آشنایی با شغل و رشته مهندسی پزشکی

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل و رشته مهندسی پزشکی

همان طور که از اسمش پیداست، دو رشته مهندسی و پزشکی دست به دست هم داده و تمام تلاش خود را برای پیشرفت در درمان بیماران به کار می برند. از این رو با جذب نیروی انسانی متعهد و فارغ التحصیل در رشته مهندسی پزشکی هر روزه شاهد ساخت تجهیزات و وسایل مهندسی شده برای گروه پزشکی هستیم. سال‌های زیادی از تاسیس مهندسی پزشکی به عنوان یک شغل و رشته دانشگاهی در کشور ما نمی‌گذرد و به عبارتی می‌توان آن را یک شغل نو پا نیز تصور کرد اما با توجه به پیشرفت های زیادی که در علم پزشکی و از سوی دیگر در تجهیزات پزشکی صورت گرفته است این شغل نیز تا حد زیادی پیشرفت داشته و گسترده شده است.

مهندسی پزشکی در کشور ما نیز شرایط ویژه ای دارد و بسیاری از علاقمندان به این شغل و یا تحصیل در این رشته مایل هستند تا ابهامات خود در این خصوص را بر طرف کنند به همین دلیل نیز ما در این یادداشت سعی می‌کنیم تا به عمده پرسش‌های کاربردی که در این زمینه وجود دارد پاسخ دهیم. بنابراین مباحثی را در خصوص تحصیل در رشته، بازار کار، درآمد و استخدام مهندس پزشکی و همچنین میزان درآمد این شغل طرح خواهیم کرد.

استخدام مهندس پزشکی در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مهندس پزشکی در تهران

مهندس پزشکی کیست؟

فردی است که با واردات و طراحی و تولید دستگاه ها و تجهیزات پزشکی و محافظت از آن ها ، در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری های انسان سهیم می باشد. بنابراین مهندس پزشکی در یکی از حیطه های این رشته که طراحی و تولید، تجارت و تعمیر و محافظت از تجهیزات و وسایل پزشکی می باشند، فعالیت کرده و با این کار در سلامت افراد تاثیرگذار خواهند بود.

بنابراین در یک تعریف کلی می‌توان گفت مهندسی پزشکی تونایی ساخت، طراحی، تعمیر و استفاده از وسایل مختلف حوزه پزشکی محسوب می‌شود. با توجه به این که بسیاری از ابزار‌های این حوزه از راه واردات وارد کشور ما می‌شوند مهندسین پزشکی توجه ویژه‌ای به شناخت این ابزار‌ها برای تامین نیاز مصرف کنندگان در بازار نیز دارند. در حال حاضر مراکز بسیار زیادی در سراسر کشور توسط همین مهندسان ایجاد شده است که ابزار‌های پزشکی را توزیع می‌کنند. با توجه به این که مصرف و استفاده از این ابزار‌ها نیز مستلزم داشتن تخصصی در حوزه پزشکی است و از طرف دیگر همواره ساخت وسیله به کمک مهندسان صورت می‌گیرد این رشته تلفیقی از مهندسی و پزشکی است البته به تعبیر معمول نمی‌توان آن را بین رشته‌ای دانست.

 

تحصیلات مهندس پزشکی

داوطلبان برای ورود به عرصه مهندسی پزشکی باید در دانشگاه طی چهار سال تحصیل نموده و مدرک کارشناسی مهندسی پزشکی خود را اخذ کنند. برای فارغ التحصیلان علاقه مند امکان ادامه تحصیل هم وجود داشته و می توانند علاوه بر کارشناسی ارشد، در این رشته دکترا هم بگیرند. گرایش های مختلفی دارد که در ادامه آن ها را ذکر می کنیم: گرایش بالینی، گرایش بیوالکتریک، گرایش بیومکانیک، گرایش بیومتریال، گرایش بافت، گرایش پردازش تصاویر پزشکی، گرایش مهندسی توانبخشی، گرایش فناوری اطلاعات پزشکی، گرایش ابزار دقیق مهندسی پزشکی، گرایش مدل سازی سیستم های فیزیولوژیکی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی این رشته وجود دارد که علاقمندان به ادامه تحصیل می‌توانند انتخاب کنند.

 

مهارت های مهندس پزشکی

رشته مهندسی پزشکی فردی را می طلبد که هم پایه ریاضیات و فیزیک قوی داشته باشد و هم نسبت به علم زیست شناسی آگاه بوده و بتواند در محیط های درمانی و پزشکی کار کند. همچنین لازم است فرد در گرایش های مختلف این رشته، پایه آن را دارا باشد. مثلا در گرایش بیوالکتریک باید با الکترونیک نیز آشنا بود. در گرایش بیومکانیک، مهندسی مکانیک را بلد باشد و در گرایش بیومواد، توانمندی مهندسی در این رشته را داشته باشد. این افرد باید بتوانند ایده های خلاقانه ای را ذکر کرده و آن را عملی سازد. به تحقیق و پژوهش بپردازد. به دلیل خواندن دفترچه راهنمای دستگاه ها، زبان انگلیسی را بفهمد و بتواند با شرکت های خارجی تولیدکننده آن ارتباط برقرار کند. اگر در شرکت های واردات و صادرات تجهیزات و وسایل پزشکی کار می کند، اصول بازاریابی را بلد باشد. همچنین با نرم افزارهای LabVIEW و Pspice و Proteus و MATLAB که نرم افزار های تخصصی مهندسی پزشکی می باشند، بتواند کار کند.

 

وظایف مهندس پزشکی

- مهندس پزشکی باید بتواند تجهیزات و وسایل پزشکی را طراحی کرده و آن ها را به مرحله ساخته شدن برساند. درست است که بسیاری از ابزار‌های مورد استفاده ما وارداتی هستند اما هدف از تحصیل در این رشته کمک به تربیت و آموزش نیروی متخصص برای طراحی و ساخت ابزار های مختلف پزشکی است. بنابراین باید این مورد توسط محصلان و شاغلان بسیار جدی گرفته شود. از نظر بسیاری از افراد موفقیت مهندسان پزشکی نیز در همین موضوع مشخص خواهد شد.

- برای بهبود عملکرد، افزایش بازدهی و کاهش خطای دستگاه ها و تجهیزات پزشکی، باید روی دستگاه ها و تجهیزات، آزمایشات گوناگونی را انجام داده و روی آن ها تحقیق و پژوهش انجام دهد.

همه ما در بیمارستان ها حضور داشته ایم و با بسیاری از ابزار‌ها نیز آشنا هستیم. ابزار‌هایی که گاها بسیار پیچیده به نظر می‌رسند و برخی نیز ساده هستند. این ابزار‌ها نیازمند نگهداری، تعمیر، و حتی نصب هستند و در کنار این موراد گاها نیاز است تا پرستاران را شیوه کارکرد و اختلالات احتمالی این دستگاه‌ها آشنا کرد. به همین دلیل بیمارستان‌ها از مهندسان پزشکی استفاده می‌کنند. فردی که در رشته مهندسی پزشکی تحصیل کرده و اکنون در بیمارستان مشغول به کار است، وظایفی را برعهده دارد که در این جا به آن اشاره می کنیم:

- یک مهندس پزشکی وظیفه دارد، نحوه استفاده درست از وسایل و تجهیزات پزشکی و درنتیجه راهکارهای افزایش طول عمر آن و راه های جلوگیری از خطرات آن را برای مصرف کننده آن ها چه پرستار و چه پزشک آموزش دهد و هر گونه ابهام را از آن ها بزداید.

- کلیه روش های حفاظت در برابر خطرات استفاده از دستگاه ها را بلد باشد و وظیفه دارد تا حد امکان بیمار و کادر درمانی در معرض آن را مصون دارد.

- خود دستگاه ها و تجهیزات را تحویل گرفته و تمام مشخصات دستگاه را از هر نظر مانند خدمات پس از فروش و غیره چک کند و آن را در جای مطمئنی نصب کند.

- تجهیزاتی که نیاز هست انبار شوند را از نظر شرایط محل نگهداری مورد بررسی قرار دهد که مبادا به دستگاه و تجهیزات خسارتی وارد آید.

- در زمان های مشخصی به چک کردن و کالیبره کردن دستگاه ها و تجهیزات بپردازد و صحت آن ها را مورد سنجش قرار دهد.

- مهندس پزشکی باید هوش اقتصادی داشته و با توجه به بودجه فعلی، بیمارستان را در خرید وسایل و تجهیزات پزشکی راهنمایی کند.

- باید در خرید تجهیزات و وسایل راهنمایی های لازم را به مراکز درمانی و بیمارستان ها دهد.

 

آینده شغلی و بازار کار مهندس پزشکی

امروزه به دلیل هزینه های بالای خرید تجهیزات و وسایل جدید پزشکی، بیمارستان ها را به فردی نیازمند کرده تا اصول صحیح کار با دستگاه و راه های افزایش طول عمر را به مصرف کننده داده و بیمارستان را از هزینه های اضافی خرید دستگاه جدید بی نیاز کند. مهندس پزشکی برای کار در این حوزه جذب بیمارستان ها می شوند و فعالیت خود را در آن جا شروع می کنند. برخی از مهندسین پزشکی به دلیل داشتن علم راجع به تجهیزات پزشکی در حیطه واردات و صادرات دستگاه ها و تجهیزات پزشکی وارد شده و جذب شرکت های واردکننده و صادرکننده این وسایل و تجهیزات می شوند. البته مهندس پزشکی می تواند اگر دانش و سرمایه داشته باشد، می تواند خود شرکت واردکننده را تاسیس کند. علاوه براین بسیاری از کارخانه ها هم هستند که تجهیزات و وسایل پزشکی را می سازند و مهندس پزشکی در این کارخانه ها هم می توانند وارد شده و فعالیت کنند. اما موقعیت های شغلی مهندسی پزشکی فقط به این ها محدود نمی شود و متقاضیان این رشته می توانند با کسب مدارج علمی بالاتر هم در پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی فعالیت کنند و هم به تدریس مشغول شوند. چون این رشته برای سلامت انسان هاست و با توجه به افزایش روزافزون جمعیت و نیز به دنبال آن افزایش بیماری و بیماران، نیاز به تجهیزات و وسایل پزشکی هم بالا رفته و نیاز به افراد مهندس پزشکی هم بیشتر حس می شود و می توان گفت یکی از بهترین مشاغل از نظر آینده شغلی می باشد.

 

درآمد مهندس پزشکی

به فرد با توجه به محلی که مشغول کار است، حقوق داده می شود. مثلا اگر مهندس پزشکی در مراکز و بیمارستان های دولتی خدمت کند، با توجه به قوانین دولت مشمول مقدار درآمد خاصی می شوند. در صورتی که در مراکز خصوصی سابقه کاری و میزان تجربه و دانش افراد هم مد نظر قرار می گیرد.

اما عمده افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند به دنبال تاسیس مراکز واردات و ساخت وسایل پزشکی هستند. این کار علاوه بر این که جذابیت‌های بسیار زیادی برای افراد دارد درآمد خوبی نیز نصیب آن‌ها خواهد کرد. درآمد موسس بسیاری از این مراکز ماهانه به چند میلیون تومان نیز می‌رسد. از سوی دیگر اختراع و تولید ابزار‌های پزشکی است که علاوه بر اعتباری که برای مخترع و مهندس پزشکی ایجاد می‌کند سود قابل توجهی نیز نصیب آنان خواهد کرد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی