آشنایی با شغل متخصص تغذیه

نوشته شده توسط

باجاب

آشنایی با شغل متخصص تغذیه

سلامت انسان در گرو تغذیه مناسب است. از دیرباز به امور تغذیه اهمیت فراوانی داده شده است. معمولا حتی برای درمان بسیاری از بیماریها نیز توصیه های تغذیه ای میشود. متخصص تغذیه برای برنامه ریزی در این امور و همچنین انجام رژیم های غذایی بسیار مناسب است.

در گذشته انسان به واسطه تجربه هایی که به دست می آوردند برای خود برنامه های تغذیه و غیره نیز تهیه میکردند اما در حال حاضر افراد ترجیح میدهند تا از متخصصان تغذیه استفاده کنند. متخصصان تغذیه در بیمارستان و مراکز خصوصی حضور دارند و افراد زیادی نیز به آنها مراجعه میکنند. در این یادداشت به بررسی شغل متخصص تغذیه خواهیم پرداخت و وظایف و مهارت های لازم برای ورود به این شغل را بررسی خواهیم کرد. در کنار این موضوع فواید مراجعه به متخصص تغذیه و لزوم مشاوره از این متخصصان را نیز شرح خواهیم داد.

استخدام کارشناس تغذیه در تهران

برای مشاهده تمام آگهی های این بخش روی عکس زیر کلیک کنید.

استخدام کارشناس تغذیه در تهران

متخصص تغذیه کیست؟

افرادی متخصص تغدیه هستند که به صورت اصولی علوم مرتبط با تغذیه انسان را فرا گرفته باشند. متخصصان تغذیه نسبت به رابطه تغذیه با بدن انسان، و تغییراتی که غذاهای مختلف بر جسم و روح هر فردی ایجاد میکنند آگاه می باشند. مشاوره در امور تغذیه به شیوه های گوناگونی صورت می گیرد. در بسیاری از موارد متخصصان توصیه میکنند تا افراد ابتدا آزمایشاتی را انجام دهند تا پزشک نسبت به شرایط بدنی و غددی آنها آگاه شود و سپس توصیه هایی را برای بهبود وضعیت آنان کند. معمولا مراجعه به این متخصصان به دو دلیل صورت میگیرد. چاقی بیش از حد و لاغری زیاد. متخصص نیز برنامه های غذایی برای بهبود وضعیت بیمار خود تجویز میکند. این تجویزها با توجه به شرایط هر فرد متفاوت است بنابراین نمی توان از تجربه یک نفر به صورت عام استفاده کرد.

وظایف متخصص تغذیه

- مشاوره به افراد مختلف جهت درمان چاقی ولاغری

- مشاوره جهت انتخاب الگوی صحیح مصرف غذایی

- مشاوره در جهت پیشگیری ابتلا به بیماریهای مختلف در کودکان و نوجوانان

- آشنایی با علم روز تغذیه

- تلاش برای جلوگیری از بروز فشار خون و چربی خون

- درمان بیمار بدون استفاده از دارو

- توضیح ارزش غذایی محصولات مختلف

- توضیح مضرات مواد غذایی معمولا عمده مشکلاتی که برای بدن انسان رخ میدهد به دلیل استفاده نادرست از مواد غذایی است. همه مواد غذایی ارزش خاص خود را دارند اما باید با توجه به اصولی مصرف شوند. برای مثال نمیتوان نمک یا قند زیاد مصرف کرد. اما به دلایلی این توصیه ها چندان جدی گرفته نمیشود و افراد به مشکلات زیادی بر میخورند. یکی از موارد بسیار شایع چاقی بیش از حد است. علاقه بسیار زیاد به غذاهای چرب در کنار مسائل ژنتیکی معمولا باعث چاقی میشوند. افراد چاق با مشکلات زیادی روبرو هستند. از طرفی با مشکل اعتماد به نفس برای حضور در جوامع مختلف روبرو میشوند و از طرف دیگر با بیماری های زیادی مانند چربی خون روبرو میشوند. به همین دلیل به متخصص تغذیه رجوع میکنند تا شاید راهی برای جلوگیری از چاقی بیشتر و برنامه های برای کاهش وزن بیابند. در کنار این افراد، انسانهای بسیار زیادی هستند که از لاغری رنج میبرند. این افراد علاوه بر ضعف بدنی که معمولا به دلیل لاغری با آن رو به رو هستند با مشکلات دیگری نیز رو به رو شده اند. از ناتوانی در خرید لباس مناسب که کلیشهای ترین مشکل است بگیریم تا ناتوانی در انجام بسیاری از امور. به همین دلیل نیز این افراد نیاز مبرمی به یک برنامه ریزی برای افزایش وزن هستند. معمولا افراد لاغر کار نسبتا ساده تری برای چاق شدن دارند تا افراد چاق برای لاغر شدن. عمده دلایل لاغری نیز به مسائل تغذیه و همچنین اختلال در غدد مربوط میشود که متخصص تغذیه با شناسایی منبع مشکل تلاش میکند تا مراجعه کننده را به وزن دلخواهش برساند. دلیل دیگری که به متخصصان تغذیه رجوع میشود برنامه ریزی غذایی است. در کنار افراد بالا گروهی نیز هستند که قبل از بروز مشکل به فکر پیشگیری از آن می افتند. معمولا بسیاری از خانواده ها برای جلوگیری از بروز اختلال در رشد فرزندانشان و یا مشکلات دیگر در همان ابتدا تلاش میکنند تا برنامه ریزی مناسبی برای تغذیه افراد داشته باشند. کودکان بیش از هر گروه دیگری نیاز به متخصصان تغذیه دارند. به طوری که در حال حاضر بیشتر مراجعه کنندگان به متخصصان تغذیه نیز در سنین بسیار پایینی هستند. تغذیه ضامن سلامت رشد، جلوگیری از بروز بیماری و امور مختلفی است که در ادامه به آن بیشتر اشاره خواهیم کرد.

مهارت متخصص تغذیه

متخصص تغذیه باید در همه موارد فوق تخصص داشته باشد. اما منظورمان از مهارت توانایی های خاصی است که متخصصان جدای از وظایفشان باید داشته باشند. برای مثال هر متخصص تغذیه باید نسبت به علوم روز تغذیه آگاهی داشته باشد. نمی توان با اطلاعاتی که در گذشته به دست آمده است هنوز هم امیدوار به کسب بهبودی برای افراد بود. باید به علوم جدید مجهز شد. از ظرفیت ها بین رشته ای استفاده کرد و نهایتا در جریان کار یک روانشناس هم بود. کارشناس تغذیه باید بتواند ارتباط بسیار صمیمانه با مراجعه کنندگان برقرار کند. بسیاری از بیماری هایی که افراد با آن روبرو هستند ممکن است ناشی از مسائل روحی آنها باشد و نیاز به تجویز برنامه غذایی خاص و یا داروی خاصی نیز نباشد. بنابراین متخصص تغذیه باید با حداقل اصول های علم روانشناسی نیز آشنا باشد. به شرایط بدنی افراد باید توجه ویژه ای شود. نمیتوان صرف اینکه فردی لاغر بود او را تشویق به خوردن نوع خاصی از غذاها کرد. در حال حاضر بسیاری از افراد لاغر دارای فشارخون، قند خون و حتی چربی خون هستند و مشکلات آنها بسیار زیاد است. گاهی افراد برای این که سلامت بمانند بهتر است تغییری در بدن آنها ایجاد نشود. در حال حاضر بسیاری از افراد برای انجام امور بدنسازی به متخصص تغذیه رجوع میکنند. این کار را باید به فال نیک گرفت چرا که افراد زیادی هستند که بدون در نظر گرفتن این مسائل اقدام به مصرف مکمل های گوناگون میکنند بدون این که عوارض آن را در نظر داشته باشند. معمولا بدنسازی انرژی بسیار زیادی از افراد میگیرد و بهترین راه برای انجام این کار نیز مراجعه به متخصص تغذیه است. این متخصصان هم برنامه غذایی مناسبی برای ورزشکاران توصیه میکنند و هم توصیه های لازم در خصوص مصرف مکمل های غذایی را به آنها یادآور می شوند. مهمترین مهارت کارشناس تغذیه درمان بیمار بدون استفاده از دارو است. معمولا در مکان های مختلفی میتوان داروهای زیادی برای رفع مشکلات فوق پیدا کرد. هنر متخصص تغذیه این است که بتواند بدون استفاده از دارو مشکلات افراد را حل کند.

تحصیلات متخصص تغذیه

متخصص تغذیه باید در رشته علوم تغذیه تحصیل کرده باشد. در حال حاضر متخصص تغذیه در دوره کارشناسی در دو گرایش در دانشگاههای مختلف تدریس میشود. برای ورود به این رشته که معمولا دانش آموزان رشته تجربی نیز به آن علاقمند هستند باید رتبه نسبتا مناسبی در کنکور به دست آورد. البته منظور از مناسب کسب رتبه کمتر از 70 هزار است. بنابراین نمیتوان گفت از رشته هایی است که رقابت زیادی بر سر آن وجود دارد اما افرادی که در این رشته تحصیل میکنند علاقه خاصی به مباحث درسی ارائه شده دارند. دروس مورد نیاز برای اخذ مدرک کارشناسی تقریبا هفت واحد کمتر از سایر رشته هاست و از این حیث یک مزیت نسبی قابل توجه برای محصلان محسوب میشود. جالب است بدانید از زیست و روانشناسی تا جامعه شناسی و شیمی را باید در دروس تخصصی این رشته بگذرانید و از این حیث رشته تحصیلی منحصر به فردی است. اما به صورت کلی اگر در دوران دانشجویی به زیست و شیمی علاقه زیادی داشته اید این رشته را انتخاب کنید چرا که در مقاطع بالاتر نیز با دروس تخصصی تر این رشته روبرو خواهید شد.

بازار کار و استخدام متخصص تغذیه

در حال حاضر همه بیمارستانها و مراکز بزرگ خصوصی دارای متخصصین تغذیه هستند و در کنار اینها آموزش و پرورش و حتی دانشگاه ها نیز اقدام به استخدام این متخصصین می کنند. البته باید بگویم که حوزه کاری این شغل در حال حاضر آنقدر گسترده محسوب نمیشود اما میتوان انتظار آینده شغلی مناسبی را برای فارغ التحصیلان این رشته داشت. درآمد این متخصصان نیز کمتر از پزشکان نیست. معمولا متخصصان هم نقش پزشک را دارند و هم نقش مشاور و بنا به موارد مختلف ممکن است هر دو کار را نیز انجام دهند. متخصصان تغذیه در برخی کلان شهرها چند ده میلیون تومان در ماه درآمد دارند. در یک جمع بندی کلی هر چند که موضوع مورد مطالعه و مورد درمان کارشناس تغذیه بسیار فراگیر است اما این شغل و این رشته دانشگاهی هنوز نتوانسته است جایگاه خود را به درستی به دست آورد به همین دلیل نیز انتظار میرود که برای معدود فارغ التحصیلان این رشته در آینده بازار کار خوبی فراهم شود. در حال حاضر خانواده ها بیش از هر زمان دیگری به سلامت مواد غذایی و برنامه ریزی مناسب برای آن اهمیت می دهند به همین دلیل نیز در آیندهای نه چندان دور میزان مراجعان به متخصص تغذیه بیش از پیش خواهد بود. احتمالا اگر با محصلان این رشته صحبت کرده باشید حتما در خصوص سخت بودن دروس آن شنیده اید بنابراین سعی کنید با توجه بازار کار و سختی دروس حتما علاقه را به عنوان مهمترین فاکتور خود در نظر بگیرید.

نظری برای این مقاله ثبت نشده است

اخبار استخدامی