آشنایی با شغل مدیر، کارشناس آموزش

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل مدیر، کارشناس آموزش

در حال حاضر آموزش اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. وقتی صحبت از آموزش میشود بسیاری آن را مهمترین رکن در تربیت نیرو در جوامع مختلف میدانند. یکی از مشاغلی که در حال حاضر اهمیت زیادی در بهبود روند آموزشی دارد، کارشناس یا مدیر آموزش است.

این کارشناسان در مراکز رسمی و غیر رسمی مشغول به کار هستند و عمده وظایف آنها بسته به محلی که فعالیت میکنند در دو موضوع هماهنگی در فرآیند آموزش و آموزش مستقیم خالصه میشود. بر مبنای هر یک از این آموزش ها میتوان دو نوع کارشناس آموزش را نیز از هم تفکیک کرد. در این مقاله به بررسی وظایف و مهارت های کارشناس آموزش، وضعیت استخدامی این کار، میزان تحصیلات کارشناسان، ساعت کاری آنان و آینده شغلی که در انتظار علاقمندان این رشته است خواهیم پرداخت. در صورتی که پرسشی در این زمینه ها دارید ادامه متن را به دقت دنبال کنید.

استخدام مدیر در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام مدیر در تهران

کارشناس آموزش کیست؟ 

نمی توان تعریفی کلی از کارشناس آموزش داشت. به همین دلیل سه تعریف از آن ارائه خواهیم کرد.

اول این که کارشناس آموزش یک شغل رسمی در دانشگاهها به حساب میآید که معمولا هر گروه آموزشی به واسطه تعداد مقاطع تحصیلی که دارد یک کارشناس آموزش برای حل مشکلات دانشجویان و برنامه ریزی کلاس ها و انجام امور ثبت نام دارد.

دسته دوم کارشناس آموزش، مسئولین آموزش در آموزشگاه های مختلف هستند. برای مثال در آموزشگاه های زبان یک کارشناس به بررسی شرایط زبان آموزان و امور ثبت نام و همچنین نظارت و ارزیابی بر روند آموزش می پردازد.

دسته سوم کارشناسان آموزش در مکان های اداری هستند. این کارشناسان خود مسئول آموزش هستند و بر خلاف سایر کارشناسان بر روند آموزش نظارت نمی کنند معمولا این افراد به صورت مستقیم کارکنان هر مجموعه را نسبت به قواعد و قوانینی که حین کار باید رعایت کنند آشنا میکنند. با این وجود میتوان وظایف یکپارچه ای برای مدیر آموزش در نظر گرفت. بسیاری از این وظایف به صورت رسمی مشخص شدهاند اما برخی مهارت ها و وظایف با این که تعریف نشده است اما انجام آن الزامی است. در ادامه به شرح این وظایف خواهیم پرداخت.

وظایف کارشناس آموزش

- بررسی نیاز های آموزشی. کارشناسان وظیفه تامین نیازهای آموزشی هر مرکز یا اداره را برعهده دارند. تامین نیازها به منزله خرید نیست بلکه برنامه ریزی برای تهیه وسایل آموزشی مناسب است. در کنار این موضوع تمام برنامه ریزی جهت برگزاری کلاس ها با توجه به مواد آموزشی لازم برای هر گروه توسط مدیر آموزش صورت میگیرد.

- تعیین دوره های آموزشی مناسب و کلاسها فوق برنامه برای کارکنان و کارآموزان. با توجه به اهمیتی که کلاس  های فوق برنامه و تکمیلی جهت بهبود فرآیند یادگیری و آموزش دارد کارشناسان باید برنامه ریزی مناسبی جهت این موضوع نیز داشته باشند.

- انجام امور ثبت نام. برای ثبت نام در موسسات مختلف اعم از دانشگاه ها و یا مراکز آموزشی باید به کارشناس آموزش مراجعه شود. کارشناسان وظیفه بررسی مدارک آموزشی و تحصیلی دانشجویان را بر عهده دارد. از طرفی دیگر برای ثبت نام در مراکز آموزشی نیاز به تشکیل پرونده وجود دارد کارشناسان آموزش این وظیفه را نیز بر عهده دارد.

- ارزیابی عملکرد کارکنان و دانشجویان. این ارزیابی ها به چند صورت صورت میگیرد. اول از طریق مشاهده عملکرد و دیگری از طریق دریافت نمرات صورت میگیرد. برای مثال کارشناسان آموزش در دانشگاه ها وسیله ارزیابی نمرات دانشجویان و ثبت آنها را بر عهده دارند. از طرفی معموال کارشناسان آموزش به ارزیابی مربیان و کارکنان نیز میپردازد.

- نظارت بر آموزش. کارشناس آموزش باید بر روندهای آموزشی و حضور و غیاب مربیان نیز نظارت داشته باشد و از طرف دیگر میزان رضایت افراد از مربیان را بررسی کنید. این نظارت هم در پایان هر ترم تحصیلی صورت میگیرد و هم در طول انجام آن.

- صدور گواهینامه پایان دوره. معمولا هر دوره آموزشی با اعطای مدارکی صورت میگیرد. کارشناس آموزش وظیفه صدور این گواهی ها را بر عهده دارد. این گواهی ها میتواند گواهی پایان دوره تحصیلی، گواهی فنی، گواهش اشتغال و غیره باشد. 

- ابلاغ بخشنامه ها و آیین نامه های آموزشی. معمولا برای همه دستگاه ها سالانه ابلاغیه آموزشی صادر میشود. کارشناس آموزش وظیفه دارد تا همه زیر مجموعه خود را از این موضوع خبر دار کند. این ابلاغیه ها می تواند رسمی یا غیر رسمی باشد. مانند تعیین تعرفه جدید برای هزینه های آموزشی و یا تشویق به انجام پژوهش و پاداش و سنوات.

- در بخش کلان تر نیز کارشناسان آموزش در آموزش و پرورش و یا وزارت علوم به بررسی فرآیند آموزش های ضمن خدمت و مسائلی که برای آموزش مدرسان در نظر گرفته شده است بپردازد. در کنار این موضوع کارشناسان وظیفه طراحی این دوره های آموزشی را نیز بر عهده دارند.

- در کنار این موارد باید به وظایف فرعی تری نیز اشاره کرد. برای مثال معمولا کارشناسان آموزش وظیفه تنظیم جلسات مدیران آموزشی را نیز بر عهده دارد. کارشناس آموزش علاوه بر برنامه ریزی باید خودش نیز در این جلسات شرکت کرده و گزارشات لازم را ارسال کند.

- تعیین محتواهای آموزشی. در مراکزی که کارشناس آموزش از آزادی عمل بیشتری برخوردار است باید مواد آموزشی را نیز تعیین کند. مدیر آموزش مشخص میکند که چه چیزی آموزش داده شود و از چه ابزارهایی برای آموزش استفاده شود. 

مهارت و توانایی های لازم برای مدیر آموزش

- قدرت برنامه ریزی هدفمند برای هر دوره آموزشی

- فن بیان مناسب برای ارتباط با دیگران

- آشنایی با روشها و فرآیندهای آموزشی - نقد پذیری و تلاش برای بهبود آموزش

- دقت در بررسی مدارک

- نظم در انجام امور

- پاسخگو

- تسلط کامل به رایانه و فضای اینترنتی

- آشنایی با مواد درسی

- توانایی برگزاری دوره های مختلف برای مربیان و کارآموزان یکی از مشکل ترین وظایف کارشناس آموزش انجام برنامه ریزی دقیق است. معمولا افرادی که برای یادگیری مهارتهای مختلف به مراکز آموزشی رجوع میکنند محدودیت هایی دارند، از طرف دیگران مربیان آن مرکز نیز محدودیت های دارند و حتی خود مرکز آموزش از لحاظ زمانی و مکانی دارای محدودیت است. کارشناس آموزش باید به شیوهای برنامه ریزی کند که هر سه این محدودیت ها را بر طرف کند. برای مثال کارشناس آموزش فنی حرفه ای را در نظر بگیرید. کلاس های آموزشی باید در ساعات بعد از ظهر برگزار شود و از طرف دیگر محدودیت کلاس وجود دارد و همچنین سطوح مختلف. کارشناس باید با توجه به میزان متقاضیان هر سطح و احتمال حضور افراد در چند رشته مختلف به گونه ای برنامه ریزی کند که محدودیت جدیدی برای حضور افراد اعمال نشود. معمولا موسساتی بسیار موفق هستند که مدیر آموزش آنها در امر برنامه ریزی موفق باشد. بنابراین در صورتی که قصد دارید وارد این شغل شوید باید اهمیت فراوانی به برنامه ریزی های هدف مند بدهید. هیچ مدیر آموزشی بدون برنامه ریزی نمیتواند موفق باشد. موفقیت هر محل در گرو برنامه ریزی صحیح کارشناس آموزش است. از سوی دیگر کارشناس آموزش باید ارتباط قوی و موثری با افراد و کارکنان داشته باشد. از آن جا که برنامه ریزی بدون وجود داده اتفاق نمی افتد کارشناس با ارتباطات خود باید زمینه کسب اطلاعات لازم را به دست بیاورد. از سوی دیگر این ارتباط در به دست آوردن اعتماد افراد نیز بسیار موثر است. کسانی که با کارشناسان آموزش سر و کار داشته اند بدون استثنا معتقد هستند کارشناسی خوب است که پاسخگو باشد. معمولا در مسائل آموزشی مشکلات زیادی بروز میکند و حتی ممکن است به دلیل وسواس های که شکل میگیرد سوالات زیادی نیز پرسیده شود. کارشناس باید با روی خوش پاسخگوی سوالات و نیاز افراد باشد. معمولاکارشناس آموزش مسئول دریافت، نگهداری و تایید مدارک تحصیلی و آموزشی یک مجموعه است. در صورتی که مدرک تحصیلی یک نفر دچار مشکل شود دردسرهای زیادی ایجاد میشود و یا در صورتی که مدارک ناقص برای فردی ثبت شود نیز همین مشکلات بروز خواهند کرد. بنابراین کارشناس باید در ثبت و نگهداری این اطلاعات دقت ویژه ای داشته باشد چرا که یکی از حساس ترین بخشهای مسئولیت ایشان است. مدیر آموزش مراجعه کنندگان زیادی دارد خصوصا در مقطعی خاص در سال، در این مقاطع کارشناس باید به صورت منظم حضور داشته باشد چرا که عدم حضور او ممکن است آینده فردی را به خطر بیاندازد. فرض کنید فردی برای دریافت مدرک خود به کارشناس رجوع میکند اما کارشناس حضور نداشته باشد و او نیز تنها یک روز برای ارائه مدرکش زمان داشته باشد. در این صورت او یک موقعیت مناسب در زندگی خود را از دست خواهد داد. مورد آخر که نیاز به توضیح است، تسلط کارشناس آموزش به رایانه و اینترنت است. در حال حاضر بسیاری از فعالیت های آموزشی از طریق اینترنت صورت میگیرد بنابراین کارشناس باید با این محیط به خوبی آشنا باشد. متاسفانه بسیاری از افراد آشنایی ابتدایی نیز با رایانه و اینترنت ندارند و در صورت بروز مشکل نمیتوانند کوچک ترین مسائل را حل کنند. بنابراین توصیه میکنیم برای ورود به این کار حتما به رایانه مسلط شوید.

تحصیلات و آینده شغلی کارشناس آموزش

حداقل مدرک تحصیلی برای ورود به این کار لیسانس است اما نیازی به اخذ لیسانس خاصی ندارید. در صورتی که قصد دارید در مراکز رسمی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه ها مشغول به تحصیل شوید بهتر است کارشناس تحصیلی گروهی باشید که در آن تحصیل کرده اید. معمولا کارشناسان آموزش با سوالات و اصطلاحاتی مواجه میشوند که در صورت عدم آشنایی با آن نمی توانند مشکلات افراد را حل کنند. اما در صورتی که در سایر مراکز قصد انجام فعالیت دارید، بسته به نوع تحصیلات و توانایی خود مراکز مختلف را انتخاب کنید. برای مثال در صورتی که در رشته زبان انگلیسی تحصیل کرده اید احتمالا گزینه بسیار مناسبی برای آموزشگاه های زبان خواهید بود. درآمد کارشناسان آموزش نیز معمولا مناسب است. مدیران آموزشی در حال حاضر بیش از سه میلیون تومان حقوق دریافت میکنند که نسبت به بسیاری از مشاغل مناسب به نظر میرسد. همچنین در صورتی که کارشناس موفقی باشید امکان ارتقا شغل و افزایش درآمد شما نیز همواره وجود دارد.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی