آشنایی باشغل و رشته گفتار درمانی

نوشته شده توسط

سارا عیوضی

آشنایی باشغل و رشته گفتار درمانی

رشته گفتار درمانی به عنوان یکی از شاخه های علوم پزشکی، تلاش می کند افرادی را که به دلایل اختلالات گفتاری و درکی، از اجتماع گریخته اند، به جامعه بازگردانند. علاوه بر این برخی از خوانندگان و مداحان و سخنرانان، برای بهبود کیفیت صدای خود هم به این افراد رجوع می کنند.

بنابراین وقتی از گفتار درمانی سخن می‌گوییم دو منظور مشخص داریم؛ اول این که پزشکان این رشته به بررسی اختلالات موجود در افرادی که توانایی لازم برای تکلم ندارند را بررسی و درمان می‌کنند و از سوی دیگر گفتار درمانی تلاشی برای بهتر کردن صدای دیگران و یا اظهار نظر در خصوص اختلالات بسیار کم رنگ در برخی افراد است که اهمیت زیادی به تکلم می‌دهند. البته تنها خوانندگان و مجریان به گفتار درمانی رو نمی‌آورند بلکه افراد عادی نیز گاها برای شناسایی برخی اختلالات کوچک ممکن است به پزشکان این رشته رجوع کنند.
با این حال شاید تا حدودی با این شغل به صورت کلی آشنا شده باشید اما موضوعات بسیار مهمی در خصوص آن وجود دارد که نیازمند بررسی هستند. در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا ابعاد بیشتری از این رشته را بررسی نماییم. در این مقاله عمدتا به وظایف گفتار درمانی، هزینه گفتار درمانی، تحصیل در دانشگاه‌ها، آینده شغلی و وضعیت استخدامی این رشته بررسی خواهد شد. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات کاملی در این خصوص کسب کنید تا آخر، متن را دنبال کنید.

استخدام رشته گفتار درمانی

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام رشته گفتار درمانی

گفتار درمانگر یا متخصص گفتار درمانی کیست؟

کسی که با آزمایش ها و تست هایی که از مراجعه کننده اش می گیرد، نوع اختلال در درک و گفتار فرد را فهمیده و تلاش می کند برای آن راه حلی پیدا کرده و بیمار را با آن راه حل درمان کند گفتار درمان خوانده می‌شود. بسیاری از گفتار درمانان شناسایی و ارزیابی اختلالات تکلمی را بدون استفاده از دستگاهی خاص انجام می‌دهند هر چند که برای تشخیص نوع اختلال گاها از دستگاه‌ها و ابزار‌هایی نیز استفاده می شود اما عمدتا اینگونه نیست. بنابراین آن چه درمانگر با آن روبرو است اختلال تکلمی و زبانی است.
 این اختلالات را به چهار گروه تقسیم می کنند

-  اختلالات در تلفظ: فرد کلمه را به طور غلط بیان می کند و در تلفظ اشکال دارد.

- اختلالات در رسایی کلام و یا کند و یا تند بودن در سخن: درمانگر هر گونه لکنت و شکسته گویی و کش دادن و تند و کند حرف زدن و نیز تکرار بیش از حد یک کلمه را در این دسته قرار می دهد.

- اختلالات در حنجره: اگر صدای مراجعه کننده به لحاظ کیفی مشکل داشته باشد، بم بودن صدا، صدای زنانه، صدای مردانه، صدای تودماغی، عدم توانایی صحبت کردن با صدای بلند و یا کم، همگی در این نوع اختلال قرار دارند.

- اختلالات در درک: عموما این نوع اختلال به دلیل مشکلات مغزی اتفاق افتاده و فرد را در درک کردن گفته‌های دیگران فلج می کند.
برای هر نوع از این اختلالات راه حل‌هایی در نظر گرفته شده است البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که برخی اختلالات ژنتیکی و مغزی هستند و گاها به طور کامل قابل حل نیستند و یا به طور کلی راهی برای درمان آن نیست اما تعداد زیادی از اختلالات با مراجعه به گفتار درمان قابل حل است. معمولا افرادی که لکنت زبان دارند برای بهتر صحبت کردن به این پزشکان مراجعه می‌کنند و عموما هم توانایی بهتری در تکلم به دست می آورند. دو اختلال نخست یعنی اختلال در تلفظ و رسایی کلام معمولا توسط گفتار درمان شناسایی می‌شود و با انجام تمرین‌هایی نیز قابلیت بهبودی دارد.
بسیاری هنگام تلفظ با مشکلاتی مواجه هستند که به فن بیان آن‌ها ارتباط دارد. فن بیان اصولا مقوله‌ای جداست. در واقع فرد با اختلالی روبرو نیست و تنها نمی‌تواند آن گونه که باید سخن بگوید اما اگر آرام سخن گفتن و مشکلات و اختلالات فوق در افراد وجود داشته باشد حتما باید به گفتار درمان رجوع کنند. بنابراین اگر فردی با چنین مشکلاتی روبرو است ابتدا باید حداقل توانایی در حدس نوع مشکلش را داشته باشد چرا که مشکل فن بیان مسئله گفتار درمان نیست.

 

تحصیلات فرد گفتار درمانگر

 پزشکان این رشته به صورت مجزا در رشته گفتار درمانی تحصیل می کنند. فردی که در رشته گفتار درمانی، تحصیل کرده و مدرک آن را اخذ کرده و مهارت لازم را در درمان اختلالات گفتاری و درکی افراد کسب کرده باشد، می تواند به عنوان متخصص گفتار درمانی، مشغول به فعالیت شود. این افراد یا دارای لیسانس، یا فوق لیسانس و یا دکترا هستند. بدیهی است که هر چه سطح تحصیلات و تجربه بالاتر باشد، زمان پیشرفت درمانی افراد هم کوتاه تر خواهد بود و افراد بیشتری نیز برای درمان و بهبود کلام و کیفیت صدا به آن ها مراجعه می‌کنند و درنتیجه درآمدشان هم بیشتر خواهد بود. به علاوه این افراد در مقاطع تحصیلی بالاتر می توانند در فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی مشغول به کار شوند.

 

مهارت های یک متخصص گفتار درمانی

یک فرد گفتار درمانگر باید توانایی ارتباط درمانی موثر با افرادی را داشته باشد که به سختی ارتباط برقرار می‌کنند. انسان هایی که قدرت تکلم خوبی ندارند و یا توانایی درک کردن سخنان دیگران برایشان دشوار است.

برای یک متخصص گفتار درمانی به دلیل برخورد با انواع بیمارانی که روحیات خاص و لهجه ها و گویش های مختلفی دارند، لازم است که هم قدرت سازگاری با هر کدام از بیماران را داشته باشد و هم با بیشتر زبان ها و لهجه ها و حتی زبان اشاره آشنا باشد. البته برخی از این موارد از ضرورت‌های گفتار درمانی نیست اما برای موفقیت در این امر بسیار کارآمد خواهد بود.
از آن جا که بسیاری از این اختلالات با انجام تمرین‌هایی نیز قابل حل است گفتار درمان باید این توانایی را داشته باشد تا ارتباط موثری با بیمار برقرار کند. این ارتباط موثر باید زمینه ساز ایجاد اعتماد به نفس و حس بهبودی در بیمار ایجاد کند.

روزانه بیماران مختلفی به این افراد مراجعه می کنند که از نظر سیر پیشرفت بیماری با هم فرق دارند و همه آن‌ها به طور سریع درمان نمی شوند. این متخصصان باید در هنگام کار با بیماران از صبر و شکیبایی زیادی برخوردار باشند و هیچ وقت بیمار را در طول درمان تنها نگذارند.

متخصص گفتار درمانی باید در پروسه درمانی خود از روش های خلاق استفاده کند و تجربیات لازم را برای اجرای تمرینات خود روی افراد داشته باشد. برای کودکان بتواند با تمریناتی شبیه به بازی، به هدف درمانی خود برسد.

گفتار درمانگر هم باید به نحوی با سایر اعضای تیم درمانی و غیر درمانی مانند فیزیوتراپیست، معلم ، متخصص مغز و اعصاب و افرادی که به نحوی با بیمار در ارتباط اند، همکاری کرده و در این فعالیت تیمی مشارکت داشته باشد.

گفتار درمانگر باید در بیمار و مراجعه کننده خود، حس انگیزه و اراده را شعله ور کند تا بیمار در طی جلسات روحیه خود را نباخته و با انگیزه تمرینات را انجام دهد.

 

وظایف متخصص گفتار درمانی 

یک متخصص گفتار درمانی وظیفه دارد مراجعه کنندگان را برای تشخیص نوع اختلالی که به آن گرفتار شده اند، ارزیابی کند و انواع اختلالات گفتاری و درکی و یادگیری را در هر انسانی صرف نظر از سن آن ها طی جلسات مشخص درمان کند. برای هر فردی متناسب با ویژگی های خودش، برنامه ریزی کرده و تمرینات ویژه درمانی را برای آن ها درنظر بگیرد.

با افرادی که با بیمار در ارتباط اند و نیز متخصصان مختلف، همکاری های لازم را داشته باشد. همچنین باید انسان هایی را که بعد از صدمات مغزی دچار مشکلات گفتاری و درکی می شوند را درمان کنند

آموزش های لازم را برای پیشگیری از بروز اختلالات گفتاری درکی و زبانی به افراد دهد.

بتواند کیفیت صدای مراجعه کنندگانی مانند مداحان، قاریان قرآن، خوانندگان، سخنرانان و غیره را بالا ببرد.

علاوه بر این ها متخصص گفتار درمانی باید مشکلات بلع را هم برطرف کنند. در بسیار از موارد خوردن مواد غذایی برای بسیاری از افراد دشوار است، این مشکل در بسیاری از مواقع چون یک اختلال بروز می کند  و تشخیص و درمان این اختلال نیز بر عهده گفتار درمان است.

 

آینده شغلی و بازار کار گفتار درمانی

گفتار درمانگر برای راه اندازی مطب باید حداقل سه تا پنج سال سابقه کار داشته باشد. گفتار درمانگر علاوه بر کار کردن در مطب خود می تواند در زمینه مشاوره های جلوگیری از بروز اختلالات گفتاری درکی و بلعی مانند محیط های آموزشی مانند مهدکودک و مدرسه و زندان و آسایشگاه و پرورشگاه و مراکز درمانی و بیمارستانی مشغول به کار شوند و خدمات خود را ارائه دهند. حتی افراد برای افزایش کیفیت صدای خود هم می توانند به آن ها مراجعه کنند. پیش بینی می شود با گذشت زمان و با توجه به افزایش جمعیت و احتمال این که افراد دچار اختلالات گفتاری و آسیب های درکی شوند، نیاز به این شغل هم احساس شود بنابراین به طور کلی باید گفت آینده این شغل بسیار جذاب تر از وضعیت فعلی آن خواهد بود.

 

درآمد گفتار درمانی

درآمد گفتار درمانگر بسته به محل کارش متفاوت است. به صورتی که اگر در مراکز دولتی استخدام شده باشد، مطابق قوانین خاص خود حقوق می گیرند و اگر در مراکز خصوصی، فعالیت داشته باشند، با توجه به میزان تجربه و سابقه کار به آن ها حقوق داده می شود. اگر هم در دفتر خود مشغول به فعالیت باشند، درآمد با توجه به تعداد مراجعه کنندگان مشخص می شود. که تعداد مراجعه کنندگان به میزان تجربه و سابقه کاری فرد و کیفیت کار گفتار درمانگر وابسته است.
هزینه جلسات گفتار درمانی هم برای بیماران و هم برای پزشکان نسبتا مناسب است. در بسیاری از مراکز در ازای سی دقیقه گفتار درمانی بیش از پنجاه هزار تومان نیز دریافت می‌شود.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی