چگونگی ساخت شبکه ی حرفه ای و حفظ آن

نوشته شده توسط

باجاب

چگونگی ساخت شبکه ی حرفه ای و حفظ آن

ایجاد شبکه یکی از مهمترین چیز هایی است که می توانید برای پیشرفت در کارتان انجام دهید. بیشتر مردم نمی دانند که چگونه باید وارد این مسئله شوند، اما واقعیت این است که شبکه به پیچیدگی مفهوم اش نیست. اگر هم فقط قصد اقدام برای این کار را دارید، به یاد داشته باشید که قبلا وارد یکی از انواع شبکه شده اید مانند شبکه ای که دوستانتان است. مرحله ی بعدی یاد گرفتن این است که چگونه شبکه شغلی خود را توسعه، حفظ و از آن بطور موثر استفاده کنید.

شبکه ی حرفه ای چیست؟

شبکه ی حرفه ای شامل گروهی از افراد است که برای شغل یا دلایل مرتبط با شغلشان باهم در ارتباط اند. اعضا، که در این شبکه، ارتباطات یا اتصالات نامیده می شوند، ممکن است اطلاعات مهمی را به اشتراک بگذارند، البته ممکن است این اطلاعات صرفا مربوط به رسیدن به هدف خاصی در شغلتان نیست و حتی ممکن است برای حل مشکلات وابسته به شغلتان باشد مثلا فروشنده ها و تامین کننده های تجهیزاتی را معرفی کنند و اطلاعاتی که در پیشرفت کارفرماها، کارمندان و مشتریان موثر است، را ارائه کنند.

استخدام کارشناس شبکه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس شبکه در تهران

 

شبکه چگونه می تواند باعث پیشرفت در کارتان شود؟

هنگامی که به دنبال شغلی هستید، شبکه حرفه ای می تواند به شما کمک کند که کار مناسبی را پیدا کنید. در ادامه آنچه که یک شبکه ی حرفه ای یا راه های دیگری که وجود دارند تا بتوانید شغل مورد نظرتان را پیدا کنید ارائه می شوند.

  • درباره ی شغل مورد نظرتان چیز هایی را یاد بگیرید: هنگامیکه در حال انتخاب کاری هستید، باید ابتدا اطلاعاتی درباره آن شغل جمع آوری نمایید. درحالی که گزینه های مختلفی به عنوان منبع گرد آوری اطلاعات در پیش روی دارید، یکی از بهترین راه ها برای یاد گرفتن چیز هایی در مورد شغلی، استفاده از مصاحبه های آگاهی دهنده با کسانی است که در آن شغل مشغول هستند. برای یافتن گزینه ی مناسب برای انجام این مصاحبه، به شبکه ی حرفه ایتان نگاهی بیندازید. 

 

  • دورنمایی از کارهای مورد نظرتان بدست آورید: اگر مسئول استخدام هستید، افرادی که با آنها در ارتباط هستید می توانند به شما درباره ی کارهایی که مدنظرتان است اطلاعاتی به شما ارائه کنند.
  • اطلاعاتی راجع به آن پروژه کسب کنید: آیا درباره ی بعهده گرفتن یک پروژه ی کاری بدون هیچ تجربه ای، نگرانید؟ گرفتن کمک از اعضای شبکه یتان که قبلا پروژه ای شبیه به این انجام داده اند و یا می توانند اطلاعاتی را دراختیارتان قرار دهند یا حتی شما را در موقعیتی قرار دهند که با کسی که می تواند این کار را بکند تماسی داشته باشید، یکی دیگر از کارکرد های شبکه یتان است. یکی از چیزهایی را که باید همیشه در ذهن داشته باشید این است که هیچ گاه اطلاعات محرمانه را منتشر نکنید.

 

  • درباره ی عوامل موثر درآینده ی کاریتان چیزهایی یاد بگیرید: همیشه قبل از جلسه ی مصاحبه عواملی که در آینده ی کاریتان موثر است را فرا بگیرید. در واقع به راحتی می توانید با صحبت با اعضای شبکه ی تان و ارتباط با آنها از جنبه های مختلف آن شغل مطالب بسیاری را فرا بگیرید.

 

  • ارتباط خود را با مشتریان حفظ کنید: آیا نیاز به کسب اطلاعاتی درباره ی مشتریانتان دارید؟ باز هم می توانید از اعضای شبکه یتان کمک بگیرید، اما دوباره درباره ی عدم انتشار اطلاعات خیلی محرمانه ی سازمانتان به بیرون مراقب باشید.

 

چه اشخاصی باید در شبکه یتان باشند؟  

اعضای شبکه یتان تقریبا می تواند شامل هرکسی که با او همیشه ملاقات می کنید یا حتی به خاطر شخصیت خوب او و...  باشد. شما با اطرافیانتان شناخته می شوید پس سعی کنید از کسانی که ممکن است همنشینی با آنها به شهرت و آبرویتان لطمه وارد کند، دوری کنید. اغلب هر یک از این ارتباطاتتان می تواند شما را به سمت فرد جدیدی هدایت کند. دراینجا پیشنهاداتی در این زمینه وجود دارد:

  • همکاران جدید و قدیمی: ارتباط خود را با کسانی که قبلا کار می کردید مانند کسانی که الان در حال کار با آنها هستید، حفظ کنید.
  • اعضای مربوط به ارتباطات شغلی تان را دنبال کنید: به کنفرانس ها بروید و خودتان را به دیگرانی که منتظرتان هستند، معرفی کنید.کارت ویزیت بدون اطلاعات شغل جاریتان را بسازید و آنها را با خودتان در جلسات ببرید. یک عضو فعال شوید، و سعی کنید خدماتی را برای مجموعه هایی که در آنها شرکت می کنید انجام دهید. با این کار همکارانتان می توانند شما را در حال انجام یکی از کارها مشاهده کنند و حتی ممکن است برنامه ی خاصی برای شما ترتیب دهند.
  • دوستان و خانواده: دوستان و خانواده ی تان را از اهداف کاری تان باخبر کنید. احتمالا نمی دانید دقیقاچه کسی برای کمک به شما توانایی لازم را دارد حتی شوهرخواهرتان یا برادرتان یا نوه های عمو و دایی تان که ممکن است در رشته ی شما استخدام و مشغول بکار شده اند.
  • استادان و پروفسورهای قدیمی: استادان دانشکده یا دانشگاهتان، مخصوصا آنهایی که در رشته ی اصلی تان چیز هایی را آموخته اند، حتما باید قسمتی از شبکه ی حرفه ایتان باشند.
  • همکلاسی های قدیمی تان: صفحه ی اجتماعی یا سایت فارغ التحصیلان دانشکده یا دانشگاهتان را برای ایجاد ارتباط با آنها، چک کنید. اگر قبلا در انجمن خیریه مشغول بودید ، به آنجا هم نگاهی بیندازید.

 

 شبکه ی تان را زنده نگهدارید

نگذارید که شبکه ی تان مثل یک کتاب مرجع قدیمی پر از گرد و خاک شود که در تاقچه ای نگهداری می شود و فقط زمانی در دسترس است که نیازمند بررسی چیزهایی در آن هستید. شبکه ی تان یک موجود زنده است که باید از آن مراقبت کنید درغیر این صورت شبکه یتان از بین می رود و می میرد. آخرین چیزی که شما می خواهید این است که با کسی برخورد کنید که شما را بیاد نمی آورد و یا بطور کامل شما را فراموش کرده است.

برای ایجاد ارتباطی با هر کسی که رابطه ی شخصی با او دارید، یا داشته اید برنامه هایی بریزید، مثل همکاران قبلی تان. اگر آنها در محلی نزدیک به شما نیستند، تلاش کنید که یک جلسه ی ثابت برای ملاقات با آنها ترتیب دهید و مواقعی از سال را برای صحبت با آنها بگذارید. تعطیلات زمان عالی برای فرستادن یک کارت تبریک یا ایمیل برای آنها است.

 

اجازه ندهید کمرویی تان باعث قطع روابطتتان شود

افراد کمرو، در خطر از دست دادن منافع شبکه ی حرفه ای شان هستند. برای اغلب مردم، کمرویی رسیدن به دیگران را بسیار برای آنها سخت می کند. منابعی مثل Linkedln  و فیس بوک فرصتی برای ایجاد ارتباط حتی بدون نیاز به برداشتن تلفن یا رفتن به مکان آنها را فراهم می کند. این ابزارها برای همه ضروری اند، اما برای افراد خجالتی و یا حتی کسانی که نمی خواهند هزینه های شخصی زیادی بکنند، ضروری تر است.

اگر کمرو و خجالتی هستید، می توانید مکانی که در آن هستید و جایی که در آن احساس راحتی بیشتری می کنید، را پیدا کنید و از این مکان ها و فرصت ها برای شکل دادن به رابطه هایتان استفاده کنید. برای مثال، در فعالیتی شرکت کنید که لذت می برید و قطعا در آن کار با افرادی روبه رو می شوید که آنها نیز از انجام آن کار لذت می برند. انجام کار های داوطلبانه نیز شانسی برای ملاقات با مردم و کسانی است که چیزهای مشترکی با شما دارند.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی