مصاحبه های آگاهی دهنده

نوشته شده توسط

باجاب

مصاحبه های آگاهی دهنده

هنگام انتخاب شغل بسیار ضروری است که به صورت کامل، در مرحله ی کاوش شغلی، درگیر فرایند طرح ریزی شغلی شده باشید. در طول این مرحله، اطلاعاتی گرد آوری می شود تا بتوانید کاری که مناسب شما است را پیدا و انتخاب نمایید. منابع چاپی و آنلاین به شما اطلاعات اساسی ای همچون توصیف شغل، درآمد، نیاز های آموزشی و تحصیلی و چشم انداز هایی از آن شغل را ارائه می دهند. زمانیکه به مرحله ی نهایی تصمیم گیری نزدیک تر شدید، مصاحبه های آگاهی دهنده کمک خواهند کرد که مطالب بیشتری را بیاموزید.

مصاحبه آگاهی دهنده چیست؟

مصاحبه آگاهی دهنده جلسه ای است که بین کسی که می خواهد درباره ی یک شغل خاص چیزی بداند و کسی که اطلاعات دست اولی راجع به آن دارد، برگزار می شود. این جلسه فرصتی را برای پرسیدن سوالاتی فراهم می کند که احتمالا پاسخ آنها در هیچ کجا از منابعی که دسترسی داشتید پیدا نکردید یا امکان پیدا کردن آن را نداشتید.

استخدام گزارشگر در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام گزارشگر در تهران

بعلاوه بعنوان یک محقق، مصاحبه های آگاهی دهنده برای شروع ساخت شبکه ی حرفه ای یتان، گام مناسبی است. افرادی که با آنها درباره ی شغلشان صحبت می کنید در واقع اولین برخورد و ارتباط واقعی در حوزه ی شغل مربوطه، برای شما هستند. به هر حال، چیز های مهمی وجود دارد که باید آنها را یاد بگیرید. اما فراموش نکنید که ممکن است با کسی مصاحبه کنید که ارتباط خیلی خوبی با کاری که می خواهید انجام دهید داشته باشد در این زمان ممکن است که مشتاق باشید که او را نیز به این شغل وارد کنید اما این کار اشتباهی است و از وسوسه کردن او برای امتحان شغل مربوطه جدا خوداری کنید. چرا که این موضوع ممکن است مسیر مصاحبه را به انحراف ببرد و سعی کنید صرفا در زمینه ی کسب اطلاعات از او حرکت کنید.

مزیت دیگر مصاحبه ی آگاهی دهنده، تمرینی برای مصاحبه ی شغلی واقعی است و در طی این جلسه آمادگی هایی لازم برای آن را می توان کسب نمود. اگر از مصاحبه واقعی ترس و استرس دارید حتما سعی کنید که در مصاحبه های آگاهی دهنده شرکت نمایید چرا که در این جلسات هیچ چیز نگران کننده ای وجود ندارد. در واقع این کار مثل آخرین تمرینی است که هنرپیشه های تئاتر با لباس کامل قبل از شروع نمایش انجام می دهند، است.

چه کسی باید با شما مصاحبه کند؟

اکنون که یکی از بهترین راه ها برای دانستن درباره ی یک شغل را کشف کردید و فهمیدید که مصاحبه ی آگاهی دهنده چه جایگاه مهمی دارند، زمان پیدا کردن شخصی است که باید با او ملاقات کنید. فردی را پیدا کنید که اطلاعات زیادی دارد و جزئیات آن شغل را می داند این موضوع از آن جهت حائض اهمیت است که باعث می شود به آن کار علاقمند شوید. وقتی که مصاحبه تمام شد حتی می توانید کمی از رابطه حرفه ای فاصله بگیرید و وارد روابط دوستانه ای شوید. هر فرد می تواند به شما افراد دیگری که مایل به صحبت در این زمینه با شما هستند را معرفی نماید.

سعی کنید از دوستان، آشنایان، همکلاسی ها، استادان، و یا از همسایگانتان درباره ی افرادی که در زمینه ی هدف های کاریتان می شناسند، پرس و جو کنند. همیشه به خاطر داشته باشید که افراد دوست دارند که درباره ی خودشان و کاری که انجام می دهند، صحبت کنند بنابراین یافتن افراد دیگر در بین کلام آنها کار سختی نیست.

 

آماده شدن

اهمیت مصاحبه ی آگاهی دهنده را دست کم نگیرید. این مصاحبه می تواند شانس بسیار خوبی برای تاثیر گذاشتن و آشنا شدن با کسی باشد که در آینده همکار یا حتی ممکن است رئیستان شود، است. ضروری است که با شخصی پر از اطلاعات جلسه را ترتیب دهید و یافتن این فرد فقط با انجام آنچه که در بالا توضیح داده شد، ممکن است.

اگر پیش از این، اطلاعاتی راجع به این شغل جمع آوری نکرده اید، اکنون بهترین زمان برای این کار است. این کار به شما اجازه خواهد داد که مکالمه هوشمندانه ای با آن شخص داشته باشید. تحقیقاتی درباره ی شرکت و کارفرمایی که قرار است با شما مصاحبه کند، انجام دهید. و در نهایت آنچه را که درباره ی شغل مربوطه و محل کار دریافت کردید را خلاصه و جمع بندی کنید. به گزارشات تجاری و نشریه های صنعتی آن شرکت نگاهی بیندازید. البته، فقط به چیزهایی که تامل برانگیزند توجه کنید همچون پیشرفت های اخیر آنها و از هر چیز منفی دوری کنید.

 

سوال هایی برای پرسیدن

همانگونه که توضیح داده شد باید درباره ی علایق شغلیتان تامل کنید و برای پرسیدن سوالاتی هوشمندنه تحقیقاتی را انجام دهید. آیا پس از انجام تحقیقات درباره شغل مورد نظرتان، مورادی است که نتوانسته اید آنها را بفهمید؟ پس مصاحبه ی آگاهی دهنده را غنیمت بشمارد چرا که فرصت خوبی برای رسیدن به این اطلاعات را فراهم می کند. نمونه ی کوچکی از سوالاتی که باید بپرسید عبارتند از:

  • می توانید یک روز معمولی را در کار توصیف کنید؟
  • شما بطور معین چه کاری انجام می دهید؟
  • چه کار های دیگری ممکن است برای انجام پیش بیاید؟
  • بطور نمونه چند ساعت در روز و در هفته کار می کنید؟
  • آیا پتانسیل کافی برای رشد در این زمینه و رشته وجود دارد؟
  • چه کاری می توانم انجام دهم که شانس من برای پیدا کردن شغل بعدی، بیشتر شود؟
  • ازچه چیز های شغلتان خوشتان می آید؟ و از چه چیز هایی بدتان می آید؟
  • من درباره ی نیاز های آموزشی می دانم اما آیا در شغل مربوطه چیزی وجود دارد که من باید از آن دوری کنم؟ چه مدرک علمی را کارفرما بیشتر ترجیح می دهد و کجا می توانم این دوره را طی کنم و مدرک مربوطه را بدست بیاورم؟
  • آیا چیزی وجود دارد که قبل از اینکه وارد این شغل شوید، آرزو داشتید که آن را بدانید؟

 

روز بزرگ

زمانیکی که شما به مصاحبه ی آگاهی دهنده می روید، همه ی آداب و قوانینی را که باید برای یک مصاحبه ی شغلی رسمی انجام دهید را بکار ببرید. از مصاحبه گر برای این جلسه ای که تشکیل داده، در شروع و پایان مکالمه تشکر کنید. فراموش نکنید که لباس مناسبی بپوشید، به موقع به محل مصاحبه بروید. اگر نمی دانید که چه زمانی مصاحبه تمام خواهد شد، برای زمانبندی بهتر، در شروع مصاحبه از مصاحبه کنند بپرسید که چه مدتی را با شما می گذراند؟

سعی کنیدبرای اعلام تشکر پس از مصاحبه، یک متن تشکر آمیز برای او بنویسید و به گونه ای برای او ارسال کنید. که البته ایمیل راه خوب و آسانی برای انجام این کار است.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی