است. مهندسی کشاورزی با دیگر علوم مهندسی تلفیق شده است. به طور مثال در ماشین آلات کشاورزی از مکانیک بیوسیستم استفاده می شود و در ساخت و طراحی زمین های کشاورزی ،گلخانه ها و سیستم‌های آبیاری از  مهندسی معماری و عمران استفاده خواهد شد.

 مشاغل مربوط به حوزه مهندسی

بازار کار مشاغل مهندسی

  از رشته های دانشگاهی به خصوص در ایران رشته های مهندسی در انواع مختلف آن هستند. بازار کار نسبتاً خوب این رشته‌ها بسیاری را به سمت آن‌ها می کشاند. شما می‌توانید با انتخاب مشاغل مهندسی به عنوان رشته و فارغ التحصیل شدن در آن در یکی از بنگاه‌های اقتصادی دولتی یا خصوصی به تولید طراحی ساخت مشغول شوید. همچنین در برخی بخش ها خود شما نیز می توانید با علم خود اقدام به کارآفرینی کرده و به شغل خوبی دست یابید.

 از میزان درآمد مهندسان کشور به دلیل گستردگی مشاغل مهندسی آمار دقیقی در دست نیست ساخت. اما درآمد نسبتا بالای این شغل آن را جز مشاغل پرطرفدار قرار داده است. البته در هر شغل تنوعاتی وجود دارد و نمی‌توان همه مشاغل مهندسی را در یک دسته بندی جای داد. برای مثال درآمد و بازارکار مهندسی پزشکی نسبت به سایر رشته‌های مهندسی بسیار بهتر است اما ممکن است درآمد یک مهندس عمران چند برابر آن‌ها باشد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی