آشنایی با شغل و رشته اتاق عمل

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل و رشته اتاق عمل

اگر به عمل‌های جراحی دقت کرده باشید، تعداد افراد زیادی علاوه بر پزشک یا پزشکان جراح در اتاق عمل حضور دارند. افرادی که مسئولیت‌ها و وظایف خاص خود را دارند. یکی از این افراد تکنسین‌های اتاق عمل هستند که دقت و سرعت آن‌ها در قبل، حین و بعد جراحی اهمیت بسیار یادی دارد. تکنسین اتاق عمل کمک جراح نیز محسوب می‌شود.

فردی که در اتاق عمل تحت عنوان کمک جراح کار می کند، با توجه به تعداد سال های تحصیلی این رشته، به نام های مختلفی شناخته می شود. به طور کلی چند تکنسین اتاق عمل را می‌توان از هم تفکیک نمود. تکنسین اتاق عملی که عمدتا با طی دوره شش ماهه در برخی مراکز مشغول کار هستند، کاردانی اتاق عمل که دو سال  در رشته اتاق عمل تحصیل کرده‌اند و کارشناس اتاق عمل یا همان تکنولوژیست جراحی، طی چهار سال مدرک کمک جراح را گرفته اند.
در این یادداشت تلاش می‌کنیم تا عمده مهارت‌ها و وظایف، تحصیل در این رشته، درآمد، بازار کار، وضعیت استخدامی و برخی دشواری‌های این شغل را توضیح دهیم. از طرف دیگر تلاش می‌کنیم تا این شغل را به عنوان یک رشته تحصیلی نیز برای علاقمندان شرح دهد.

استخدام تکنسین اتاق عمل

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام تکنسین اتاق عمل

 

تکنولوژیست جراحی کیست؟

یک تکنولوژیست جراحی یا فرد غیراستریل تحت عنوان سیرکولر بوده و یا فردی استریل بوده به نام اسکراب که در کنار جراح در حوزه عمل مداخله مستقیم خواهد داشت.

سیرکولر با پیش بینی نیازهای جراح و کمک جراح، وسایل لازم در پروسه عمل را به گونه ای در اختیارشان قرار می دهد تا استریل باقی بماند. در کنار او اسکراب به جراح در انجام مراحل عمل جراحی کمک می کند. بدون وجود این افراد شاید جراح به تنهایی نتواند از پس عمل جراحی برآید و نتواند پاسخگوی نیاز بیماران به عمل جراحی در اسرع وقت باشد. بنابراین تکنسین اتاق عمل هم می‌تواند وظایف و مسئولیت‌های تفکیک شده‌ای داشته باشد و هم می‌تواند نقش یک کمک جراح را به طور کلی ایفا کند.

 

تحصیلات فرد تکنولوژیست جراحی

برای ورود به شغل تکنولوژیست جراحی، فرد باید مدرک کارشناسی رشته اتاق عمل را بگیرد و برای ایفای نقش در اتاق عمل مهارت های لازم را در طی این چهار سال کسب کند. فرد تکنولوژیست جراحی، برای ورود به نقش اسکراب، سه سطح آموزشی را باید بگذرانند. در سطح اول عمل های عمومی و در دومین سطح عمل های تخصصی و در سومین سطح مهارت های مدیریتی را یاد می گیرند.

تکنسین‌های اتاق عمل طی دوره های آموزشی خود، مهارت های زیر را فرا می گیرند:

-  توانایی ضدعفونی کردن اتاق عمل و آماده کردن آن 

-  اصول پوزیشن ایمن

-  آشنایی با شیوه کار با اکارتور، ساکشن و کوتر و گاز و تجهیزات اتاق عمل

-  اکسپوژر یا افزایش دید در محل عمل

- شناخت آناتومی بدن انسان

 - روش های بندآوردن خون 

- پیش بینی صحیح و سریع نیازهای جراح

-  اصول رعایت اصول استریلیته و آسپتیک

-  آموزش فرد اسکراب یا دست شسته

-  آموزش فرد سیرکولر یا سیار

 

مهارت های یک تکنولوژیست جراحی

 • افرادی که در کنار جراح به فرآیند جراحی کمک می کنند، باید به کار در حوزه پزشکی و درمانی علاقه مند باشد و هدف مشترک که همان بهبود وضعیت بیمار است را با همکاری جراح و گروه بیهوشی و سایر اعضای تیم درمانی، دنبال کند و روحیه کار در یک تیم درمانی را داشته باشد و ارتباط درمانی مناسبی را با آن ها برقرار کند.
 • یک تکنولوژیست جراحی باید فردی صبور و با حوصله و دقیق باشد. در کنار این خصوصیات باید سریع العمل بوده و نیازهای جراح را پیش بینی کند.
 • در این رشته ظرافت در کار از اهمیت بالایی برخوردار است. برای مثال باید دقت ویژه‌ای به چینش اشیاء در اتاق جراحی و یا دقت خاصی به تمیز و مرتب بودن وسایل‌ جراحی داشته باشد.
 • در حوادث مختلف جراحی بتواند ذهن خود را متمرکز کرده و تمام حواسش به جراحی باشد. همچنین در موقعیت های استرس زا بتواند آرامش خود را به دست آورد و در کمترین زمان ممکن بهترین تصمیم را بگیرد.
 • به دلیل شرایط خاص استریلیته این افراد باید توان بدنی بسیار بالایی در ایستادن های طولانی و سپری کردن در یک پوزیشن خاص در زمان زیادی را داشته باشند.
 • فرد تکنولوژیست جراحی روزانه با افراد با بیماری های مختلف و در جراحی های اورژانسی با بیمارانی که آزمایش های مختلف را نداده و بیماری های آن ها ناشناخته اند، همچنین در معرض انواع مواد و گازهای بیهوشی و مضر و اشعه و غیره قرار دارند که لازم است در افزایش توانایی و قدرت بدن کوشا بوده و احتیاط در کار را سرلوحه کار خود قرار دهند.
 • یک تکنسین اتاق عمل باید با بیمار ارتباط برقرار کرده و بتواند استرس را از او را بزداید و به این ترتیب در روند جراحی تاثیر بسزایی داشته باشد. هر چند معمولا در فرآیند عمل بیمار بیهوش می شود اما این ارتباط موثر اهمیت زیادی دارد.

 

 

وظایف تکنولوژیست جراحی

 • تکنسین اتاق عمل باید ابتدا قبل از عمل تمامی تجهیزات داخل اتاق عمل را از نظر سلامت، چک کرده و در صورت یافتن خرابی در آن ها، تجهیزات سالم را جایگزین آن کند. در حین عمل جراحی نمی‌توان سراغ ابزار و وسایل جدید رفت بنابراین این کار باید با وسواس و دقت خاصی صورت گیرد.
 •  تامین وسایل مورد نیاز جهت جراحی. قبل از هر عمل جراحی اتاق عمل را از هر نظر مانند تجهیزات لازم و وسایل و مواد مورد نیاز و غیره برای آن عمل آماده کند.
 • قبل از استفاده از وسایل در عمل جراحی، از استریلیتی آن ها مطلع شوند و اگر استریل نبودند، از آن استفاده نکرده و آن را گزارش دهند.
 • بیمار را از همه نظر مورد بررسی قرار داده و چک لیست قبل از عمل جراحی آن را به طور دقیق پر کنند. چک کردن شرایط بیمار و حتی طرح پرسش از بیمارانی که شرایط جسمی مناسبی دارند نیز بسیار پر اهمیت است.
 • پرونده بیمار را از نظر پر بودن رضایت نامه و وسایل مصنوعی در بدن بیمار و بیماری های زمینه ای و غیره چک کنند.
 • با زبانی ساده و قابل فهم برای بیمار، فرایند عمل جراحی را توضیح دهند و ابهامات را از آن ها بزدایند.
 • سیرکولر باید بیمار را به اتاق عمل با برانکارد و یا ویلچر آورده و به پوزیشن دهی صحیح آن کمک کنند.
 • محل عمل را برای عمل جراحی آماده کنند و با بتادین و یا محلول دیگر بنا به نظر جراح، موضع جراحی را ضدعفونی و پرپ نمایند.
 • در طول پروسه عمل، فرد کمک جراح اول، به اکسپوژر صحیح و هموستاز یا بند آوردن خون ریزی، کمک می کند.
 • اسکراب با ضدعفونی کردن دست هایش، شروع به پوشیدن استریل گان و دستکش کرده و وسایل استریل را باید باز کند تا در عمل جراحی به کار گرفته شوند.
 • اسکراب باید سوزن ها و گازهای خط دار ولنگاز و هر وسیله ای که احتمال دارد در بدن بیمار جا گذاشته شود، را شمارش کند و سیرکولر وظیفه دارد آن ها را روی برد یادداشت کند.
 • اسکراب باید موضع عمل را با بتادین رنگ کند و توانایی پوشاندن استریل چهار طرف موضع بدن را داشته باشد و بتواند بیمار را درپ کند.
 • اسکراب در طول عمل نیازهای جراح را باید پیش بینی کرده و در دادن وسایل مورد نیاز دقت و سرعت عمل داشته باشد. سرعت عمل مهم‌ترین مهارت تکنسین اتاق عمل و در عین حال یکی از وظایف اصلی او نیز به شمار می‌رود.
 • در حین عمل هم بایستی به شمارش گاز و لنگاز و سوزن بپردازد تا مبادا درون بدن بیمار جا بماند.
 • آموزش های مراقبتی لازم در خصوص مراقبت از زخم و درن را برای بیمار و یا همراهانش توضیح دهند.
 • نهایت دقت و مراقبت را در گرفتن نمونه از بیمار تا ارسال به واحد پاتولوژی داشته باشند.
 • در آخر عمل اگر به پانسمان نیاز بود، اسکراب این کار را برعهده دارد.
 • در پایان عمل، تا انتقال بیمار به برانکارد ریکاوری پیش بیمار بوده و در انتقال او کمک کنند.
 • بعد از عمل جراحی، اتاق عمل را تمیز و مرتب کنند.
   

تحصیل در رشته اتاق عمل


در حال حاضر بسیاری از علاقمندان این رشته در دانشگاه‌ها مشغول به تحصیل هستند. دوره کارشناسی پیوسته در بسیاری از دانشگاه‌ها وجود دارد و علاقمندان به پزشکی که در کنکور علوم تجربی شرکت کرده اند می توانند کد رشته های اتاق عمل را در دفترچه انتخاب رشته مشاهده کنند.
بسیاری از دانشجویان پزشکی و حتی دانشجویان این رشته معتقد هستند که با توجه به کاری که این تکنسین‌ها انجام می‌دهند دوران تحصیل چندان سختی ندارند. البته این به معنای دشوار نبودن بعضی از واحد‌های درسی این رشته نیست اما نسبت به بسیاری از رشته‌های پزشکی می‌توان گفت دروس تکنسین اتاق عمل تا حدی ساده‌تر است.
 

 

میزان درآمد تکنسین اتاق عمل

در هر رشته ای میزان درآمد به پشتکار و تلاش یک فرد بستگی دارد. هر چه یک تکنسین اتاق عمل از خود علاقه بیشتری نشان دهد و بتواند در جراحی های تخصصی دوره دیده و مهارت آن را کسب کند و نیز تجربیات زیادی در زمینه جراحی تحصیل کند و به این ترتیب سابقه بالاتری را داشته باشد، درآمد بیشتری را به دست خواهد آورد. درآمد فرد تکنولوژیست جراحی را بین یک میلیون و دویست تا حدود چهار میلیون تومان گزارش کرده اند. البته نوع بیمارستان و شهری که در آن مشغول به کار هستند، از دیگر فاکتورهایی است که روی درآمد این افراد تاثیر زیادی دارند.

 

آینده شغلی و بازار کار تکنسین اتاق عمل

فرد تکنولوژیست جراحی باید برای موفقیت در شغل و کاریابی، از هیچ تلاش و پشتکاری فروگذار نکند و با علاقه به دنبال موقعیت شغلی مناسب بگردد. موقعیت های دیگری که این رشته برای افراد باعلاقه و با همت قرارداده، که شامل سرپرستار اتاق عمل و مدیر اتاق عمل هستند. به دلیل پیشرفت روزافزون علم پزشکی در زمینه درمان با عمل جراحی و افزایش جمعیت و بیماری های نیازمند به مداخلات جراحی، نیاز به افراد تکنولوژیست جراحی برای انجام روند جراحی وجود داشته و این رشته از آینده شغلی خوبی برخوردار است.

 

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی