آشنایی با شغل و رشته دندان پزشکی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل و رشته دندان پزشکی

دندان پزشکی رشته ای است که به شناسایی و معالجه بیماری های موجود در دهان می پردازد. برخی از افراد معتقدند به دلیل این که حیطه کار دندان پزشک فقط در حوزه دهان می باشد بهتر است عنوان شغل آن ها به جای دندان پزشکی دهان پزشکی گذاشته شود. در زمان های قدیم دندان پزشکی و دندان سازی در یک سطح قرار داشتند اما اخیرا این دو رشته از یکدیگر جدا شدند و دندان سازی تنها یکی از رشته های دندان پزشکی می باشد. هدف از تربیت افراد در این رشته بالا بردن سطح سلامت دندان در جامعه می باشد. چون دندان عضو مهمی در بدن هر شخص می باشد که خراب شدن آن دردسر های فراوانی را برای فرد ایجاد می کند. نیازی نیست تا از اهمیت دهان و دندان صحبت کنیم چرا که بحث بسیار بدیهی است. در حال حاضر به صورت میانگین ماهانه چند ده هزار تومان بابت خرید خمیر دندان و مسواک می‌پردازیم و برای هر بار مراجعه به دندانپزشک بیش از صد هزار تومان خرج می کنیم و در مورادی نیز هزینه‌های میلیونی انجام می‌شود. همین موضوع بهعث اهمیت دندانپزشکی نیز شده است و در حال حاضر نیز به عنوان بهترین رشته پزشکی در بین علاقمندان به این علم شناخته می شود.

دندانپزشکی شغلی است که نامش همراه با جذابیت است. بسیاری از دانشجویان با این آرزو درس می‌خوانند و بیاری از دانش آموزان نیز با رویای دندانپزشک شدن در کنکور شرکت می‌کنند. در صورتی که واقع بین باشیم باید بگوییم این جذابیت ناشی از درآمد زیادی است که نصیب دندانپزشکان می‌شود.

در این یادداشت به بررسی دندانپزشکی به عنوان یک شغل و رشته دانشگاهی خواهیم پرداخت و دشورای‌ها و مزایای آن را بررسی خواهیم نمود.

استخدام دندان پزشک عمومی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام دندان پزشک عمومی

آزمون های مهم رشته دندان پزشکی

در رشته دندان پزشکی بعد از اتمام و گذراندن درس های عمومی و علوم پایه برای ادامه دادن در این رشته لازم است که در آزمون جامع علوم پایه شرکت کرده و حد نصاب نمره را نیز کسب کنید و در صورت مردودی تنها چند بار فرصت جبران دارید. در صورت قبول نشدن در این آزمون دیگر واجد شرایط ادامه دادن در رشته دندان پزشکی نمی شوید و باید نسب به تغییر دادن رشته خود اقدام نمایید. علاوه بر این آزمون برای ادامه دادن در رشته دندان پزشکی آزمون دیگری نیز وجود داردکه قبل از شروع کارآموزی گرفته می شود حد نصاب قبول شدن در این آزمون کسب 50 درصد نمره می باشد . در صورت قبول نشدن در این آزمون تنها سه بار فرصت جبران وجود دارد

دروس رشته دندانپزشکی

دروس دندان پزشکی در 2 سال اول مطالب عمومی رشته پزشکی می باشد و پس از آن تخصصی تر می شود و فقط درس های در حوزه دهان و گردن و سر ارائه می شود. درس های این رشته نسبت به رشته پزشکی و دندان پزشکی آسان تر است. در رشته دندان پزشکی کار عملی و واحد های عملی نسب به سایر رشته ها بیشتر می باشد.

فاکتور های لازم برای انتخاب رشته دندان پزشکی

 • صبر و تحمل
 • داشتن سلیقه
 • علاقه به هنر
 •  دستانی توانمند
 • روابط عمومی بالا
 • وجدان اخلاقی
 • علاقه

هم دندانپزشکان و هم علاقمندان به این شغل باید فاکتور‌های فوق را جدی بگیرند. هر چند این معیار‌ها برای همه مشاغل وجود دارد اما در دندانپزشکی اهمیت بسیار بیشتری دارد. احتمالا اصطلاحات دندانپزشک خوب و بد را شنیده اید بسیاری از افراد هنگام انتخاب دندانپزشک وسواس خاصی به خرج می‌دهند و سعی می‌کنند فردی را انتخاب کنند که با توجه به هزینه‌های بالای دندانپزشکی و نیز حساسیت دندان بهترین عملکرد را داشته باشد.
عملکرد دندانپزشک به دو موضوع بستگی دارد اول داشتن تخصص و مهارت کافی در علم دندانپزشکی است و دیگری دارا بودن تمام فاکتور های فوق است. در صورتی که وجدان کاری وجود نداشته باشد دندانپزشک به خوبی کار خود را انجام نخواهد داد و بعد از مدت کوتاهی با شکایت‌های متعدد بیماران روبرو خواهد شد.

طرح در رشته دندان پزشکی

رشته دندان پزشکی نیز مانند سایر رشته ها مانند پزشکی و دارو سازی 2 سال طرح دارد. افرادی که متقاضی گذراندن طرح هستند در طول مدت طرح خود حق تاسیس مطب را ندارند و فقط می توانند در کنار دندان پزشکان دیگر و در مطب آن ها کار کنند.

شرح وظایف دندان پزشک

 • معاینه دندان بیمار
 • کم کردن استرس بیمار
 • توضیح دادن مراحل کار به بیمار
 • انتخاب بهترین روش ها برای کم کردن درد بیمار
 • عکس برداری از دندان مریض
 • درمان مشکلات دندان بیمار مانند پرکردن دندان، جرم گیری و...

ساعت کار دندانپزشک

ساعت کار یک دندانپزشک بستگی به محل خدمتش متفاوت می باشد. در صورت استخدام در بیمارستان ها و مکان های دولتی ممکن است نیاز به کار کردن در شب و یا روز های تعطیل نیز باشد ولی در صورت تاسیس مطب ساعت کاری مشخصی وجود ندارد و خودش می تواند ساعت کاریش را تنظیم کند.

شرایط کار در دوران دانشجویی

از لحاظ قانونی کسی که در حال تحصیل در رشته دندان پزشکی است حق کار کردن به عنوان دندان پزشک را ندارد و فقط می تواند به عنوان دستیار دندان پزشک در مطلب او کار کند.

لازم است بدانید که در صورت کار کردن به صورت غیر قانونی و ایجاد مشکل برای مریض مریض می تواند شکایت کند و جریمه های سنگینی را برای او در نظر می گیرند پس بهتر است از کار کردن در دوران داشجویی خودداری کنید.

سختی کار دندان پزشکی

یک توصیه جالب و بسیار کاآمد به علاقمندان این رشته داریم و آن این که لطفا در صورتی که شدیدا کنجکاو و علاقمند به این رشته هستید سراغ دندانپزشکان و یا دانشجویان این رشته بروید و در خصوص سوالاتی که دارید ابهام زدایی کنید. بسیاری از دانشجویان دندانپزشکی خاطراتی را منتشر کرده‌اند، این خاطرات از آن روی که اغلب واقعی هستند می‌تواند راهنمای خوبی برای سختی‌ها و شیرینی‌های شغل دندانپزشکی باشد.

اما در کنار دشواری‌های تحصیل در این رشته کار در این شغل نیز با دشواری‌هایی روبرو است. دندان پزشکی شغلی است که با دندان مریض که جزئی از بدن او است سر و کار دارد و احتمال پاشیده شدن خون و ترشحات مریض بر روی پزشک بسیار زیاد می باشد به همین دلیل دندان پزشکان بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی مانند ایدز و هپاتیت از مریض هستند. برای جلوگیری از این حالت باید در حین کار تمام نکات ایمنی را رعایت کرد و از وسایل محافظتی برای جلوگیری از پاشیده شدن خون و ترشحات مریض  استفاده شود. دندان پزشکان به دلیل نشستن های طولانی جهت انجام کار مریض در معرض مشکلاتی مانند کمردرد و پا درد هستند به همین دلیل لازم است ساعاتی را به ورزش کردن اختصاص دهند.

در ابتدای متن به یکی از مشکلات عمده دندانپزشکان اشاره کردیم و آن نارضایتی بیمار از ارائه خدماتی است که دندانپزشک ارائه می‌دهد. در موارد بسیاری به دلایل مختلف پزشکان به اشتباه دندان فردی را کشیده اند و یا عصب کشی با موفقیت صورت نگرفته است و حتی در موردی که بسیار هم شایع است پر کردن دندان موفقیت آمیز نبوده است. همه این موراد نارضایتی بیماران را به همراه خواهد داشت و در بسیاری از موارد نیز از پزشکان شکایت می‌شود.

حقوق دندان پزشک

افرادی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند فرصت های شغلی متفاوتی دارند.  حقوق این افراد با توجه به محل کارشان متفاوت است . مثلا در صورت کار کردن در مکان های دولتی مانند کلینیک بیمارستان، درمانگاه حقوقشان هر ماه ثابت می‌باشد ولی در صورت تاسیس مطب دندان پزشکی با توجه به عوامل مختلفی مانند شهری که مطب را تاسیس کرده، تعداد دندان پزشک موجود در شهر و غیره درآمد آن متفاوت می باشد.  اما به صورت کلی دندان پزشکانی که ادامه تحصیل داده اند و مدرکشان را تا دکتری ارتقا داده اند و دندان پزشکانی که در کلینیک خصوصی کار می کنند درآمد بالاتری نسبت به سایرین دارند. دندان پزشکی به صورت متوسط یکی از پر درآمد ترین رشته های موجود در ایران می باشد.

کافی است تا هزینه‌های درمان دندان های خود و یا اطرافیانتان را در نظر بگیرد تا متوجه درآمد بسیار خوب این پزشکان شوید. بسیاری درآمد روزانه بیش ده میلیون تومان در کلینیک‌های دندانپزشکی گزارش کرده‌اند. اما به صورت کلی نیز نسبت به بسیاری از حوزه‌های دیگر علم پزشکی درآمد دندانپزشکان بالاست.

بازار کار دندان پزشکی

بازار کار این رشته متناسب با شهری که قصد دارید در آن مشغول به کار شوید متفاوت می باشد. بازار کار دندان پزشکی در شهر های بزرگی مانند مرکز استان ها و تهران بسیار خوب است  ولی در شهر های کوچک جالب به نظر نمی رسد ولی در هر صورت کسانی که در این رشته فارغ التحصیل می شوند بازار کار و حقوق بالایی نسبت به سایر رشته ها هستند.

مزایای و معایب رشته دندانپزشکی

مزایا

 • داشتن شیفت های سبک و راحت
 • درس های سبک نسبت به سایر رشته
 • حقوق و درآمد بالا

معایب

 • نشستن های طولانی
 • ابتلا به بیماری های واگیر دار از مریض
 • ابتلا به کمردرد و پا درد
 • تحصیلات نسبتا دشوار
 • دوره تحصیل طولانی
 • هزینه زیاد ایجاد مطب و خرید وسایل و تجهیزات

 

ارتقا مدرک در رشته دندان پزشکی

افرادی که رشته دندان پزشکی را انتخاب کردند می توانند مدرکشان را تا فوق دکترا در رشته هایی مانند  اندودنتیکس، پروتز های دندانی و دندان، دندان پزشکی ترمیمی و غیره ادامه دهند، افرادی که دارای فوق تخصص دندان پزشکی هستند حقوق و مزایای بسیار زیادی نسب به سایر دندان پزشکان دارند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی